Forum Dragon Ball Nao

» Dragon Ball Super a twórczość fanów

Bili Mężczyzna
Nameczanin
Nameczanin
Bili
Dni na forum: 4.443
Posty: 77
Czy twórczość fanowska miała swój wpływ na ostateczny wygląd Dragon Ball Super? Wraz z rozwojem serii nieraz odnosiłem wrażenie, że posiada ona pewne odniesienia.

Najbardziej rzucającym mi się w oczy przypadkiem jest postać Yamchy. Co i rusz pojawiają się żarty na jego temat - uważa się za silnego podczas gdy nikt nie traktuje tego poważnie. Widać to wyraźnie podczas wątku werbowania zawodników do Turnieju Mocy. Wciąż jest przekonany o swoim udziale a koniec końców został całkowicie zignorowany. W odcinku o meczu baseballa pojawia się nawiązanie do memów z Yamchą - przyjmuje pozę, w której zginął podczas starcia z uprawniakami.
W mniejszym stopniu oberwało się też Kuririnowi, Goku nie raz zdarzało się zakpić z jego poziomu mocy.
Takie momenty przypominały mi serię DBZ Abridged. Istnieje też inne, moim zdaniem oczywiste nawiązanie do niej. Jest taka scena, w której mister Popo ostrzega Vegetę przed zniszczeniami. Jego postawa i ujęcie na oczy wyglądają jak wyjęte z parodii.

Powyższe przypadki to tylko drobne mrugnięcia do widza, a co gdyby posunąć się nieco dalej? Od ponad 10 lat w internecie ukazuje się komiks DB Multiverse, którego głównym wątkiem jest zorganizowany przez bogów turniej pomiędzy zawodnikami z wielu alternatywnych wszechświatów. No właśnie, alternatywnych, czyli działających na zupełnie innych zasadach niż te w Superze. Jednak czy mogło to być inspiracją?

Podczas emisji odcinków o Turnieju Mocy pojawiły się specyficzne memy z Gohanem Blanco na czele. Posiadł on moc aniołów i przybrał białowłosą postać. W DBS Gohan nie zyskuje nowych mocy, za to Goku w pełni opanowuje ultrainstynkt, który cechuje się... białymi włosami. I znów - czy jest to nawiązanie, czy też biała forma to coś oczywistego i był to zbieg okoliczności?

Osobną kwestią jest natomiast Dragon Ball AF od Toyble, który obecnie jako Toyotaro współtworzy mangę DBS. Bez dwóch zdań można stwierdzić, że ponownie wykorzystał niektóre kadry i zachowania bohaterów. Wystarczy porównać takie sceny jak pierwsze ukazanie SSJ5/SSJ Blue przez Goku czy żonglowanie Vegety między SSJ Bóg/SSJ Blue oraz SSJ3/SSJ4 aby korzystać na prędkości i sile. Pojawiają się jednak podobieństwa na gruncie fabuły. W AF antagonistą jest bogini światów zachodnich, która z nieprawym synem Goku sieją spustoszenie. Brzmi podobnie jak duet Zamasu i Black.

Tyle przychodzi mi do głowy. Co o tym sądzicie? Może macie jakieś inne przykłady?
Alkis Mężczyzna
Full Power SSJ
Full Power SSJ
Alkis
Wiek: 22
Dni na forum: 1.573
Posty: 667
To że Toyotaro inspiruje się swoją fanmangą mnie nie dziwi (szczególnie że nigdy jej nie dokończył) wszak chciał trochę nawiązać do przeszłości, poza tym ta manga ma świetne pomysły (potomek Goku i Kaioshinki).
Myślę że jeśli chodzi o UI to wątpię gdyż jest to pomysł Toriyamy a on sam nie czyta opinii i fantazji na temat swojego dzieła i po prostu bawi się życiem. Wszechświaty i turnieje są nawiązaniem ale na tyle dobrze zrobionym by nie móc nazwać go kalką czy podróbą.
Shounen
*SōheiMenos 「僧兵メノス」
SōheiMenos 「僧兵メノス」
Shounen
Wiek: 35
Dni na forum: 7.159
Plusy: 73
Posty: 15.256
Skąd: ふざけた時代
Uważam, że zrzynanie z pomysłów fanów jest bardzo złe (co innego odwracanie ich o 180 stopni), ale w przypadku anime DBS tego nie widzę.

Poza Yamchy to już ogólnoświatowy mem (w wielu seriach pojawia się ten wątek), więc to trochę inna sytuacja. Wiadomo, że twórcy zrobili to premedytacją i nie ma tu mowy o przypadku. Mnie te śmiechy z Yamchy ogólnie dziwią, bo dawniej to właśnie wspominanemu Kuririnowi się bardziej obrywało od fanów - bo podobno ginął tak niezliczoną liczbę razy. Chyba zadziałało jakieś Kuririnowe lobby i odwróciło trend.

Jeśli chodzi o oczy Popo, ta postać ma to do siebie, że w każdej scenie ma zawsze takie same oczy i pewnie dlatego skojarzenia są tak mocne, ale to mógł być przypadek. Pojawienie się nowych wszechświatów to raczej normalna kolej rzeczy - tak jak bogów, kolejnych poziomów SSJ i silniejszych przeciwników.

Bili napisał(a):
żonglowanie Vegety między SSJ Bóg/SSJ Blue oraz SSJ3/SSJ4 aby korzystać na prędkości i sile
DBAF czytałem niedawno i od razu zwróciło to moją uwagę, ewidentne skopiowanie pomysłu. To jego manga, więc oczywiście miał prawo, niemniej jednak sięganie po stare pomysły może świadczyć o tym, że nowe nie przychodzą mu do głowy zbyt łatwo.

Regulamin Forum | AnimePhrases ~ anime & manga quotes | MAL | Twitter · YT
Alkis Mężczyzna
Full Power SSJ
Full Power SSJ
Alkis
Wiek: 22
Dni na forum: 1.573
Posty: 667
Jedyne nawiązanie jakie znalazłem to Kaioshin przechodzący na złą stronę, Goku Black a Xicor to dwa odrębne pomysły Xicor to potomek Goku a Black to po prostu Zamasu w ciele Goku. Nie mam z tym problemu póki nie jest to kalka jeden do jednego.
Shounen
*SōheiMenos 「僧兵メノス」
SōheiMenos 「僧兵メノス」
Shounen
Wiek: 35
Dni na forum: 7.159
Plusy: 73
Posty: 15.256
Skąd: ふざけた時代
Ale Goku Black czy Zamasu to nie są postacie Toyotaro, tylko Toriyamy. Ja natomiast odnosiłem się tylko do fragmentu, który zacytowałem.

Regulamin Forum | AnimePhrases ~ anime & manga quotes | MAL | Twitter · YT
Wyświetl posty z ostatnich:

Forum DB Nao » » » Dragon Ball Super a twórczość fanów
Przejdź do:  
DB NaoForum DB NaoAninoteAnimePhrasesDr. Slump
Powered by phpBB
Copyright © 2001-2024 DB Nao
Facebook