Forum Dragon Ball Nao

» Paraliż senny... ocena: 8,67 (głosy: 3)110

Strony: 1, 2  
Focus Mężczyzna
"GMF
GMF
[ Klan Asakura ]
Focus
Wiek: 36
Dni na forum: 6.814
Plusy: 41
Posty: 2.966
Skąd: Szczecin
Paraliż senny jest to w pewien sposób zaburzenie pracy mózgu. Objawia się tym, iż w fazie zasypiania, bądź wybudzania się ze snu, nasz mózg daje ciału do zrozumienia, iż śpimy, lecz świadomość tego co nas otacza pozostaje. Efekty są często takie, że mamy oczy otwarte, lecz mózg "odłącza" nasze ciało, sprawiając, że jesteśmy sparaliżowani. Dzieje się tak po to, by w czasie snu człowiek nie wykonywał ruchów, mogących sprawić jakiś uraz mechaniczny. Osoba będąca pod wpływem paraliżu sennego, rejestruje wszystko to co dzieje się wokół niej, lecz często za sprawą umysłu pogrążonego w śnie, następuje przenikanie elementów ze snów do rzeczywistości. Towarzyszą temu częste halucynacje, odczucia, że ktoś jest w naszym pokoju, silny ucisk na klatkę piersiową, oraz oczywisty bezwład kończyn. Statystycznie mówi się, iż około 30-50 % Polaków miało takowy stan.

Moje pytanie: Przeżyliście kiedyś takową sytuacje? Ja mam to bardzo często. Jest to bardzo przerażające doświadczenie, zwłaszcza jeżeli czujemy niemoc, próbujemy krzyczeć, lecz nie wydajemy żadnego dźwięku, plus te halucynacje ...
eMate Mężczyzna
"Rōnin
Rōnin
[ Klan Asakura ]
eMate
Wiek: 32
Dni na forum: 7.024
Posty: 1.327
Skąd: Wałbrzych
W sumie to nie mam pojęcia, czy to co mam zalicza się do tego. Często po prostu czuję się jakbym przebywał w śnie. Leżę w łóżku (najczęściej rano) i czuję jakbym coś robił naprawdę w tej chwili. Nie śpię, ponieważ podświadomie czuję to (czasami przewracam się z boku na bok), jednak w moim umyślę tworzą się jakieś obrazy na wzór snu. Wszystko odbywa się na jawie, ponieważ jeden jakiś głośniejszy odgłos, albo brzdęk w moim pokoju i hop siup, wstaję i za nic w świecie nie mogę już powrócić do tej wizji... Dziwna sprawa. Może po prostu trafiam zawsze na koniec snu, i tylko tyle udaje mi się z niego zapamiętać? .
franqey Mężczyzna
Super Saiyanin 4
Super Saiyanin 4
[ Klan Asakura ]
franqey
Wiek: 37
Dni na forum: 6.679
Plusy: 3
Ostrzeżenia: 3
Posty: 2.643
Skąd: Danzig
Powiem tak: halucynacje, zabutrzenia oddechu, wrażenie że ktoś coś..., i niemożliwość zaradzenia mam praktycznie co noc, ale zrzucam to na karb bezsenności i zaburzeń ciścienia. Co do reszty to nie.

"I wówczas, jakby dla ostatecznego i nieodwołalnego pchnięcia mnie do upadku, zjawił się duch Przekory. Filozofia nie zdaje sobie żadnej z tego ducha sprawy. A jednak wieżę w to święcie, jak w istnienie własnej duszy, że przekora jest jednym z pierwotnych popędów ludzkiego serca - jedną z niepodzielnych, pierwiastkowych władz lub uczuć, które nadają kierunek charakterowi danego człowieka. Któż, popełniając czyn niedorzeczny lub nikczemny, nie dziwił się po stokroć tej prostej oczywistości, iż wiedział, że winien go był nie popełniać? Czyż pomimo doskonałości naszego rozsądku nie mamy nieustannych zakusów do naruszania tego, co jest Prawem, dla tej po prostu przyczyny, iż wiemy właśnie,że jest to - Prawo?"
Edgar Allan Poe "Czarny Kot"
Marimo Mężczyzna
"L'uś
<b>L</b>'uś
[ Klan Kaeshi ]
Marimo
Wiek: 30
Dni na forum: 5.799
Plusy: 18
Posty: 1.999
Skąd: Łosice
Ci powiem Focus, że miałem raz tak. Sam się dziwiłem czy to był sen czy realizm. Otóż w nocy nagle czułem przerażliwy ból w nudze pamiętam, że straszliwie mnie ciągnęło w udzie. Myślałem, że to był sen, ale jak wstałem to potem bałem się nogę postawić takie miałem dziwne uczucie

'These are the seasons of emotion and like the winds they rise and fall'
Focus Mężczyzna
"GMF
GMF
[ Klan Asakura ]
Focus
Wiek: 36
Dni na forum: 6.814
Plusy: 41
Posty: 2.966
Skąd: Szczecin
Powiem w skrócie jak to wyglądało u mnie. Ot przykład ostatni:

Leże w łóżku, zasypiam. Moje ciało jest sparaliżowane, lecz widzę obraz pokoju idealnie taki, jakim go zapamiętałem przed "zaśnięciem". Czuje wielki ucisk na płucach, oraz fakt, że moje serce wali jak opętane. Drzwi mego pokoju uchylają się, a w nich stoi zakapturzona postać. Zaczynam się rzucać na łóżku, próbuje krzyczeć, ruszyć się, lecz nic z tego. Postać przybliża się do mnie, patrzy, słychać jakieś dziwne piski i trzeszczenia. Nagle wyjmuje nóż i wbija mi prosto w klatkę piersiową. W tym momencie wydaje głuchy krzyk i budzę się przerażony patrząc na klatkę piersiową, pokój, lecz nie dostrzegam nic ... Prosty przykład paraliżu sennego, połączonego z halucynacją.

Jeżeli ktoś doświadcza podobnych rzeczy, to radzę spać na boku, gdyż śpiąc na plecach narażamy się najbardziej na takowe doznania. Żeby wybudzić się z paraliżu najlepiej jest zacząć szybko oddychać, gdyż to jedyne co możemy zrobić, by pobudzić umysł i dać mu zrozumienia, że nie śpimy.

Regulamin Forum | Cytaty z mang i anime

Obraz
Shounen
*SōheiMenos 「僧兵メノス」
SōheiMenos 「僧兵メノス」
Shounen
Wiek: 35
Dni na forum: 7.133
Plusy: 72
Posty: 15.236
Skąd: ふざけた時代
Focus, a skąd wiesz, że to był jakiś paraliż senny, a nie zwykły sen?

Regulamin Forum | AnimePhrases ~ anime & manga quotes | MAL | Twitter · YT
Focus Mężczyzna
"GMF
GMF
[ Klan Asakura ]
Focus
Wiek: 36
Dni na forum: 6.814
Plusy: 41
Posty: 2.966
Skąd: Szczecin
W czasie snu, ni da się odczuwać i kontrolować otaczającą Cię rzeczywistość. Innymi słowy nie jesteś w stanie się skupić na czymś, na dłuższą chwilę. Tutaj masz oczy otwarte, Ty rozumiesz co się dzieje, odczuwasz wszystko tak, jak ja czy Ty w danej chwili na jawie, lecz masz dodatkowe "bonusy". Zresztą paraliż ciała, dźwięki, halucynacje i poczucie ciężkości na klatce piersiowej jest właśnie stałymi elementami takiego paraliżu.
Avensus Mężczyzna
"Indestructible
Indestructible
[ Klan Asakura ]
Avensus
Wiek: 32
Dni na forum: 6.595
Plusy: 9
Posty: 1.687
Skąd: Gdańsk
Czasami miewam coś podobnego, chociaż nie do końca jest to to samo, co opisał Focus. Otóż nie mogę oddychać, płuca bolą jakby się zwężały lub panowało tam ogromnie duże ciśnienie, po prostu jakby mi je rozrywało od środka. Próbuję oddychać, ale nie mogę otworzyć ust, ruszyć ręką ani nogą. Wtedy budzę się z szeroko otwartymi ustami i zastygłym wyrazem krzyku. Ostatni taki objaw miałem pod koniec roku szkolnego. Zdarzyło mi się to około 2-3 razy.

When music is the weapon, the sickness is the cure
'Love' is making a shot to the knees of a target 120 kilometers away using an Aratech sniper rifle with a tri-light scope
[i43.tinypic.com/33ojrxj.gif]
Old Cyceron Mężczyzna
Gekokujō
Gekokujō
Old Cyceron
Wiek: 35
Dni na forum: 6.515
Plusy: 3
Ostrzeżenia: 6
Posty: 1.499
Skąd: z Polic
Raz doznałem tego tzw. Paraliżu Sennego. W pierwszej chwili nie wiedząc co się dzieje, gdy nie mogłem zmienić położenia ręki się zląkłem. Następnie próbowałem ruszyć, każdą inną kończyną lecz nic z tego, pomyślałem że coś się może stało i będę sparaliżowany do końca życia, widziałem jak mama się szykuje do pracy rano i próbowałem ją zawołać, ale nic z tego, nic prócz ledwo słyszalnego bełkotu nie mogłem z siebie wydobyć. Postanowiłem, że tak nie może być i próbowałem podnieść nogę z całych sił, walczyłem z tym... i troszkę drgnęła... lekko ją uniosłem, lecz po chwili sama opadła i więcej się nie udało. Zrobiło mi się przykro, że będę musiał żyć jak roślina utrudniając rodzinie życie, chciałem się jakoś skontaktować, chciałem umrzeć, by nie ciążyć na nich. Ale nic nie dało się zrobić, więc cóż... trudno... poszedłem spać... a gdy się obudziłem i wszystko było OK. Potem dowiedziałem się, że to był paraliż senny i nie jest niczym wielkim.
Old Shatterhand Mężczyzna
Super Saiyanin 4
Super Saiyanin 4
Old Shatterhand
Wiek: 73
Dni na forum: 6.371
Plusy: 1
Ostrzeżenia: 2
Posty: 1.749
hmm, raz czy dwa razy, przeżyłem to to, i więcej nie chce.

I chciałbym zaznaczyć, że są różne teorie na temat tego co powoduje paraliż senny. Mi najbardziej prawdopodobne wydaje się, iż jest to wybudzenie tylko jednej półkuli mózgowej.
Jako ciekawostkę mogę dodać, że paraliż senny niejednokrotnie brany był za oddziaływanie sił nieczystych, demony, wiedźmy itp. itd.
W dodatku, istnieje możliwość przeżycia go, przy stosowaniu gównianej metody na świadomy sen.
Son Mati Mężczyzna
Super Saiyanin
Super Saiyanin
[ Klan Kaeshi ]
Son Mati
Wiek: 32
Dni na forum: 5.725
Plusy: 1
Posty: 360
Skąd: Czerwionka-Lesczyny
Tak, przeżyłem coś takiego, choć nie umiałbym tego tak naukowo opisać. Ale ostatni raz było to rok temu, w poprzednie wakacje. Wówczas miałem to kilka razy. Miałem wówczas manię na Naruto, po obejrzeniu kolejnych odcinków (niekoniecznie tego), zawsze leżałem w łóżku i marzyłem jak to zajefajnie byłoby mieszkać w Konosze, być Ninją i z Hinatą (patrz podpis) No i sny miałem oczywiście o tej tematyce. Ale wówczas podczas takich rzeczy (nie wiem czemu tylko wtedy), ale nagle poczułem ogromny ból na całej lewej nodze, tak że się obudziłem. Nie mogłem nią ruszyć i czułem ostry ból w klatce piersiowej. Poza tym nie widziałem dobrze na oczy i miałem słabą orientację. Choć nie miałem wrażenia że ktoś jest w pokoju. Mój fart, że nie zacząłem panikować, ani nie myślałem "coś się stało!! Nie mogę ruszać nogą!!". Na początku pomyślałem, że może krew nie dochodzi czy cuś, mimo iż byto było inne uczucie, siadłem i zacząłem masować sobie nogę. I tak po paru minutach przestało. Nogą mogłem już ruszać, otrząsłem się z szoku i zasnąłem znowu. Ale coś takiego powtarzało się jeszcze kilka razy. Ostatnim razem mnie to bardziej irytowało niż przestraszyło. No, ale to był ostatni raz rok temu i moja natura sprawiła, że mnie to w ogóle nie zainteresowało i dopiero teraz dowiedziałem się, że to był paraliż senny xD

"Najpiękniejszy uśmiech posiadają ci, którzy rzadko się uśmiechają"
.Black Mężczyzna
Super Saiyanin 2
Super Saiyanin 2
.Black
Wiek: 34
Dni na forum: 6.717
Ostrzeżenia: 3
Posty: 930
Hmmm, ja mam coś takiego jak eMate . . . . ale zdarza mi się to tylko wówczas gdy dzień był pełen wrażeń i gdy zasypiam intensywnie o czymś myśląc. Np. ostatnio byłem na treningu Smoczych Łodzi dzień przed zawodami w Malborku. Poszedłem lulać rozmyślając na dniem jutrzejszym. Nagle podświadomie, a jednak na jawie usiadłem na łóżku, zaparłem się i przyjąłem pozycje do wiosłowania. Mięśnie miałem mocno napięte. Najdziwniejsze jest to że dokładnie wszystko pamiętam, zresztą rano znalazłem dowody . . . wiosłowałem miotłą XD Nie byłoby w tym nic złego, gdyby nie fakt, że to naprawdę człowieka wykańcza, bo rano czułem sie jak dzień wcześniej po treningu . . .
Marimo Mężczyzna
"L'uś
<b>L</b>'uś
[ Klan Kaeshi ]
Marimo
Wiek: 30
Dni na forum: 5.799
Plusy: 18
Posty: 1.999
Skąd: Łosice
Przypomniało mi się, że kiedyś przebudziłem się gdzieś nad rankiem i zdarzyło się coś jakby niemożliwe. Możecie się ze mnie smiać, ale to jest prawda. Pamiętam, że miałem głowę w poduszcze i nie mogłem jej podnieć, rękami i nogami ruszałem, ale nie widziałem ciemnośći jak to przy puduszcze w oczach lecz obraz z przed snu. Wydaje mi się, że ma to coś wspólnego z Paraliżem sennym, bo nie chcę tego więcej przeżyć...

'These are the seasons of emotion and like the winds they rise and fall'
Maree
Ziemianin
Ziemianin
Maree
Wiek: 30
Dni na forum: 5.687
Posty: 17
Skąd: Łuków
Jakiś rok temu, miałam uczucie podobne do opisanych tutaj, tylko wyglądało ono troszkę inaczej. Podczas snu chciałam przekręcić się na bok, ale nie mogłam się poruszyć, serce zaczęło walić mi jak szalone. Gdy otworzyłam oczy zobaczyłam jak z sufitu spadają na mnie kamienie, spadały one bardzo powoli. Chciałam krzyczeć ale nie mogłam, dopiero po jakimś czasie mogłam się poruszyć, ale kamienie dalej wisiały w powietrzu. Wyszłam z łóżka i pobiegłam do korytarza, strasznie kręciło mi się w głowie więc poszłam się napić. Jak wróciłam do pokoju kamieni już nie było.
Rinnegan
Demon
Demon
[ Klan Kutang ]
Rinnegan
Wiek: 34
Dni na forum: 6.523
Plusy: 2
Ostrzeżenia: 7
Posty: 3.217
Skąd: Włocławek
=="

Paraliż senny polega na tym, że leżycie w łóżku w pełni świadomi otaczającego was do okoła świata, natomiast wy nie możecie żadnych mięśni - prócz powiek, ruszyć. Więc co poniektóre wasze opowieści nie są żadnym paraliżem sennym, gdyż niektóre mięśnie były "wyłączone z ruchu". Poszukajcie na google ;p

Ok. U mnie to było tak. Jakieś 8-10 lat temu, kiedy zasnąłem w łóżeczku , obudziłem się, ale nie mogłem żadnym mięśniem ruszyć. Jednak powiekami mogłem poruszać i oglądać wszystko dookoła. Nie powiem- to było przerażające. Przygniatało strasznie w mostku, a wookoło miało się nieodparte wrażenie, że ktoś cię obserwuje, że czycha na ciebie. Próbowałem oddychać mocniej, lecz pozostawało wszystko na swoim zwykłym poziomie. Przeczekałem chwilkę później, kiedy mogłem już wykrzyczeć się, wtedy ostro ryja wydarłem, zdawało mi się , że wszystkich takim wrzaskiem pobudzę, lecz wszyscy spali , głucholce == ( chyba, że snem to było). Następnie zaraz po tym przyśnił mi się ładny koszmar - polecam wszystkim żądnych przygów.

Chociaż wylało się przy tym kilka kropelek potu =="
KaKarot0 Mężczyzna
Super Nameczanin
Super Nameczanin
KaKarot0
Wiek: 31
Dni na forum: 6.218
Ostrzeżenia: 1
Posty: 138
Ja osobiście nie przeżyłem jeszcze czegoś takiego (i nie chciałbym) ale zdarzyło mi się coś pokrewnego. Pamiętam że jako dziecko miałem koszmar, bardzo nieprzyjemny i kiedy obudziłem się doznałem ulgi ale zaraz potym dostzregłem już po pzrebudzeniu postac która nękała mnie w śnie tym razem nie było starchu ale (nawet nie wiem dlaczego) byłem bardzo zirytowany i rozgniewany postac rozdwoiła się i jedna z nich stała w drzwiach a druga przy pułkach zdenerwowany wstałem i popędziłem z podniesioną pięścią i w ostatniej chwili coś mi powiedziało że powinienem pobiec na tego przy szwce i po tym jak go uderzyłem nigdzie juz go nie było. Mama usłyszała jak zaatakowałem biedny mebel i uspokoiła mnie. Chyba jako dziecko byłem bardziej dzielny niż obecnie
Angle
Ziemianin
Ziemianin
Angle
Dni na forum: 5.654
Posty: 1
Przeżyłem paraliż senny wiele razy, początkowo bałem się tego nie zdając sobie sprawy co to jest... Teraz przyjmuje to na luzie i nawet cieszę się z tego zjawiska paraliż występuje każdej nocy, wtedy gdy zasypiamy nasz mózg paraliżuje wszystkie mięśnie by nie mogliśmy się poruszyć w snach. Gdy się nagle wybudzimy, bądź przechodzimy w fazę snu zachowując świadomość może się nam to przytrafić.
Jak już pisałem cieszę się z tego zjawiska, gdyż trenuję LD (świadome śnienie). Paraliż senny pomaga w treningach i wcale nie jest taki straszny jaki się wydaje.
Byczusia Kobieta
Kami
Kami
[ Klan Takeda ]
Byczusia
Wiek: 30
Dni na forum: 5.801
Plusy: 6
Posty: 4.735
Skąd: z świata snów i marzeń
Ja takiego przypadku nie miałam, ale coś trochę zbliżonego do paraliżu przeżyłam. Pewnej nocy miałam sen o tych tam wiedźmach(opowiadałam o nim w temacie sny) to jakby mi się w pewnym momencie zrobił urywnik snu. Poczułam że śpię(mój mózg dał mi do zrozumienia), wiedziałam , że jestem w swoim pokoju, co jest na której półce, jakie przedmioty się koło mnie znajdują, jakiego koloru są. Nawet pamiętam, że nagle coś spadło i usłyszałam dźwięk sztućców dochodzących z kuchni i wiedziałam, że ojciec myje naczynia. Próbowałam otworzyć oczy i wstać, jednak ciało odmawiało mi posłuszeństwa. Chciałam coś powiedzieć, ale nie mogłam. Jakby jakaś nadprzyrodzona siła mi nie pozwalała na to. Dziwny przypadek.

[img][/img]
,,Nie możesz poświęcić życia za ukochaną osobę, musisz żyć ,by jej chronić"
,,W świecie ninja ci, co łamią zasady są śmieciami. Ale ci, co porzucają swoich przyjaciół są gorsi niż śmiecie"
[http://yog-sothoth.tanuki.pl/main/licznik/byczusia/250x50.png]
,,Bo jeśli głupotą jest obrona życia
Będę głupcem do ostatniego dnia"
Shounen
*SōheiMenos 「僧兵メノス」
SōheiMenos 「僧兵メノス」
Shounen
Wiek: 35
Dni na forum: 7.133
Plusy: 72
Posty: 15.236
Skąd: ふざけた時代
Miałem to dzisiaj. Ciało zasnęło, a świadomość nie zdążyła, zabawna rzecz.

Może to dlatego miałem potem jakieś porypane sny i parę razy się budziłem. W każdym razie głupia noc

Regulamin Forum | AnimePhrases ~ anime & manga quotes | MAL | Twitter · YT
Grenardo Mężczyzna
Gekokujō
Gekokujō
Grenardo
Wiek: 38
Dni na forum: 4.831
Plusy: 2
Ostrzeżenia: 7
Posty: 1.691
Skąd: Smerfoland (pod Piłą)
Paraliż senny : ). Wnioskuje, ze tacy ludzie są mentalnie sparaliżowani do końca życia. Niczego podobnego nie słyszałem, a dużo słyszałem. Paraliż senny to jakieś kpiny albo nie wiem... sofizmat.
Wyświetl posty z ostatnich:
Strony: 1, 2  

Forum DB Nao » » » Paraliż senny...
Przejdź do:  
DB NaoForum DB NaoAninoteAnimePhrasesDr. Slump
Powered by phpBB
Copyright © 2001-2024 DB Nao
Facebook