Forum Dragon Ball Nao

» Czym się różni anime od bajki.

Albert Fish Mężczyzna
Saiyanin
Saiyanin
Albert Fish
Wiek: 37
Dni na forum: 6.344
Posty: 157
Skąd: Siemianowice
Jak w temacie. Nie znam się na tym i sie tak zastanawiałem dzisiaj i nie wiem czy do dobrych wniosków doszłe. Takze prosiłbym o wytłumaczenie mi na czym polega różnica miedzy tymi dwoma gatunkami.

"Śmiejecie się ze mnie, bo jestem inny. Ja się śmieje z was, bo jestescie tacy sami."
Hidden Mężczyzna
"Rōnin
Rōnin
Hidden
Wiek: 32
Dni na forum: 6.810
Posty: 1.205
Skąd: Kraków
Zacznijmy od tego, jak rozumiesz słowo "bajka". Z encyklopedycznego punktu widzenia jest to utwór wierszowany, najczęściej żartobliwy i zawierający morał. Jeżeli porównamy takie coś co serialu anime, na pewno da się te gatunki rozróżnić.

Sądzę jednak, że słowa "bajka" użyłeś jako zamiennik filmu animowanego. Cóż, dla Polaków produkcje określane takim mianem, kojarzą się z Bolkiem i Lolkiem, Koziołkiem Matołkiem itp. Są to więc w ich przekonaniu filmy przeznaczone dla najmłodszych, co zwykle identyfikuje się z banalną i prostą, niewymagającą fabułą oraz jednowymiarowymi postaciami. Należy jednak pamiętać, że tak naprawdę film animowany, czyli owa "bajka" uderza w wiele grup wiekowych. Od prostych bajeczek z różnymi lolkami, poprzez zabawne Dextery, Krowy i Kurczaki, Atomówki i pozycje dla starszych widzów, takie jak adaptacje komiksów Marvela i DC, kończąc na typowych pozycjach dla dorosłych (szczerze to nie kojarzę takiego filmu animowanego, ale może jakiś był?).

Teraz pytanie zadane na początku; co różni "bajkę" od anime? Właściwie to różni je pochodzenie. Anime to serial oparty na mandze, tym mianem z kolei określamy każdy komiks, który stworzono w Japonii. Właściwie więc rzecz ujmując, anime jest niczym innym jak japońskim filmem animowanym. Treści które reprezentują także różnią te gatunki. Anime zwykle prezentuje kwestie dojrzalsze, aniżeli jego zachodni odpowiednik.

Stereotyp panujący wśród ludzi Europy zostaje powoli łamany, za to w Polsce nadal wszystko co jest rysowane okazuje się w mniemaniu naszych rodziców "bajeczką dla dzieci".

Akira Toriyama 1955 - 2024
Obraz
Albert Fish Mężczyzna
Saiyanin
Saiyanin
Albert Fish
Wiek: 37
Dni na forum: 6.344
Posty: 157
Skąd: Siemianowice
Tak chodziło mi o film animowany.

Tak wiec anime sa to filmy animowane tworzone w japoni tak?
Jeśli tak to spodziewałem się czegoś głębszego. No ale nikt nie mówił że życie bedzie fajne.

I tak na marginesie to sa filmy animowane dla dorosłych. Jak byłem młodszy widziałem taki jeden późno w nocy o kocie i było tam sporo erotyi i cos o hitlerze i w ogóle [ ort! ].

"Śmiejecie się ze mnie, bo jestem inny. Ja się śmieje z was, bo jestescie tacy sami."
Seba1993
Ziemianin
Ziemianin
Seba1993
Dni na forum: 6.444
Ostrzeżenia: 1
Posty: 24
Co rozni anime od bajki? Tym ze anime jest tak jakby serial ktory nie konczy sie na jednym odcinku. Ma barziej zaawansowana fabule i wecej glownych postaci. Anime jest oparte na mandze ale niektore rzeczy moga uledz zmianie. Bajki dla doroslych? Inspektor Erektor itp... Leci na 4funTV (slownie - forfantiv).
Q'ccaon'naeaeccer
Full Power SSJ
Full Power SSJ
[ Klan Takeda ]
Q'ccaon'naeaeccer
Wiek: 24
Dni na forum: 6.250
Plusy: 1
Ostrzeżenia: 2
Posty: 668
Skąd: się biorą prześliczni Azjaci? Kocham kuchnię japońską!
Bajka to liryczny utwór literacki o alegorycznej treści.

Słowo anime może być używane w trzech znaczeniach:

  1. Do określenia wszystkich filmów animowanych - znaczenie to stosowane jest jedynie przez Japończyków.
  2. Do określenia japońskich filmów animowanych - to definicja najbardziej rozpowszechniona poza Japonią.
  3. Do określenia filmów animowanych (niezależnie od kraju produkcji) nawiązujących do stereotypów związanych z japońskim komiksem i animacją.
Proste, czyż nie?

Best regards, Q.

At thy twilight, old thoughts return, in great waves of nostalgia.
Albert Fish Mężczyzna
Saiyanin
Saiyanin
Albert Fish
Wiek: 37
Dni na forum: 6.344
Posty: 157
Skąd: Siemianowice
Tym ze anime jest tak jakby serial ktory nie konczy sie na jednym odcinku.
Coś co sie kończy na jednym odcinku to nie jest serial. Widziałeś kiedys jednoodcinkowy serial? Bo ja nie.

Ma barziej zaawansowana fabule i wecej glownych postaci.
Np. w lidze sprawiedliwych też jest dużo głównych postaci. I jakoś aniem to nie jest.

Anime jest oparte na mandze ale niektore rzeczy moga uledz zmianie.
Myśle ze to też nie jest zadna regóła bo nie widziałem Mangi "Pokemon" lub "Shin Chen"

Hidden: Manga Pokemon jak i Shin-chan istnieją.

"Śmiejecie się ze mnie, bo jestem inny. Ja się śmieje z was, bo jestescie tacy sami."
Old Shatterhand Mężczyzna
Super Saiyanin 4
Super Saiyanin 4
Old Shatterhand
Wiek: 73
Dni na forum: 6.371
Plusy: 1
Ostrzeżenia: 2
Posty: 1.749
Podając przykłady takie jak:
1) Jest na podstawie mangi
2) Pochodzi z Japonii

Przecież na to można odpowiedzieć bardzo łatwo:
1) a Bajki są na podstawie komiksów, czyli nijakich odpowiedników mangi
2) Pszczółka Maja, również pochodzi z Japonii a jest bajką.

Chciałbym tu zapytać jak wytłumaczyć znajomym, rodzinię, różnice między tymi dwoma gatunkami. Podając tak beznadziejne pzykłady, nic osiągnąć nie możemy, a Anime zyska miano "Głupiej bajki z Japonii".

Cóż więc zrobić aby nauczyć innych odróżnienia, bajek od anime ?
Shounen
*SōheiMenos 「僧兵メノス」
SōheiMenos 「僧兵メノス」
Shounen
Wiek: 35
Dni na forum: 7.134
Plusy: 72
Posty: 15.236
Skąd: ふざけた時代
Old Shatterhand napisał(a):
Pszczółka Maja, również pochodzi z Japonii a jest bajką.
Jak jest bajka, jak nie jest
Zreszta byc moze jest bajka, ale jest to rowniez anime - bo pochodzi z Japonii.
Muminki tak samo.

Sorki za krotkiego posta, ale musialem sie wtracic

Regulamin Forum | AnimePhrases ~ anime & manga quotes | MAL | Twitter · YT
Dai Kaiosama Mężczyzna
"Rōnin
Rōnin
[ Klan Takeda ]
Dai Kaiosama
Wiek: 38
Dni na forum: 6.610
Plusy: 2
Posty: 1.408
Chciałbym tu zapytać jak wytłumaczyć znajomym, rodzinię, różnice między tymi dwoma gatunkami. Podając tak beznadziejne pzykłady, nic osiągnąć nie możemy, a Anime zyska miano "Głupiej bajki z Japonii".

Cóż więc zrobić aby nauczyć innych odróżnienia, bajek od anime ?
Obawiam się, zezadanie które sobie stawiasz jest praktycznie niewykonalnym.
Dlaczego? Bo sięga tak istotnej sprawy psychologicvznej, jaką są stereotypy.
Nie ma możliwości nauczenia kazdego, z eanimowane produkcje rodem z Japonii to nie bajki tylko anime. Bo przeciez wszystkie filmy animowane dla dzieci to bajki.
Ta informacja zakodowana jest tak samo stabilnie w zbiorowej świadomości jak fakt, że nie wolno wstawac lewa nogą.
Najważniejsze, że sami jestesmy świadomi róznicy, o którą rozbija się sedno problemu.
I że sami potrafimy rozróżnić anime od "bajki".

pozdrawiam

Takeda Shingen
Szybki jak wiatr, spokojniejszy niż las, gwałtowny jak ogień, niewzruszony niczym skała.
Młoda Mysz Mężczyzna
Super Saiyanin
Super Saiyanin
Młoda Mysz
Wiek: 26
Dni na forum: 5.840
Plusy: 1
Ostrzeżenia: 2
Posty: 339
wedlug mnie anime rozni sie tym ze jest dla starszych widow typu od 12 lat i tym ze sa krwawsze sceny typu wyrwanie kolesiowi reki gdzie w normalnej bajce typu tom i jerry gdzie tom wybuchl a po 5 sekundach wstal w zaczal znowu gonic bajka ma wiecej scen smiesznych i nie jest tak brutalna bo jest skierowana dla dzieci od 3 roku zycia

Obraz
FungaFuFu Kobieta
Saiyanin
Saiyanin
FungaFuFu
Wiek: 26
Dni na forum: 5.398
Posty: 192
Skąd: Olsztyn :)
Jak dla mnie bajki są dla dzieci, ale moga je oglądać dorośli. A w anime jest odwrotnie.

Anime na zawsze !!!
Ovin
Nameczanin
Nameczanin

Dni na forum: 3.404
Posty: 88
Po 13 latach od ostatniego postu, trochę się zmieniło, doszedł Netflix gdzie jest wiele anime.
Anime są oznaczane dla określonych grup wiekowych: G, PG, PG13, R, R+, Rx - od najmłodszych widzów po starszą widownię do Dorosłych.

A może inni ludzie określają nadal anime jako bajkę gdyż to wg ich jest fikcyjny świat, kolorowy, jest magia i inne tego typu rzeczy, które nie są realne tylko fikcją, np serial Castlevania, czy Bastard Heavy Metal coś tam, to są anime lub animacje od 18 lat wg Netflixa. Czyli to R+ i tak nazwa to bajką, mimo, że dla dorosłych. A to, że jest od 18 lat nie znaczy, że jest tak do końca dojrzałe. Pewnie zawiera sceny nie dla dzieci, i młodszych widzów np zbyt brutalna akcja, golizny itp.

Ale nadal ten gatunek jest słabo sławny w Polsce. Jak ja coś polecam z takiego gatunku anime to jakoś nie są chętni do obejrzenia. I mówią, że ja oglądam anime, jakbym chcieli powiedzieć, że oglądam bajki dla dzieci.

Tak samo pewnie określą serial Gra o tron - aktorski, ale to jest fikcyjny świat, więc pewnie coś takiego dla nich to też bajka.
Czyli bajka to coś fikcyjnego wg nich?


P.S Jestem z Poznania i szukam osób do rozmów na temat serii anime, czy w Poznaniu są tylko 2 grupy społeczne?
Fajne by było gdzieś spotkać i poznać ludzi w realu.

P.S 2 Przepraszam za odświeżenie tematu, pewnie poleci ban, lub ostrzeżenie, 18 lat temu na jednym z for o grze Icy tower, dostałem bana i ostrzeżenie, które mam do dzisiaj nawet. A forum nadal istnieje.
Wyświetl posty z ostatnich:

Forum DB Nao » » » Czym się różni anime od bajki.
Przejdź do:  
DB NaoForum DB NaoAninoteAnimePhrasesDr. Slump
Powered by phpBB
Copyright © 2001-2024 DB Nao
Facebook