Forum Dragon Ball Nao

» Chrześcijaństwo w Japonii

Strony: 1, 2  
bartols
Ziemianin
Ziemianin

Dni na forum: 7.051
Posty: 1
Kto cos wie na temat Chrzescijanstwa w Japonii? Tak dla odmiany? Moze cos wiecie o Francisie Xavierzeze 1542 roku? Kyushu, Nagasaki? I jak to sie pozniej potoczylo? SEKTY? A moze znacie jakiegos JAPONCZYKA-CHRZESCIJANINA? Prosze o adres w takim razie. Pisze prace magisterska "Chrzescijanstwo w Japonii". Odwdziecze sie!!!
Xan Mężczyzna
Super Saiyanin
Super Saiyanin
Xan
Wiek: 67
Dni na forum: 7.034
Posty: 474
Skąd: Forteca Żalu
Hmm, w sumie temat nawet interesujący... Z tego, co pamiętam, głoszenie chrześcijaństwa (i chyba wszystkich 'nowych' religii) zostało w Japonii zabronione za rządów... nie pamiętam, za czyich rządów. Ale może cosik znajdę i dorzucę jako ciekawostkę .

Z tego co wiem krzewieniem chrześcijaństwa w Japonii zajmowali się m.in. jezuici, którzy wymyślili też bardzo miłą karę dla samurajów, którzy nie chcieliprzyjąć nowej wiary. Jako że seppuku było honorowe, takich delikwentów krzyżowano. Kolejny powód do nielubienia papistów.

Miyamoto Hachimaro
obiit Anno Discordiae MMVII
Idus Ianuarias

Hic natus est
Q'ccaon'naeaeccer
Anno Discordiae MMVII
Ante Diem XIII Kalendas Martiae
Gilmore Mężczyzna
Ziemianin
Ziemianin
Gilmore
Wiek: 35
Dni na forum: 6.777
Posty: 4
Siema !
Temat jest na pewno ciekawszy niż się może wydawać. Polecam do tego lekture Szoguna J.Clavella gdzie przez wszystkie trzy tomy przewija się wątek rozwoju chrześcijaństwa w japonii oraz walka o układy między Jezuitami a bracmi + jeden protestant (ale to tak na marginesie). Lektura całkowicie wyjaśnia i dokładnie opisuje rozwój chrześcijaństwa w Feudalnej Japonii. Polecam
Laru Kobieta
Super Saiyanin 4
Super Saiyanin 4
[ Klan Takeda ]
Laru
Wiek: 34
Dni na forum: 6.811
Plusy: 6
Posty: 2.801
Skąd: Łuków
Myślę, że jeśli ktoś chciałby w Japonii wyznawać chrześcijaństwo, to nie miałby problemu. Jak wiadomo buddyści nie uznają ślubów, a są Japończycy, którzy biorą ślub, a poza tym obchodzi się Święta Bożego Narodzenia (miasta wyglądają w tedy super!).

"Jego drogę spowija jedwab, odciski jego palców na rosie,
Mieszkańcy krain mroku pokornie się przed nim płożą.
Bękart Matki Natury odrzucony przez liście i potok
Obcy w obcym kraju, szuka pociechy w swych marzeniach."
Marillion "Grendel".

Denerwować się, to mścić się na swoim organizmie za głupotę innych.
Gilmore Mężczyzna
Ziemianin
Ziemianin
Gilmore
Wiek: 35
Dni na forum: 6.777
Posty: 4
a od kiedy japończycy nie uznawali ślubów , budyzm to wydaje mi sie że był w chinach skąd jego odmiana "chiński" w japonii to było shinto czy jakoś tak, jeszcze raz polecam szoguna
Shounen
*SōheiMenos 「僧兵メノス」
SōheiMenos 「僧兵メノス」
Shounen
Wiek: 35
Dni na forum: 7.133
Plusy: 72
Posty: 15.236
Skąd: ふざけた時代
VidelOtaku napisał(a):
poza tym obchodzi się Święta Bożego Narodzenia (miasta wyglądają w tedy super!).
Ale to nie sa Swieta Bozego Narodzenia, tylko Przywitanie Nowego Roku czy cos takiego

Gilmore napisał(a):
budyzm to wydaje mi sie że był w chinach skąd jego odmiana "chiński" w japonii to było shinto czy jakoś tak, jeszcze raz polecam szoguna
Buddyzm nadal jest i w Chinach i w Japonii, chociaz w tym drugim to najpopularniejsze jest Shinto..

Regulamin Forum | AnimePhrases ~ anime & manga quotes | MAL | Twitter · YT
Laru Kobieta
Super Saiyanin 4
Super Saiyanin 4
[ Klan Takeda ]
Laru
Wiek: 34
Dni na forum: 6.811
Plusy: 6
Posty: 2.801
Skąd: Łuków
poza tym obchodzi się Święta Bożego Narodzenia (miasta wyglądają w tedy super!).
Ale to nie sa Swieta Bozego Narodzenia, tylko Przywitanie Nowego Roku czy cos takiego
Obchodzą Święta Bożego Narodzenia, tylko innaczej niż my. W Japonii nazywa się Kuritsumasu. Miasta błyszczą, w centrach handlowych króluje "Jingle Bels". Zasadnicza różnica to to, że u nich Boże Narodzenie to głównie święto... zakochanych. Pary spotykają się w tedy i jedzą świąteczny tort upieczony wcześniej przez dziewczynę.

"Jego drogę spowija jedwab, odciski jego palców na rosie,
Mieszkańcy krain mroku pokornie się przed nim płożą.
Bękart Matki Natury odrzucony przez liście i potok
Obcy w obcym kraju, szuka pociechy w swych marzeniach."
Marillion "Grendel".

Denerwować się, to mścić się na swoim organizmie za głupotę innych.
KaKarot0 Mężczyzna
Super Nameczanin
Super Nameczanin
KaKarot0
Wiek: 31
Dni na forum: 6.218
Ostrzeżenia: 1
Posty: 138
Ja słyszałem o pewnym Polskim zakonniku który w XX prrowadził misję w Japonii, podobno stał sie bardzo popularny i doceniany. Japończycy zabiegają o proces Beatyfikacyjny, a dotego podobno powstało o nim Anime. Jak to jest że nigdzie nas tak nie doceniają jak w Azji, powinniśmy być dumni z niego, Panie świeć nad jego Duszą.
Misuzu Kobieta
Nameczanin
Nameczanin
Misuzu
Wiek: 29
Dni na forum: 5.341
Posty: 72
A pamiętasz jak nazywał sie ten zakonnik? To bardzo ciekawe i takie... dumne

Misuzu
KaKarot0 Mężczyzna
Super Nameczanin
Super Nameczanin
KaKarot0
Wiek: 31
Dni na forum: 6.218
Ostrzeżenia: 1
Posty: 138
Jej ile to już czasu minęło... Owy zakonnik nazywał się Zenon Żebrowski ale dla Japończyków znany był jako Brat Zeno.
Shounen
*SōheiMenos 「僧兵メノス」
SōheiMenos 「僧兵メノス」
Shounen
Wiek: 35
Dni na forum: 7.133
Plusy: 72
Posty: 15.236
Skąd: ふざけた時代
KaKarot0 napisał(a):
Ja słyszałem o pewnym Polskim zakonniku który w XX prrowadził misję w Japonii, podobno stał sie bardzo popularny i doceniany. Japończycy zabiegają o proces Beatyfikacyjny, a dotego podobno powstało o nim Anime.
Niedawno trafiło po raz pierwszy do sieci, w tym w polskiej wersji:

Regulamin Forum | AnimePhrases ~ anime & manga quotes | MAL | Twitter · YT
Hayato Mężczyzna
Kami
Kami
[ Klan Takeda ]
Hayato
Wiek: 41
Dni na forum: 5.694
Plusy: 15
Posty: 4.255
Skąd: 絶望の海の底から
Jakis czas temu trafil do Polski film Martina Scorsese - "Milczenie", bedacy adaptacja ksiazki Shusaku Endo pod tym samym tytulem, poruszajacej problem przesladowania chrzescijan w sredniowiecznej Japonii. Ja ze swojej strony polecam film Masahiro Shinody - "Milczenie", opowiadajacy ta sama historie, ale nakrecony 40 lat wczesniej niz film Scorsese. Kawal dobrego japonskiego kina, ale bez hollywoodzkiej oprawy.

Pozdrawiam

Jezeli wiara w drugiego czlowieka, ktorego ma sie przed oczami jest naiwnoscia, to jak nazwac wiare w Boga, ktorego nikt nigdy nie widzial...???
Al Ed Upek Kobieta
"Deus Volt
Deus Volt
[ Klan Kutang ]
Al Ed Upek
Wiek: 35
Dni na forum: 6.237
Plusy: 10
Posty: 5.191
Skąd: Włocławek
Rozumiem, ze film obejmuje czasy, kiedy Japonia nie dokonala jeszcze samozamkniecia przed reszta swiata. Znasz jakies filmy, wzglednie inne materialy, ktore obejmuja czasy po zamknieciu traktujace o japonskim ukrytym katolicyzmie, nieco synkretyzujacym dla niepoznaki? https://pl.wikipedia.org/wiki/Kakure-kirishitan

Nigdy nie będę w 100 % szczęśliwy, bo spirytus ma 96 %.- mój kolega Marcin.
-Nadia, gdzie moje gacie?
-Nie wiem, pewnie do muzeum wzięli.
Panie Bolesławie, witamy w domu. Witamy całą ekipę czarnuchów z łańcuchami.
Nie oznacza to jednak, że byłem świniakiem pokroju Kwaśniewskiego, czy innego Komorowskiego, aż tak nisko nie upadłem. Chłopu trzeba dawać albo się nie dziwić. Chłopak wyczaił ją na skupie żywca. W sezonie tzw "świńskiej górki". Na imie jej było Teresa, Teresa z domu Bąk. Gonar wziął 2k kredytu na suple. xD
Hayato Mężczyzna
Kami
Kami
[ Klan Takeda ]
Hayato
Wiek: 41
Dni na forum: 5.694
Plusy: 15
Posty: 4.255
Skąd: 絶望の海の底から
Akcja flimow dzieje sie w okresie shogunatu Tokugawy, w srodowisku tzw. Kakure Kurishitan - "Ukrytych Chrzescijan.", gdy Chrzescijanstwo zostalo prawnie zakazane w Japonii przez wladze i bylo karane smiercia.


Przypomnialem sobie tez o ksiazce Rino Cammilleriego - "Krucyfiks Samuraja", opowiadajacej o wielkim powstaniu chrzescijanskich samurajow w Shimabara w 1637 roku, krwawo stlumionym przez wladze shogunatu.

Pozdrawiam

Jezeli wiara w drugiego czlowieka, ktorego ma sie przed oczami jest naiwnoscia, to jak nazwac wiare w Boga, ktorego nikt nigdy nie widzial...???
Al Ed Upek Kobieta
"Deus Volt
Deus Volt
[ Klan Kutang ]
Al Ed Upek
Wiek: 35
Dni na forum: 6.237
Plusy: 10
Posty: 5.191
Skąd: Włocławek
W takim razie spoko, przyjalem. Pisales, ze akcja filmow dzieje sie w sredniowiecznej Japonii, a zamkniecie kraju nastapilo dopiero w XVII wieku stad przyjalem zalozenie, ze mowimy o przesladowaniach jeszcze w czasach, gdy Japonia utrzymywala jeszcze normalne kontakty z reszta swiata.

Nigdy nie będę w 100 % szczęśliwy, bo spirytus ma 96 %.- mój kolega Marcin.
-Nadia, gdzie moje gacie?
-Nie wiem, pewnie do muzeum wzięli.
Panie Bolesławie, witamy w domu. Witamy całą ekipę czarnuchów z łańcuchami.
Nie oznacza to jednak, że byłem świniakiem pokroju Kwaśniewskiego, czy innego Komorowskiego, aż tak nisko nie upadłem. Chłopu trzeba dawać albo się nie dziwić. Chłopak wyczaił ją na skupie żywca. W sezonie tzw "świńskiej górki". Na imie jej było Teresa, Teresa z domu Bąk. Gonar wziął 2k kredytu na suple. xD
Hayato Mężczyzna
Kami
Kami
[ Klan Takeda ]
Hayato
Wiek: 41
Dni na forum: 5.694
Plusy: 15
Posty: 4.255
Skąd: 絶望の海の底から
Pomimo postepu owczesnego swiata, Japonia przez 250lat do polowy XIX wieku zyla pod tzw."bambusowa kurtyna", wiec sila rzeczy okres sredniowieczny w tym kraju sie wydluzyl. Co ciekawe; Japonczykom udalo sie ta zaleglosc nadrobic w 70 lat.

Btw, Ci chrzescijanscy Amerykanie zrzucili bombe atomowa na najbardziej chrzescijanskie miasto w calej Japonii - Nagasaki. Taki szczegol.

Jezeli wiara w drugiego czlowieka, ktorego ma sie przed oczami jest naiwnoscia, to jak nazwac wiare w Boga, ktorego nikt nigdy nie widzial...???
Al Ed Upek Kobieta
"Deus Volt
Deus Volt
[ Klan Kutang ]
Al Ed Upek
Wiek: 35
Dni na forum: 6.237
Plusy: 10
Posty: 5.191
Skąd: Włocławek
Ja to wiem, że okres trwania okresów historycznych to rzecz względna, avpoza tym z epoki do epoki nie przechodzi się na pstryk. W Japonii zresztą potoczyło się inaczej i tam renesansu, baroku i oświecenia z różnych powodów nie było.
Na swoje potrzeby stosuję taką chronologię w odniesieniu do Japonii. Średniowiecze ciągnąłbym do zamknięcia kraju. Od tego momentu bym wyróżnił nową epokę. Niech nazwa będzie zgodna z funkcjonująca historiografią Edo. Potem Meiji, okres imperialny i powojenny trwający do dziś.
Japonia technologicznie się zatrzymała, mentalnie też bo odizolowano kraj nie tylko od produktów, ale też idei, ale w okresie Edo sytuacja ta była determinowana przez na tyle osobliwy czynnik, że można wyróżnić nową epokę.
PatrykowaPani
Ziemianin
Ziemianin

Dni na forum: 723
Posty: 17
Hej, jestem w szoku, ze w Japonii obchodzi się Święto Bożego Narodzenia.Czasami oglądam kanały Gabriela Hyodo, nie wiem czy kojarzycie, ale nie widziałam tam takiego filmiku.
Hayato Mężczyzna
Kami
Kami
[ Klan Takeda ]
Hayato
Wiek: 41
Dni na forum: 5.694
Plusy: 15
Posty: 4.255
Skąd: 絶望の海の底から
Nie obchodza go tak jak my. W Japonii to po prostu okazja do milego spedzenia czasu ze znajomymi, w Zachodnim stylu. To swieto jest u nich skomercjalizowane do granic mozliwosci, a ochodzi sie je, gdyz jest to po prostu modne.

Pozdrawiam

Jezeli wiara w drugiego czlowieka, ktorego ma sie przed oczami jest naiwnoscia, to jak nazwac wiare w Boga, ktorego nikt nigdy nie widzial...???
PatrykowaPani
Ziemianin
Ziemianin

Dni na forum: 723
Posty: 17
To, że do granic możliwości, to sobie mogę tylko wyobrazić
Wyświetl posty z ostatnich:
Strony: 1, 2  

Forum DB Nao » » » Chrześcijaństwo w Japonii
Przejdź do:  
DB NaoForum DB NaoAninoteAnimePhrasesDr. Slump
Powered by phpBB
Copyright © 2001-2024 DB Nao
Facebook