Forum Dragon Ball Nao

» [Postać] Son Goku w linii czasowej Trunksa

Alkis Mężczyzna
Saiyanin
Saiyanin
Alkis
Wiek: 20
Dni na forum: 747
Posty: 206
Co się stało z Goku w linii czasowej Trunksa?
Czemu nie kontaktował się z Gohanem lub Trunksem, czy innymi członkami Z Fighter's gdy jeszcze żyli. Przez ostatnie lata pojawiały się teorie że Son Goku nie mógł zachować ciał w zaświatach bo tym razem Kami się za nim nie wstawił i nie zginął w walce ani się nie poświęcił dla życie innych, ale to nie prawda z dwóch powodów:

1. Gadka o bohaterskiej śmierci tym podobne by posiadać ciało, to zwykły filler który na tle głównej opowieści nie jest brany pod uwagę. Ten motyw nigdy nie pojawił się w materiale źródłowym, oraz wątpię również w to że sam Toriyama zdawał sobie z tego sprawę.
2. Future Son Goku pojawia się w bonusowym rozdziale pod koniec 2 tomu Dragon Ball Super, z własnym ciałem w zaświatach co obalą tezę tego że Goku ciała ie zatrzymał.

Songo przecież po latach spędzonych w zaświatach mógł wrócić na jeden dzień na ziemię, i po latach treningu pokonać androidy, mógł też powiedzieć Gohanowi telepatycznie za pomocą północnego Kaio o technice fuzji. Goku w zaświatach zapewne trenował bo co miał robić i było to aż dziwne że w przyszłości Trunksa wspomina się o nim jak o bohaterze który mógłby nawet pokonać androidy ale umarł przez chorobę, ale Gohan czy Bulmą nigdy nie wspominali o tym by ten kontaktował się z nimi z zaświatów i próbował jakoś pomóc. A to nie w stylu Goku by zostawiać nie dokończone sprawy, wszak z Gohanem się kontaktował gdy Cell wrócił na ziemię za pomocą ki teleportacji. Brak jego jakiejkolwiek aktywności jest po prostu dziwny.
Shounen
*SōheiMenos 「僧兵メノス」
SōheiMenos 「僧兵メノス」
Shounen
Wiek: 33
Dni na forum: 6.333
Plusy: 72
Posty: 14.391
Skąd: ふざけた時代
Wydaje mi się, że skoro Smocze Kule nie były w stanie wskrzeszać umarłych z naturalnych powodów, może to oznaczać, że taka śmierć trochę się różni od innych i z tego powodu (a nie gadki o braku bohaterskiej śmierci...) być może Goku nie zachował ciała, ale np. od razu dokonał reinkarnacji.

Na bonusową mangę Toyotaro nie bardzo jest sens się powoływać, bo nijak ona się ma do tego, o czym myślał Toriyama, rysując swój komiks ponad 20 lat wcześniej, a chyba o to chodzi w temacie, a nie co wymyślono później. Poza tym to tylko jeden kadr, który miał zobrazować fakt, że Goku umarł, a nie "na pewno zatrzymał ciało" - może dopiero był w drodze do Enmy.

Regulamin Forum | AnimePhrases ~ cytaty z anime i mang (english quotes, 名言・セリフ) | MAL | Twitter · YT
Alkis Mężczyzna
Saiyanin
Saiyanin
Alkis
Wiek: 20
Dni na forum: 747
Posty: 206
Ogólnie często pod tym tematem pojawiał się argument o bohaterskiej śmierci, który pojawił się w fillerowym turnieju w zaświatach dlatego o nim wspomniałem. Nie jestem pewien jak Piccolo to tłumaczył to do reinkarnacji zabiegają raczej złe typki z pod ciemnej gwiazdy.

W tej kwestii bardziej patrzyłem się z perspektywy in universe, niż o tym co wtedy myślał Toriyama, bo tak da się wytłumaczyć każdą dziurę w fabule. Więc przy tym temacie pisałem z perspektywy universum, na Toyotaro się powołałem bo jest to bądź co bądź część mangi plus to jedyny wgląd na sytuacje Goku w zaświatach.
vegeta391 Mężczyzna
Super Saiyanin 4
Super Saiyanin 4
vegeta391
Wiek: 28
Dni na forum: 4.911
Plusy: 4
Posty: 1.656
Alkis napisał(a):
A to nie w stylu Goku by zostawiać nie dokończone sprawy, wszak z Gohanem się kontaktował gdy Cell wrócił na ziemię za pomocą ki teleportacji. Brak jego jakiejkolwiek aktywności jest po prostu dziwny.
Spadł z Drogi Węża, a był głupszy niż ten z teraźniejszości, to w Piekle spędził 30 lat, nim przechytrzył Goza i Meza Możemy puścić wodze fantazji i założyć, że Gokūś rozpoczął ultratrening w jakieś zapomnianej Komnacie Ducha i Czasu, do której wlazł wraz z Północnym Kaiō. Bóg nie wiedział, że jeden dzień wewnątrz to tak naprawdę jeden rok na zewnątrz i tak, jak wyleźli, Trunks dawno rozprawił się był już z Cellem.

Obraz
Testy o db: 1 i 2
MyAnimelist
Warto posłuchać:
1, 2, 3, 4, 5, 6, 7
Alkis Mężczyzna
Saiyanin
Saiyanin
Alkis
Wiek: 20
Dni na forum: 747
Posty: 206
A potem sie walnął się potknął, zarył głową o biurko Enmy w to samo miejsce na głowie co wtedy gdy stracił pamięć, i tak narodził się Goku Black.
Dai Kaiosama Mężczyzna
"Rōnin
Rōnin
[ Klan Takeda ]
Dai Kaiosama
Wiek: 36
Dni na forum: 5.809
Plusy: 2
Posty: 1.408
Co się stało z Goku w linii czasowej Trunksa?
Czemu nie kontaktował się z Gohanem lub Trunksem, czy innymi członkami Z Fighter's gdy jeszcze żyli.
Skąd pewność, że się nie kontaktował?
Nie pamiętam, aby ten wątek był poruszany w DB. Jeśli był, to mnie poprawcie

Ale wracając... A czy w naszej linii czasowej Goku kontaktował się ze swoimi bliskimi po śmierci w Cell Game? Z tego co pamietam, jedyny taki kontakt był przed TB, na który miał przybyć z zaświatów.
Tu też można zapytać, dlaczego tak właśnie było?

Można iść dalej - dlaczego w lini czasowej Mirai Trunksa Goku nie odbył odpowiedniego treningu w zawiatach i nie wrócił na zienmię na 24 godziny, by pokonać C17 i C18?

Wydaje mi się, że na te pytania - swoją droga bardzo ciekawe - nie ma dobrej odpowiedzi.
Możliwe jest, że Goku po śmierci w lini czasowej Trunksa po prosytu nie interesował się tym, co się działo na Ziemi. Bo dlaczego miałby to robić? Umarł na chorobę serca i trafił do - tak przypuszczam - nieba, gdzie bez żadnych trosk i zobowiązań względem ludzkości mógł tylko trenować i jeść.
Może takie życie po życiu mu pasowało? W naszej linii czasowej dokładnie tak było.

Na zakończenie.
Po co miałby się kontaktować z Gohanem? Co mógłby mu przekazać? Jak miałby mu pomóc? Gohan, żyjąc na ziemi terroryzowanej przez Androidy dużo lepiej rozumiał sytuację niż jego zmarły ojciec.
Może , podobnie jak w sadze Buu, Goku chciał aby to kolejne pokolenie wojowników pokonało wrogów? Może dzięki temu, że się z nimi nie kontaktował, udalo się znaleźć sposób na pokonanie Androidów? Może właśnie to - brak opcji "Press Goku Button" - pomogło Trunksowi podjąć decyzję o próbie zmiany przeszłości całego świata?

Pytanie moża mnożyć...

Takeda Shingen
Szybki jak wiatr, spokojniejszy niż las, gwałtowny jak ogień, niewzruszony niczym skała.
Shounen
*SōheiMenos 「僧兵メノス」
SōheiMenos 「僧兵メノス」
Shounen
Wiek: 33
Dni na forum: 6.333
Plusy: 72
Posty: 14.391
Skąd: ふざけた時代
Dai Kaiosama napisał(a):
Możliwe jest, że Goku po śmierci w lini czasowej Trunksa po prosytu nie interesował się tym, co się działo na Ziemi. Bo dlaczego miałby to robić?
Bo zawsze to robił. Miał zignorować, że na Ziemi wrogowie mordują jego bliskich, którzy się jeszcze ostali, i sobie wesoło trenować? Może i Goku nie jest typem bohatera, ale serce ma.

Alkis napisał(a):
Nie jestem pewien jak Piccolo to tłumaczył to do reinkarnacji zabiegają raczej złe typki z pod ciemnej gwiazdy.
Piccolo nie poruszał tematu zmarłych śmiercią naturalną. Podałem reinkarnację jako jedną z możliwości. Reinkarnacja to nie jest jakaś kara, tylko życie wieczne we wschodnim ujęciu. Dla mnie to jedyne sensowne rozwiązanie, że z Goku nie mogło być kontaktu po śmierci, żeby to trzymało się kupy. Bo Goku jak to Goku - zawsze znalazłby jakieś rozwiązanie.

Regulamin Forum | AnimePhrases ~ cytaty z anime i mang (english quotes, 名言・セリフ) | MAL | Twitter · YT
Dai Kaiosama Mężczyzna
"Rōnin
Rōnin
[ Klan Takeda ]
Dai Kaiosama
Wiek: 36
Dni na forum: 5.809
Plusy: 2
Posty: 1.408
Bo zawsze to robił. Miał zignorować, że na Ziemi wrogowie mordują jego bliskich, którzy się jeszcze ostali, i sobie wesoło trenować? Może i Goku nie jest typem bohatera, ale serce ma.

Ale być może tak właśnie było. Nie wiem, czy są wsytarczająco silne przesłanki, by odrzucić taką wersję wydarzeń.
Wydaje mi się, że nie mamy właściwych punktów odniesienia. Jedynym przypadkiem, który może przypominać opisywaną sytuację, jest okres po śmierci Goku w czasie Cell Game. Zwróćcie uwagę, że Goku nie wiedział nawet o trym, że ma drugiego syna. Dowiaduje się o tym dopiero, gdy pojawia się na TB. Czyli możliwe jest, że naprawdę nie interesował się tym, co się działo na Ziemi.
Ale, z tego co wiemy, okres po Cell Game był czasem pokoju. Zatem perspektywa jest inna, niż w przypadku śmierci Goku w linii czasowej Trunksa. I nie musi być właściwym punktem odniesienia.

Śmeirć z rąk Piccolo w walce z Raditzem i pierwszy pobyt w zaświatach też nie odzwierciedla sytuacji z przyszłości Trunksa, bo działania Goku i reszty bohaterów zostały zaplanowane. Kontakty, wcale nie tak liczne, służyły okreslonym celom. I nie były to cele związane z podtrzymaniem dobrych relacji z wciąż żywymi przyjaciółmi.
Ale można zwrócić uwagę na jeden fakt. Goku nie kontaktował się z Gohanem, gdy ten odbywał mordercze treningi z Piccolo. Nie wspeirał go, nie podtrzymywał na duchu mówiąc mu dasz radę itp. Tu też można zadać pytanie - dlaczego? Gohan miał wtedy tylko 4 lata i właśnie został porwany przez największego wroga swojego ojca.


Nie jest to teza, której będe bronić. Po prosu zwracam uwagę na to, jak łatwo odrzucić określony punkt widzenia tylko z powodu "milczenia źródła". Tak naprawdę nie wiemy, co i dlaczego się stało, że kontakty Goku z innymi bohaterami, po śmierci Kakarotto, były tak bardzo ograniczone.

Na koniec powórzę pytanie. Po co Goku miałby się kontaktować z Gohanem lub Trunksem po śmierci pozostałych bohaterów? Jak by im to pomogło?
Po co miałby kontaktować się z innymi? Jak kontakt z goku pomógłby Vegecie czy Piccolo?
W jaki sposób to kogłoby pomóc w walce z Androidami?

Takeda Shingen
Szybki jak wiatr, spokojniejszy niż las, gwałtowny jak ogień, niewzruszony niczym skała.
Shounen
*SōheiMenos 「僧兵メノス」
SōheiMenos 「僧兵メノス」
Shounen
Wiek: 33
Dni na forum: 6.333
Plusy: 72
Posty: 14.391
Skąd: ふざけた時代
Dai Kaiosama napisał(a):
Jedynym przypadkiem, który może przypominać opisywaną sytuację, jest okres po śmierci Goku w czasie Cell Game.
Kiedy bezpośrednio po śmierci pomógł Gohanowi pokonać Cella, a nie udał się trenować na planetę Króla Wszechświata, zostawiając Ziemię samej sobie. Rodzinę olał dopiero wtedy, gdy na Ziemi zapanował pokój, więc mógł sobie pozwolić.

Ale przyznam, że trochę zapomniałem, że on umarł jeszcze przed walką z cyborgami, więc teoretycznie mógłby trenować w nieświadomości. Przypuszczam jednak, że dostałby od kogoś cynk (np. Króla Światów czy zmarłych przyjaciół), że Ziemianie są mordowani z jego powodu.

Można się zastanawiać, w jaki sposób zmarły Goku mógłby pomóc w przyszłości, ale to już rozmowa na inny temat tak naprawdę.

Regulamin Forum | AnimePhrases ~ cytaty z anime i mang (english quotes, 名言・セリフ) | MAL | Twitter · YT
Dai Kaiosama Mężczyzna
"Rōnin
Rōnin
[ Klan Takeda ]
Dai Kaiosama
Wiek: 36
Dni na forum: 5.809
Plusy: 2
Posty: 1.408
Kiedy bezpośrednio po śmierci pomógł Gohanowi pokonać Cella, a nie udał się trenować na planetę Króla Wszechświata, zostawiając Ziemię samej sobie. Rodzinę olał dopiero wtedy, gdy na Ziemi zapanował pokój, więc mógł sobie pozwolić.
To nie do końca tak wyglądało.

Goku zginął będąc w zaświatach. Żywy teleportował się na planetę Kaio i ginie w czasie eksplozji.
To w ogóle ciekawa kwestia, że żywa istota, która nie jest bogiem, aniołem itp. może dostać się do zaświatów dzięki kontroli ki.
Ta sytuacja powtórzy się w sadze Buu, gdy także demon złamie - wyłącznie dzięki kontroli ki - barierę między życiem a śmiercią.

Podróż w drugą stronę możliwa jest tylko z pomocą Baby Guli( chyba tak ją nazwano w polskiej wersji językowej). Ale mamy wyjątek, o którym wspomniał Gotenks. Starych kinówek nie biorę pod uwagę.
Goku, ewidentnie martwy, wraca na Ziemię i pomaga ostatecznie pokonać Komórczaka.
Zastanawiałem się kiedyś jak to jest w ogóle możliwe. Może to dzięki temu, że zginął będąc w zaświatach i trochę oszukał system.
Ale to tylko przypuszczenie.


Wracając do tematu - wyjątek nie czyni reguły.
Co oczywiście nie oznacza, że Goku nie chciał pomóc Trunksowi z przyszłości w jego walce z Androidami.

Można też przyjąć założenie, że Goku doskonale zdawał sobie sprawę z sytuacji na Ziemi. I mając świadomość tego, że Androidy chcą zabić tylko jego - taki był ich cel, prawda? - nie będą mogły tego zrobić gdy jest już martwy w zaświatach. Nie będą miały celu i choć pewnie ludzkość poniesie straty, nasi bohaterowie zyskają czas. Na Ziemi pozostało przecież drugie pokolenie Saiyajinów, którzy prędzej czy później znajdą sposób na zwycięstwo. I ostatecznie tak właśnie się stało. Androidy przez wiele lat swojej działalności nie unicestwiły ludzkości a Trunks w końcu znalazł sposób jak poradzić sobie z C18 i C17.
Może Goku milczał zupełnie świadomy konsekwencji?

To znów tylko przepuszczenie. Ale podobne teorie można łatwo mnożyć.

Takeda Shingen
Szybki jak wiatr, spokojniejszy niż las, gwałtowny jak ogień, niewzruszony niczym skała.
Alkis Mężczyzna
Saiyanin
Saiyanin
Alkis
Wiek: 20
Dni na forum: 747
Posty: 206
Odnosząc się do kwestii tego co Goku mógłby zrobić, mógł przecież po latach ubiegać się o 24 godzinną przepustkę do świata żywych, pokonać Androidy, lub jeśli trenował w zaświatach metamoran mógł nauczyć Trunksa i Gohana fuzji.
Dai Kaiosama Mężczyzna
"Rōnin
Rōnin
[ Klan Takeda ]
Dai Kaiosama
Wiek: 36
Dni na forum: 5.809
Plusy: 2
Posty: 1.408
Odnosząc się do kwestii tego co Goku mógłby zrobić, mógł przecież po latach ubiegać się o 24 godzinną przepustkę do świata żywych, pokonać Androidy, lub jeśli trenował w zaświatach metamoran mógł nauczyć Trunksa i Gohana fuzji
Pewnie masz rację.
Prawdopodobnie także w przyszłości Trunksa istniały opcje, o których mówisz.
Ale do ich przyjęcia jako możliwych do realizacji należy przyjąć założenie, którego nie da się udowodnić ponad wszelką wątpliwość.
Trzeba założyć, że Goku po śmierci z uwaga śledził wydarzenia na Ziemi.
Nasza linia czasowa może dowodzić, że tak nie było.
Odnosząc się do tego faktu można przyjąć inne założenie, które, tak podejrzewam, będzie bliższe prawdy. Goku mógł nie wiedzieć o Androidach. Mógł nie wiedzieć o śmierci Piccolo i Vegety.
A Kaio, który pewnie znał te fakty, wcale nie musiał tymi informacjami dzielić się z Goku. Przecież na początku DBZ ukrywał przed nim fakt istnienia Freezy.

Ogólnie - bardzo fajny temat
Dużo niewiadomych, dużo opcji interpretacji.

Takeda Shingen
Szybki jak wiatr, spokojniejszy niż las, gwałtowny jak ogień, niewzruszony niczym skała.
Wyświetl posty z ostatnich:

Forum DB Nao » » » [Postać] Son Goku w linii czasowej Trunksa
Przejdź do:  
DB NaoForum DB NaoAninoteAnimePhrasesDr. Slump
Powered by phpBB
Copyright © 2001-2022 DB Nao
Facebook