Forum Dragon Ball Nao

» Stereotypy

Strony:   1, 2
Laru Kobieta
Super Saiyanin 4
Super Saiyanin 4
[ Klan Takeda ]
Laru
Wiek: 32
Dni na forum: 6.019
Plusy: 6
Posty: 2.801
Skąd: Łuków
Nie lubię stereotypów, bo to ewidentne uogólnienia. Wyznaję zasadę, że żeby móc ocenić w jakiś sposób człowieka, trzeba do niego podejść indywidualnie. Dlatego nie bardzo przejmuję się stereotypami.

Ktoś kto wierzy w stereotypy tak naprawdę nie ma żadnej szansy na poznanie drugiego człowieka. Nikt nie poda ręki Murzynowi, bo wyjdzie z założenia, że ten zwinie mu zegarek. Nikt nie da pogłaskać kotka metalowi, bo ten mu zje tego zwierzaka. Na człowieka w dresie będzie się dziwnie patrzeć gdy ten, pojawi się w bibliotece. To dość jaskrawe przykłady, ale chyba dobrze oddają sens całej sytuacji.

"Jego drogę spowija jedwab, odciski jego palców na rosie,
Mieszkańcy krain mroku pokornie się przed nim płożą.
Bękart Matki Natury odrzucony przez liście i potok
Obcy w obcym kraju, szuka pociechy w swych marzeniach."
Marillion "Grendel".

Denerwować się, to mścić się na swoim organizmie za głupotę innych.
Dai Kaiosama Mężczyzna
"Rōnin
Rōnin
[ Klan Takeda ]
Dai Kaiosama
Wiek: 36
Dni na forum: 5.817
Plusy: 2
Posty: 1.408
Dominika napisał(a):
Nikt nie poda ręki Murzynowi, bo wyjdzie z założenia, że ten zwinie mu zegarek. Nikt nie da pogłaskać kotka metalowi, bo ten mu zje tego zwierzaka. Na człowieka w dresie będzie się dziwnie patrzeć gdy ten, pojawi się w bibliotece. To dość jaskrawe przykłady, ale chyba dobrze oddają sens całej sytuacji.
To o czym piszesz, to uprzedzenia.
A uprzedzenia to nie stereotypy, choć u podstaw uprzedzeń mogą znajdować się stereotypy. Oczywiście stereotypy mogą mieć wydźwięk negatywny, ale nie zawsze tak jest.
Stwierdzenie "Murzynie to złodzieje" to nie stereotyp, ale uprzedzenie. Będąc uprzedzonym do danej grupy społecznej, chętniej przytakujemy negatywnemu obrazowi, który na jej temat funkcjonuje w społeczeństwie. Ale ten obraz nie musi mieć wymiaru stereotypu. Wrócę do kwestii dystansu społecznego, o którym pisałem w poprzednich postach tego tematu.
Być może tę kwestę rozjaśni przykład Niemców.
Ogólnie ich nie lubimy, bo to, tamto i owamto. To są uprzedzenia uwarunkowane historycznymi doświadczeniami naszego narodu. Prawdopodobnie podobne uprzedzenia mają Niemcy w stosunku do Polaków.
Ale stereotyp Niemca w naszym społeczeństwie nie jest negatywny. Raczej doceniamy ich skrupulatność, pracowitość, dokładność i dobre niemieckie samochody.

Trzeba zrozumieć czym jest stereotyp a czym jest uprzedzenie. Łatwo pomylić oba pojęcia, ale różnica między nimi jest bardzo istotna.

pozdrawiam

Takeda Shingen
Szybki jak wiatr, spokojniejszy niż las, gwałtowny jak ogień, niewzruszony niczym skała.
Byczusia Kobieta
Kami
Kami
[ Klan Takeda ]
Byczusia
Wiek: 28
Dni na forum: 5.009
Plusy: 6
Posty: 4.729
Skąd: z świata snów i marzeń
Stereotypy są z nami od dawien dawna. Niestety ludzie lubią uogólniać- że tacy są tacy/śmacy nie próbując kogoś bliżej poznać. Chcemy dalej tkwić w naszych ograniczeniach,wyobrażeniach o takich i śmakich.Czy często powtarzają zasłyszane stereotypy o innych narodowościach/rasach/ etc. Nie zmuszam nikogo do lubienia takich,ale bez przesady, by je ślepo powtarzać? Pomijając fakt że stereotypy są zwykle krzywdzące.

[img][/img]
,,Nie możesz poświęcić życia za ukochaną osobę, musisz żyć ,by jej chronić"
,,W świecie ninja ci, co łamią zasady są śmieciami. Ale ci, co porzucają swoich przyjaciół są gorsi niż śmiecie"
[http://yog-sothoth.tanuki.pl/main/licznik/byczusia/250x50.png]
,,Bo jeśli głupotą jest obrona życia
Będę głupcem do ostatniego dnia"
Mart Kobieta
Super Saiyanin 4
Super Saiyanin 4
[ Klan Asakura ]
Mart
Wiek: 28
Dni na forum: 5.075
Plusy: 2
Posty: 1.643
Skąd: Poznań
Przepraszam za odgrzebywanie staroci, ale odkopałam coś ciekawego.

"Publikacja naukowa dotycząca społeczności romskiej, która w obiektywny sposób omawia również żywe w społeczeństwie stereotypy Cygana jako "złodzieja, kieszonkowca i przestępcy", nie ma charakteru obraźliwego ani dyskryminującego. Nie mają go również słownikowe definicje pejoratywnych słów pochodzących od słowa "Cygan" - uznał Europejski Trybunał Praw Człowieka w wyroku Wielkiej Izby z 15 marca 2012 r.
Jeśli chodzi o książkę "Tureccy Cyganie", to została ona napisana przez naukowca, w oparciu o rzetelnie przeprowadzone badania naukowe, i - jako całość - nie dokonywała żadnych generalizacji, natomiast rzeczywiście poruszała kwestie związane z przestępczością wśród Romów. Nie można jednakże ograniczać swobody pracy naukowca tylko dlatego, że porusza on drażliwe kwestie, gdy jego badania zostały przeprowadzone w sposób obiektywny i rzetelny."


Nawet siedząc na ławie oskarżonych lubimy słuchać o sobie.
Wyświetl posty z ostatnich:
Strony:   1, 2

Forum DB Nao » » » Stereotypy
Przejdź do:  
DB NaoForum DB NaoAninoteAnimePhrasesDr. Slump
Powered by phpBB
Copyright © 2001-2022 DB Nao
Facebook