Forum Dragon Ball Nao

» Finansowanie lektora do kinówek Dragon Ball

kreciu81pl Mężczyzna
Ziemianin
Ziemianin
kreciu81pl
Wiek: 30
Dni na forum: 3.825
Posty: 6
Skąd: Toruń
W strefie download od dłuższego czasu trwa dyskusja na temat finansowania lektora do DB, więc chyba czas założyć do tego osobny temat.

Cel jak najbardziej szczytny, jednak jak na razie brak konkretów co do formy zbiórki pieniędzy.

W związku z zaistniałą sytuacją myślę że warto wziąć pod uwagę crowdfunding. W skrócie jest to po prostu zbiórka pieniędzy prowadzona na platformie do tego przeznaczonej, osoby wspierające finansowo projekt dostają w zamian dostęp do sfinansowanego projektu, jeśli zbiórka się powiedzie oczywiście, w przeciwnym razie pieniądze wracają do osób które wpłaciły je na rzecz projektu.

W Polsce takie platformy to m.in: polakpotrafi.pl i wspieram.to

Co Wy na to?
Trello Mężczyzna
Nameczanin
Nameczanin
Trello
Wiek: 30
Dni na forum: 4.026
Posty: 66
Skąd: P2Mforum.info
Dobra idea pokazuje ile kasy brakuje, więc myślę, że kasę uda się zebrać
Shounen
*SōheiMenos 「僧兵メノス」
SōheiMenos 「僧兵メノス」
Shounen
Wiek: 35
Dni na forum: 7.134
Plusy: 72
Posty: 15.236
Skąd: ふざけた時代
Takie serwisy pewnie nie akceptują byle czego jak leci, tylko konkretne projekty, a ciężko mówić, żeby zapłata dla lektora była czymś takim. Druga rzecz, charytatywnie chyba nie działają i pewnie biorą jakiś procent dla siebie. Nie potrzeba serwisów do tego, żeby pokazać ludziom, ile potrzeba i ile zostało już wpłacone, wystarczy, że zbierający by takie informacje publikował.

Regulamin Forum | AnimePhrases ~ anime & manga quotes | MAL | Twitter · YT
Łukasz Mężczyzna
Full Power SSJ
Full Power SSJ
Łukasz
Wiek: 36
Dni na forum: 5.728
Plusy: 2
Posty: 694
Skąd: Biała Podlaska
Ok wszystko ładnie pięknie. Tylko pytanie - PO CO!? NA CO!? Żaden lektor znany z TV, żaden szanujący się lektor nie weźmie udziału w nagrywaniu lektora do filmu, który jest piracką kopią. A domyślam się, że tak jest. No chyba, ze organizatorzy akcji mają licencję na produkcję filmu z lektorem lub emisję w TV, w co szczerze wątpię.
Shounen
*SōheiMenos 「僧兵メノス」
SōheiMenos 「僧兵メノス」
Shounen
Wiek: 35
Dni na forum: 7.134
Plusy: 72
Posty: 15.236
Skąd: ふざけた時代

Regulamin Forum | AnimePhrases ~ anime & manga quotes | MAL | Twitter · YT
RMX777 Mężczyzna
Super Saiyanin
Super Saiyanin
RMX777
Wiek: 31
Dni na forum: 4.205
Plusy: 7
Posty: 346
Łukasz pytasz PO CO!? NA CO!?
to Ci odpowiadam ja jestem fanem i chciałbym mieć filmy z Lektorem i szczerze wspieram tą inicjatywę, Chodź każdy film oglądałem i go znam jak i całą serie db, to i tak chciałbym wersje z lektorem ! Mam nagrane wszystkie odcinki db z lektorem na płytach i wiem że zawsze mogę je obejrzeć, i tak samo chciałbym kinówki Lektor jest naprawdę świetny i jest to zrobione całkiem profesjonalnie, a co do pirackiej kopi to już sprawa lektora czy chce podkładać głos i twórcy projektu, jak ja bym dziś został lektorem filmowym i miał bym dostęp do sprzętu to sam by nagrał sobie te film
A co do inicjatywy to na głównym forum dotyczącym tych filmów jest napisane kto ile wpłacił
kreciu81pl Mężczyzna
Ziemianin
Ziemianin
kreciu81pl
Wiek: 30
Dni na forum: 3.825
Posty: 6
Skąd: Toruń
Sprawa legalności całej akcji nie jest bez znaczenia, jednak nagranie samej ścieżki dźwiękowej bez czerpania z tego korzyści nie wydaje się być czymś złym. Może ktoś orientuje się jak dokładnie wygląda ta sprawa w świetle prawa? I pytanie jak ma się to wszystko do filmów, które nie były emitowane, ani sprzedawane w naszym kraju (o ile się nie mylę).
delikwent
Saiyanin
Saiyanin
delikwent
Dni na forum: 4.261
Plusy: 1
Posty: 200
kreciu81pl napisał(a):
Sprawa legalności całej akcji nie jest bez znaczenia
Jest bez znaczenia. Poza drobnym detalem jak podpisywanie się nazwiskiem przez lektora, sama sytuacja nie różni się niczym pod względem prawnym od przeciętnego fansuba.

no elo #pdk
Łukasz Mężczyzna
Full Power SSJ
Full Power SSJ
Łukasz
Wiek: 36
Dni na forum: 5.728
Plusy: 2
Posty: 694
Skąd: Biała Podlaska
I tu się mylisz. Fansuberzy robią to za darmo, można powiedzieć społecznie, dla innych użytkowników, fanów. Lektor pobiera opłatę za usługę, jaka jest nagranie własnego głosu. To nie jest drobny detal
delikwent
Saiyanin
Saiyanin
delikwent
Dni na forum: 4.261
Plusy: 1
Posty: 200
Do tej pory jej nie pobierał, a i teraz jest to raczej forma przekonania go do dalszej współpracy (ma w końcu inne zobowiązania zawodowe) niż jakaś konkretna opłata

no elo #pdk
RMX777 Mężczyzna
Super Saiyanin
Super Saiyanin
RMX777
Wiek: 31
Dni na forum: 4.205
Plusy: 7
Posty: 346
w ogóle [ ort! ] nie rozumiem po co wnikacie w forme prawną ?? co was to w ogóle [ ort! ] obchodzi ? ważne że są takie filmy i tyle
kreciu81pl Mężczyzna
Ziemianin
Ziemianin
kreciu81pl
Wiek: 30
Dni na forum: 3.825
Posty: 6
Skąd: Toruń
Jeśli mowa o zbiórce pieniędzy między nami, na forum, to faktycznie forma prawna może i nie jest aż tak ważna, ale w przypadku gdybyśmy wystartowali ze zbiórką na portalu crowdfundingowym wszystko musiałoby być zgodne z prawem.


Łukasz, orientujesz się może jak ma się prawo do sytuacji w której lektor nie czerpie z tego korzyści majątkowej, a zebrane pieniądze wykorzystuje do opłacenie (...jakby to nazwać...) kosztów operacyjnych, jakimikolwiek by one nie były.
Łukasz Mężczyzna
Full Power SSJ
Full Power SSJ
Łukasz
Wiek: 36
Dni na forum: 5.728
Plusy: 2
Posty: 694
Skąd: Biała Podlaska
To jest niestety czerpanie korzyści majątkowych. Być moze inna sytuacja byłaby gdyby było np jakieś stowarzyszenie, które pobierałoby kasę na takie działanie i przeznaczało je na cele statutowe - nie związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Druga sprawa, formalnie nawet robienie ZA DARMO lektora do filmu, a raczej łączenie nagrania lektora z filmem w jeden plik jest łamaniem prawa.
delikwent
Saiyanin
Saiyanin
delikwent
Dni na forum: 4.261
Plusy: 1
Posty: 200
Rozumiem, że możemy liczyć na konkretne cytaty z kodeksu cywilnego?

Ja tu nie widzę większego wykroczenia niż w przypadku fansubbingu, fandubbingu czy fanowskiego remiksu piosenki. Fakt, ktoś tu osiąga "korzyści", ale te można przedstawić jako zwrot poniesionych kosztów (sprzęt żre prąd).

no elo #pdk
Łukasz Mężczyzna
Full Power SSJ
Full Power SSJ
Łukasz
Wiek: 36
Dni na forum: 5.728
Plusy: 2
Posty: 694
Skąd: Biała Podlaska
Dokładnie nie ma tu większej różnicy, poza jednym szczegółem, który czyni cała akcję w świetle prawa i właściciela danych praw autorskich przestępstwem - Korzyść majątkowa. Niech ona chociażby pokryje zaledwie koszta prądu wykorzystanego do tej czynności - w śwoetple prawa jest to przestępstwo. I dlatego nieliczni lektorzy raczej zgadzają się na oferty w internecie, wiedząc, że prędzej czy później ktoś może ich podpierdzielić, bo np przeczytali i utrwalili na nośniku cyfrowym ich tekst (publikację, ksiażkę itp).

Wiem, że to śmieszne a prawo autorskie jest zbyt surowe. Ale niestety teraz można skończyć w sądzie nawet za wstawienie screena fragmentu mapki na swoją stronę, nawet robioną przez ucznia na zajęcia z informatyki.
delikwent
Saiyanin
Saiyanin
delikwent
Dni na forum: 4.261
Plusy: 1
Posty: 200
Łukasz napisał(a):
Ale niestety teraz można skończyć w sądzie nawet za wstawienie screena fragmentu mapki na swoją stronę, nawet robioną przez ucznia na zajęcia z informatyki.
Tylko raczej w takiej sprawie nie ma mowy o wyroku skazującym - w końcu mamy tutaj, tak znienawidzone przez japońskich dystrybutorów, prawo do cytatu?

no elo #pdk
Łukasz Mężczyzna
Full Power SSJ
Full Power SSJ
Łukasz
Wiek: 36
Dni na forum: 5.728
Plusy: 2
Posty: 694
Skąd: Biała Podlaska
Niestety są wyroki skazujące. I to nie jeden. Zapoznaj się z tematem firmy MAP1. Firma ta pozwała do sądu i WYGRAŁA nawet z administratorami największego w Polsce forum prawnego, na którym założony był niewygodny dla firmy wątek, w którym poszkodowani (bo inaczej ich nazwać nie można) próbowali sobie nawzajem pomagać.
delikwent
Saiyanin
Saiyanin
delikwent
Dni na forum: 4.261
Plusy: 1
Posty: 200
Właśnie wygooglałem temat i jednak firma sprawę przegrała.

Niemniej jednak fakt faktem, że działalność ta znajduje się w szarej strefie, ale jej szkodliwość jest znikoma - nie ujawnił się jak dotąd żaden podmiot, któremu ta działalność miałaby rzekomo szkodzić. Tym bardziej, że lektor jedynie czyta dostarczony tekst, montaż następuje później, przez inne osoby, niezależnie od niego - oczywiście nieodpłatnie. Nieodpłatnie też - jak dotąd - były udostępniane filmy, będące "utworem już rozpowszechnionym" w rozumieniu ustawy. Jeśli to się zmieni, to niefajnie, ale tak naprawdę kogo to najbardziej zaboli? Dla właściciela praw autorskich nie ma znaczenia, czy wrzucony film jest z lektorem, dubbingiem, napisami czy audiodeskrypcją. Jego prawa są naruszone dokładnie w ten sam sposób.

Tak przynajmniej mi się zdaje.

no elo #pdk
Wyświetl posty z ostatnich:

Forum DB Nao » » » Finansowanie lektora do kinówek Dragon Ball
Przejdź do:  
DB NaoForum DB NaoAninoteAnimePhrasesDr. Slump
Powered by phpBB
Copyright © 2001-2024 DB Nao
Facebook