Forum Dragon Ball Nao

» Stereotypy

Strony: 1, 2  
Hayato Mężczyzna
Kami
Kami
[ Klan Takeda ]
Hayato
Wiek: 41
Dni na forum: 5.753
Plusy: 15
Posty: 4.257
Skąd: 絶望の海の底から
Stereotyp (z gr. stereos – "przestrzenny", typos – "wzorzec", "odcisk") – konstrukcja myślowa, zawierająca komponent poznawczy (zwykle uproszczony), emocjonalny i behawioralny (związany z zachowaniem), zawierająca pewne fałszywe przeświadczenie, dotyczące różnych zjawisk, w tym innych grup społecznych. Stereotyp przyjęty może być przez jednostkę w wyniku własnych obserwacji, przejmowania poglądów innych osób, wzorców przekazywanych przez społeczeństwo, może być także wynikiem procesów emocjonalnych (np. przeniesienia agresji). Stereotypy mogą być negatywne, neutralne lub pozytywne, chociaż najczęściej spotykamy się z wyobrażeniami negatywnymi. Stereotyp jest przekonaniem zbiorowym, tzn. jest to przekonanie żywione przez pewna grupę ludzi: mianem "stereotypu" nie określimy przekonania – spełniającego wszelkie pozostałe kryteria – żywionego wyłącznie przez jedną osobę. Stereotyp jest wyrażany w zdaniu ogólnym (np. "(Wszyscy) Polacy są nieporządni"). Nie będzie stereotypem przekonanie ogólne lecz prawdziwe, lub – ogólne, fałszywe, ale uzasadnione. Stereotyp to fałszywe i niedostatecznie uzasadnione a dotyczące pewnej grupy osób (tzw. nadgeneralizacja) przekonanie zbiorowe, zwykle niewrażliwe na argumentację.

I moje pytanie;na ile w życiu swoją wiedzę na ten czy owy temat,opieramy wierząc w stereotypy,a na ile sami dążymy do jej poznania,dochodząc do tego co jest prawdą a co nie,i na ile wiara w stereotypy jest dla nas wygodna?Zapraszam do dyskusji.

Pozdrawiam

Jezeli wiara w drugiego czlowieka, ktorego ma sie przed oczami jest naiwnoscia, to jak nazwac wiare w Boga, ktorego nikt nigdy nie widzial...???
konto usunięte
Nail
Nail


TO JUŻ JEST NIEWAŻNE.

Ten post był edytowany 1 raz, ostatnio zmieniony przez konto usunięte: 19.07.2012, 21:07
Shounen
*SōheiMenos 「僧兵メノス」
SōheiMenos 「僧兵メノス」
Shounen
Wiek: 35
Dni na forum: 7.192
Plusy: 73
Posty: 15.282
Skąd: ふざけた時代
Hayato, podaj jakieś przykłady stereotypów, to będzie łatwiej.

Na czym polega wyżej przytoczony stereotyp dresa? Np. że wszystkie bez wyjątku dresy (or dresiarze) to prostaki? Jeśli ktoś tak twierdzi, to przecież musi mieć nie po kolei, bo wszędzie są wyjątki, mniej lub więcej. Ale wystarczy się rozejrzeć, by stwierdzić z dużym prawdopodobieństwem, że większość ludzi odzianych w dresy taka właśnie jest, a raczej musi taka być, bo nie wiadomo, może jednak gdzieś po drugiej stronie świata dresy stanowią elitę intelektualną. A już same te wyjątki obalają stereotypy, bo przecież one zakładają stuprocentową zgodność. Więc siłą rzeczy stereotypy w takiej formie są pozbawione sensu dla każdego myślącego człowieka.

Regulamin Forum | AnimePhrases ~ anime & manga quotes | MAL | Twitter · YT
Shiro Mężczyzna
"The Human Typhoon
The Human Typhoon
[ Klan Asakura ]
Shiro
Wiek: 35
Dni na forum: 7.078
Plusy: 4
Posty: 2.219
Skąd: Białystok
Stereotypy są bezsensowne. Wiadome jest, że od człowieka(w zasadzie to także od otoczenia w jakim przebywa) zależy kim chce być i jak się będzie zachowywać. Zakładanie z góry, że np. blondynki są głupie jest wyłącznie przejawem debilizmu i ograniczenia ludzkiego.

Choć sam ich nie popieram to z przykrością muszę przyznać, że bez nich świat istnieć nie może...

Pozdrawiam.

Sometimes baby
We make mistakes
Dark and hazy
Prices we pay
konto usunięte
Nail
Nail


TO JUŻ JEST NIEWAŻNE.

Ten post był edytowany 1 raz, ostatnio zmieniony przez konto usunięte: 19.07.2012, 21:07
Dai Kaiosama Mężczyzna
"Rōnin
Rōnin
[ Klan Takeda ]
Dai Kaiosama
Wiek: 38
Dni na forum: 6.668
Plusy: 2
Posty: 1.408
Szczerze mówiąc sam nie wiem, co tak do końca oznacza pojęcie stereotyp.
To przydałoby się to pojęcie wyjaśnić.

Stereotypy to pewne trwałe obrazy, wyobrażenia na konkretne tematy, które nie muszą mieć odzwierciedlenia w rzeczywistości.
Są one tak silnie zakorzenione w świadomości zarówno jednostek, jak społeczeństw, że nawet dowody stwierdzające ich nieprawdziwość, nie są w stanie niczego zmienić.

Oczywiście stereotypy nie muszą być złe.
W latach 90-tych ubiegłego stulecia pytano Polaków, co sądzą o mieszkańcach nieistniejącego, wymyślonego kraju(jego nazwy już nie pamiętam).
Większość opinii była bardzo pozytywna.
Podobnie sprawa wygląda w przypadku niemieckich samochodów. Nawet jeśli nie mamy Audi czy BMW, to i tak wiemy, że to bardzo dobre auta.
Czego to dowodzi? Że stereotypy pozwalają nam uzupełnić braki naszej wiedzy czy doświadczenia.I to bez względu na treść stereotypu.

Stereotypy dość łatwo pomylić z uprzedzeniami. A to przecież nie to samo.

Gdy mowa o stereotypach, warto na chwilę przyjrzeć się zjawisku dystansu społecznego.
Dystans społeczny określa stosunek jednostek, a w konsekwencji także grup społecznych względem siebie. Bada się go za pomocą kilku pytań.
Począwszy od prostego: Czy chciałbyś, aby Rosjanin/Niemiec/Anglik/Polak/Żyd/Gej/ chory na AIDS/inny przykład został twoim sąsiadem? aż do: Czy chciałbyś, aby w/w został mężem córki twojego najlepszego przyjaciela?
Badanie dystansu społecznego pozwala odkryć, czy w danej grupie istniejesz szansa na powstanie stereotypów, oraz jak silne są stereotypy.

Stereotypy najczęściej nie mają faktycznego odbicia w realnym świecie. W konfrontacji z doświadczeniem z reguły przegrywają. I choć doskonale o tym wiemy, to ich pozycja w życiu społeczeństwa jest bardzo silna. Dlaczego? Dlatego, że stereotypy często pozwalają nam czuć się lepiej, wykazać się pewną wiedzą(nawet, jeśli jej podstawa jest bardzo krucha), czy w końcu nie czuć się wyobcowanym ze społeczeństwa, które wierzy w słuszność i prawdziwość stereotypów.

pozdrawiam
AUTOR POSTA OTRZYMAŁ PLUSA
Takeda Shingen
Szybki jak wiatr, spokojniejszy niż las, gwałtowny jak ogień, niewzruszony niczym skała.
Nordbard Mężczyzna
Wojownik
Wojownik
Nordbard
Wiek: 32
Dni na forum: 5.224
Posty: 38
Skąd: Solstheim
Hayato napisał(a):
na ile w życiu swoją wiedzę na ten czy owy temat,opieramy wierząc w stereotypy,a na ile sami dążymy do jej poznania,dochodząc do tego co jest prawdą a co nie,i na ile wiara w stereotypy jest dla nas wygodna?
Stereotypy to nic innego jak szufladkowanie ludzi i wkładanie do worków z różnymi etykietkami. Wszyscy bowiem szufladkujemy ludzi, tylko przez różne filtry.
Heihachi napisał(a):
nie wiem kto może się zgadzac, że każdy Niemiec to cham
Też nie wiem, kto. Zwłaszcza, że będąc w Niemczech (Berlin i okolice Hammburga) miałem okazję się przekonać, że pod względem kultury i uprzejmości daleko Polakom do Niemiec. I tak, uogólniam, ale po to, by wykazać brak autentyczności owego stereotypu. Kretyni będą go powtarzać, a ludzie inteligentni podejdą do wszystkiego z dystansem Oczywistą oczywistością jest też, że znajdzie się w Niemczech dużo wartościowych ludzi i... no, trochę różniących się od nich, ale tak samo jest w Polsce i każdym innym kraju na świecie. To kwestia pojedynczej jednostki, ale przed ogólnikami trudno się uchronić.
świat nie jest taki zły jak go niektórzy piszą
To zależy, na jakich ludzi się trafia A pod tym względem los bywa przewrotny, delikatnie mówiąc.
Gotenks napisał(a):
Jeśli ktoś tak twierdzi, to przecież musi mieć nie po kolei, bo wszędzie są wyjątki, mniej lub więcej
"Dresiarz" to przede wszystkim stan umysłu, a nie człowiek ubierający się w bluzy z kapturem, dresowe spodnie i adidasy. Tak się go najczęściej postrzega, ale to tylko wizualny awatar. Osobiście miałem tą przyjemność poznać człowieka ubierającego się w wyżej wspomnianym stylu, z którym można było inteligentnie porozmawiać i który swoim charakterem i usposobieniem wprowadzał miłą atmosferę. Dresiarzem jest więc w moich oczach osoba, której największymi ambicjami życiowymi są mecze Widzewa/Legii/Lecha, pakowanie na siłowni i "krojenie" komórek. Że o tępym wzroku spod kaptura i prowokacyjnym zachowaniu nie wspomnę. To samo dotyczy "kibola" - nie jest to każdy, kto chodzi na mecze, lecz osoba, która na nich szuka okazji na danie ujścia negytwnym emocjom w formie bijatyk i awantur. Koniecznym elementem wieńczącym imprezę jest szlajanie się po mieście i szukanie słabszych od siebie, którym mógłby pokazać, na co go stać. Takich osób jest, niestety, dużo, ale nie twierdzę, że każdy chodzący na mecze kibic jest taki. Wolę się jednak od takich ludzi trzymać z daleka, chociażby z obawy o swoje bezpieczeństwo
Shiro napisał(a):
Zakładanie z góry, że np. blondynki są głupie jest wyłącznie przejawem debilizmu i ograniczenia ludzkiego.
Mit do obalenia w 0,000000439876 sekundy Znam wiele mądrych blondynek, głupszego stereotypu chyba nie słyszałem. No ale przyznać musze, że niektóre dowcipy o blondynkach są nawet niezłe
Choć sam ich nie popieram to z przykrością muszę przyznać, że bez nich świat istnieć nie może
... i koło się zamyka, niestety.
@Dai Kaiosama: Dzięki za wyjaśnienie, opisałeś w szystko w bardzo rzeczowy i trafny sposób Pozdrawiam.
Shounen
*SōheiMenos 「僧兵メノス」
SōheiMenos 「僧兵メノス」
Shounen
Wiek: 35
Dni na forum: 7.192
Plusy: 73
Posty: 15.282
Skąd: ふざけた時代
Nordbard napisał(a):
"Dresiarz" to przede wszystkim stan umysłu, a nie człowiek ubierający się w bluzy z kapturem, dresowe spodnie i adidasy.
Więc człowieka zachowującego się tak jak opisałeś, ale odzianego w normalne ubranie, też nazwiesz dresiarzem (or dresem)? To nijak się ma do stereotypów, wręcz jest czymś odwrotnym.

Podobnie sprawa wygląda w przypadku niemieckich samochodów. Nawet jeśli nie mamy Audi czy BMW, to i tak wiemy, że to bardzo dobre auta.
Przeważnie potwierdzają to przeróżne statystyki (a może raczej marketing, jak np. że "Volvo to bezpieczny samochód"), a więc nie jest to jakieś przekonanie urojone.

Dai Kaiosama, czy stwierdzenie "większość dresiarzy to idioci" jest stereotypem?

Regulamin Forum | AnimePhrases ~ anime & manga quotes | MAL | Twitter · YT
Dai Kaiosama Mężczyzna
"Rōnin
Rōnin
[ Klan Takeda ]
Dai Kaiosama
Wiek: 38
Dni na forum: 6.668
Plusy: 2
Posty: 1.408
Dai Kaiosama, czy stwierdzenie "większość dresiarzy to idioci" jest stereotypem?
To nie stereotyp. To statystyka. A zatem zupełnie nie moja działka.
W społeczeństwie na pewno istnieje stereotyp dresiarza, ale odnosi się on do całej grupy, nie do większości.
Stereotypowe stwierdzenie brzmiałoby więc tak: Dresiarze to idioci.
Przy założeniu, że idiotyzm stanowi element stereotypowego obrazu dresiarza.

Co do wspomnianego przykładu samochodów.
To, że testy, badania i opinie użytkowników potwierdzają stereotyp niemieckiego samochodu dowodzi jedynie, że nie każdy stereotyp musi być zupełnie oderwany od rzeczywistości.
Sęk w tym, że gdybyś miał do wyboru auto francuskie i niemieckie o identycznych parametrach, to raczej wybrałbyś niemieckie. Dlaczego? Dlatego że niemieckie auta są lepsze.
O to właśnie chodzi w stereotypach.

pozdrawiam

Takeda Shingen
Szybki jak wiatr, spokojniejszy niż las, gwałtowny jak ogień, niewzruszony niczym skała.
Shounen
*SōheiMenos 「僧兵メノス」
SōheiMenos 「僧兵メノス」
Shounen
Wiek: 35
Dni na forum: 7.192
Plusy: 73
Posty: 15.282
Skąd: ふざけた時代
Dai Kaiosama napisał(a):
Sęk w tym, że gdybyś miał do wyboru auto francuskie i niemieckie o identycznych parametrach, to raczej wybrałbyś niemieckie. Dlaczego? Dlatego że niemieckie auta są lepsze.
O to właśnie chodzi w stereotypach.
Są lepsze, ale potwierdzone jest to jednak statystykami i różnymi ocenami, a nie bo tak jest przyjęte w społeczeństwie (a raczej tak się przyjęło w wyniku tych statystyk). Nie widzę, gdzie tutaj jest wiara w stereotyp dobrego niemieckiego samochodu. Wybiorę nie dlatego, że "wszystkie są lepsze", ale "większość", a to przecież stereotypem nie jest.

"Wszyscy dresiarze to idioci" jest nie do przyjęcia dla każdego myślącego człowieka, dlatego ponownie napiszę, że nie wiem, jak można wierzyć w takie stereotypy. I nie wiem, jak w takiej sytuacji Hayato może pytać, czy ktoś wierzy w stereotypy. Chyba wspomniane uprzedzenia byłyby tu bardziej na miejscu.

Regulamin Forum | AnimePhrases ~ anime & manga quotes | MAL | Twitter · YT
Dai Kaiosama Mężczyzna
"Rōnin
Rōnin
[ Klan Takeda ]
Dai Kaiosama
Wiek: 38
Dni na forum: 6.668
Plusy: 2
Posty: 1.408
Są lepsze, ale potwierdzone jest to jednak statystykami i różnymi ocenami, a nie bo tak jest przyjęte w społeczeństwie (a raczej tak się przyjęło w wyniku tych statystyk). Nie widzę, gdzie tutaj jest wiara w stereotyp dobrego niemieckiego samochodu. Wybiorę nie dlatego, że "wszystkie są lepsze", ale "większość", a to przecież stereotypem nie jest.
Adam, statystyki w niczym nie przeszkadzają stereotypom. Równocześnie im nie pomagają. Jak napisał Hayato, stereotypy pozostają niewrażliwe na argumentację.
Pozostając przy samochodach.
Przyjmijmy, że w naszym społeczeństwie funkcjonuje stereotyp niemieckiego auta.
Co to znaczy? Nic innego, jak tylko tyle, że gdy ktoś poprosi Cię o opinię na ten temat, to choćbyś nie miał pojęcia o samochodach made in Germany, to i tak będziesz w stanie opowiadać o nich godzinami. I nie będziesz zmyślać.
Naturalnie to, czy istnieje stereotyp niemieckiego auta istnieje, należałoby zbadać.
Moim zdaniem tak.

"Wszyscy dresiarze to idioci" jest nie do przyjęcia dla każdego myślącego człowieka, dlatego ponownie napiszę, że nie wiem, jak można wierzyć w takie stereotypy.
A skąd przekonanie, że idiotyzm jest elementem stereotypu dresiarza?
Założenie to, choć przyjęte na potrzeby omawianego przykładu, jest bardzo ryzykowne.
Stereotyp jest wyobrażeniem, które pojawi się w głowie, po usłyszeniu słowa "dresiarz".
Obraz za pewne będzie negatywny. Ale stwierdzenie, że dresiarze do idioci, choć ma przypisany stereotypom ogólny wymiar, jest uprzedzeniem.

Być może omawiane przez nas przykłady nie są najlepsze, ale na pewno pozwalają poznać charakter stereotypów. I wyjść poza suchą, nudną definicję.

pozdrawiam

Takeda Shingen
Szybki jak wiatr, spokojniejszy niż las, gwałtowny jak ogień, niewzruszony niczym skała.
Shounen
*SōheiMenos 「僧兵メノス」
SōheiMenos 「僧兵メノス」
Shounen
Wiek: 35
Dni na forum: 7.192
Plusy: 73
Posty: 15.282
Skąd: ふざけた時代
Za "idiotę" lub wcześniejszego "prostaka" podstaw cokolwiek związanego z nimi lub ich zachowaniem, przecież nie w tym leży problem.

Dai Kaiosama napisał(a):
Stereotyp jest wyobrażeniem, które pojawi się w głowie, po usłyszeniu słowa "dresiarz".
Przyjmijmy, że w mojej głowie pojawi się w takiej sytuacji ten przykładowy prostak-idiota lub ten, którego opisywał Heihachi. Ale mimo tego bynajmniej nie uważam, że każdy odziany w dres taki jest, a wspomniana wcześniej większość. A więc nijak ma to się do sensu stereotypu.

Ale stwierdzenie, że dresiarze do idioci, choć ma przypisany stereotypom ogólny wymiar, jest uprzedzeniem.
Niespecjalnie widzę różnicę między "Polacy są nieporządni" (przykład z wiki) a "dresiarze to idioci", bo oba wskazują cechy charakteru pewnej grupy ludzi.

Regulamin Forum | AnimePhrases ~ anime & manga quotes | MAL | Twitter · YT
Dai Kaiosama Mężczyzna
"Rōnin
Rōnin
[ Klan Takeda ]
Dai Kaiosama
Wiek: 38
Dni na forum: 6.668
Plusy: 2
Posty: 1.408
Przyjmijmy, że w mojej głowie pojawi się w takiej sytuacji ten przykładowy prostak-idiota lub ten, którego opisywał Heihachi. Ale mimo tego bynajmniej nie uważam, że każdy odziany w dres taki jest, a wspomniana wcześniej większość. A więc nijak ma to się do sensu stereotypu.
Wręcz przeciwnie.
To, że nie każdy dresiarz pasuje do stereotypu dresiarza, nie zmienia treści stereotypu.
Stereotypy mają to do siebie, że najczęściej mają fakty w głębokim poważaniu.
Nie wiem jednak, czy ma sens pisanie tego samego po raz kolejny.

Niespecjalnie widzę różnicę między "Polacy są nieporządni" (przykład z wiki) a "dresiarze to idioci", bo oba wskazują cechy charakteru pewnej grupy ludzi.
To jeszcze za mało na stereotyp.
Przypomnę wspomniane przeze mnie zjawisko dystansu społecznego.
Aby rozstrzygnąć kwestię nieporządnych Polaków i głupich dresiarzy, należałoby skupić się nad znaczeniem obu przymiotników.
I czy faktycznie sens obu uprzedzeń wpisuje się w stereotyp tak dresiarza jak Polaka.

Nie wiem jednak, czy skupianie całej dyskusji na tych konkretnych przypadkach nie ograniczy potencjału interpretacyjnego tematu.

pozdrawiam

Takeda Shingen
Szybki jak wiatr, spokojniejszy niż las, gwałtowny jak ogień, niewzruszony niczym skała.
Dai Kaiosama Mężczyzna
"Rōnin
Rōnin
[ Klan Takeda ]
Dai Kaiosama
Wiek: 38
Dni na forum: 6.668
Plusy: 2
Posty: 1.408
Ok.
Temat śpi, więc chyba warto go obudzić.

Na rozgrzewkę proponuję przedstawić stereotypowy obraz Amerykanina.


Amerykanin to hybryda - z jednej strony panicznie boi się tłuszczu i żre tylko ekologiczne otręby, plankton w koszyczku saute. Popija to wszystko colą light; z drugiej strony, waży przeciętnie 160 kilogramów.
Amerykanin mieszka w domku na przedmieściach, ma własny ogródek, podjazd, garaż, żonę oraz dwójkę dzieci z problemami. Zazwyczaj pracuje jako adwokat. Zakupy przynosi do domu w nieporęcznych papierowych torbach.
Amerykanin dobrze wie, co to jest historia - jego kraj ma już prawie 300 lat! Dlatego niezwykle się wzrusza, słuchając 'Gwiaździstego Sztandaru'. Z braku lepszych wojen, opłakuje Wietnam i Koreę; czasem też Pearl Harbor. Najważniejszym człowiekiem w Stanach jest pan prezydent, Bili, kochający kraj i żonę. Bili dba o to, żeby wszyscy byli szczęśliwi, ze szczególnym uwzględnieniem pracownic Białego Domu.
W Stanach Zjednoczonych nie stwierdzono czegoś takiego jak kultura. Chyba że za kulturę uznamy filmy z Hollywood, piosenki Sinatry i malarstwo Andy’ego Warhola. W takim razie - powodzenia.
Przy wejściu do typowej amerykańskiej szkoły stoi bramka do wykrywania metali - to efekt modnego ostatnio perswadowania nauczycielom za pomocą obrzyna z dwururki, że przeczytało się lekturę. Tak się składa, że amerykańska młodzież jest najgłupsza na świecie: co czternasty Amerykanin po studiach wyższych umie czytać, co siedemnasty - pisać.
Podsumowanie: Amerykanin jest znerwicowany, obżarty, bulimiczny, anorektyczny, ma Alzheimera i w ogóle jest strasznie głupi.*)


Coś o innych narodach?

pozdrawiam

*) tekst pochodzi ze strony jeja.pl

Takeda Shingen
Szybki jak wiatr, spokojniejszy niż las, gwałtowny jak ogień, niewzruszony niczym skała.
franqey Mężczyzna
Super Saiyanin 4
Super Saiyanin 4
[ Klan Asakura ]
franqey
Wiek: 37
Dni na forum: 6.739
Plusy: 3
Ostrzeżenia: 3
Posty: 2.643
Skąd: Danzig
Niech będą szkiebry.

Typowy szkebzi syn nie miał dziadka ani w wermahcie, ani w ss. W zasadzie to nie wiadomo co za *członki* tam służyli, ale akurat nie był to dziadek naszego niemiaszka. Mimo że to akurat nie jego dziad, to nie hcce by rozliczano wnuki za błędy przodka. Szkopy mają to do siebie że mają pedantyczny porządek, dobre stosunki z sąsiadami i grube żony. Czyli spełnienie drobnomieszczańskich marzeń. Poza tym mają też wnuczkę w piwnicy. A, sorry, to Austriacy ( czyli tacy gorsi niemcy). Poza tym szkop gardzi Polakiem, i chce by ten mu co dzień polerował odbyt swym językiem. Co ciekawe robi to ze względów historycznych. Dalej typowy niemiec ma grube i głupie dzieci, których ulubioną rozrywką są sadystyczne zabawy z kotem. Nie sposób im się dziwić, skoro w perspektywie mają jedynie brzydką żonę. Ale typowy Niemiec jest również przykładnym Europejczykiem dumnym z wieloletniej historii UE. Największym mażeniem naszego typowego szwaba jest zrobienia ze swoją brzydką żoną i grubymi dziećmi grilla, na którym wypije piwo, po ciężkim dniu w robocie. Oczywiśćie zaprosi na niego sąsiadów i kolegów z pracy

"I wówczas, jakby dla ostatecznego i nieodwołalnego pchnięcia mnie do upadku, zjawił się duch Przekory. Filozofia nie zdaje sobie żadnej z tego ducha sprawy. A jednak wieżę w to święcie, jak w istnienie własnej duszy, że przekora jest jednym z pierwotnych popędów ludzkiego serca - jedną z niepodzielnych, pierwiastkowych władz lub uczuć, które nadają kierunek charakterowi danego człowieka. Któż, popełniając czyn niedorzeczny lub nikczemny, nie dziwił się po stokroć tej prostej oczywistości, iż wiedział, że winien go był nie popełniać? Czyż pomimo doskonałości naszego rozsądku nie mamy nieustannych zakusów do naruszania tego, co jest Prawem, dla tej po prostu przyczyny, iż wiemy właśnie,że jest to - Prawo?"
Edgar Allan Poe "Czarny Kot"
Al Ed Upek Kobieta
"Deus Volt
Deus Volt
[ Klan Kutang ]
Al Ed Upek
Wiek: 35
Dni na forum: 6.296
Plusy: 10
Posty: 5.192
Skąd: Włocławek
Dai Kaiosama, ale pamiętaj, że ten tekstu akurat dotyczy nie Amerykanów, tylko białych Amerykanów. W dodatku ludzie tacy jak adwokaci, to najlepwniej protestanci.

Stereotypowy Murzyn nie jest adwokatem, tylko robotnikiem najemnym, a zamiast domku z garażem i ogrodem na przedmieściach, zamieszkuje brudnego bungalowa w centrum. Ma grubą żonę, córkę, która trzęsie tyłkiem po szkole i syna-dobrego złodziejaszka.

Latynosi to przywiązani do religii katolicy zajmujący się przemytem ludzi i dragów z Meksyku. Żadne z pokoleń ich wielopokoleniowych rodzin nie mówi po angielsku. Na szyjach noszą medaliki, w samochodach na lusterku wstecznym mają Jezusa albo Maryję. Oczywiście wożą się zdezelowanymi lowriderami.

Chińczyk jest robotny, robi albo w pralni, w chińskiej restauracji, albo w sklepiku z własnoręcznie zrobionymi lampionami i innymi typowo chińskimi ozdobami. Mieszka w Los Angeles albo San Francisco.

Nigdy nie będę w 100 % szczęśliwy, bo spirytus ma 96 %.- mój kolega Marcin.
-Nadia, gdzie moje gacie?
-Nie wiem, pewnie do muzeum wzięli.
Panie Bolesławie, witamy w domu. Witamy całą ekipę czarnuchów z łańcuchami.
Nie oznacza to jednak, że byłem świniakiem pokroju Kwaśniewskiego, czy innego Komorowskiego, aż tak nisko nie upadłem. Chłopu trzeba dawać albo się nie dziwić. Chłopak wyczaił ją na skupie żywca. W sezonie tzw "świńskiej górki". Na imie jej było Teresa, Teresa z domu Bąk. Gonar wziął 2k kredytu na suple. xD
Grenardo Mężczyzna
Gekokujō
Gekokujō
Grenardo
Wiek: 38
Dni na forum: 4.890
Plusy: 2
Ostrzeżenia: 7
Posty: 1.691
Skąd: Smerfoland (pod Piłą)
Nordbard napisał(a):
Dresiarzem jest więc w moich oczach osoba, której największymi ambicjami życiowymi są mecze Widzewa/Legii/Lecha, pakowanie na siłowni i "krojenie" komórek.
ale ja nie wiem wiesz... kurde no lubię pakowanie na siłce ale, że od razu dres ?!?! Być może posiadam część osobowości Dresa Łibo i coś może jeszcze.Pozdrawiam
picaZananasem
Super Saiyanin 3
Super Saiyanin 3
[ Klan Kutang ]
picaZananasem
Dni na forum: 4.951
Plusy: 2
Ostrzeżenia: 5
Posty: 1.186
Skąd: z Polski
On chyba nie mówił o Tobie.

"...nie pasuję do tej pedalskiej sztafety... “
Grenardo Mężczyzna
Gekokujō
Gekokujō
Grenardo
Wiek: 38
Dni na forum: 4.890
Plusy: 2
Ostrzeżenia: 7
Posty: 1.691
Skąd: Smerfoland (pod Piłą)
Cyceron napisał(a):
On chyba nie mówił o Tobie.
No raczej... Chodzi mi ogólnie o takich ludzi co zajmują się wyżej wymienionymi czynnościami.
Dai Kaiosama Mężczyzna
"Rōnin
Rōnin
[ Klan Takeda ]
Dai Kaiosama
Wiek: 38
Dni na forum: 6.668
Plusy: 2
Posty: 1.408
Dai Kaiosama, ale pamiętaj, że ten tekstu akurat dotyczy nie Amerykanów, tylko białych Amerykanów. W dodatku ludzie tacy jak adwokaci, to najlepwniej protestanci.

Stereotypowy Murzyn nie jest adwokatem, tylko robotnikiem najemnym, a zamiast domku z garażem i ogrodem na przedmieściach, zamieszkuje brudnego bungalowa w centrum. Ma grubą żonę, córkę, która trzęsie tyłkiem po szkole i syna-dobrego złodziejaszka.
Warto dodać, że każdy murzyński nastolatek to członek gangu a przy okazji świetny koszykarz, który marzy o karierze w NBA. Reszta myśli o przyszłości w szeroko rozumianej branży muzycznej, a pozostali trafią do więzienia.

Brzmi to trochę nielogicznie, może nieco zabawnie. A na pewno irracjonalnie. Bo czy ktoś zna amerykańskiego murzyna? O, przepraszam, Afroamerykanina?(nie mylić Amerykanina z afro )

Ja nie znam, i raczej nie będę miał okazji poznać.
Ale dzięki stereotypom jestem w stanie cokolwiek powiedzieć o tej grupie społecznej.
Nawet, jeśli to co mówię, to stek bzdur, to większość z nas(mam na myśli społeczeństwo, a nie konkretnie Naowiczów) będzie w stanie zaakceptować taki obraz murzynów z Ameryki i, co równie ważne, powielać go.

Rzecz ma się podobnie w przypadku innych grup społecznych lub narodów.

pozdrawiam

Takeda Shingen
Szybki jak wiatr, spokojniejszy niż las, gwałtowny jak ogień, niewzruszony niczym skała.
Wyświetl posty z ostatnich:
Strony: 1, 2  

Forum DB Nao » » » Stereotypy
Przejdź do:  
DB NaoForum DB NaoAninoteAnimePhrasesDr. Slump
Powered by phpBB
Copyright © 2001-2024 DB Nao
Facebook