Forum Dragon Ball Nao

» 'zbrodnia to niesłychana...'

Która zbrodnia podczas II wojny światowej jest bardziej oburzająca?

Która zbrodnia podczas II wojny światowej jest bardziej oburzająca?
Faszystowska 31,25% 5 31,25%
Sowiecka 50,00% 8 50,00%
W takim samym stopniu 6,25% 1 6,25%
Mam to w dupie 12,50% 2 12,50%
Wszystkich głosów: 16
franqey Mężczyzna
Super Saiyanin 4
Super Saiyanin 4
[ Klan Asakura ]
franqey
Wiek: 37
Dni na forum: 6.679
Plusy: 3
Ostrzeżenia: 3
Posty: 2.643
Skąd: Danzig
Nie wiem za bardzo jak zacząć, ale spróbuję. Po raz już któryś na tym forum odwołam się do gry "Planescape: Torment", która przynajmniej dla mnie porusza parę ciekawych spraw w sposób na tyle lekki, że wielu pewnie tego nawet nie zauważa. Jest tam mianowicie bardzo ciekawy motyw rywalizacji ze sobą dwóch szczepów diabłów, walczących na tzw. "Wojnie Krwi" o to który z nich jest bardziej demoniczny, okrutny, perfidny, paskudny. Jedni ją w zadawaniu cierpienia dzicy, nie skrępowani i zwierzęcy. Drudzy działają na chłodno tak by zadać jak największe szkody. Są precyzyjni i skrupulatni. Nie wiem jak dla was, ale dla mnie analogia do II Wojny Światowej jest aż nazbyt widoczna, skąd też po tym przydługim wstępie zasadnicze pytanie: Kto wg. was był większym zbrodniarzem - Ruscy czy Niemcy. Podejście do człowieka, analogie do cech przetrwałych do dziś u obu tych narodów, luźne skojarzenia itp. mile widziane.

W sumie może powinienem napisać która ze zbrodni jako całość ( choć oczywiście w uzasadnieniu można rozbić na czynniki) bardziej was porusza, oburza itp.. O ile oczywiści II wojna jeszcze porusza.

"I wówczas, jakby dla ostatecznego i nieodwołalnego pchnięcia mnie do upadku, zjawił się duch Przekory. Filozofia nie zdaje sobie żadnej z tego ducha sprawy. A jednak wieżę w to święcie, jak w istnienie własnej duszy, że przekora jest jednym z pierwotnych popędów ludzkiego serca - jedną z niepodzielnych, pierwiastkowych władz lub uczuć, które nadają kierunek charakterowi danego człowieka. Któż, popełniając czyn niedorzeczny lub nikczemny, nie dziwił się po stokroć tej prostej oczywistości, iż wiedział, że winien go był nie popełniać? Czyż pomimo doskonałości naszego rozsądku nie mamy nieustannych zakusów do naruszania tego, co jest Prawem, dla tej po prostu przyczyny, iż wiemy właśnie,że jest to - Prawo?"
Edgar Allan Poe "Czarny Kot"
Shounen
*SōheiMenos 「僧兵メノス」
SōheiMenos 「僧兵メノス」
Shounen
Wiek: 35
Dni na forum: 7.133
Plusy: 72
Posty: 15.236
Skąd: ふざけた時代
Sowiecka.
Choćby z tego powodu, że Stalin więcej ludzi wymordował, ale to być może dlatego, iż dłużej panował, jednak mi to nie robi różnicy.
Ponadto to przez sowietów mieliśmy przez ostatnie pół wieku, to co mieliśmy, i co miało pół Europy Zachodniej, czego skutki są widoczne wciąż.
Co gorsza, wielu traktuje ich jako wybawicieli... zapominając/nie wiedząc, że wcześniej walczyli u boku Hitlera. Nie zostali w żaden sposób ukarani, a do Katynia się prędko nie przyznali.
Tylko, że pytałeś o II wojnę światową...

Regulamin Forum | AnimePhrases ~ anime & manga quotes | MAL | Twitter · YT
franqey Mężczyzna
Super Saiyanin 4
Super Saiyanin 4
[ Klan Asakura ]
franqey
Wiek: 37
Dni na forum: 6.679
Plusy: 3
Ostrzeżenia: 3
Posty: 2.643
Skąd: Danzig
Tylko, że pytałeś o II wojnę światową...
Napisałem że analogie i inwencja są mile widziane.

"I wówczas, jakby dla ostatecznego i nieodwołalnego pchnięcia mnie do upadku, zjawił się duch Przekory. Filozofia nie zdaje sobie żadnej z tego ducha sprawy. A jednak wieżę w to święcie, jak w istnienie własnej duszy, że przekora jest jednym z pierwotnych popędów ludzkiego serca - jedną z niepodzielnych, pierwiastkowych władz lub uczuć, które nadają kierunek charakterowi danego człowieka. Któż, popełniając czyn niedorzeczny lub nikczemny, nie dziwił się po stokroć tej prostej oczywistości, iż wiedział, że winien go był nie popełniać? Czyż pomimo doskonałości naszego rozsądku nie mamy nieustannych zakusów do naruszania tego, co jest Prawem, dla tej po prostu przyczyny, iż wiemy właśnie,że jest to - Prawo?"
Edgar Allan Poe "Czarny Kot"
Rinnegan
Demon
Demon
[ Klan Kutang ]
Rinnegan
Wiek: 34
Dni na forum: 6.523
Plusy: 2
Ostrzeżenia: 7
Posty: 3.217
Skąd: Włocławek
To ja odbiegnę lekko w bok, pisząc, że dla mnie największą zbrodnią w czasie II wojny światowej było zrzucenie obydwu bomb atomowych przez państwo amerykaskie na obydwa miasta japońskie - Hiroszimy i Nagasaki. Nikomu dotąd nie udało się w tak szybki i łatwy sposób unicestwić tak wielu bezbronnych istot. w końcu [ ort! ] większośc ofiar to cywile.
Ludzie Ci do dziś umierają przez pozostałości po tamtych atakach, na nowotwory i inne choroby popromienne.
Drugą taką rzeczą były komory gazowe i obozy pracy, ale o nich już kiedy indziej napiszę.
Shounen
*SōheiMenos 「僧兵メノス」
SōheiMenos 「僧兵メノス」
Shounen
Wiek: 35
Dni na forum: 7.133
Plusy: 72
Posty: 15.236
Skąd: ふざけた時代
Ishido napisał(a):
w końcu [ ort! ] większość ofiar to cywile.
Mimo wszystko, w obozach sowieckich czy faszystowskich zginęło cywilów znacznie więcej.
Tylko, że to Niemcy byli źli, a USA podobno było dobre. Więc w żadnym wypadku nie powinno się posuwać do czegoś takiego.
Zawsze mogło wpierw przetestować działanie bomby na jakiejkolwiek bezludnej wyspie. Sadzę, że rządowi japońskiemu by to wystarczyło.

To tak jakby podczas ataku USA na Irak, w porządku było, że "terroryści" rozwaliliby im parę normalnych miast, i zostałoby to powszechnie uznane za normalne działanie wojenne.

A temat o bombie atomowej jest tutaj
-> http://dbnao.net/forum/viewtopic.php?t=556

Regulamin Forum | AnimePhrases ~ anime & manga quotes | MAL | Twitter · YT
Danevert Mężczyzna
Full Power SSJ
Full Power SSJ
[ Klan Asakura ]
Danevert
Wiek: 33
Dni na forum: 6.089
Plusy: 4
Ostrzeżenia: 1
Posty: 673
Skąd: Koszalin
Dla mnie jednak bardziej oburzającą zbrodnią wydaje się nazistowska.
Takim czynnikiem decydującym o wybraniu tejże zbrodni jest dla mnie sposób traktowania człowieka. O ile w radzieckiej sieci łagrów człowiek był przeznaczony tylko jako siła robocza, to na terenach okupowanych przez III Rzeszę również jako surowiec przemysłowy, obiekt badań pseudomedycznych, a także jako towar przeznaczony do natychmiastowej zagłady.
Dodatkowo cały proces pozbawiania ludzi człowieczeństwa w nazistowskich obozach przebiegał z goła brutalniej: bicia, zastraszania, publiczne egzekucje, całodzienny terror. W łagrach miały być może miejsce gorsze warunki egzystencjalne, ale sposób traktowania nie był aż tak plugawy, nie istniały tak wyrafinowane metody znęcania się nad ludźmi.
Ilość ofiar miała naturalnie większą skalę w ZSRR, jednak warto zaznaczyć, że długość istnienia oraz liczba podobnych miejsc izolacji była znacznie większa niż w krajach okupowanych przez nazistowskie Niemcy. Dlatego przy ocenianiu obydwu zbrodni priorytetem jest dla mnie stopień ich makabryczności.

Jeśli nas zranicie, nie będziemy krwawić
Jeśli będziecie nas łaskotać, nie będziemy się śmiać
Jeśli nas otrujecie, nie będziemy umierać
Ale jeśli nas oszukacie, to czy nie powinniśmy się zemścić?
Old Shatterhand Mężczyzna
Super Saiyanin 4
Super Saiyanin 4
Old Shatterhand
Wiek: 73
Dni na forum: 6.371
Plusy: 1
Ostrzeżenia: 2
Posty: 1.749
Jeżeli mogę.
Bomby atomowe nie zabiły tylu ludzi, ile naloty dywanowe, systematycznie przeprowadzane na wyspy japońskie.
Dan, Japończycy założyli bardzo ciekawy obóz, dla przeprowadzania swoich eksperymentów na ludziach (w szczególności na jeńcach wojennych). Z tego co pamiętam był nawet gorszy niż niejeden znajdujący się na terenie polski. Poszukaj.

Co do samego tematu, nie chce się jeszcze wypowiadać ostatecznie, przyjdzie i na to czas.
Ale wkurza mnie, że pieprzony "Ojczulek Stalin", morderca milionów, nie uzyskał statutu "Zbrodniarza przeciw ludzkości". Przecież nawet Hitler, nie zamordował tyle ludzi ile ten popierzeniec, węszący wszędzie zdradę, i gotowy poświęcić miliony istnień dla swoich interesów.
franqey Mężczyzna
Super Saiyanin 4
Super Saiyanin 4
[ Klan Asakura ]
franqey
Wiek: 37
Dni na forum: 6.679
Plusy: 3
Ostrzeżenia: 3
Posty: 2.643
Skąd: Danzig
Mnie również bardziej oburza zbrodnia szwabska. O ile Ruskim ofiary wychodziły niejako przez przypadek, tak Niemcy mieli dokładnie, wręcz w perwersyjny sposób opracowane metody uśmiercania, przepustowość, czas spalania, liczbę ofiar na dobę/godzinę etc.. Jeśli miałbym jednym przymiotnikiem określić to co zrobili Sowieci, powiedziałbym że ich działania były zwierzeńce. O Szkiebrach tego powiedzieć nie można. O tyle o ile Staliniścizwyczajnie nie cenili sobie ludzkiego życia, tak szwaby go nienawidziły. Mam wrażenie jakby wkładali w swoje działania całą swoją duszę, z precyzją malarza realizującego jakąś chorą wizję narkotyczną. A coś takiego już nie jest typowo zwierzence. To jest ludzkie, gdyż tylko człowiek jest zdolny do znajdowaniu przyjemności w źle jako takim. Oczywiście u Sowietów równierz zdarzali się zwyrole, i to bynajmniej nie pośledni, jednakże u faszystów to szaleństwo opanowało cały naród. Ci ludzie wyżekli się własnego sumienia na rzecz Hitlera, i dlatego twierdzili że wszystko im wolno. Sowieci chyba jednak nawet jeśli świadomie wybierali podążanie drogą taka a nie inną zachowali resztki sumienia które powstrzymywało ich od pewnych rzeczy. Oczywiście dochodzi jeszcze jedna sprawa- traktowanie ludzkiego ciała jako surowca wtórnego. U niemców ten proceder wynikał niejako z perwersji o której pisałem wyżej. Sowieci nie posunęli się tak daleko, jednakże niejako zmusili swoje ofiary do wykożystania ciał swoich zmarłych np. jako jedzenia. Jednakże był to raczej wynik złego zarządzania i niechlujności oraz niskia wartość życia, niż świadome działanie. Tak więc Rosjanie dokolani cofnięcia się społecznie do poziomu zwierząt, natomiast Niemcy rozwinęli człowieczeństwo, tele że w kierunku w którym nigdy nie powinno ono pujść. Oczywiście piszę bardzo ogólnikowo, ale na razie chyba i tak wystarczy.

"I wówczas, jakby dla ostatecznego i nieodwołalnego pchnięcia mnie do upadku, zjawił się duch Przekory. Filozofia nie zdaje sobie żadnej z tego ducha sprawy. A jednak wieżę w to święcie, jak w istnienie własnej duszy, że przekora jest jednym z pierwotnych popędów ludzkiego serca - jedną z niepodzielnych, pierwiastkowych władz lub uczuć, które nadają kierunek charakterowi danego człowieka. Któż, popełniając czyn niedorzeczny lub nikczemny, nie dziwił się po stokroć tej prostej oczywistości, iż wiedział, że winien go był nie popełniać? Czyż pomimo doskonałości naszego rozsądku nie mamy nieustannych zakusów do naruszania tego, co jest Prawem, dla tej po prostu przyczyny, iż wiemy właśnie,że jest to - Prawo?"
Edgar Allan Poe "Czarny Kot"
Shounen
*SōheiMenos 「僧兵メノス」
SōheiMenos 「僧兵メノス」
Shounen
Wiek: 35
Dni na forum: 7.133
Plusy: 72
Posty: 15.236
Skąd: ふざけた時代
Hitler miał działać szybko. Nie chciał by cokolwiek się marnowało, stąd z więźniów po ich śmierci robiono, co robiono.
Gdyby Stalin miał taką potrzebę, i gdyby na to wpadł, nie sądzę, by nie robił tego samego.

franqey napisał(a):
wręcz w perwersyjny sposób opracowane metody uśmiercania
Raczej materialny.

franqey napisał(a):
u faszystów to szaleństwo opanowało cały naród
Cały...
Oczekiwali lepszego jutra i nazbyt zawierzyli Führerowi.
W ZSRR chyba nikt nigdy nie liczył na poprawę sytuacji. Nie za Stalina.

Regulamin Forum | AnimePhrases ~ anime & manga quotes | MAL | Twitter · YT
franqey Mężczyzna
Super Saiyanin 4
Super Saiyanin 4
[ Klan Asakura ]
franqey
Wiek: 37
Dni na forum: 6.679
Plusy: 3
Ostrzeżenia: 3
Posty: 2.643
Skąd: Danzig
Naowicz napisał(a):
Gdyby Stalin miał taką potrzebę, i gdyby na to wpadł, nie sądzę, by nie robił tego samego.
A gdyby św. Franciszkowi *odwaliło* to by nosił damską bieliznę pod włosiennicą

Naowicz napisał(a):
Raczej materialny.
tak materialny że aż perwersyjny

Naowicz napisał(a):
Cały...
no dobra, było 1,5 dobrego Niemca podczas wojny.

"I wówczas, jakby dla ostatecznego i nieodwołalnego pchnięcia mnie do upadku, zjawił się duch Przekory. Filozofia nie zdaje sobie żadnej z tego ducha sprawy. A jednak wieżę w to święcie, jak w istnienie własnej duszy, że przekora jest jednym z pierwotnych popędów ludzkiego serca - jedną z niepodzielnych, pierwiastkowych władz lub uczuć, które nadają kierunek charakterowi danego człowieka. Któż, popełniając czyn niedorzeczny lub nikczemny, nie dziwił się po stokroć tej prostej oczywistości, iż wiedział, że winien go był nie popełniać? Czyż pomimo doskonałości naszego rozsądku nie mamy nieustannych zakusów do naruszania tego, co jest Prawem, dla tej po prostu przyczyny, iż wiemy właśnie,że jest to - Prawo?"
Edgar Allan Poe "Czarny Kot"
Danevert Mężczyzna
Full Power SSJ
Full Power SSJ
[ Klan Asakura ]
Danevert
Wiek: 33
Dni na forum: 6.089
Plusy: 4
Ostrzeżenia: 1
Posty: 673
Skąd: Koszalin
Nie można też zapominać, że oprócz wspomnianych już obozów, Niemcy czynili wszystko, aby wyeliminować wszystkie "pasożyty", które były obciążeniem dla III Rzeszy. Stąd między innymi szereg akcji eutanazycyjnych wśród niepełnosprawnych fizycznie czy umysłowo. Mało kto wie, ale do ich uśmiercania także używano komór gazowych. Nie wspominając już o grupach, które jawnie odbiegały od idealnego modelu niemieckiego społeczeństwa, tj Żydów, homoseksualistów, Romów etc.
Do czego zmierzam. W ZSRR, jeśli ktoś się nie wychylał, publicznie nie krytykował systemu, nie angażował się też z życie polityczne, to mógł żyć spokojnie (oczywiście zdarzały się niesprawiedliwe donosy, ale odgrywały one małą rolę w całym procesie). W III Rzeszy osoby niczemu winne, nieświadome musiały znosić te wszystkie niewyobrażalne cierpienia. Szczególnie dla mnie oburzającym jest fakt, że ofiarami padały również dzieci, u których młoda psychika w spotkaniu z ogromem tych wszystkich zbrodni musiała przeżywać istny horror.
Na uwagę zasługuje również utajenie przed ofiarami wszelkich działań, których mają być przedmiotami. Ukartowane dworce kolejowe, prysznice, mydła, zapamiętywanie swojego numerka od wieszaku, do końca starano się nie ujawniać żadnych podejrzeń oraz utrzymywać ludzi w totalnej niewiedzy i nieświadomości. Albo, gdy jednego upalnego dnia SS-man stara się przekupić Żydów przybyłych nowym transportem, że dostaną wodę i jedzenie jak tylko wrócą z "kąpieli"...
Nie wspomnę już o całkowitym pozbawienia ludzi całkowitego człowieczeństwa, aby uaktywnić zwierzęcy instynkt przetrwania, który może posunąć się do najgorszych moralnie czynności...

"Tu są żywi, ale już umarli..." - już sam wstęp wypowiedzi komendanta obozu koncentracyjnego musiał być ogromnym ciosem dla nowo przybyłych więźniów...a dalej mogło być już tylko gorzej...

Jeśli nas zranicie, nie będziemy krwawić
Jeśli będziecie nas łaskotać, nie będziemy się śmiać
Jeśli nas otrujecie, nie będziemy umierać
Ale jeśli nas oszukacie, to czy nie powinniśmy się zemścić?
Marimo Mężczyzna
"L'uś
<b>L</b>'uś
[ Klan Kaeshi ]
Marimo
Wiek: 30
Dni na forum: 5.799
Plusy: 18
Posty: 1.999
Skąd: Łosice
Ciężko wybrać, bo jedni są warci drugiego jednak zaznaczyłem Sowiecka, bo to co zrobili w Katyniu było straszne... Jak można zrobić tak okrutne i chamskie rzeczy i potem ukrywać to i zwalać na kogoś innego. Przecież to koszmar... Zresztą Rosjanie zgłupieli przez takich debili jak Stalin, który był prawdziwym morderca, zresztą jak Hitler... Tak jak napisał Naowicz nie wiem jak można uznawać takiego * jak Stalin za wybawcę narodowego... Najpierw jak się wygaduje takie rzeczy trza zapoznać się z historią i mieć chociaż trochę inteligencji...

'These are the seasons of emotion and like the winds they rise and fall'
eli Kobieta
Super Nameczanin
Super Nameczanin
eli
Dni na forum: 6.615
Posty: 105
można spojrzeć na te zbrodnie nie od ilości zamordowanych ludzi, ponieważ samo w sobie to nie ma większego znaczenia, ile osób kto wymordował - morderstwo pozostaje morderstwem, bez względu na ilość czy sposób likwidacji ofiar.
Hitler dążył do czystości rasy wyższej, dlatego też u niego celem samym w sobie było mordowanie gorszych ras.
Stalinowi zaś chodziło nie o likwidację jakieś narodowości, czy klasy społecznej (chociaż inteligencja nie była mile widziana) - dla niego celem był ład, bezwzględny posłuch i uległość wobec jego władzy. a że osiągał to wiadomymi sposobami...

... idż wyprostowany wśród tych, co na kolanach...
Al Ed Upek Kobieta
"Deus Volt
Deus Volt
[ Klan Kutang ]
Al Ed Upek
Wiek: 35
Dni na forum: 6.237
Plusy: 10
Posty: 5.191
Skąd: Włocławek
W końcu tu napiszę. Ciężko mi powiedzieć, która bardziej oburzająca, bo obie widziałem w takim samym stopniu: z książek, filmów i relacji ludzi, którzy to przeżyli. Z mojego punktu widzenia bardziej niemiecka. Co prawda Sowieci zabili więcej ludzi niż Niemcy, więcej upokorzyli, większej liczby pozbawili majątku, praw do ochrony, dokonali być może większych zniszczeń w sferze materialnej, ale "tylko" po to by sobie podporządkować kolejne kraje. Mordowali elity i tych, którzy byli faktycznymi i potencjalnymi wrogami komunizmu. Niemcy u nas nie mordowali wrogów narodowego socjalizmu, tylko Polaków. Sam fakt, że pojawił się pomysł usunięcia grupy narodowościowej (oczywiście mordowali też politycznych wrogów - komunistów i socjalistów, jak i ludzi nie pasujących do wizji zdrowego społeczeństwa, np. upośledzonych i homoseksualistów) to większy zawrót głowy niż mordowanie tego, który się po prostu z nami nie zgadza. Do tego dochodzi to, o czym mowił Franek, czyli towarzysząca temu wszystkiemu perwersja. Sowieci mordowali, bo mordowali, za to Niemcy widzieli w tym sztukę, rozrywkę, sposób na życie, misję dziejową i kto wie co jeszcze.
Nie zmienia tego fakt, że okupacja niemiecka się skończyła i potem staliśmy się kolonią ZSRR. Mimo wszystko żyjemy, po 45 robili dalej swoje, tropili wrogów, zastraszali, przekupywali, oszukiwali, wysiedlali, zabijali w procesach na pokaz, notorycznie kłamali i zohydzali ludziom wszystko, co im jezcze pozostało miłe. Po śmierci Bieruta wszystko zelżało, ale został socjalizm i naród bez elit, bo te zostały wymordowane, a naród doszczętnie upokorzony. Tyle że przeżyliśmy to, co z tego że kultura polska została zniszczona, moralność spadła na bardzo niski poziom, demografia i ekonomia ledwo żyje, ale przeżyliśmy. Sowieci, a potem PRL w dużym stopniu odpowiadają także za to, co się stało u nas po 89, bo tak wychowany naród rządził się tak, jak został do tego przyuczony za komuny, ale gdyby wojnę wygrali Niemcy to już by nas nie było w sensie fizycznym. Dlatego już chyba lepsi są Sowieci.


franqey napisał(a):
Cały...

Oczekiwali lepszego jutra i nazbyt zawierzyli Führerowi.

W ZSRR chyba nikt nigdy nie liczył na poprawę sytuacji. Nie za Stalina.
Lud dał bolszewikom swój entuzjazm. Nie cały, ale dał. Dał też to lud niemiecki Hitlerowi. Teraz się przedstawia Hitlera jako wielkie wypaczenie historii Niemiec, ale Niemcy sami się wypaczyli tym, że wzięli w tym udział. Wybierali go w wyborach, kiedy był zwykłym socjalistą, który nie lubił Żydów, jak wielu. Ale potem przyszła wojna, a wraz z nią mordy i rabunki. Hitler nadal zgarniał tłumy w Norymberdze. Można zmusić ludzi do takich czy innych poglądów, ale ten entuzjazm większej części niemieckiego społeczeństwa był aż nadto widoczny. Wielu było obojętnych i akceptujących ten stan rzeczy. Było owszem trochę przeciwników, ale jak wiemy nie odegrali oni większej roli w historii swojego kraju. Trzeba też pamiętać, że wróg Hitlera, to nie to samo, co wróg jego ideologii. Nie przesadzajmy z tym, jak to Niemcy miłowali pokój tylko przyszedł Hitler i wciągnął ich w wojnę. SS-mani, a i duża część żołnierzy dobrze się bawili w Polsce, Rosji, na Ukrainie, na Bałkanach, we Francji, w Holandii. Naturalnie na zachodzie trochę trzymali fason i tam, w porównianiu do Polski czy Rosji nazbrodniczyli mało, bo jednak Francuzi czy Holendrzy w ich ideologii to jednak byli jakimś rodzajem ludzi, ale u nas bawili się świetnie i do tego robili gustowne fotki. Czasem się ich usprawiedliwia, że rozkaz to rozkaz i się bali. Wspomniał nam o tym raz jeden doktor, który badał trochę tę sprawę. Powiedział, że nie ma żadnego dowodu w postaci zeznań byłych żołnierzy, ani w papierach, i że nie doszli do tego nawet niemieccy historycy, by to było prawdą. Innymi słowy postawił smiało tezę, że za odmowę wzięcia udzuiału w egzekucji itp. nie groziły żadne sankcje. Kto nie czuł się na siłach to spełnienia obowiązku ten odmawiał, a strzelali ochotnicy i ci, którym to w gruncie rzeczy nie czyniło różnicy.

Nigdy nie będę w 100 % szczęśliwy, bo spirytus ma 96 %.- mój kolega Marcin.
-Nadia, gdzie moje gacie?
-Nie wiem, pewnie do muzeum wzięli.
Panie Bolesławie, witamy w domu. Witamy całą ekipę czarnuchów z łańcuchami.
Nie oznacza to jednak, że byłem świniakiem pokroju Kwaśniewskiego, czy innego Komorowskiego, aż tak nisko nie upadłem. Chłopu trzeba dawać albo się nie dziwić. Chłopak wyczaił ją na skupie żywca. W sezonie tzw "świńskiej górki". Na imie jej było Teresa, Teresa z domu Bąk. Gonar wziął 2k kredytu na suple. xD
Shounen
*SōheiMenos 「僧兵メノス」
SōheiMenos 「僧兵メノス」
Shounen
Wiek: 35
Dni na forum: 7.133
Plusy: 72
Posty: 15.236
Skąd: ふざけた時代
Al Ed Upek napisał(a):
Innymi słowy postawił smiało tezę, że za odmowę wzięcia udzuiału w egzekucji itp. nie groziły żadne sankcje. Kto nie czuł się na siłach to spełnienia obowiązku ten odmawiał
Aż ciężko uwierzyć. Ciekawe, czym usprawiedliwiali swoją odmowę.

Regulamin Forum | AnimePhrases ~ anime & manga quotes | MAL | Twitter · YT
Al Ed Upek Kobieta
"Deus Volt
Deus Volt
[ Klan Kutang ]
Al Ed Upek
Wiek: 35
Dni na forum: 6.237
Plusy: 10
Posty: 5.191
Skąd: Włocławek
Nawet nie wiem czy musieli się tłumaczyć. Nie lubić słowiańskiego bydła to jedno, ale nie jednemu kozakowi pewnie rura zmiękła jak widział porozrywane ciała, przegnite trupy i kałuże krwi.
Tępienie Polaków zabierających przestrzeń życiową Niemców było fajne, ale niektórym się pewnie przypominało, jak przyszło co do czego, że Mutti i Oma uczyły żeby być grzecznym i miłym młodzieńcem. Fajność oczyszczania świata z bydła dla niektórych się pewnie kończyła na wizjach tysiącletnich Niemiec.

Nigdy nie będę w 100 % szczęśliwy, bo spirytus ma 96 %.- mój kolega Marcin.
-Nadia, gdzie moje gacie?
-Nie wiem, pewnie do muzeum wzięli.
Panie Bolesławie, witamy w domu. Witamy całą ekipę czarnuchów z łańcuchami.
Nie oznacza to jednak, że byłem świniakiem pokroju Kwaśniewskiego, czy innego Komorowskiego, aż tak nisko nie upadłem. Chłopu trzeba dawać albo się nie dziwić. Chłopak wyczaił ją na skupie żywca. W sezonie tzw "świńskiej górki". Na imie jej było Teresa, Teresa z domu Bąk. Gonar wziął 2k kredytu na suple. xD
Shounen
*SōheiMenos 「僧兵メノス」
SōheiMenos 「僧兵メノス」
Shounen
Wiek: 35
Dni na forum: 7.133
Plusy: 72
Posty: 15.236
Skąd: ふざけた時代
Po prostu zawsze myślałem, że dla żołnierza rozkaz to obowiązek i możliwość, że "jestem mięczakiem, poruczniku, nie będę strzelał" to dla mnie lol.

Tutaj chodzi o to wybielanie. Ale w takiej sytuacji chyba wybiela się tych wyrozumiałych oficerów, którzy traktowali szeregowych z szacunkiem i nie wymagali od nich bezwzględnego posłuszeństwa, mimo że czasy były takie, co to za murem człowieka zmieniali w mydło.

Regulamin Forum | AnimePhrases ~ anime & manga quotes | MAL | Twitter · YT
Al Ed Upek Kobieta
"Deus Volt
Deus Volt
[ Klan Kutang ]
Al Ed Upek
Wiek: 35
Dni na forum: 6.237
Plusy: 10
Posty: 5.191
Skąd: Włocławek
Oczywiście, że obowiązek. To dotyczyło zawsze rozkazów w polu, czynności okupacyjnych, wypadów na partyzantów itd, bo to dotyczy nie tylko wizji tysiącletniej Rzeszy, ale po prostu bezpieczeństwa żołnierzy i tu każdy szedł. Kto odmawiał, ociągał się w jakiś sposób nie wypełniał obowiązków to szedł do ancla albo na wschód.
Egzekucja to już inna para kaloszy, bo schwytani są już, przynajmniej teoretycznie, nieszkodliwi. O ile mniejszy żal mieli przy rozstrzeliwaniu partyzantów czy jeńców, którzy do niedawna stwarzali zagrożenie, to już inaczej patrzyło się na grupę przypadkowych osób z łapanki.
Myślę, że to było podyktowane nie rozprężeniem obyczajów w armii, lecz zdrowym rozsądkiem. Hitler to mógł sobie wierzyć w to, że jak od paru lat jest kanclerzem to już sobie urobił naród w całości. Owszem urobił, bo raczej mu nie oponowali, ale jak przychodziło co do czego to część wymiękała. Żeby stworzyć sobie cały taki naród trzeba było odczekać jeszcze kilka pokoleń, żeby umarli wszyscy ludzie z przyzwoitej jeszcze epoki wilhelmińskiej, a wraz z nimi poszły do grobu ich wzorce. Dowódcy wojskowi pewnie sobie z tego zdawali sprawę. Nawet u takiego Reichenaua z Grupy Południe nie było takich przypadków.

Nigdy nie będę w 100 % szczęśliwy, bo spirytus ma 96 %.- mój kolega Marcin.
-Nadia, gdzie moje gacie?
-Nie wiem, pewnie do muzeum wzięli.
Panie Bolesławie, witamy w domu. Witamy całą ekipę czarnuchów z łańcuchami.
Nie oznacza to jednak, że byłem świniakiem pokroju Kwaśniewskiego, czy innego Komorowskiego, aż tak nisko nie upadłem. Chłopu trzeba dawać albo się nie dziwić. Chłopak wyczaił ją na skupie żywca. W sezonie tzw "świńskiej górki". Na imie jej było Teresa, Teresa z domu Bąk. Gonar wziął 2k kredytu na suple. xD
Shounen
*SōheiMenos 「僧兵メノス」
SōheiMenos 「僧兵メノス」
Shounen
Wiek: 35
Dni na forum: 7.133
Plusy: 72
Posty: 15.236
Skąd: ふざけた時代
Al Ed Upek napisał(a):
Myślę, że to było podyktowane nie rozprężeniem obyczajów w armii, lecz zdrowym rozsądkiem.
Tylko pytanie, czyim zdrowym rozsądkiem i kto o tym zadecydował. Bo chyba nie wpadli wszyscy oficerowie jak jeden mąż wpadli na pomysł, żeby szeregowych nie zmuszać do "niemoralnych" rzeczy. W końcu domyślnie jest tak, że dowódca każe, szeregowy robi. Dziwne by było, gdyby za każdym razem miano szukać ochotników, bo pierwszy z brzegu żołnierz mógłby przypadkiem nie czuć się komfortowo zabijając (pod)ludzi.

Regulamin Forum | AnimePhrases ~ anime & manga quotes | MAL | Twitter · YT

Ten post był edytowany 1 raz, ostatnio zmieniony przez Shounen: 29.11.2013, 17:20
Al Ed Upek Kobieta
"Deus Volt
Deus Volt
[ Klan Kutang ]
Al Ed Upek
Wiek: 35
Dni na forum: 6.237
Plusy: 10
Posty: 5.191
Skąd: Włocławek
Pewnie rozsądkiem Oberkommando der Wehrmacht. Zresztą nie tylko nie znamy przypadku, by ktoś został ukarany (a mówił doktor, że przypadków odmowy było bardo dużo), ale też nie ma przypadku, by z powodu odmów do egzekucji nie doszło. Tych jednoznacznie ideowych bądź nie mających nic przeciwko było w oddziałach wystarczająco dużo, tak że nie było problemów ze sformowaniem plutonu egzekucyjnego.

Nigdy nie będę w 100 % szczęśliwy, bo spirytus ma 96 %.- mój kolega Marcin.
-Nadia, gdzie moje gacie?
-Nie wiem, pewnie do muzeum wzięli.
Panie Bolesławie, witamy w domu. Witamy całą ekipę czarnuchów z łańcuchami.
Nie oznacza to jednak, że byłem świniakiem pokroju Kwaśniewskiego, czy innego Komorowskiego, aż tak nisko nie upadłem. Chłopu trzeba dawać albo się nie dziwić. Chłopak wyczaił ją na skupie żywca. W sezonie tzw "świńskiej górki". Na imie jej było Teresa, Teresa z domu Bąk. Gonar wziął 2k kredytu na suple. xD
Wyświetl posty z ostatnich:

Forum DB Nao » » » » 'zbrodnia to niesłychana...'
Przejdź do:  
DB NaoForum DB NaoAninoteAnimePhrasesDr. Slump
Powered by phpBB
Copyright © 2001-2024 DB Nao
Facebook