Forum Dragon Ball Nao

» Gwara, slangi, powiedzenia etc.

Strony: 1, 2  
Byczusia Kobieta
Kami
Kami
[ Klan Takeda ]
Byczusia
Wiek: 30
Dni na forum: 5.801
Plusy: 6
Posty: 4.735
Skąd: z świata snów i marzeń
No jak w temacie.Pewnie macie jakieś swoje powiedzonka.A może używacie jakiegoś slangu,lub mówicie gwarą albo z jakimś charakterystycznym akcentem? Ja osobiście mam kilka powiedzonek,z akcentem żadnym charakterystycznym nie mówię.Aczkolwiek czasem wypowiadam się slangiem np.hip-hopowym(np.jak z kolegami rozmawiam).
A jak z tym u was?

[img][/img]
,,Nie możesz poświęcić życia za ukochaną osobę, musisz żyć ,by jej chronić"
,,W świecie ninja ci, co łamią zasady są śmieciami. Ale ci, co porzucają swoich przyjaciół są gorsi niż śmiecie"
[http://yog-sothoth.tanuki.pl/main/licznik/byczusia/250x50.png]
,,Bo jeśli głupotą jest obrona życia
Będę głupcem do ostatniego dnia"
Hayato Mężczyzna
Kami
Kami
[ Klan Takeda ]
Hayato
Wiek: 41
Dni na forum: 5.694
Plusy: 15
Posty: 4.255
Skąd: 絶望の海の底から
Bo ja wiem? Hm...kiedys znajomy Japonczyk powiedzial mi, ze mowie slangiem japonskim. Oczywiscie wiem, ze to przesada, ale milo bylo cos takiego uslyszec. Co do jezyka polskiego, to powiedzmy, ze staram sie nie byc w tyle z uzywanym slownictwem.

Pozdrawiam

Jezeli wiara w drugiego czlowieka, ktorego ma sie przed oczami jest naiwnoscia, to jak nazwac wiare w Boga, ktorego nikt nigdy nie widzial...???
Shihouin Mężczyzna
Skryty w cieniu poprostu
Skryty w cieniu poprostu
[ Klan Kaeshi ]
Shihouin
Wiek: 32
Dni na forum: 6.772
Plusy: 4
Ostrzeżenia: 3
Posty: 942
Skąd: G-City
Bycza mogła byś już podać przykład tych słów w slangu hip-hopowym? Ja mówię z akcentem gwary Śląskiej i używam słów gwarowych typu: "pitej", "ciepnij" albo innych takich. Dla mnie to rzecz normalna, a dla nie obcujących z tą gwarą to albo miłe dla ich ucha albo wręcz odwrotnie.

[img198.imageshack.us/img198/1294/finalsygjrock2.jpg]
"Hana wa sakuragi , hito wa bushi." - "Wśród kwiatów wiśnia wśród ludzi wojownik."
"Leć jak motyl, kłuj jak pszczoła"
Santoryu

Kaeshi Klan
Kaio
Full Power SSJ
Full Power SSJ
[ Klan Asakura ]
Kaio
Wiek: 34
Dni na forum: 4.644
Plusy: 5
Ostrzeżenia: 1
Posty: 593
Shihouin napisał(a):
używam słów gwarowych typu: "pitej", "ciepnij" albo innych takich
A co to znaczy?!

Istnieją grzechy, których urok tkwi raczej w myśli o nich niż w samym czynie, triumfy dziwne, zadowalające raczej dumę niż namiętność, wzmagające tętno intelektualnej radości - radości znacznie intensywniejszej niż ta, jaką obdarzają czy mają możliwość obdarzyć zmysły.
Grenardo Mężczyzna
Gekokujō
Gekokujō
Grenardo
Wiek: 38
Dni na forum: 4.831
Plusy: 2
Ostrzeżenia: 7
Posty: 1.691
Skąd: Smerfoland (pod Piłą)
No taki slang to tylko w subkulturze hip-hopowej w której prawie każdy się obrac. Przykładowy slang opisowo-sytuacyjny "Gęba z dupy" "Hawira" "Wir" "Menel" "Pener" "Kozak". Zaporzyczone z innych języków np. język słowacki "Hepiesz" "Poczuwasz" "Packu" "Pici" "*".
Młode pokolenie biegle lub nie, posługuje się slangiem gdyż to modne zależnie od osoby do osoby i w jakiej sytuacji.
Jonga Kobieta
Saiyanin
Saiyanin
Jonga
Dni na forum: 4.412
Posty: 251
East_Kaioshin napisał(a):
A co to znaczy?!
Uciekaj, rzuć...

Potrafię po śląsku, ale staram się "godać", jak najmniej. Ponoć nawet słychać po mnie, że jestem ze Śląska.

Miyu Kobieta
Super Saiyanin 2
Super Saiyanin 2
[ Klan Kaeshi ]
Miyu
Wiek: 35
Dni na forum: 4.469
Plusy: 11
Posty: 835
Skąd: Warszawa
Staram się posługiwać poprawną polszczyzną, bo moje studia wymagają pracy nad swoim językiem i jego poprawnością. Choć przyznaję, czasem zdarza mi się podłapać jakieś powiedzonka np. sławne "oj tam, oj tam", to próbuje potem je zwalczyć, co mi się udaje lepiej lub gorzej. Nie używam typowego slangu, ale rozmawiając z kim z jakiejś subkultury staram się dostosowywać słownictwo do sytuacji.
Shihouin Mężczyzna
Skryty w cieniu poprostu
Skryty w cieniu poprostu
[ Klan Kaeshi ]
Shihouin
Wiek: 32
Dni na forum: 6.772
Plusy: 4
Ostrzeżenia: 3
Posty: 942
Skąd: G-City
Jonga napisał(a):
Potrafię po śląsku, ale staram się "godać", jak najmniej. Ponoć nawet słychać po mnie, że jestem ze Śląska.
Dlaczego jak najmniej ? ja chciałbym umieć jak najwięcej... Mimo, że czasami zdarzy mi się przemycić gwarowe słowo do polszczyzny jak z kimś rozmawiam.

[img198.imageshack.us/img198/1294/finalsygjrock2.jpg]
"Hana wa sakuragi , hito wa bushi." - "Wśród kwiatów wiśnia wśród ludzi wojownik."
"Leć jak motyl, kłuj jak pszczoła"
Santoryu

Kaeshi Klan
Al Ed Upek Kobieta
"Deus Volt
Deus Volt
[ Klan Kutang ]
Al Ed Upek
Wiek: 35
Dni na forum: 6.237
Plusy: 10
Posty: 5.191
Skąd: Włocławek
W domu mówię po kujawsku. W zasadzie to u nas mówi się, że to po wiejsku, bo w mieście już ludzie tak nie mówią, ale ja mówię na co dzień, a jestem z miasta. No i gwara robi się powoli martwa.

Nigdy nie będę w 100 % szczęśliwy, bo spirytus ma 96 %.- mój kolega Marcin.
-Nadia, gdzie moje gacie?
-Nie wiem, pewnie do muzeum wzięli.
Panie Bolesławie, witamy w domu. Witamy całą ekipę czarnuchów z łańcuchami.
Nie oznacza to jednak, że byłem świniakiem pokroju Kwaśniewskiego, czy innego Komorowskiego, aż tak nisko nie upadłem. Chłopu trzeba dawać albo się nie dziwić. Chłopak wyczaił ją na skupie żywca. W sezonie tzw "świńskiej górki". Na imie jej było Teresa, Teresa z domu Bąk. Gonar wziął 2k kredytu na suple. xD
Jonga Kobieta
Saiyanin
Saiyanin
Jonga
Dni na forum: 4.412
Posty: 251
Shihouin napisał(a):
Dlaczego jak najmniej ? ja chciałbym umieć jak najwięcej... Mimo, że czasami zdarzy mi się przemycić gwarowe słowo do polszczyzny jak z kimś rozmawiam.
Bo w Krakowie jest to raczej wyśmiewane, a poza tym na studiach pisać czy mówić powinnam poprawną polszczyzną. A ja zresztą rozumiem, ale średnio mówię. Ojciec był górnikiem, więc zostało w rodzinie.
U nas jeśli ktoś tylko wrzuca śląskie słowa od czasu do czasu bez żadnego akcentu, czy ze słabą wiedzą na temat śląskiego jest zwykle tępiony.

Shihouin Mężczyzna
Skryty w cieniu poprostu
Skryty w cieniu poprostu
[ Klan Kaeshi ]
Shihouin
Wiek: 32
Dni na forum: 6.772
Plusy: 4
Ostrzeżenia: 3
Posty: 942
Skąd: G-City
Jonga napisał(a):
Bo w Krakowie jest to raczej wyśmiewane
Tym bardziej trzeba im pokazać, że gwara to nie byle co... Zwłaszcza, że gwary są starsze niż nasz wielki język polski. Co ciekawe wielu ludziom podoba się bardzo gdy z nimi rozmawiam i czasami chcą bym wyjaśnił im parę słów (choć sam nie znam wielu z nich). Nie wiem ile z tego ciekawości i czy faktycznie chcą to wiedzieć.

Jak staram się mówić po polsku to czuje się jakbym jadł owoce plastikowe

[img198.imageshack.us/img198/1294/finalsygjrock2.jpg]
"Hana wa sakuragi , hito wa bushi." - "Wśród kwiatów wiśnia wśród ludzi wojownik."
"Leć jak motyl, kłuj jak pszczoła"
Santoryu

Kaeshi Klan
Jonga Kobieta
Saiyanin
Saiyanin
Jonga
Dni na forum: 4.412
Posty: 251
Shihouin napisał(a):
Tym bardziej trzeba im pokazać, że gwara to nie byle co...
Niby jak, logicznie, mówiąc po śląsku miałabym im pokazywać, że "gwara to nie byle co"?
Inny akcent w Wielkopolsce i Małopolsce ludzi śmieszy i chociaż nie bardzo mnie to rusza, to nie mam najmniejszego zamiaru mówić do ludzi coś, czego oni nie zrozumieją, a przy tym wychodzić na idiotkę. Jestem w Polsce mówię po polsku, jestem w swoim regionie, z kimś kto mnie rozumie i może odpowiedzieć, to mówię po śląsku, prosta sprawa.

Mnie np. irytuje "jo" północne, a innych nasze "ja".

Al Ed Upek Kobieta
"Deus Volt
Deus Volt
[ Klan Kutang ]
Al Ed Upek
Wiek: 35
Dni na forum: 6.237
Plusy: 10
Posty: 5.191
Skąd: Włocławek
Mnie też denerwowało północne "jo", ale tam mnie tym wszyscy bombardowali, że sam zacząłem tak mówić.

Nigdy nie będę w 100 % szczęśliwy, bo spirytus ma 96 %.- mój kolega Marcin.
-Nadia, gdzie moje gacie?
-Nie wiem, pewnie do muzeum wzięli.
Panie Bolesławie, witamy w domu. Witamy całą ekipę czarnuchów z łańcuchami.
Nie oznacza to jednak, że byłem świniakiem pokroju Kwaśniewskiego, czy innego Komorowskiego, aż tak nisko nie upadłem. Chłopu trzeba dawać albo się nie dziwić. Chłopak wyczaił ją na skupie żywca. W sezonie tzw "świńskiej górki". Na imie jej było Teresa, Teresa z domu Bąk. Gonar wziął 2k kredytu na suple. xD
Grenardo Mężczyzna
Gekokujō
Gekokujō
Grenardo
Wiek: 38
Dni na forum: 4.831
Plusy: 2
Ostrzeżenia: 7
Posty: 1.691
Skąd: Smerfoland (pod Piłą)
Na zachodzie (rejony dawnych Prus/ Niemcy) Mówmimy JA
picaZananasem
Super Saiyanin 3
Super Saiyanin 3
[ Klan Kutang ]
picaZananasem
Dni na forum: 4.891
Plusy: 2
Ostrzeżenia: 5
Posty: 1.182
Skąd: z Polski
normalnie mowie xD

"...nie pasuję do tej pedalskiej sztafety... “
Łukasz Mężczyzna
Full Power SSJ
Full Power SSJ
Łukasz
Wiek: 36
Dni na forum: 5.727
Plusy: 2
Posty: 694
Skąd: Biała Podlaska
Podobają mi się gwary. Chociaż sam się żadną nie posługuję, to jak kiedyś byłem u znajomej na Śląsku (jestem z Podlasia) to jej rodzina lubiła słuchać jak mówię, mówili, że my Podlasiacy śpiewamy.

Z Podlaskich powiedzonek, które czasem używam warto wspomnieć ... (kilka osób z innych regionów miało duże problemy z odgadnięciem ich znaczenia)

bełtać - mieszać (np. herbatę) "nie bełtaj tyle bo wylejesz zaraz"
bajstruk - dziecko (najczęściej nieślubne)
baterejka - latarka
durnowaty - głupi
giry - nogi
wsio ryba - wszystko jedno (wolisz piwo ciemne czy jasne? a mi to wsio ryba)
paszoł won! - idź stąd (lub inne ostrzejsze wersje)
szantrapa - kobieta lekkich obyczajów, brzydka itp
taborek - taboret
wyro - łóżko
wycieruchy - spodnie jeansowe
szwendać się - chodzić gdzieś sobie, spacerować
swołocz - chuligani
sień - przedpokój w wiejskim domu
rozdziawa - rozgierejda, ktoś kto ma dwie lewe ręce
peniać się - bać się
farfocel - kawałek materiału, wystająca nitka
nahapać się - wzbogadzić się (ale się nahapał!)
jadaczka - usta (zamknij tę jadaczkę! - w sensie zamknij gębę )
jobów nasadzić - skrytykować kogoś, nakrzyczeć, zbesztać (spóźnił się i mu stara jobów nasadziła)
kaczan - środek kapusty, ten twardy
kinol - nos
skitrać - schować (skitrał się przed Policją w krzakach)
kołduny - pyzy
zrobić coś na zaś - zrobić coś na potem, na zapas

Focus Mężczyzna
"GMF
GMF
[ Klan Asakura ]
Focus
Wiek: 36
Dni na forum: 6.815
Plusy: 41
Posty: 2.966
Skąd: Szczecin
Jestem ze Szczecina, a większość wspomnianych przez Ciebie zwrotów znam. Być może gdzieś już się zaciera granica pomiędzy gwarą konkretnego regionu, a mową powszechną. Sam nie mówię gwarą, nie mniej kilka zwrotów używam na co dzień, które sprawiają trudność osobą z mojego otoczenia. Przykład to wspomniane wyro lub koja.

Regulamin Forum | Cytaty z mang i anime

Obraz
Jonga Kobieta
Saiyanin
Saiyanin
Jonga
Dni na forum: 4.412
Posty: 251

Laru Kobieta
Super Saiyanin 4
Super Saiyanin 4
[ Klan Takeda ]
Laru
Wiek: 34
Dni na forum: 6.811
Plusy: 6
Posty: 2.801
Skąd: Łuków
sień - przedpokój w wiejskim domu
lol, mam chatę w mieście, ale też mam sień ;p

Też sporo tych słów czy wyrażeń znam Ale ja to prawie Podlasie


Jonga napisał(a):
To chyba nie tylko podlaskie + paszoł won to przecież naleciałość z rosyjskiego.
O matko... a Podlasie to gdzie jest i do jakiego zaboru kiedyś należało? Toż to przy wschodniej granicy. To normalne, że są naleciałości z rosyjskiego.


Ja gwary nie używam, ale wypisane wyżej podlaskie powiedzonka stosuję Staram się nie zapożyczać zwrotów z innych języków, ale czasem się wkradają. Czasami lepiej powiedzieć "fuck' i niż polski odpowiednik

W swoim wypowiadaniu skupiam się na nierobieniu błędów językowych. Dostosowuję też styl swojej wypowiedzi do osoby, z którą rozmawiam. Inaczej gadam z osobą starszą, a inaczej z kumplem.

Gwara gwarą, ale mam koleżankę ze wsi. Staram się ją poprawiać, gdy mówi np. "bojałam się" albo gdy w ogóle nie odmienia słowa "kilometry". Nie robię tego ze złośliwości, żeby jej wytykać jakieś błędy. Po prostu to moja przyjaciółka i wiem, że są osoby, które mogą się z niej śmiać. Bo mi to osobiście nie przeszkadza. Póki nie slyszę słowa "wiater" zamiast "wiatr", to jest dobrze.

"Jego drogę spowija jedwab, odciski jego palców na rosie,
Mieszkańcy krain mroku pokornie się przed nim płożą.
Bękart Matki Natury odrzucony przez liście i potok
Obcy w obcym kraju, szuka pociechy w swych marzeniach."
Marillion "Grendel".

Denerwować się, to mścić się na swoim organizmie za głupotę innych.
Jonga Kobieta
Saiyanin
Saiyanin
Jonga
Dni na forum: 4.412
Posty: 251
Laru napisał(a):
O matko... a Podlasie to gdzie jest i do jakiego zaboru kiedyś należało? Toż to przy wschodniej granicy. To normalne, że są naleciałości z rosyjskiego.
XD O matko... chodziło mi o to, że używa się tego zwrotu dosyć powszechnie nie tylko w Podlaskim. Ja myślę, że normalne jest to, że w całej Polsce są naleciałości z rosyjskiego.

Wyświetl posty z ostatnich:
Strony: 1, 2  

Forum DB Nao » » » Gwara, slangi, powiedzenia etc.
Przejdź do:  
DB NaoForum DB NaoAninoteAnimePhrasesDr. Slump
Powered by phpBB
Copyright © 2001-2024 DB Nao
Facebook