Forum Dragon Ball Nao

» Pierwotna linia czasowa Dragon Ball

merliczka
Ziemianin
Ziemianin

Dni na forum: 2.802
Posty: 13
Istnieje pewna pułapka logiczna, której wszyscy ulegają i nie biorą jej pod uwagę.
Chodzi o pierwotną linie czasową Dragon Ball, czyli tą właściwą, od której wyszły wszystkie inne.
Otóż wydarzenia, jakie my znamy z "naszej" linii czasowej, czyli całego Dragon Ball od początku, nie są wydarzeniami umiejscowionymi w tej pierwotnej linii czasowej.
My oglądamy alternatywną linię czasu, a nie jakby się mogło wydawać, oryginalną.
Dlaczego tak jest?
To proste.
Bulma w naszej linii czasowej nie stworzyła wehikułu czasu, mimo to, pojawił się Trunks z przyszłości.
Gdyby nasza linia czasowa była tą pierwotną, Trunks nie mógłby się pojawić, ponieważ nie istniałaby żadna inna alternatywna linia czasowa.
To oznacza, że oryginalna historia DB dzieje się w innym czasie a ta "nasza" jest jedynie utworzoną alternatywą.
Bez wehikułu czasu nie mogła powstać alternatywna rzeczywistość.
W przyszłości Trunksa wehikuł czasu już istniał, czyli jego rzeczywistość ma pierwszeństwo nad "naszą".
Zatem nasza linia czasowa nie jest tą główną, pierwotną linią czasową DB.
Jesteśmy świadkami alternatywnej rzeczywistości, pierwotna rzeczywistość rozgrywa się w innym czasie.
Czy są to czasy Trunksa? Jego czasy prawdopodobnie również są alternatywne.
A teraz hipotezy.
W oryginalnych czasach DB Goku zapewne nie umarł na chorobe.
Tam sie coś musiało wydarzyć, być może Goku przeszedł na złą strone mocy, może nie uderzył sie w głowe za młodu, historia mogła sie potoczyć zupełnie inaczej, ponieważ była to ORYGINALNA linia czasowa, a o tej nie wiemy nic.
Koniec hipotez.
Jedno jest pewne, muszą istnieć co najmniej 2 zagłębienia w czasie, a nasza linia czasowa jest ostatnim zagłębieniem, czyli zakładam, że drugim.
Przyszłość Trunksa byłaby zatem pierwszym zagłębieniem, a kolejna linia czasowa w przyszłości Trunksa byłaby oryginalną linią czasową Dragon Ball.
Zatem jedno mamy wyjaśnione, Black Goku nie mógł powstać ani w naszej linii czasowej, ani w linii Trunksa.
Powstał w co najmniej "pierwszej linii czasowej", czyli przyszłości w przyszłości Trunksa.

Ten post był edytowany 1 raz, ostatnio zmieniony przez merliczka: 23.09.2016, 10:40
Shounen
*SōheiMenos 「僧兵メノス」
SōheiMenos 「僧兵メノス」
Shounen
Wiek: 35
Dni na forum: 7.134
Plusy: 72
Posty: 15.236
Skąd: ふざけた時代
merliczka napisał(a):
W oryginalnych czasach DB Goku zapewne nie umarł na chorobe.
Piszesz, że hipotetyzujesz, więc skąd "zapewne"?

Na stronie mamy tekst rozpracowujący czasy Trunksa, Cella i wskazujący "oryginalną rzeczywistość". Nie uwzględnia paru tajników, ale do zrozumienia podstaw (pierwsza połowa Twojego posta) się nada: Alternatywna przyszłość, próba zrozumienia.

Jedno jest pewne, muszą istnieć co najmniej 3 zagłębienia w czasie
W temacie obok naliczyliśmy już pięć:
[Problem] Mirai Trunks w linii czasowej Cella

Odniosłem wrażenie, że w swoich wyliczeniach całkowicie ignorujesz przyszłość Cella.

Zatem jedno mamy wyjaśnione, Black Goku nie mógł powstać ani w naszej linii czasowej, ani w linii Trunksa.
Obawiam się, że mógł powstać w którejkolwiek, ale jak to wymyślili autorzy, się dopiero okaże

Regulamin Forum | AnimePhrases ~ anime & manga quotes | MAL | Twitter · YT
merliczka
Ziemianin
Ziemianin

Dni na forum: 2.802
Posty: 13
Przepraszam, wkradł się błąd, miały być 2 zagłębienia w czasie.
vegeta391 Mężczyzna
Super Saiyanin 4
Super Saiyanin 4
vegeta391
Wiek: 30
Dni na forum: 5.712
Plusy: 4
Posty: 2.007
Jest tu jakiś fizyk teoretyk, który by wytłumaczył, skąd mamy...

Dwóch Zamasu z teraźniejszości? Czemu? Jak? Ktoś potrafi mi wyjaśnić, jak to działa? Ja postrzegam Zamasu-Blacka jako Zamasu z przeszłości teraźniejszości, nie teraźniejszości jako takiej. Narracja uparcie wciska nam co innego. Ktoś, coś?

MyAnimelist
Warto posłuchać:
1, 2, 3, 4, 5, 6, 7
Shounen
*SōheiMenos 「僧兵メノス」
SōheiMenos 「僧兵メノス」
Shounen
Wiek: 35
Dni na forum: 7.134
Plusy: 72
Posty: 15.236
Skąd: ふざけた時代
To bardziej coś w stylu teraźniejszości równoległej. Ta druga powstała, kiedy Beerus zlikwidował Zamasu*. Wniosek z tego taki, że przykładowo "nasz" Gowasu był w obu, stąd to zwrócenie uwagi przez Goku w odcinku 63.

* Ponoć tu twórcy nam to zdradzili (trzecia kolumna):
http://www.toei-anim.co.jp/tv/dragon_s/special/07.html

The history where Zamasu is alive.
The main history linked with Future Trunks' history. However, because Beerus destroyed Zamasu, the main history is reorganized and split into two histories.


Narracja może być taka, żeby nie mieszać tego przypadkiem z przyszłością Trunksa.

Regulamin Forum | AnimePhrases ~ anime & manga quotes | MAL | Twitter · YT
vegeta391 Mężczyzna
Super Saiyanin 4
Super Saiyanin 4
vegeta391
Wiek: 30
Dni na forum: 5.712
Plusy: 4
Posty: 2.007
Shounen napisał(a):
Wniosek z tego taki, że przykładowo "nasz" Gowasu był w obu
Tego nijak kupić nie potrafię.

Wszystko to jest takie zagmatwane, że w głowie mi się nie mieści.

Coś mi twój post jednak uświadomił.

Jak mówi serial oraz ta stronka, ów Zamasu poleciał pierścieniem rok w przyszłość, do czasu uaktywnienia się super smoczych kul, następnie zamienił się z Gokū na ciała i udał się do czasów Trunksa. Czyli zamordował Gokū, Chichi i Gotena z przyszłości (patrząc względem teraźniejszości żywego Gowasu).

Koniec końców morał z tego taki, że jednak mieliśmy trzech Zamasu.

1. Z przyszłości Trunksa. Żył se błogo. Nie wcielał Planu, bo nie poznał Gokū. Ciekawe, czy miał sparringi z Kibito.
2. Z okolic teraźniejszości. Dostał wciry od Gokū. Udało mu się zabić Gowasu, stał się Blackiem i dał radę czmychnąć, nim ktokolwiek się zorientował.
3. Z właściwej teraźniejszości. Dostał wciry od Gokū. Jego Plan nie powiódł się, został zniszczony przez Beerusa.

Nie mogli już bardziej nagmatwać?
Obraz

Obraz

MyAnimelist
Warto posłuchać:
1, 2, 3, 4, 5, 6, 7
Shounen
*SōheiMenos 「僧兵メノス」
SōheiMenos 「僧兵メノス」
Shounen
Wiek: 35
Dni na forum: 7.134
Plusy: 72
Posty: 15.236
Skąd: ふざけた時代
vegeta391 napisał(a):
Shounen napisał(a):
Wniosek z tego taki, że przykładowo "nasz" Gowasu był w obu
Tego nijak kupić nie potrafię.
Po prostu, jeśli wierzyć tym materiałom, świat rozdzielił się stosunkowo późno i na zupełnie innej zasadzie niż w przypadku wehikułu czasu. Pytanie dlaczego akurat wtedy? Logiki w tym nie widzę. Pierścień Czasu też jakoś nie pomaga.

Ten Gowasu nie tyle był w obu, co w oryginalnej, która się rozgałęziła. Więc przed podziałem Black był bezpośrednio jego uczniem, czego nie można powiedzieć o Zamasu z przyszłości Trunksa.

Regulamin Forum | AnimePhrases ~ anime & manga quotes | MAL | Twitter · YT
vegeta391 Mężczyzna
Super Saiyanin 4
Super Saiyanin 4
vegeta391
Wiek: 30
Dni na forum: 5.712
Plusy: 4
Posty: 2.007
Dziękuję. Jak wyłożyłeś łopatologicznie, to dotarło.

MyAnimelist
Warto posłuchać:
1, 2, 3, 4, 5, 6, 7
Al Ed Upek Kobieta
"Deus Volt
Deus Volt
[ Klan Kutang ]
Al Ed Upek
Wiek: 35
Dni na forum: 6.237
Plusy: 10
Posty: 5.191
Skąd: Włocławek
Ja myślę, że wszystkie pułapki logiczne wzięły się z tego, że koncepcja wymiarów czasowych nie było przygotowana od początku do końca, a tworzona z doskoku wraz z biegiem fabuły. Taka specyfika Dragon Balla, że świat przedstawiony tworzony jest bez szerszego planu. Wcześniej to nie przeszkadzało, ale w serii Super widać, że rzeczywistość DB jest mocno nieuporządkowana.

Nie uważam, by zasadne było poszukiwanie jednej linii czasowej jako pierwotnej i istniejącej jako ta jedyna. Bo jeżeli tak, to jak wytłumaczyć powstanie tej, w której dzieje się akcja? Musiały istnieć przynajmniej 2 wymiary czasu, by Trunks mógł się przemieścić.

Ja bym powiedział inaczej. Wymiarów czasu zawsze było ileś tam - x, może ten x oznacza nieskończoność. Ale każdy wymiar łączyło to, że wydarzenia postępowały w ten sam sposób. Przemieszczając się do tyłu o równe 23 dni, 14 godzin, 3 minuty, 56 sekund i 3 setne widziało się dokładną kopię świata sprzed 23 dni, 14 godzin, 3 minut, 56 sekund i 3 setnych. Dlatego też bogowie mogli poruszać się w czasie, by zaobserwować jak będzie wyglądała rzeczywistość, z tym zastrzeżeniem, że nie można nic uczynić, bo to spowoduje rozłam w fizyce świata. Zamiast szukać pierwotnej linii czasu szukajmy naturalnego biegu zdarzeń oraz momentu, w którym ktoś się wyłamał. Tu również jest ciekawa kwestia. Dlaczego właśnie ta Bulma postanowiła zbudować wehikuł czasu, a nie ta z wymiaru późniejszego albo wcześniejszego jedynie o dzień? Przecież obie te Ziemie były pustoszone przez androidy?

Nigdy nie będę w 100 % szczęśliwy, bo spirytus ma 96 %.- mój kolega Marcin.
-Nadia, gdzie moje gacie?
-Nie wiem, pewnie do muzeum wzięli.
Panie Bolesławie, witamy w domu. Witamy całą ekipę czarnuchów z łańcuchami.
Nie oznacza to jednak, że byłem świniakiem pokroju Kwaśniewskiego, czy innego Komorowskiego, aż tak nisko nie upadłem. Chłopu trzeba dawać albo się nie dziwić. Chłopak wyczaił ją na skupie żywca. W sezonie tzw "świńskiej górki". Na imie jej było Teresa, Teresa z domu Bąk. Gonar wziął 2k kredytu na suple. xD
Shounen
*SōheiMenos 「僧兵メノス」
SōheiMenos 「僧兵メノス」
Shounen
Wiek: 35
Dni na forum: 7.134
Plusy: 72
Posty: 15.236
Skąd: ふざけた時代
Al Ed Upek napisał(a):
koncepcja wymiarów czasowych nie było przygotowana od początku do końca
W mandze na pewno, ale tutaj niekoniecznie. W tym przypadku Toriyama od razu napisał całą historię, a przynajmniej tak można sądzić z zapowiedzi. Podróże mają to do siebie, że zawsze znajdą się "pułapki" i z doświadczenia wiem, że nie ma znaczenia, kto będzie autorem.

Al Ed Upek napisał(a):
Zamiast szukać pierwotnej linii czasu szukajmy naturalnego biegu zdarzeń oraz momentu
Na jedno by wychodziło. Tylko co nam z wiedzy, że ma istnieć nieskończenie wiele linii czasowych, skoro nie dotyczą fabuły? Przyjmujesz, że Trunks przeniósł się do biegnącej już linii czasowej, ale to niewiele się różni od przeniesienia się w czasie i tym samym stworzeniu tej linii.

Teraz sobie przypomniałem ważną rzecz w sprawie. Przecież było mówione w mandze, że jego podróż spowodowała anomalie (czyli przykładowo zmiana charakterów cyborgów). A to już jawnie nie pasuje do teorii z identycznymi wymiarami.

Myślę, że problem linii czasowych zostanie jeszcze poruszony w serii i jakoś rozwiązany.

Regulamin Forum | AnimePhrases ~ anime & manga quotes | MAL | Twitter · YT
Katz Mężczyzna
^Hatamoto
Hatamoto
[ Klan Tokugawa ]
Katz
Wiek: 34
Dni na forum: 5.861
Plusy: 27
Posty: 5.277
Skąd: Bydgoszcz Respekt: 99

Ideology evo:
Józef Stalin: "Cudów nie ma"
Donald Tusk: "Polska będzie gospodarczą potęgą"
Berlusconi: "Wygramy, bo nie jesteśmy fiutami".
Obraz
Shounen
*SōheiMenos 「僧兵メノス」
SōheiMenos 「僧兵メノス」
Shounen
Wiek: 35
Dni na forum: 7.134
Plusy: 72
Posty: 15.236
Skąd: ふざけた時代
Dzięki za link do tłumaczenia, ale tam są same oczywistości (poza dodatkiem o Zamasu, ale to już cytowałem wyżej)

Regulamin Forum | AnimePhrases ~ anime & manga quotes | MAL | Twitter · YT
Mateusz Mężczyzna
^Recenzent
Recenzent
[ Klan Tokugawa ]
Mateusz
Wiek: 29
Dni na forum: 5.947
Plusy: 10
Posty: 2.892
Skąd: Mielec
Tak pobieżnie czytałem powyższe posty, ale mam pytanie, na które chyba odpowiedź nie padła:

Dlaczego Zamasu w końcu zabił Gowasu, przecież było to niejako spowodowane poznaniem przez boga Son Goku; a Son Goku nie poznałby Zamasu, gdyby Trunks mu o tym co się wyprawia nie powiedział. A gdyby nie poznał, to Trunks nie miałby o czym opowiadać? Więc co właściwie wywołało tę serię zdarzeń?

Obraz
Endzik Mężczyzna
Super Saiyanin 4
Super Saiyanin 4
[ Klan Kutang ]
Endzik
Dni na forum: 5.970
Plusy: 25
Posty: 2.091
Paradoks dziadka pozdrawia.
Shounen
*SōheiMenos 「僧兵メノス」
SōheiMenos 「僧兵メノス」
Shounen
Wiek: 35
Dni na forum: 7.134
Plusy: 72
Posty: 15.236
Skąd: ふざけた時代
vegeta391 Mężczyzna
Super Saiyanin 4
Super Saiyanin 4
vegeta391
Wiek: 30
Dni na forum: 5.712
Plusy: 4
Posty: 2.007
Mateusz, Zamasu od dłuższego czasu chciał pozbyć się ludzi (jeszcze będąc Północnym Kaiō Dziesiątego Wszechświata naoglądał się przeróżnych okropieństw, jakich istoty ludzkie dopuszczały się na sobie nawzajem). Pobierając nauki u Gowasu jeszcze się wahał, czekał na odpowiedni moment. Wg Toyotarō o Gokū dowiedział się od Kibito i Wschodniego Kaiōshina Siódmego Wszechświata, o jego walkach, turnieju i super smoczych kulach z bożotuba. Do tego momentu była jedna „teraźniejszość”. Nastąpiło rozszczepienie. W teraźniejszości Zamasu-Blacka nie było żadnego Blacka ani Trunska z przyszłości, toteż Gokū, Whis i Beerus nie udali się do Dziesiątego Wszechświata. Najpewniej zamiast tego Zamasu i Gowasu od razu skoczyli do przyszłości rasy Babarian, wtedy nasz zielonek poznał moc pierścieni czasu, tym samym zdobył środek, który umożliwiłby mu wcielenie w życie Planu. Po powrocie ukatrupił mistrza i zaczął się bawić.

MyAnimelist
Warto posłuchać:
1, 2, 3, 4, 5, 6, 7
Wyświetl posty z ostatnich:

Forum DB Nao » » » Pierwotna linia czasowa Dragon Ball
Przejdź do:  
DB NaoForum DB NaoAninoteAnimePhrasesDr. Slump
Powered by phpBB
Copyright © 2001-2024 DB Nao
Facebook