Informacje

Dragon Ball

INFORMACJE
-
ENCYKLOPEDIA -- A-B

Jest to jedyna w swoim rodzaju encyklopedia Dragon Balla. Większej i lepiej opisanej listy niż ta nie znajdziecie nigdzie indziej. W jej skład wchodzi bardzo wiele pojęć, które mają związek z tą mangą i anime. W nawiasach podano nazwy używane w polskiej wersji. Zaraz po nawiasie podane jest czym jest opisywane wyrażenie (np. postać). Oczywiście dłuższe opisy z obrazkami można znaleźć na poszczególnych stronach witryny. Tutaj są tylko ogólne skróty. Życzymy miłego czytania.


A-B | C-D | E-G | H-J | K-L | M-N | O-R | S | T-U | V-Z

Akira Toriyama: Jest on twórcą dwóch pierwszych serii bardzo znanej mangi i anime Dragon Ball, a także całego Dr. Slumpa. Zaprojektował postacie do kilku gier, m.in. do Dragon Questa.

Akkuman: (pol. Diabeł) postać. Jeden z wojowników Uranai Baby. W walkach stosuje swoją niezawodną technikę, która powoduje, że nawet minimalne zło zaczyna rosnąć w sercu przeciwnika, aż w końcu ciało wybucha.

Akumaitokosen: technika walki. Użytkownik wysyła specjalną, potężną falę energii w serce przeciwnika. Gdy energia go dotknie spowoduje, że zło w jego sercu zacznie rosnąć i w końcu zupełnie rozsadzi ciało. Na Son-Goku to niezadziałało.

Amondo: postać. Brązowowłosy przyboczny Taurusa. Na początku zniszczył samolot Yamuchy. Później stoczył pojedynek z niezbyt silnym Kuririnem, a następnie z Son-Goku.

Angela: (pol. Andżela) postać. Ciemnowłosa dziewczyna, która chodziła z Son-Gohanem do klasy. Chłopak był przekonany, że rozszyfrowała, że to on jest Saiyamanem, po tym jak powiedziała mu, że zna jego sekret.

Angira: postać. Jasnowłosy podwładny Sluga. Mierzył się z silnym Son-Goku, lecz przegrał, po tym jak Saiya-jin odbił snop ognia, którym Angira strzelał z ust.

Animal: (pol. Zwierzaki) rasa. Są to po prostu zwierzęta. Jedne potrafią chodzić na dwóch nogach, latać, czarować, mówić, walczyć i robić dużo innych rzeczy. Niektóre są cwane i groźne, inne stanowią malowniczy załącznik do bohaterów ludzkich. Oczywiście istnieją również normalne Animale.

Anoyoichi Budokai: zawody. Jest to turniej organizowany w Zaświatach, mający na celu wyłonić najsilniejszego wojownika z krainy zmarłych. Nagrodą są treningi pod okiem Dai Kaio.

Arale: (pol. Aralka) postać. Bohaterka, która występuje w innej mandze i anime. Mieszka z rodziną na dalekiej wysepce. Jest niewysokim cyborgiem i ma postać dziewczynki. Bardzo szybko pokonała Blue.

Arlia: planeta. Niewielka, ponura planeta zamieszkiwana przez owadokształtne stworzenia. Była kontrolowana przez niesprawiedliwego władcę Moai O. Nappa i Vegeta zabili króla i wysadzili cały glob w powietrze.

Arlia-jinowie: rasa. Rasa insektoidów zamieszkujących ponurą planetę posiadającą nieprzychylny klimat. Na Arlii panowała tyrania monarchistyczna. Moai O nadużywał swojej władzy oraz wykorzystywał ją w celu pogorszenia losu poddanych. Lud próbował się buntować, ale za królem stała armia i potężny potwór, któremu nie mógł oprzeć się żaden tamtejszy wojownik. Cała populacja została zniszczona od wybuchu planety, którą zniszczył Vegeta, podczas drogi na Ziemię.

Armor Mark 1: przedmiot. Bardzo mocny, a zarazem bardzo elastyczny pancerz. Jest to taka elastyczna zbroja, że można ją nosić nawet po przemianie w wielkiego Ozaru. Jej istotną wadą są naramienniki, które znacznie utrudniają ruchy. W skład pancerza wchodzą również białe buty i rękawiczki.

Armor Mark 2: przedmiot. Zbroja ta znacznie przewyższa Armor Mark 1. Jest dużo elastyczniejsza, wytrzymalsza i twardsza od poprzedniej. Poza tym jest wygodniejsza, ale nie daje ochrony na pas i ramiona. Wojownik w nią ubrany ma dużo większy zakres ruchów. W skład kompletu wchodzą buty i rękawiczki.

Aqua: (pol. Arka) postać. Zawodnik Anoyoichi Budokai, uczeń East Kaio-Samy. Walczył z Son-Goku i podczas walki zamienił cały ring w jezioro. Wtedy Saiya-jin wykorzystał technikę Kamehameha i tym samym zakończył walkę.


Babidi: (pol. Babidi) postać. Niski i krępy. Jest on wyjątkowo silny, groźny i sprytny. W walce wykorzystuje magiczną moc. Bez problemu potrafi zawładnąć umysłami innych istot. Pewnego dnia przybywa na Ziemię, aby uwolnić Buu zamkniętego w kuli i dzięki niemu zawładnąć całym wszechświatem oraz pomścić śmierć ojca. Udaje mu się uwolnić demona, lecz wkrótce zostaje przez niego zabity.

Bakuhatsuha: technika walki. Niezły atak Nappy. Użytkownik podnosi dwa palce i tworzy kulę energii wokół przeciwnika, która niszczy wszystko w jej strefie.

Bakurikimacha: technika walki. Jest to najlepsza technika Piccolo Daimao. Atak energetyczny, wyjątkowo silny strumień Chi, wystrzelony z jednej ręki, gdy tymczasem druga ją podtrzymuje.

Bakuterian: (pol. Zaduch) postać. Uczestnik 21. Tenkaichi Budokai. Nigdy się nie myje i przez to okropnie śmierdzi. Udało mu się dojść do finałów turnieju. Musiał zmierzyć się z małym Kuririnem. Na początku był lepszy od malca, ale ostatecznie przegrał, gdyż Kuririn nie ma nosa i nie czuje smrodu.

Bardock: postać. Ojciec Son-Goku i Raditza, mający wszechstronny umysł naukowca. Stworzył kulę energii, która idealnie naśladowała blask księżyca i pomagała Saiya-jinom do przemiany w Ozaru. Potrafił patrzeć w przyszłość. Przewidział zagładę planety Vegeta i walkę Freezera z Son-Goku. Postanowił zapobiec temu, ale poniósł klęskę.

Barrier: technika walki. Osobnik tworzy z energii Chi, kulistą tarczę, która go osłania przed bardzo zróżnicowanymi pociskami Chi przeciwnika.

Basho Sen: przedmiot. Nadzwyczajny wachlarz używany przez Kame sennina. Służy on głównie do gaszenia pożarów. Może także wywołać wiatr, burzę oraz wielką wichurę. Został zalany i tym samym zniszczony przez Kame sennina.

Bas-jinowie: rasa. Rasa czterookich telepatów. Mają możliwość zatrzymywania czasu oraz telekinezy, które z powodzeniem wykorzystują w walce. Jeden z nich długi czas należał do pięciu niepokonanych wojowników Freezera.

Beam Gun: przedmiot. Taka broń była używana przez ludzi Freezera, gdy wylądowali na Ziemi. Nie jest ona w stanie nic zrobić potężnym wojownikom.

Bear Man: postać. Jeden z wojowników biorących udział w Tenkaichi Budokai. W eliminacjach musiał wygrać pojedynek z małym Kuririnem, lecz przegrał.

Bear Thief: postać. Chciał on zjeść Umigame, którego Son-Goku niósł na plecach. Chłopiec nie zgodził się, więc olbrzym postanowił go pokonać. Bear Thief oczywiście szybko przegrał pojedynek. Po długim czasie pojawił się jeszcze raz, gdy Tenshinhan, Chaoz i Kame sennin szukali Smoczych Kul.

Bebi: (pol. Tsuful, Mutant, Bejbi) postać. Stworzony z kodu DNA dawnego króla. Jego twórcą jest Doctor Miu. Ten zakodował mu zadanie zniszczenia wszystkich żyjących przedstawicieli rasy Saiya-jin. Jest on organizmem pasożytniczym, który infekuje ludzi, whodząc w ich organizmy. Pewnego razu wylądował na Ziemi i opanował prawie wszystkich. Osobiście wszedł w ciało Vegety i został władcą. Stoczył walkę z Son-Goku. Kiedy uciekał statkiem kosmicznym, wchłonęło go słońce.

Bee: postać. Piesek, którego spotkał gruby Buu. Pewnego dnia został postrzelony, ale w ostniej chwili grubasek uleczył mu ranę. Potem, gdy Buu zniszczył Ziemię, Bee został przeniesiony wraz z Mister Satanem na planetę Kaioshinkai. Później kundelek zamieszkał w domu Mister Satana.

Berter: postać. Jest on jednym z piątki wojowników Ginyu Force. Wysoki, muskularny, niebieskoskóry i najszybszy z podwładnych Freezera. Myśłał, że jest silniejszy od Son-Goku, lecz bez żadnych trudności przegrał pojedynek. Później trafił z kumplami na planetę Kaio. Na miejscu przegał walkę z uczniami North Kaio-Samy i został zamknięty w piekle.

Behej: planeta. Dziurawa planeta o kształcie kokona. Jest ona zamieszkiwana przez olbrzymie potwory Moumy, kształtem przypominające dżdżownice. Jest idealna do pokonania przeciwnika. Wylądowali na niej Trunks, Pan i Son-Goku.

Bibidi: (pol. Bibidi) postać. Bardzo potężny mag, którego dziełem był silny demon o imieniu Buu. Przy jego pomocy postanowił zawładnąć całym wszechświatem. Podczas walk z Kaioshinami, Bidibi przegrał w walce z East Kaioshinem.

Bido: postać. Najsilniejszy wojownik z podwładnych Bojacka. Zielonoskóry z pomarańczowymi włosami, bródką oraz żółtymi kolczykami. Mierzył się z Son-Gohanem, który przybrał postać Super Saiya-jina 2.

Big Bang Attack: technika walki. Najlepsza technika Vegety. Tworzy się kula energii o ogromnej mocy rażenia, za pomocą, której można zniszczyć wszystko. Użytkownik podnosi rękę i celuje nią w przeciwnika wewnętrzną stroną dłoni, po czym wystrzeliwuje z niej niszczycielski pocisk.

Big Bang Kamehameha: technika walki. Połączenie technik Big Bang Attack z Kamehameha. Wielka kula energii o ogromnej mocy, za pomocą której można zniszczyć wszystko. Osobnik podnosi obie ręce i celuje nimi w przeciwnika wewnętrzną stroną dłoni, po czym wystrzeliwuje z niej niszczycielską kulę.

Binegar: postać. Duży wojownik o nadzwyczajnej mocy. Jeden z podwładnych Garikku Juniora. Gdy planeta Makyo zbliżyła się do Ziemi, jego moc i ciało powększyły się, lecz nadal nie był zbyt silny dla Son-Gohana.

Black: (pol. Generał Czarny) postać. Czarnoskóry adiutant Red Sosui, który służył w Red Ribbon. Jest jednym z najwyższych ludzi. Był przekonany o tym, że żołnierze zbierają Smocze Kule, by władać Ziemią. W momencie, gdy dowiedział się prawdy, zastrzelił swego dowódcę, który dzięki kulom chciał być po prostu trochę wyższy. Potem musiał zmierzyć się z małym Son-Goku. Na jego nieszczęście został pokonany.

Blue: (pol. Generał Niebieski) postać. Następny, który służył w Red Ribbon. Wysoki blondyn, jeden z silniejszych żołnierzy, ale z ograniczeniami. Na przykład brzydził się brudem i brzydotą, nie znosił myszy. Dysponował zdolnościami nadprzyrodzonymi. Dzięki nim potrafił paraliżować wzrokiem przeciwnika. Udało mu się pokonać Kuririna i o mało co nie zabić Son-Goku. Później, aby przeżyć musiał zmierzyć się z Tao Pai Pai i go pokonać. Niestety przegrał.

Body Change Beam: (pol. Zamiana ciał) technika walki. Technika, w której efekcie następuje zamiana ciał. Użytkownik wystrzeliwuje ze swoich ust specjalny promień energii i jeśli jakaś istota żywa dostanie się pod jego wiązkę następuje zamiana ciał dwóch wojowników.

Bojack: postać. Zielonoskóry i rudowłosy silny wojownik. Pewnego razu wybrał się na Ziemię, by przejąć tam władzę. Objął kontrolę nad Tenkaichi Budokai i zmienił go w grę. Pozwalało mu to kolejno eliminować jej uczestników. Ostatecznie uległ silnemu Son-Gohanowi.

Bokusa: postać. Jeszcze jeden wojownik, który brał udział w Tenkaichi Budokai. Walczył w kwalifikacjach z Son-Goku. Po kilku sekundach przegrał.

Bon Para: (pol. Bon Para) postać. Wraz z braćmi Don Para i Son Para, ukradł Trunksowi, Son-Goku i Pan jedną ze Smoczych Kul. Jest jednym z podwładnych Mutchy-Motchy, który zamienił go w lalkę. Jego najlepszym atutem jest taniec, dzięki któremu jego przeciwnicy zaczynają tańczyć nie mogąc przestać.

Bora: postać. Duży i silny Indianin. Ojciec Upachiego. Dzięki odpowiedniej budowie fizycznej potrafi być nieczuły na zwykłe kule z broni maszynowej. Pewnego dnia znalazł Smoczą Kulę z czterema gwiazdkami. Spotkał groźnego Tao Pai Pai i niestety szybko zginął. Został wkrótce wskrzeszony przez Shen-Rona, dzięki Smoczym Kulom, zebranym przez Son-Goku.

Bra: (pol. Brajla) postać. Ładna i zadbana córka Vegety i Bulmy, młodsza siostra Trunksa. Dzięki bogactwu swojej rodziny, wiedzie spokojny żywot. Nie odziedziczyła po ojcu natury wojownika, nie jest też zainteresowana wynalazkami, które pasjonują jej matkę. Najbardziej lubi robić zakupy.

Brolly: (pol. Broli) postać. On i Son-Goku urodzili się tego samego dnia i razem leżeli w łóżeczku. Son-Goku cały czas plakał, co wpłynęło ujemnie na psychikę Brollego i rozwinęło u niego dużą nienawiść do swojego sąsiada. Już jako małe dziecko posiadał ponadprzeciętny poziom siły. Dzięki temu udało mu się przeżyć wybuch planety Vegeta. Wiele lat później w towarzystwie swojego ojca Paragasa, zaczął niszczyć planety. Podczas walki z Son-Goku i resztą wojowników został pokonany, a glob, na którym walczyli eksplodował. Niestety Saiya-jinowi udało się przeżyć i ponownie powrócić na Ziemię, gdzie kolejny raz został pokonany. Potem zjawił się jeszcze jako klon o formie galaretowatego potwora.

Bubbles: (pol. Szympans) postać. Towarzysz North Kaio-Samy. Sympatyczny szympansem, który stanowi pierwszy etap treningu dla uczniów mistrza Kaio. Wojownicy, którzy chcą dalej trenować, muszą najpierw go złapać. Jest szybki i zręczny. Wyjątkowo łagodny, a jego ulubionym zajęciem jest zrywanie kwiatków i tańczenie z nimi dookoła swego pana.

Bujin: postać. Zielonoskóry z turbanem na głowie. Jest on jednym z ludzi Bojacka. Jego siła psychiczna jest największa z drużyny. Walczył z silnym Son-Gohanem.

Bulma: (pol. Bulma) postać. Błękitnowłosy, genialny inżynier oraz mechanik. W całym kosmosie nie istnieje urządzenie, którego Bulma, nie potrafiłaby skonstruować albo naprawić. To ona skonstruowała Dragon Radar, który miał zdolność do lokalizowania wszystkich Smoczych Kul z niezwykłą precyzją. Gdyby nie ona, to mały Son-Goku prawdopodobnie nigdy nie wyszedłby z lasu i ruszył w świat. Od samego początku chciała poznać chłopaka, jak księcia z bajki. Na początku zadowoliła się Yamuchą, ale po wielu latach zostawiła go dla Vegety. Jej marzenie się w końcu spełniło, wyszła za księcia. Wkrótce miała z nim dwójkę dzieci. Najpierw Trunksa, a po kilku latach urodziła Brę. W Dragon Ball GT pomogła Vegecie przeistoczyć się w Ozaru, a później w Super Saiya-jina 4.

Bulma no Haha: postać. Blondynka, uwielbiająca słodycze i cukiernie. Jest żoną Burifu-Hakase i matką Bulmy. Lubi mężczyzn z charakterem i z tego powodu darzy sympatią Vegetę.

Bulma Time Machine: (pol. Wehikuł Czasu) przedmiot. Wehikuł czasu, który został skonstruowany przez Bulmę. To nim właśnie przyleciał Trunks, aby ostrzec wojowników przed złymi cyborgami i żeby dać Son-Goku lekarstwo na serce.

Bun: postać. Czarnowłosy chłopak. Jest on dowódcą statku kosmicznego typu stealth, którego spotkali Bulma, Kuririn i Son-Gohan w trakcie wyprawy na planetę Namek. Jego rodzice zostali zamordowani przez wysłanników Freezera.

Burifu-Hakase: postać. Doskonały mechanik i inżynier. Dyrektor firmy Capsule Corporation. Jest wynalazcą Hoi-Poi. Pewnego razu odtworzył mały statek kosmiczny, którym Son-Goku przyleciał na Ziemię. Dodatkowo powiększył go i wbudował na jego pokładzie maszynę, która umożliwiała powiększenie siły grawitacji nawet do 300 G. Bardzo lubił bawić się z małym Trunksem. Później przekazał mu Capsule Corporation.

Burning Attack: technika walki. Jedna z najlepszych technik Trunksa. Strumień potężnej energii Chi wystrzeliwany z obu rąk. Użytkownik wyciąga ręcę przed siebie. Wykonuje dziwne ruchy i składając odpowiednio palce inicjuje uderzenie energetyczne.

Buu: (pol. Bu Bu) postać. Niewyobrażalnie silny i wytrzymały na ciosy przeciwników. Ponieważ jest zbudowany z elastycznej materii, bez problemu potrafi złożyć swoje ciało. Podczas walki wykorzystuje techniki osób, które wchłonął. Został stworzony przez Bibidiego. Przez wiele lat przebywał zamknięty w kuli. Niestety Babidi postanowił uwolnić demona. Gdy Buu został już uwolniony, najpierw pokonał Daburę, East Kaioshina i Son-Gohana. Potem stoczył pojedynek z Vegetą. Gdy zdał sobie sprawę z własnej mocy zabił Babidiego i zaczął zamieniać ludzi w słodycze i ich zjadać. Kiedy poznał Mister Satana, zaprzestał zabijania i został jego przyjacielem. Niestety w momencie, gdy Mister Satan został postrzelony, z Buu wydostało się całe zło, które przybrało nową postać. Obaj Buu zaczęli walczyć. Zwyciężył zły i zjadł dobrego. Potem wchłonął Gotenksa, Piccolo iSon-Gohana. Był niezwyciężony. Zaczął walczyć z Vegetto i był słabszy od przeciwnika. W trakcie walk wróg wypluł z siebie dobrego Buu. Ostatecznie Buu został pokonany przez Son-Goku, który wykorzystał technikę Genki-Dama.

Buyon: (pol. Potwór) postać. Olbrzymi, elastyczny i różowoskóry stwór, który był umieszczony na sekretnym piętrze w wieży dowodzonej przez White. Spotkali go Jinzo Ningen 8 oraz Son-Goku. Na głodnego Buyona nie działały żadne ataki. Kule energii odbijały się po prostu od jego ciała. W pewnym momencie Son-Goku pięścią zrobił dziurę w ścianie wieży i mroźne powietrze zamroziło nieprzyjaciela. Po kilku sekundach chłopiec kopnięciem rozwalił bestię na małe kawałeczki.


A-B -- ENCYKLOPEDIA
-
INFORMACJE
Informacje ►
STRONA KORZYSTA Z PLIKÓW COOKIE: POLITYKA PRYWATNOŚCI
Anime Revolution Sprites Twierdza RPG Maker