Forum Dragon Ball Nao

» Napisy w filmach

Strony: 1, 2  
Łukasz Mężczyzna
Full Power SSJ
Full Power SSJ
Łukasz
Wiek: 36
Dni na forum: 5.727
Plusy: 2
Posty: 694
Skąd: Biała Podlaska
vegeta391 napisał(a):
Sam mam kumpli, którzy nie oglądali filmów DB właśnie ze względu na brak lektora. Bo czytać nie potrafią. Takich ludzi pewnie więcej.
Gratuluję kumpli

Dyskusja wydzielona z tematu: Dragon Ball Z Movie: Battle of Gods (2013).
Shounen
vegeta391 Mężczyzna
Super Saiyanin 4
Super Saiyanin 4
vegeta391
Wiek: 30
Dni na forum: 5.712
Plusy: 4
Posty: 2.006
A ja gratuluję współobywateli, niestety.
Załóżmy, że w RTL7 tak około 40% polskiego męskiego społeczeństwa w wieku 5-20, posiadającego tę stację, oglądało Smocze Kule w telewizji. Dobrze mówię? Ile procent z nich ogląda dzisiaj filmy z napisami? Myślę, że sam sobie odpowiesz na to pytanie. Nie mówię o anime, ale ogólnie o owocach kinematografii. Ludzie z natury są leniwi i preferują dubbing lub lektora, a jeśli są tylko napisy, to w powiedzmy 70% przypadków odpuszczają sobie pozycję, tłumacząc wybór: a) lenistwem, b) tym, że nie nadążają za napisami, c) że napisy odkuwają uwagę od fabuły, lol. Z takimi opiniami się spotkałem i tuszę, że to nie tylko moi znajomi, a dużo szersze grono cierpi na tę przypadłość.

Tak. Wszystkie wartości procentowe wziąłem z dupy. Dlaczego?, spytacie. Bo mogę.

MyAnimelist
Warto posłuchać:
1, 2, 3, 4, 5, 6, 7
Kakarotto95 Mężczyzna
Wojownik
Wojownik
Kakarotto95
Wiek: 29
Dni na forum: 3.683
Posty: 41
Skąd: Barwice
Innym argumentem jest brak podzielności uwagi jak kiedyś usłyszałem , niestety są ludzie którzy nie potrafią się skupić na czytaniu i oglądaniu na raz , być może nie mają tak dobrego wzroku jak inni , może mają jakąś wadę wzroku , która nie pozwala na całkowite skupienie się na owej sprawie . Nie każdy urodził się idealny , choć jesteśmy w dobie cywilizacji na dobrym poziomie ( wg mnie ) i takie wady można bardzo łatwo skorygować chociażby okularami czy soczewkami .

Anime to nie bajka !!!
Chcesz kogoś obrazić ? Najpierw go poznaj , mocne i słabe punkty , jak już zrozumiesz że g..no o nim wiesz to sobie daruj.
Jeżeli otoczenie chce żebyś się zmienił to pamiętaj , jeśli nie chcesz nie rób tego , bądź indywidualistą .
Uśmiechaj się , nawet nie wiesz jak osoby , które Cię nienawidzą tego nie cierpią .
Shounen
*SōheiMenos 「僧兵メノス」
SōheiMenos 「僧兵メノス」
Shounen
Wiek: 35
Dni na forum: 7.133
Plusy: 72
Posty: 15.236
Skąd: ふざけた時代
vegeta391 napisał(a):
A ja gratuluję współobywateli, niestety.
Uważaj, bo za granicą (np. tą zachodnią) jest lepiej, a tak można by to odczytać. Po prawdzie to tam jest jeszcze gorzej.

Wiem, że wziąłeś je z dupy, ale moim zdaniem te liczby to gruba przesada. Jeśli ktoś te 10 lat temu był fanem DB i jest nim nadal, tj. np. siedzi na forach o anime albo robi inne czynności rozwijające to zainteresowanie, to nie będzie nie oglądał japońskiej wersji tylko dlatego, że preferuje lektora. A jeśli ktoś nie obejrzał filmu, bo dostępny jest tylko z napisami, to prawdopodobnie taki z niego fan jak z koziej dupy trąba i dlatego szansa, że mu się on spodoba, jest znikoma. Przeciętny fan tego rodzaju będzie biadolił, że Goku ma głos jak baba, toteż niezbyt mi ich żal.

Regulamin Forum | AnimePhrases ~ anime & manga quotes | MAL | Twitter · YT
delikwent
Saiyanin
Saiyanin
delikwent
Dni na forum: 4.260
Plusy: 1
Posty: 200
"Kolosalne" wyniki Sailor Moon chyba wyraźnie pokazały, że odbiorcy anime mają lektora w głębokim poważaniu.

Z czytaniem napisów jest taki problem, że trzeba się do niego przyzwyczaić, w przeciwnym razie faktycznie rozprasza - a że w TV napisów nie ma to i widz nieprzywykły, tym bardziej że to medium dla leniwych. Tego nie przeskoczysz i nie ma to nic wspólnego z rzekomym "analfabetyzmem".

no elo #pdk
vegeta391 Mężczyzna
Super Saiyanin 4
Super Saiyanin 4
vegeta391
Wiek: 30
Dni na forum: 5.712
Plusy: 4
Posty: 2.006
Kakarotto95 napisał(a):
takie wady można bardzo łatwo skorygować chociażby okularami czy soczewkami .
Ubzduranej wady nie skorygujesz. W większości przypadków jest to brak wyobraźni. Ludzie nie znają, to nie próbują, z góry zakładając, że niewykonalne, że męczy i tym podobne. Wstyd przyznać, ale sam po części taki byłem. Przynajmniej dopóki nie poznałem internetów.

vegeta391 napisał(a):
Uważaj, bo za granicą (np. tą zachodnią) jest lepiej, a tak można by to odczytać.
No wiem, wiem. Nie takie me intencje.


Wiem, że wziąłeś je z dupy, ale moim zdaniem te liczby to gruba przesada.
Pewnie tak. Jednak całkiem odchodząc od tematu, idę o głowę, że też miałeś kilka zonków, gdy dowiedziałeś się, że, dajmy na to nowo poznana osoba, osoba, której nigdy byś o to nie podejrzewał, nierzadko płci żeńskiej, oglądała w tv Dragon Balla. Człowiek sobie nie zdaje sprawy, ale tych ludzi jest koszmarnie dużo. Prawda, że większość z nich nie oglądała innych anime i nie bardzo wie, czym się to je, ale zawsze są.

MyAnimelist
Warto posłuchać:
1, 2, 3, 4, 5, 6, 7
Shounen
*SōheiMenos 「僧兵メノス」
SōheiMenos 「僧兵メノス」
Shounen
Wiek: 35
Dni na forum: 7.133
Plusy: 72
Posty: 15.236
Skąd: ふざけた時代
vegeta391 napisał(a):
Jednak całkiem odchodząc od tematu, idę o głowę, że też miałeś kilka zonków, gdy dowiedziałeś się, że, dajmy na to nowo poznana osoba, osoba, której nigdy byś o to nie podejrzewał, nierzadko płci żeńskiej, oglądała w tv Dragon Balla. Człowiek sobie nie zdaje sprawy, ale tych ludzi jest koszmarnie dużo.
Prawda, bo popularność Dragon Balla dawno wyszła poza możliwości "zwyczajnych" anime i ta seria postrzegana jest jako klasyk z lat 90, o którym słyszał praktycznie każdy (z tamtego pokolenia). Dlatego innym seriom trudno jest go przebić i nadal pozostaje najpopularniejszym anime (co najmniej w Polsce). Wystarczy poobserwować plebejskie serwisy typu kwejk, żeby to zauważyć.

Regulamin Forum | AnimePhrases ~ anime & manga quotes | MAL | Twitter · YT
Musashi Miyamoto Mężczyzna
autor posta nr 200000
autor posta nr 200000
Musashi Miyamoto
Wiek: 33
Dni na forum: 4.023
Plusy: 2
Posty: 367
Skąd: Konserwatystan
vegeta391 napisał(a):
Tak. Wszystkie wartości procentowe wziąłem z dupy. Dlaczego?, spytacie. Bo mogę.
Z ciekawych źródeł czerpiesz informacje.

Cały problem polega na czytaniu. Aby "komfortowo" oglądać filmy z napisami, trzeba umieć czytać. Aby umieć czytać, trzeba czytać. Ot cała filozofia.
Shounen
*SōheiMenos 「僧兵メノス」
SōheiMenos 「僧兵メノス」
Shounen
Wiek: 35
Dni na forum: 7.133
Plusy: 72
Posty: 15.236
Skąd: ふざけた時代
Kojiro Sasaki napisał(a):
Cały problem polega na czytaniu. Aby "komfortowo" oglądać filmy z napisami, trzeba umieć czytać.
Wcale nie cały. Problemem jest też to, że trzeba praktycznie przez cały seans w skupieniu patrzeć w ekran, co uniemożliwia oglądanie ze zrozumieniem np. przy okazji robienia innych czynności wymagających choćby czasowo skierowania wzroku gdzie indziej.

Regulamin Forum | AnimePhrases ~ anime & manga quotes | MAL | Twitter · YT
Łukasz Mężczyzna
Full Power SSJ
Full Power SSJ
Łukasz
Wiek: 36
Dni na forum: 5.727
Plusy: 2
Posty: 694
Skąd: Biała Podlaska
To albo się ogląda albo robi co innego. Osoby, które nie potrafią szybko czytać na wszystko znajdą tysiąc powodów i kontrargumentów - a bo czcionka za mała, a bo zlewa się z obrazem, a bo to a bo tamto
Musashi Miyamoto Mężczyzna
autor posta nr 200000
autor posta nr 200000
Musashi Miyamoto
Wiek: 33
Dni na forum: 4.023
Plusy: 2
Posty: 367
Skąd: Konserwatystan
Shounen napisał(a):
Wcale nie cały. Problemem jest też to, że trzeba praktycznie przez cały seans w skupieniu patrzeć w ekran, co uniemożliwia oglądanie ze zrozumieniem np. przy okazji robienia innych czynności wymagających choćby czasowo skierowania wzroku gdzie indziej.
Brak napisów daje możliwość patrzenia w ekran bez skupienia? Patrzenie w ekran uniemożliwia oglądanie ze zrozumieniem? Gdzie byś chciał patrzeć podczas seansu?

Jeżeli potrafisz szybko czytać i robisz to odpowiednio - nie ma problemu z "pilnowaniem" akcji. Ogarnianie wszystkiego co trzeba ogarnąć zawarłem w słowie "komfortowo".

Człowiek, któremu napisy w żadnym wypadku nie utrudniają oglądania filmu, jest chyba sam w sobie dowodem na to że tak się da.
Mart Kobieta
Super Saiyanin 4
Super Saiyanin 4
[ Klan Asakura ]
Mart
Wiek: 31
Dni na forum: 5.867
Plusy: 2
Posty: 1.643
Skąd: Poznań
Człowiek, któremu napisy w żadnym wypadku nie utrudniają oglądania filmu, jest chyba sam w sobie dowodem na to że tak się da.
Ale utrudniają skupianie się na aparycji postaci. Nie po to chodzę do kina na filmy z jakimś przystojniakiem, żeby patrzeć na literki, zamiast na jego tyłek czy buźkę.

Nawet siedząc na ławie oskarżonych lubimy słuchać o sobie.
Musashi Miyamoto Mężczyzna
autor posta nr 200000
autor posta nr 200000
Musashi Miyamoto
Wiek: 33
Dni na forum: 4.023
Plusy: 2
Posty: 367
Skąd: Konserwatystan
Mart napisał(a):
Ale utrudniają skupianie się na aparycji postaci. Nie po to chodzę do kina na filmy z jakimś przystojniakiem, żeby patrzeć na literki, zamiast na jego tyłek czy buźkę.
Właśnie to usiłuję wytłumaczyć Kiedy się szybko czyta, szybkie rzucenie okiem w linijkę z napisami nie przeszkadza w śledzeniu akcji. Nie trzeba się specjalnie skupiać na napisach aby je przeczytać.
vegeta391 Mężczyzna
Super Saiyanin 4
Super Saiyanin 4
vegeta391
Wiek: 30
Dni na forum: 5.712
Plusy: 4
Posty: 2.006
A żeby szybko czytać, jak sam zaznaczyłeś, trzeba czytać .

Shounen poruszył ciekawe zagadnienie. Kojiro, nigdy nie zdarzyło ci się robić jednocześnie dwóch innych rzeczy, oglądając coś? Przykładowo: jesz, oglądasz i porządkujesz pierdoły na dysku, ciężko to wszystko wykonać, gapiąc się w drobne literki na pomniejszonym okienku odtwarzacza, nie odrywając odeń głowy .

MyAnimelist
Warto posłuchać:
1, 2, 3, 4, 5, 6, 7
Mart Kobieta
Super Saiyanin 4
Super Saiyanin 4
[ Klan Asakura ]
Mart
Wiek: 31
Dni na forum: 5.867
Plusy: 2
Posty: 1.643
Skąd: Poznań
Kojiro Sasaki napisał(a):
Kiedy się szybko czyta, szybkie rzucenie okiem w linijkę z napisami nie przeszkadza w śledzeniu akcji.
Ale to szybkie rzucenie okiem w linijkę z napisami wolałabym poświęcić na dłuższe podziwianie czyjegoś tyłka czy buźki. Tu już nie chodzi o samo śledzenie akcji, no bo wiadomo, że nikt nie wlepia w nie oczu w ogóle nie patrząc co dzieje się na ekranie i ta część sekundy nie przeszkodzi w zrozumieniu fabuły filmu. Tu chodzi o lepsze wrażenia wizualne czerpane z obrazu.

Nawet siedząc na ławie oskarżonych lubimy słuchać o sobie.
delikwent
Saiyanin
Saiyanin
delikwent
Dni na forum: 4.260
Plusy: 1
Posty: 200
Łukasz napisał(a):
To albo się ogląda albo robi co innego. Osoby, które nie potrafią szybko czytać na wszystko znajdą tysiąc powodów i kontrargumentów - a bo czcionka za mała, a bo zlewa się z obrazem, a bo to a bo tamto
I będą mieli rację, bo to wszystko przeszkadza kiedy brakuje wprawy

Oddzielną sytuacją są fansuby, w których grupa zagalopowała się z czcionkami i kolorami.

Kojiro Sasaki napisał(a):
Kiedy się szybko czyta, szybkie rzucenie okiem w linijkę z napisami nie przeszkadza w śledzeniu akcji.
Tu nie chodzi o "szybkie czytanie". Napisy - przynajmniej te profesjonalne - są na tyle krótkie, że każdy (o ile nie ma poważnej wady wzroku) zdąży je "przeczytać". Rzecz w tym, żeby zrobić to w taki sposób, aby nie zaburzyło to akcji, a czyta się jednak w poziomie - przy napisach gałki wykonują przede wszystkim ruch w pionie, który wymaga więcej wysiłku.

vegeta391 napisał(a):
Kojiro, nigdy nie zdarzyło ci się robić jednocześnie dwóch innych rzeczy, oglądając coś?
A potem z oglądanego "cosia" niewiele się wynosi, zwłaszcza kiedy to "coś" przedstawia również wartość wizualną. Co innego seriale - często oglądane w ten sposób - ze stałą scenografią i oparte na dialogach, a co innego anime, gdzie "przemawia" głównie obraz, a często jeszcze akcja nie pozwala na skierowanie uwagi na co innego.

no elo #pdk
Kakarotto95 Mężczyzna
Wojownik
Wojownik
Kakarotto95
Wiek: 29
Dni na forum: 3.683
Posty: 41
Skąd: Barwice
Dla osób które uważają że jest nie możliwe , bądz prawie nie możliwe oglądanie i czytanie na raz polecam " trening " nie oglądając filmów z dubbingiem tylko z napisami , bez próby i doświadczeń nie ma efektu , jak by każdy mówił , że się nie da , nawet czegoś nie próbując , to teraz może byśmy wynaleźli koło , a o posługiwaniu się ogniem nawet nie wspomnę .

Anime to nie bajka !!!
Chcesz kogoś obrazić ? Najpierw go poznaj , mocne i słabe punkty , jak już zrozumiesz że g..no o nim wiesz to sobie daruj.
Jeżeli otoczenie chce żebyś się zmienił to pamiętaj , jeśli nie chcesz nie rób tego , bądź indywidualistą .
Uśmiechaj się , nawet nie wiesz jak osoby , które Cię nienawidzą tego nie cierpią .
franqey Mężczyzna
Super Saiyanin 4
Super Saiyanin 4
[ Klan Asakura ]
franqey
Wiek: 37
Dni na forum: 6.680
Plusy: 3
Ostrzeżenia: 3
Posty: 2.643
Skąd: Danzig
delikwent napisał(a):
Tu nie chodzi o "szybkie czytanie". Napisy - przynajmniej te profesjonalne - są na tyle krótkie, że każdy (o ile nie ma poważnej wady wzroku) zdąży je "przeczytać".
Jak zrobisz lub pokażesz takie "profesjonalne" napisy do "Obywatela Kane'a" to uwierzę.

"I wówczas, jakby dla ostatecznego i nieodwołalnego pchnięcia mnie do upadku, zjawił się duch Przekory. Filozofia nie zdaje sobie żadnej z tego ducha sprawy. A jednak wieżę w to święcie, jak w istnienie własnej duszy, że przekora jest jednym z pierwotnych popędów ludzkiego serca - jedną z niepodzielnych, pierwiastkowych władz lub uczuć, które nadają kierunek charakterowi danego człowieka. Któż, popełniając czyn niedorzeczny lub nikczemny, nie dziwił się po stokroć tej prostej oczywistości, iż wiedział, że winien go był nie popełniać? Czyż pomimo doskonałości naszego rozsądku nie mamy nieustannych zakusów do naruszania tego, co jest Prawem, dla tej po prostu przyczyny, iż wiemy właśnie,że jest to - Prawo?"
Edgar Allan Poe "Czarny Kot"
Musashi Miyamoto Mężczyzna
autor posta nr 200000
autor posta nr 200000
Musashi Miyamoto
Wiek: 33
Dni na forum: 4.023
Plusy: 2
Posty: 367
Skąd: Konserwatystan
Mart napisał(a):
Ale to szybkie rzucenie okiem w linijkę z napisami wolałabym poświęcić na dłuższe podziwianie czyjegoś tyłka czy buźki. Tu już nie chodzi o samo śledzenie akcji, no bo wiadomo, że nikt nie wlepia w nie oczu w ogóle nie patrząc co dzieje się na ekranie i ta część sekundy nie przeszkodzi w zrozumieniu fabuły filmu. Tu chodzi o lepsze wrażenia wizualne czerpane z obrazu.
Ja zdecydowanie wolę poświęcić sekundę mniej na podziwianie tyłka, w zamian za lepsze zrozumienie treści i możliwość słuchania głosu aktorki. Nic nie chrzani oryginalnego przekazu w filmie tak jak kretyński dubbing czy zagłuszający prawdziwe głosy aktorów lektor, który z reguły pierdzieli głupoty nie mające wiele wspólnego z tym co się dzieje/jest mówione na planie.

Sorry Gregory, ale ja po prostu nie chcę oglądać Star Wars'ów bez głosów Jamesa Earl'a Jones'a, Alec'a Guiness'a, Peter'a Cushing'a, Ian'a McDiarmid'a, Frank'a Oz'a czy Anthony'ego Daniels'a. Oni głosami tworzą te postacie.

Gra seiyū w anime też bije na łeb wszystkie inne dubbingi razem wzięte i pomnożone przez 10.

Jeżeli interesujesz się głównie twarzami i tyłkami - są specjalne filmy które głównie na tym się koncentrują Tam treść nie jest specjalnie istotna. Trzeba się na to przerzucić i problem z głowy.
vegeta391 napisał(a):
Kojiro, nigdy nie zdarzyło ci się robić jednocześnie dwóch innych rzeczy, oglądając coś? Przykładowo: jesz, oglądasz i porządkujesz pierdoły na dysku, ciężko to wszystko wykonać, gapiąc się w drobne literki na pomniejszonym okienku odtwarzacza, nie odrywając odeń głowy .
W takich sytuacjach zapodaję tylko i wyłącznie to co już oglądałem

Btw, pozytywnym efektem ubocznym oglądania filmów z napisami jest to że z czasem stają się one niepotrzebne. Dla ludzi którzy nie wierzą w możliwość oglądania filmów z napisami:

http://www.youtube.com/watch?v=11Ee02WLxGk
Mart Kobieta
Super Saiyanin 4
Super Saiyanin 4
[ Klan Asakura ]
Mart
Wiek: 31
Dni na forum: 5.867
Plusy: 2
Posty: 1.643
Skąd: Poznań
Kojiro Sasaki napisał(a):
który z reguły pierdzieli głupoty nie mające wiele wspólnego z tym co się dzieje/jest mówione na planie.
No jasne, bo dubbing i lektor zupełnie zmieniają fabułę filmu. Już nie popadaj w skrajności. We Francji i Niemczech rzadko kiedy uświadczysz inną formę filmu niż dubbing i jakoś świetnie sobie z tym radzą. Chyba trochę przesadzasz proponując ludziom, którzy nie przepadają za napisami, rezygnację z filmów gdzie ważna jest treść i fabuła. Słowa "nie wierzą w możliwość" też chyba są trochę zbyt mocne, nie lepiej użyć "preferują"? A nie, faktycznie, bo wtedy nic nie wskórasz, gdyż będzie to dyskusja o gustach.

Nawet siedząc na ławie oskarżonych lubimy słuchać o sobie.
Wyświetl posty z ostatnich:
Strony: 1, 2  

Forum DB Nao » » » » Napisy w filmach
Przejdź do:  
DB NaoForum DB NaoAninoteAnimePhrasesDr. Slump
Powered by phpBB
Copyright © 2001-2024 DB Nao
Facebook