Informacje

Dragon Ball

INFORMACJE
-
ENCYKLOPEDIA -- C-D

Jest to jedyna w swoim rodzaju encyklopedia Dragon Balla. Większej i lepiej opisanej listy niż ta nie znajdziecie nigdzie indziej. W jej skład wchodzi bardzo wiele pojęć, które mają związek z tą mangą i anime. W nawiasach podano nazwy używane w polskiej wersji. Zaraz po nawiasie podane jest czym jest opisywane wyrażenie (np. postać). Oczywiście dłuższe opisy z obrazkami można znaleźć na poszczególnych stronach witryny. Tutaj są tylko ogólne skróty. Życzymy miłego czytania.


A-B | C-D | E-G | H-J | K-L | M-N | O-R | S | T-U | V-Z

Capsule Corporation: (pol. Korporacja kapsuła) miejsce i organizacja. Najpopularniejsza, najlepsza i najbogatsza firma w świecie Dragon Balla. Jej specjalnością są małe kapsułki Hoi-Poi. Capsule Corporation zajmuje się również produkcją statków kosmicznych, samolotów i innych szybkich pojazdów. Bulmie, w przyszłości Trunksa, udało się nawet skonstruować wehikuł czasu. Na początku prezesami tej firmy są rodzice Bulmy, później sama Bulma, a ostatecznie Trunks.

Capsules 192 Airplane: przedmiot. Duży pojazd użyty do przetransportowania Kame sennina, Bulmy i Chi-Chi w miejsce, gdzie toczyła się walka pomiędzy Vegetą a przyjaciółmi Son-Goku.

Capsules 67 Beki: przedmiot. Jest to wynalazek stworzony przez Bulmę. Pojawił się on podczas pierwszego pobytu na Namek, kiedy to Son-Gohan i Kuririn polecieli rozejrzeć się po okolicy, a Bulmie kazali poszukać Smoczych Kul.

Cargo: postać. Młodszy brat Dendego. Nie występował zbyt długo i nie odegrał żadnej znaczącej roli. Gdy uciekał, został zabity przez Dodorię.

Carpet: przedmiot. Jest to magiczny dywan, którego używa Mister Popo, żeby się teleportować. Dostał go w prezencie. Nie pojawia się on zbyt często, ale ten dywan służył mu kilka razy.

Catapy: (pol. Katerpi) postać. Jeden z wojowników Anoyoichi Budokai. Był pierwszym przeciwnikiem Son-Goku. Żeby zwyciężyć zaczął łaskotać Saiya-jina. Nic to nie dało i omotał się kokonem, z którego już nie wyszedł.

Changeling: rasa. Rasa wschodniej części galaktyki. Wydała jedynie tyranów. Opanowują wojownicze rasy z pomocą, których podbijają lub niszczą planety. Są w stanie transformować się w jeszcze silniejszych przeciwników. Do nich należał Freezer.

Chao: miejsce. Wioskę tę terroryzowali rozbójnicy Kinkaku i Ginkaku, za pomocą magicznego bukłaku. Jeżeli osoba wyczytana przez właściciela naczynia szybko nie odpowiadała, zostawała wsysana do bukłaku i tam zamieniana na alkohol. Son-Goku pokonał dwóch ludzi i zmusił ich do pracy na polach na rzecz wioski.

Chaoz: (pol. Kaoz) postać. Niski czlowiek o bialym kolorze skóry. Jest prawie lysy, gdyz na glowie ma tylko jeden wlosek. Spotkal sie z Son-Goku, podczas afery z Inoshikachu, który atakowal wioski. Jest uczniem Gyozy, a takze najlepszym przyjacielem Tenshinhana. Posiada on duze zdolnosci psychiczne. Potrafi wywolywac u przeciwnika bóle brzucha, ale uzywa do tego dwóch rak. Przez to przegral walkę z Kuririnem podczas Tenkaichi Budokai, gdyz mial cos policzyc, a musial wykorzystac do tego palce. Gdy zli Saiya-jinowie zjawili sie na Ziemi, Chaoz poswiecil zycie w walce z Nappa. Niestety wróg zyl nadal. Później Chaoz bardzo rzadko wystepował.

Chapa O: (pol. Król Czapa) postać. Wysoki człowiek, który brał kilka razy udział w Tenkaichi Budokai. Był jednym z silniejszych uczestników turnieju. Za dwoma razami musiał pokonać Son-Goku, lecz przegrał. Prowadzi własną szkołę walki. Podczas treningu w świątyni został zaatakowany przez Tamburine. Nietstety przegrał.

Chapu-Chan: (pol. Czapu Czan) postać. Następny wojownik, który walczył w Anoyoichi Budokai. Był przeciwnikiem Oribu. Jego najlepszym atutem jest szybka prędkość.

Chi: Energia istot żywych i moc, która utrzymuje wszechświat w równowadze.

Chi-Chi: (pol. Czi Czi) postać. Już jako mała dziewczynka wykazywała nielichy temperament. Jest raczej jedyną córką Gyuumao. Po tym, jak Son-Goku sprawdził jej płeć, postanowiła, że musi wziąć z nim ślub. Oczywiście mały zgodził się nie wiedząc nawet o co chodzi. Na 23. Tenkaichi Budokai pojawiła się już jako piękna nastolatka. Wylosowała walkę z Son-Goku i przegrała. Jakiś czas po zakończeniu turnieju wzięła z nim ślub. Po roku urodził im się Son-Gohan. Chi-Chi w stosunku do syna była nadopiekuńcza i postanowiła, że mały zostanie wielkim uczonym. Później, po wielu latach urodziła jeszcze jednego syna, Son-Gotena. Chłopiec miał dużo lepiej, gdyż mógł trenować do woli. Później została babcią małej dziewczynki o imieniu Pan.

Chii-Shen-Ron: (pol. Czarodziejski Smok) postać. Był on jednym z siedmiu złych Dragonów. Pojawił się, jako czwarty wróg. W pewnym momencie wchłonął Pan i zyskał jej całą moc. Przez chwilę jego nieuwagi Son-Goku zamieniony w Super Saiya-jina 4 uwolnił dziewczynę i zniszczył ostatecznie przeciwnika.

Chi No Tsurgi: technika walki. Promień Chi będący przedłużeniem ręki. Długość miecza może być kontrolowana. Służy do przytrzymywania wroga.

Chobakuretsumaha: technika walki. Bardzo dobry atak Piccolo. Użytkownik układa ręce przed torsem, koncentruje energię Chi pomiędzy rękami i wystrzeliwuje pocisk o wielkiej mocy rażenia.

Chonoryoku: technika walki. Użytkownik używa obu jub jednej ręki. Ma ona na celu manipujację ciałem przeciwnika w taki sposób, aby ukazać jego słabość. Może paraliżować ruchy lub wywoływać różnego rodzaju bóle. Używał jej Chaoz.

Cold-Daio: (pol. Generał Kord) postać. Jest on ojcem Freezera i Coolera. Po wybuchu planety Namek, zebrał szczątki Freezera i skonstruował z nich androida. Potem wyruszył wraz z nim na podbój Ziemi. Tam natrafił na Trunksa, który potrafił przybierać postać Super Saiya-jina. Cold-Daio próbował podstępem pokonać przeciwnika, ale przegrał walkę.

Cold-Daio Space Ship: przedmiot. Wielki statek kosmiczny używany przez Colda-Daio. Jest identyczny do statku Freezera. Cold-Daio przyleciał nim na Ziemię, gdy Freezer chciał się zemścić na Son-Goku.

Cooler: (pol. Kuler) postać. Jeden z synów Colda-Daio. Mial prawo do transformacji, ale nie do trzech, jak Freezer, tylko czterech. Byl swiadkiem zniszczenia planety Vegeta przez Freezera. Po przegranej walce brata z Son-Goku, wyruszyl na Ziemie, aby tam sie zemscic. Stoczyl ciezka walke, ale w koncu zostal pokonany przez Son-Goku i spalony. Niestety powrócil ponownie. Chcial zniszczyć Namek, ale znowu przegrał.

Cooler Force: organizacja. Specjalna, elitarna jednostka bojowa należąca do Coolera. Pomagała mu ona pokonywać trudniejszych przeciwników. Należało do niej kilku silnych wojowników. Byli to Doore, Neizu i Sauzaa.

Crasher Ball: technika walki. Energia Chi wystrzelona z dłoni i wystrzeliwana, jakby ktoś rzucał piłką. Jest trochę podobna do techniki Genki-Dama. Jest ona charakterystyczna dla Ji-Su.

Cyborg Capsules: przedmiot. Były to urządzenia zrobione przez Doctora Gero, które pozwalały rowijać się jego cyborgom. Po opuszczeniu kapsuł cyborgi mogły dopiero wtedy w pełni funkcjonować.

Cyborg Controller: przedmiot. Jest to urządzenie skonstruowane przez Doctora Gero. Pozwala ono kontrolować cyborgami Jinzo Ningen 17 i Jinzo Ningen 18.

Cyborg Fusion: fuzja. Jest to fuzja, jaką łączyły się w serii Dragon Ball GT dwa cyborgi Doctora Gero. Jinzo Ningen 17 połączył się z drugim, który został skonstruowany w piekle.

Cyborgi: (pol. Cyborgi) rasa. Rozróżniamy trzy typy cyborgów. Pierwszy z nich to androidy oparte na ludzkiej bazie ze stałym źródłem mocy, drugi to androidy zbudowane od podstaw ze stałym źródłem mocy, oraz trzeci typ, czyli androidy oparte na ludzkiej bazie, które aby funkcjonować potrzebują absorbować energię innych stworzeń. Prawie wszystkie cyborgi zostały stworzone przez naukowców Red Ribbon dla jednego powodu - by zabić Son-Goku.

Cymbol: (pol. Senbal) postać. Zielonoskóry, skrzydlaty i rogaty potwór. Jest jednym z tych, którzy wyszli z jaj, które wypluwał Piccolo Daimao. Jego zadaniem było zebranie Smoczych Kul. Już podczas pierwszej misji trafił na silniejszego od siebie, Yajirobeia. Bardzo szybko został przecięty na pół.


Dabura: (pol. Dabla) postać. Lord podziemi, przypominający wyglądem szatana. Ciemnoróżowoskóry, z przyciętą bródką i dużymi spiczastymi rogami oraz uszami. Został opanowany przez Babidiego i wykorzystywany do jego własnych celów. Jego poziom siły jest bardzo wysoki. Jego ślina potrafi zamieniać cokolwiek w kamienie. Bez problemu pokonał Kuririna, Piccolo i Kibito. Mierzył się z Son-Gohanem, ale walka się nie skończyła. Potem Dabura został zamieniony przez Buu w ciastko i zjedzony.

DaiChiretsuzan: technika walki. Z zamachem ręki Freezer tworzy niewidzialną tnącą wiązkę Chi, która może przejść przez wszystko. Energia może polecieć bardzo daleko.

Dai Kaio: (pol. Planeta Pana Zaświatów) planeta. Jest to wielka planeta, kilkanaście razy więskza od planet Kaio. Mieszka na niej Dai Kaio, czyli król Zaświatów. Przebywają tutaj też czasami przedstawiciele rasy Kaio. To tutaj trenują ich uczniowie i tutaj odbywa się Anoyoichi Budokai.

Dai Kaio: (pol. Pan Zaświatów) postać. Jest władcą wszystkich Kaio. Ma duże białe wąsy, długą białą brodę i ciemne okulary. Uważa on, że w Zaświatach nikt nie może się z nim równać. Był twórcą Anoyoichi Budokai. Nagrodą turnieju były osobiste treningi pod okiem króla. Gdy Son-Goku zwyciężył turniej, Dai Kaio zdyskwalifikował go za dotykanie sufitu, gdyż Saiya-jin był za pewne zbyt silny, aby z nim trenować.

Dai Kaioshin: (pol. Bóg Bogów) postać. Jest on najsilniejszym spośród Kaioshinów zaatakowanych przez Babidiego. Był osobnikiem grubym z fioletowym kozackim kosmykiem włosów. Wszyscy Kaioshinowie zmuszeni byli walczyć z Buu. W ostatniej chwili Dai Kaioshin uratował przed śmiercią East Kaioshina, po czym został zaabsorbowany przez demona. Buu przejął jego moc i wygląd. Dusza Kaioshina żyje w Buu, a podczas walk na Ziemi cały Dai Kaioshin odseparował się od złej połowy Buu, jako tak odzyskując ciało.

Dark Star: planeta. Planeta jest zupełnie pozbawiona światła. Jest to dom Yakona. Stworzenia zamieszkujące ten świat przystowały się do ciemności, czerpiąc z tego tylko korzyści.

Dead Zone: miejsce. Jest to inny wymiar, w którym nic nie ma. Wrota prowadzące do niego potrafił otwierać tylko Garikku Junior. Zamykał on tam swoich trudniejszych przeciwników. Miał zamiar wepchnąć tam Son-Goku i resztę, ale sam do nich wpadł, a one zamknęły się na zawsze.

Death Ball: technika walki. Kula energii stworzona na czubku palca lub z obu dloni. Technika ta jest bardzo silna i mozna nia niszczyc cale planety. Stosowana przez Freezera.

Demony: (pol. Potwory) rasa. Tworzone są za pomocą magii lub powstają w wyniku jakiegoś błędu. Posiadają potężną moc i są wyjątkowo złośliwe. Z reguły usiłują wyrwać się z mocy swoich stwórców.

Dende: (pol. Dendi) postać. Mały brat Cargo i 108. dziecko Saichoro. Początkowo mocno wystraszony Namek-jin uratowany przed atakiem Dodorii przez Son-Gohana i Kuririna. Gdy Kami-Sama połączył się z Piccolo, Dende został wszechmogącym Ziemi. Potrafi odtworzyć zepsute Smocze Kule. Udoskonalił Shen-Rona, tak by mógł spełniać aż trzy życzenia, a nie jak poprzednio zaledwie jedno.

Doctor Flappe: (pol. Doktor Flat) postać. Jest on zwykłym konstruktorem cyborgów. Ma białe włosy. Zrobił Jinzo Ningen 8, ale niestety nie zdołał w ogóle naprawić Dragon Radaru. Nie występował zbyt długo.

Doctor Gero: (pol. Doktor Żiro) postać. Genialny naukowiec, który stworzył Red Ribbon. Gdy jego pracodawcy zostali pokonani przez Son-Goku, poprzysiągł zemstę. Przez lata eksperymentował z różnymi typami cyborgów, aż w koncu zbudował maszyny zdolne pokonać Super Saiya-jina. Sam także przeniósł swój mózg do ciała cyborga. Wraz z Jinzo Ningen 19 walczył przeciwko Son-Goku i jego przyjaciołom. Jego atutem było, to że mógł absorbować energię Chi z ataków i ciał przeciwników. Mimo wielkiej siły został pokonany przez Piccolo, ale w ostatniej chwili udało mu się uciec z pola walki i aktywować Jinzo Ningen 17 oraz Jinzo Ninegn 18. Wtedy to jego dzieła obróciły się przeciwko niemu i zginął. Przedtem jednak stworzył jeszcze jednego, potężniejszego cyborga - Seru.

Doctor Miu: (pol. Doktor Miu) postać. Jeszcze jeden naukowiec, którego największym dziełem był Bebi. Poza nim stworzył jeszcze silnych Lude i Rirudo, a także małego Giru. Gdy był w piekle spotkał się z Doctorem Gero i razem skonstruowali drugiego Jinzo Ningen 17. Potem wszyscy trzej wydostali się stamtąd i udali się na Ziemię.

Doctor Willow: (pol. Doktor Łiloł) postać. Ostatni już naukowiec, którego celem było zapanowanie nad Ziemią. Kiedyś został zasypany przez lodowe skały, ale przeżył jego mózg. Wysłał swojego asytenta na poszukiwanie najsilniejszego człowieka na Ziemi. Chciał przejąć ciało Son-Goku. Nie udało mu się to, więc zaczął walczyć w ciele robota. Oczywiście przegrał walkę.

Dodonpa: technika walki. Pocisk wystrzelony z czubka palca, który wybucha przy uderzeniu. Potężna technika w pierwszej serii Dragon Balla. Wymyślona przez Gyozę i używana przez niego i jego uczniów.

Dodoria: postać. Jeden z silniejszych podwładnych Freezera. Zabijał dla niego słabszych od siebie. Podczas pobytu na Namek zabił wielu jej mieskzańców. Potem musiał zmierzyć się z Vegetą. By przeżyć wyjawił mu tajemnicę, że to nie meteoryt zniszczył jego planetę, tylko Freezer. Nic to nie dało i został bardzo szybko zabity.

Dol-Taki: (pol. Dol Taki) postać. Był on jednym z podwładnych Doctora Miu. Zamieszkiwał planetę Lude. Aktywował wielkiego cyborga Lude, po czym został zamieniony w lalkę przez swojego pana. Gdy Lude został pokonany, Dol-Taki odleciał i wybrał się na planetę M2, na której został ostatecznie zabity.

Don Kea: (pol. Don Kir) postać. Dyktator planety Imegga, na którą wylądowali awaryjnie Son-Goku, Trunks i Pan, podczas poszukiwań Smoczych Kul. Wszystkim zabierał statki kosmiczne, a za mieszkania żądał dużo pieniędzy. Wynajął do ochrony silnego Ledgica, lecz przegrał walkę i był zmuszony do pooddawania wszystkim ich własności.

Don Para: (pol. Don Para) postać. Brat Bon Pary i Son Pary. Wraz z braćmi poszukiwał Smoczych Kul, by oddać je Mutchy-Motchy. Cała trójka braci potrafi zatańczyć specjalny taniec, który zmusza wszystkich przeciwników do tańczenia go, przez co bardzo szybko tracą siły. Został zamieniony w lalkę i wchłonięty przez Lude.

Doore: postać. Wysoki, długowłosy i zielonoskóry silny wojownik Cooler Force. Walczył z Piccolo i został przez niego pokonany.

Dorodabo: postać. Jest on jednym z podwładnych Sluga. Bestia z wystającymi kłami i niewielkimi różkami. Walczył z Piccolo i przez niego zginął.

Dracula: (pol. Wampir) postać. Jest on jednym z wojowników Uranai Baby. Podobny do wampira. Nie cierpi czosnku oraz krzyży. Bez problemu może transformować się w nietoperza. Do walki używa rękawic bokserskich. Jego przeciwnikiem był Kuririn, który szybko przegrał. Potem musiał zmierzyć się z małymi Purrem i Upachim. Przegrał z nimi, gdyż Upachi najadł się czosnku, a potem stanął w pozycji krzyża. Wtedy Purr strącił nietoperza do wody.

Dragon Radar: (pol. Smoczy radar) przedmiot. Bulma stworzyła go zanim rozpoczął się Dragon Ball. Dragon Radar wyszukuje źródła specjalnych fal, dlatego z łatwością można nim wykryć Smocze Kule.

Dragony: (pol. Smoki) rasa. Pierwszy Dragon to ziemski Shen-Ron stworzony przez Kami-Samę, który spełnia tylko jedno życzenie. Drugi to wielki Porunga stworzony przez Saichoro. Jest większy od Shen-Rona, żyje na Namek i spełnia trzy życzenia. Jeżeli twórca Dragona ginie, to olbrzym umiera wraz z nim. Po długim czasie w Smoczych Kulach narodziła się ujemna energia i powstało siedem złych Dragonów.

Drum: (pol. Kociołek) postać. Czwarty i ostatni potwór, który wyszedł z jaja wyplutego prez Piccolo Daimao. Jest gruby o twarzy żaby. Jego zadaniem był pokonanie Tenshinhana, który opanował technikę Mafuba. Wróg łatwo pokonał trójokiego, a gdy miał zadać mu ostateczny cios, zjawił się silny Son-Goku i bez problemu unieszkodliwił Druma.


C-D -- ENCYKLOPEDIA
-
INFORMACJE
Informacje ►
STRONA KORZYSTA Z PLIKÓW COOKIE: POLITYKA PRYWATNOŚCI
Anime Revolution Sprites Twierdza RPG Maker