Informacje

Smocze Kule

Smocze Kule, czyli z angielskiego Dragon Balls, to one wprowadzają czytelnika/widza w świat tej mangi czy anime. Jest ich siedem i są one magicznymi kamieniami rozrzuconymi po całej Ziemi. Według legendy, gdy komuś uda się je zebrać, będzie miał prawo do wezwania Shen Longa – Boskiego Smoka, który spełni każde jego (lub kogoś innego, kto je wypowie) życzenie, ale tylko jedno. Następnie smok zniknie, a Smocze Kule staną się na powrót zwykłymi kamieniami, po czym rozproszą się. Ponownie będzie można je zebrać dopiero po upłynięciu roku.

W świecie Dragon Balla istnieją trzy rodzaje Smoczych Kul – ziemskie, nameczańskie i "ostateczne". Informacje zawarte w powyższym akapicie odnoszą się głównie do ziemskich kul, a przede wszystkim do tego co wyczytała Bulma w bardzo starej książce. Poniżej przedstawiam, jak to wygląda w mandze i anime. A jeszcze niżej znajdują się szczegółowe opisy i zasady działania poszczególnych Smoczych Kul.

Smocze Kule w mandze

Zebrane Smocze Kule Dende wzywający smoka po nameczańsku Rozproszenie Smocze Kule w postaci kamieni

Smocze Kule w anime

Zebrane Smocze Kule Dende wzywający smoka Rozproszenie Smocze Kule w postaci kamieni

Lista życzeń do smoków

Wszystkie życzenia do wszystkich trzech smoków, jakie mieliśmy okazję zobaczyć we wszystkich trzech seriach, a także filmach kinowych. Lista życzeń do smoków

Nazewnictwo

chiń. "xīng" (星): gwiazda

chiń. "qiú" (球): kula

gwiazdy kanji po chińsku katakana rōmaji
1 一星球 Yī Xīng Qiú イーシンチュウ Ī Shin Chū
2 二星球 Èr Xīng Qiú アルシンチュウ Aru Shin Chū
Liǎng Xīng Qiú リャンシンチュウ Ryan Shin Chū
3 三星球 Sān Xīng Qiú サンシンチュウ San Shin Chū
4 四星球 Sì Xīng Qiú スーシンチュウ Sū Shin Chū
5 五星球 Wŭ Xīng Qiú ウーシンチュウ Ū Shin Chū
6 六星球 Liù Xīng Qiú リュウシンチュウ Ryū Shin Chū
7 七星球 Qī Xīng Qiú チーシンチュウ Chī Shin Chū

Ziemskie Smocze Kule

Ziemskie Smocze Kule Ziemskie Smocze Kule

地球のドラゴンボール

Chikyū no Doragon Bōru

Twórca:Kami-sama

Następca:Dende

Smok:Shen Long

Pierwsze pojawienie się:manga: rozdział 1
anime: DB odcinek 1

To od tych Smoczych Kul zaczęła się cała historia. Pierwszą, jaką widzimy, jest kula z czterema gwiazdkami. Miał ją Son Gokū, stanowiła ona dla niego pamiątkę po dziadku, toteż bardzo na nią uważał i się opiekował.

Pewnego dnia Bulma odnalazła jedną w swoim domu, a po zbadaniu sprawy postanawia zebrać wszystkie i ruszyła w podróż. W tym celu skonstruowała bardzo precyzyjny Smoczy Radar, który namierzał niskie impulsy elektromagnetyczne emitowane przez Smocze Kule, dzięki czemu zlokalizowanie pozostałych nie było trudne.

Shen Long, Boski Smok, mógł spełnić każde życzenie, o ile nie przekraczało ono jego mocy. Potrafił przywracać zmarłych do życia, ale tylko jeśli umarli z nienaturalnych przyczyn. Mógł również ożywić większą grupę ludzi, ale w ograniczonym zakresie – musieli zginąć w ciągu ostatniego roku. Nie mógł jednak tego robić dowolną liczbę razy – nie mógł spełnić dwa razy tego samego życzenia (lub życzenia o takich samych skutkach) – czyli ściślej mówiąc, danego osobnika wskrzesić dało się tylko raz.

Kiedy w toku fabuły Kami-sama zmuszony był połączyć się na powrót z Piccolo, kule straciły moc. Odnowił je dopiero Dende, który został sprowadzony na Ziemię w celu objęcia stanowiska Wszechmogącego. Przy okazji zmienił liczbę życzeń z jednego na dwa, później na trzy, a przy tym dodał możliwość spełniania wiele razy tego samego. Jeśli wypowiedziało się tylko jedno życzenie z trzech, można było odesłać smoka i wezwać go ponownie po 4 miesiącach.

Ostatnia seria anime (Dragon Ball GT) mówi o tym, co się dzieje, gdy Smoczych Kul używa się zbyt często – kule zaczęły pękać. Z każdym wypowiadanym życzeniem w Smoczych Kulach zbierała się ujemna energia. Następnie powinna się ona rozpraszać, jednak na to potrzebowała odpowiedniej ilości czasu – 100 lat. A jak wiadomo, ziemskie kule były w użytku praktycznie bez większej przerwy. Kiedy z popękanych kul próbowano wezwać Shen Longa, pojawił się Kokuen no Ryū (tłumacząc na polski Smok Czarnego Dymu), który następnie rozrzucił siedem Smoczych Kul tworząc z każdej złego smoka. Dopiero po ich pokonaniu, na powrót pojawił się Shen Long, a po spełnieniu ostatniego życzenia, z Gokū na grzbiecie odleciał w niewiadome – by ludzie odpoczęli od Smoczych Kul i od tego czasu radzili sobie bez ich mocy.

Właściwości

 • Są wielkości piłeczki do tenisa.
 • Mają pomarańczowe gwiazdki.
 • Smok może spełnić jedno życzenie, po interwencji Dendego dwa życzenia, później trzy.
 • Po spełnieniu życzenia stają się kamieniami na rok – 365 dni.
 • Rozsypują się po całej Ziemi.

Nameczańskie Smocze Kule

Nameczańskie Smocze Kule Nameczańskie Smocze Kule

ナメック星のドラゴンボール

Namekkusei no Doragon Bōru

Twórca:Saichōrō

Następca:Mūri

Smok:Porunga

Pierwsze pojawienie się:manga: rozdział 247
anime: DBZ odcinek 44

O kulach nameczańskich dowiadujemy się z drugiej serii anime (Dragon Ball Z), od Nappy i Vegety przybyłych w celu podbicia Ziemi. Otóż rozpoznają oni w stojącym im naprzeciw Piccolo przedstawiciela rasy Nameczan, zaraz później okazuje się, że Kami-sama przybył na Ziemię z odległej planety. I mimo iż stracił wtedy pamięć, zrobił Smocze Kule, które de facto były kopią tych z jego rodzimej planety.

Gohan, Kuririn i Bulma wyruszyli na Namek, gdzie rzeczywiście istniały Smocze Kule. Były znacznie większe od ziemskich, ale i smoka wywoływały potężniejszego. Spełniał on trzy życzenia i mógł nieograniczoną liczbę razy to samo. Jednakże miał inne niewygodne ograniczenie – jednym życzeniem nie mógł przywrócić życia więcej niż jednej osobie. Zostało to "poprawione" dopiero po wydarzeniach z Freezą. Ponadto, aby go przywołać i z nim rozmawiać, należało mówić w języku Nameczan – po prostu tylko ten język znał. Z drugiej strony kule w postaci kamieni były tylko przez 130 dni, czyli tyle czasu, ile trwał rok na planecie Namek.

Nameczańskie Smocze Kule zostały stworzone najwcześniej, a ich twórcą był Saichōrō (Najstarszy Nameczanin). Gdy umierał, pieczę nad kulami przekazał Mūriemu.

Właściwości

 • Są wielkości piłki do nogi.
 • Mają pomarańczowe gwiazdki.
 • Smok może spełnić trzy życzenia.
 • Po spełnieniu życzeń stają się kamieniami na rok nameczański – 130 dni.
 • Rozsypują się po całej Namek.

Ostateczne Smocze Kule

Ostateczne Smocze Kule

究極のドラゴンボール

Kyūkyoku no Doragon Bōru

Inne spotykane nazwy:Black Star Dragon Ball

Twórca:Kami-sama (przed podziałem)

Smok:Kyūkyoku Shen Long

Pierwsze pojawienie się:anime: DBGT odcinek 1

Te Smocze Kule ujawniły się dopiero w ostatniej serii anime (Dragon Ball GT). Zostały stworzone w dalekiej przeszłości przez Kami-samę, w czasach gdy na jego zachowanie miał jeszcze wpływ Piccolo Daimaō, a raczej zło, które w sobie miał. Kiedy wyzbył się go ze swego ciała, kule straciły moc. Odżyły jednak, kiedy to Kami-sama i Piccolo na powrót stali się jednością (asymilacja wymuszona przez pojawienie się nowego zagrożenia w postaci Cella).

Ostateczne Smocze Kule zostały odkryte w Boskim Pałacu przez Pilafa i jego ludzi, wszystkie znajdowały się w jednym miejscu, zakurzone, prawdopodobnie nigdy wcześniej nie były używane.

Bardzo się różniły od ziemskich czy nameczańskich. Co najważniejsze, wzywany Shen Long miał większy zakres władzy – był nawet zdolny zabić daną osobę, gdyby ktoś sobie zażyczył. Jednocześnie jednak owe Smocze Kule były bardzo niebezpieczne: planeta, na której wezwano smoka, eksplodowała po roku, o ile do tego czasu nie zebrano ponownie Smoczych Kul (rozproszonych po wszechświecie, zawsze aktywnych) i nie pozostawiono ich na planecie.

Właściwości

 • Są wielkości piłeczki do tenisa.
 • Mają czarne gwiazdki.
 • Smok może spełnić jedno życzenie.
 • Po spełnieniu życzenia nie zamieniają się w kamienie.
 • Rozsypują się po całym wszechświecie.
Shounen, 17.09.2007
Informacje ► Smocze Kule
STRONA KORZYSTA Z PLIKÓW COOKIE: POLITYKA PRYWATNOŚCI
Anime Revolution Sprites Twierdza RPG Maker