Informacje

Dragon Ball

INFORMACJE
-
ENCYKLOPEDIA -- O-R

Jest to jedyna w swoim rodzaju encyklopedia Dragon Balla. Większej i lepiej opisanej listy niż ta nie znajdziecie nigdzie indziej. W jej skład wchodzi bardzo wiele pojęć, które mają związek z tą mangą i anime. W nawiasach podano nazwy używane w polskiej wersji. Zaraz po nawiasie podane jest czym jest opisywane wyrażenie (np. postać). Oczywiście dłuższe opisy z obrazkami można znaleźć na poszczególnych stronach witryny. Tutaj są tylko ogólne skróty. Życzymy miłego czytania.


A-B | C-D | E-G | H-J | K-L | M-N | O-R | S | T-U | V-Z

Odako: (pol. Ośmiornica) postać. Jest to olbrzymia ośmiornica, która próbowała zjeść Son-Goku, gdy ten uciekał z zawalajacej się groty piratów. Na szczęście chłopiec wykorzystał technikę Kamehameha, upiekł zwierza i na dodatek go zjadł.

Oni: rasa. Są to diabły żyjące w Zaświatach. Wszystkie wyglądają prawie tak samo. Niektóre strzegą piekła, inne zamieszkują niebo, a jeszcze inne pomagają Enmie-Daio w różnych sprawach.

Ootoko: postać. Wojownik biorący udział w niejednym Tenkaichi Budokai. Raz walczył z małym Son-Goku, a następnym razem z małym Kuririnem. Oba pojedynki przegrał.

Orange Star High School: miejsce. Jest to wyższa szkoła, do której chodził Son-Gohan. Tam poznał Videl i jej przyjaciół. Znajduje się w środku miasta Satan City, czyli setki tysięcy kilometrów od mieszkania Son-Gohana. Do tej szkoły chodzili poza Saiya-jinem między innymi Videl, Ireza, Shapner oraz Angela.

Oribu: (pol. Olibu) postać. Silny wojownik reprezentujący galaktykę pólnocną. Jest jednym z lepszych uczniów North Kaio-Samy i w ogóle uczniów wszystkich Kaio. Brał udział w Anoyoichi Budokai. Stoczył pojedynek z Paikuhanem, w którym przegrał.

Orinji Senpai: postać. Jest on starym znajomym Kuririna ze świątyni, w której kiedyś trenował. Zapisał się raz do Tenkaichi Budokai i od razu musiał walczyć z kumplem, którego niezbyt lubił. Myślał, że przyjdzie mu łatwa wygrana, gdy tymczasem bardzo szybko przegrał walkę.

Otokosuki: (pol. Totokoski) postać. W 28. Tenkaichi Budokai miał zmierzyć się z Trunksem. Nie pokazano tej walki, ale na pewno ją przegrał. Wkrótce pracował w Capsule Corporation. Bardziej podobali mu się mężczyźni, aniżeli kobiety.

Ozaru: (pol. Gigantyczna małpa) poziom Saiya-jina. Jest to olbrzymia małpa posiadająca potężną siłę. Kiedy Saiya-jin, który ma ogon spojrzy na blask księżyca, momentalnie zaczyna się przemieniać w Ozaru. Moc wojownika staje się 10 razy większa. W przypadku Son-Goku, malec niekontrolował bestii i niszczył wszystko wokół, niewiedząc o tym. Zaś na przykład Vegeta nie tracił świadomości i mógł nawet mówić.


Paikuhan: (pol. Paulo Kuchan) postać. Jest on najlepszym uczniem West Kaio-Samy. Jego skóra jest koloru zielonego, a na głowie zawsze nosi turban. Był najsilniejszym z uczestników Anoyoichi Budokai, ale tylko do pojawienia się Son-Goku. Obaj doszli do walki finałowej tych zawodów. Paikuhan miał przewagę, lecz kiedy Saiya-jin osiągnął poziom Super Saiya-jina, przegrał walkę. Przed turniejem Paikuhan bez problemu pokonał znajdujących się w piekle Seru, Freezera i Colda-Daio. Pojawił się jeszcze w filmie, gdzie jako nieżyjacy został jeszcze raz zabity przez Janembę.

Pamputto: (pol. Bambuko) postać. Jeden z wielu biorących udział w Tenkaichi Budokai. Doszedł do walk finałowych, gdzie musiał zmierzyć się z Son-Goku. Niestety mały Saiya-jin zaspał i spóźnił się na pojedynek. Potem kilkoma ciosami pokonał przeciwnika.

Pan: (pol. Pan) postać. Czarnowłosa córka Videl i Son-Gohana. Jak na swój wiek była bardzo szybka, ale łatwo ją było doprowadzić do płaczu. Ziemię okrążała w 30 minut. Wzięła udział w Tenkaichi Budokai. Bez problemów doszła do finałów. W pierszej walce pokonała Mo Kekko, a co było później nie wiadomo. Kiedy dorosła wyruszyła wraz z dziadkiem i Trunksem w kosmos, by szukać Smoczych Kul.

Panbuukin: postać. Gruby podwładny Bardocka. Ma równo przycięte czarne włosy oraz cienki wąs. Walczył z Dodorią.

Papaya: miejsce. Wyspa, na której odbywają się czasem Tenkaichi Budokai.

Paragas: postać. Ojciec Brollego. Jest wojownikiem niższej klasy i ma bliznę na lewym oku. Przeżył wybuch swojej planety, dzięki wielkiej mocy syna. Jego marzeniem było panowanie nad całym wszechświatem. Wykorzystywał do tego możliwości Brollego.

Parsley Town: miejsce. W tym mieście Trunks pokonał w przyszłości dwa niebezpieczne cyborgi, Jinzo Ningen 17 i Jinzo Ningen 18.

Penguin Village: miejsce. Wioska, którą zamieszkują Arale z przyjaciółmi. Dziewczynka bez problemu pokonała Blue, a synek Senbee utworzył nowy radar Son-Goku.

Piano: postać. Mały sługa Piccolo Daimao. Jest podobny do ptaka z dużym dziobem. Zginął podczas walki swojego pana z małym Son-Goku.

Piccolo: (pol. Szatan Serduszko) postać. Wyszedł z jaja wyplutego przez Piccolo Daimao, w chwili jego śmierci. Przez długi czas żył myślą o zemście na Son-Goku. Po kilku latach wziął udział w Tenkaichi Budokai. Bez kłopotów pokonał Kuririna, a potem zamknął Kami-Samę w buteleczce. W ten sposób spotkał się z Son-Goku w walce finałowej. Pojedynek był długi, aż w końcu Namek-jin przegrał. Kiedy na Ziemi zjawił się silny Raditz, Piccolo stanął po stronie Son-Goku, by móc pokonać przeciwnika. Dodatkowo musiał zabić Son-Goku, który trzymał brata od tyłu. Później został trenerem małego Son-Gohana. Po wylądowaniu na Ziemi Nappy i Vegety, oddał życie w obronie słabego ucznia. Potem trenował pod okiem North Kaio-Samy, do czasu kiedy został wskrzeszony. Wtedy połączył się z Nailem i zaczął walczyć z Freezerem. Siły były wyrównane, ale gdy wróg przemienił się, Namek-jin nie miał szans na wygraną. Kilka lat potem Piccolo z innymi walczył przeciwko Garikku Juniorowi, a później cyborgom. Połączył się na zawsze z Kami-Samą, przez co stał się najsilnijszym wojownikiem na Ziemi. Niestety nie zdołał unicestwić Seru. Potem został zaabsorbowany przez Buu.

Piccolo Daimao: (pol. Szatan Serduszko) postać. Zła część Kami-Samy, która pewnej nocy wydzieliła się. Od razu została szatanem Ziemi. Przez wieki terroryzował całą planetę, aż w końcu został pokonany i zamknięty w puszcze przez Mutaito. Niestety został uwolniony przez Pilafa. Znowu zapragnął zapanować nad światem. W tym celu wydał na świat Piano, Tamburine, Cymbola i Druma. Zadaniem Tamburine było zabicie wszystkich lepszych uczestników Tenkaichi Budokai. Wtedy to zginęli Kuririn, Man-Wolf, Pamputto, Namu, Giran i Bakuterian. W niedługim czasie Piccolo Daimao zebrał Smocze Kule, zabił Kame sennina i Chaoza, po czym zarządał od Shen-Rona odmłodzenia. Dragon spełnił życzenie, po czym został unicestwiony przez Namek-jina. Później wróg opanował Środkowe Miasto, po czym zasiadł na tronie. Musiał walczyć z Son-Goku, który był już po treningu u Karina. Oczywiście szatan przegrał trudny pojedynek, a chwilę przed wybuchem wypluł jajo. Z owego jaja wyszedł Piccolo, który przedłużył jakby linię życia ojca.

Pigero: postać. Jego rodzice zginęli w wielkiej fali. Potem opiekował się dziećmi, którzy stracili rodziców. Mieszkali w zniszczonej i opuszczonej wiosce. Czasami walczył z pracownikami sierocińca, którzy chcieli zabrać jego podopiecznych. Zawiózł on Son-Gohana do okolicy obok mieszkania Chi-Chi.

Pilaf: (pol. Pilaf) postać. Bardzo niski wzrostem i niebieskoskóry człowieczek bez nosa. Ubiera się zawsze w czarno-czerwoną czapkę i ozdobną kryzę pod szyję. Od początku poszukuje Smoczych Kul. Zamierza po prostu być królem Ziemi. Zawsze towarzyszą mu Shuu i Mai. Raz kiedy przywołał Shen-Rona, Dragon spełnił życzenie wypowiedziane przez U-Rona. Po kilku latach uwolnił z puszki groźnego Piccolo Daimao. W Dragon Ball GT to przez niego Son-Goku stał się mały.

Plant: (pol. Plant) planeta. Na tej planecie żyła rasa Tsufuru-jinów. Niestety Saiya-jinowie przejęli ten glob i nazwali go od swojego króla Vegeta. Po długim czasie planeta została odrodzona przez wroga o imieniu Bebi.

Porunga: (pol. Porunga) postać. Zielony Dragon z Namek, stworzony przez Saichoro. Na jego wzór został zrobiony Shen-Ron. Porunga przede wszystkim jest dużo większy od ziemskiego Dragona i spełnia trzy życzenia naraz. Niestety nie potrafi przywracać do życia dużej ilości osób. Smocze Kule z Namek odzyskują moc nie po roku, ale po 185 dniach. Saichoro przed śmiercią przekazał całą moc Porungi Muuriemu.

Potara Earrings: przedmiot. Są to specjalne kolczyki, które zostały stworzone z myślą o połączeniu dwóch wojowników w jednego. Fuzja za ich pomocą jest bardziej efektywna niż fuzja za pomocą Fusion Dance. Potara Earrings stworzył Ro Dai Kaioshin.

Potara Earring Fusion: fuzja. Tę fuzję wymyślił sam Ro Dai Kaioshin i doskonalił ją przez długie lata. By dokonać scalenia, nie trzeba szczególnych warunków. Najważniejsze jest wpięcie specjalnych kolczyków przez obu wojowników w przeciwległe uszy. Wtedy następuje scalenie, które nigdy się nie rozpada, choć zdarzają się wyjątki - gdy Vegetto wszedł do ciała Buu fuzja natychmiast przestała działać.

Princess Snake: (pol. Księżniczka) postać. Zamieszkuje ona pałac, który znajduje się w środku Snake Way, drogi do planety Kaio. Zwabiła ona do siebie Son-Goku, obietnicą posiłku i kąpieli. Saiya-jin myślał, że to ona jest North Kaio-Samą, więc został. Kiedy pomyłka się wyjaśniła, Son-Goku podjął dalszą drogę. Niestety wtedy Princess Snake przybrała postać olbrzymiego węża, który zaczął gonić Saiya-jina. Oczywiście Son-Goku pokonał przeciwniczkę i odleciał.

Pui Pui: (pol. Popol) postać. Jeden z opanowanych przez Babidiego. Bez problemu unicestwił Yamu. Potem miał za zadanie pokonać Vegetę. Został wraz z przeciwnikiem teleportowany na planetę Zun, gdzie grawitacja równa się 10 G. Mimo tego Saiya-jin zwyciężył pojedynek.

Punta: (pol. Punta) postać. Silny, jak na Ziemianina, wojownik biorący udział w Tenkaichi Budokai 25. Bez problemów dostał się do finałów turnieju. W pierwszej walce musiał pokonać Kuririna. Oczywiście był od niego o wiele słabszy i bardzo szybko przegrał

Purple: (pol. Sierżant Purpurowy) postać. Jeden z sierżantów Red Ribbon. Ubiera się jak ninja i biega z mieczem na plecach. Służył generałowi White w jego wieży. Walczył zawsze na 3 piętrze. Walcząc z Son-Goku, nie potrafił go pokonać, nawet przy pomocy braci bliźniaków.

Purr : (pol. Kotek) postać. Unoszący się kot o niebieskiej sierści, który zawsze jest przy Yamuchy. Nie wiedamo jakiej jest płci. W przedszkolu poznał U-Rona. Purr może transformować się, w co tylko zechce, na jak długo chce. Wraz z Upachim walczył przeciw Draculi i oczywiście go pokonał.


Rabbit Town: miejsce. W tym mieście rządził niegdyś gang niejakiego Tonin Jinki, podobnego do królika. Ofiary zostawały zamieniane w marchewki. Kiedy przybyli tu Son-Goku i reszta, wróg zamienił Bulmę w warzywo. Ostatecznie gang wylądował na księżycu.

Raditz: (pol. Radim) postać. Starszy brat Son-Goku. Ma bardzo długie włosy. Przyleciał na Ziemię, w celu spradzenia, czy Son-Goku ukończył powierzoną mu misję, czyli podbicie planety. Przypomniał bratu o jego pochodzeniu i misji. Zaproponował mu przyłączenie się do niego i reszty Saiya-jinów. Aby zmusić go do tego, porwał Son-Gohana i zagroził, że zabije małego, jeżeli w ciągu dnia Son-Goku nie zlikwiduje 100 ludzi. Potem Piccolo i Son-Goku wyruszyli na odsiecz małemu. Raditz przez dłuższy czas miał przewagę, kiedy nagle jego brat złapał go od tyłu, a Piccolo przedziurawił obu promieniem Makankosappo.

Raisin i Rakasei: postacie. Dwaj niscy podwładni Taurusa. Ich kolor skóry jest fioletowy. Obaj są do siebie podobni. Walczyli z Tenshinhanem i Chaozem, a potem z Son-Gohanem.

Rajski Pałac: miejsce. Jest to siedziba Kami-Samy oraz jego wiernego sługi Mister Popo. Ma kształt dużej półkuli. Znajduje się tam pałac wszechmogącego. Tylko z tego miejsca można wejść do Room of Spirit and Time. Ponadto jest tutaj bardzo wiele specjalnych pokoi treningowych. Aby dostać się tam dostać potrzebny jest kij Nyoibo. Ale można tam dolecieć też normalnie albo samolotem.

Ranchi: (pol. Lancz) postać. Dziewczyna o dwóch osobowościach. Raz jest miłą dziewczyną o niebieskich oczach, a kiedy kichnie zmienia się w rządną krwi blondynkę, która traktuje każdego, jako potencjalnego wroga. Zawsze ma w ręku jakąś broń. Jest doskonałą kucharką. Używając karabinu zawsze łatwo zdobywa miejsca w pobliżu ringu Tenkaichi Budokai. Jako blondynka uwielbia Tenshinhana.

Recoom: postać. Jeden ze słabszych wojowników Ginyu Force. Jest wielki i rudowłosy. Jego atutem jest siła. Walczył z Vegetą, Son-Gohanem i Kuririnem, lecz nic mu się nie stało. Został dopiero pokonany przez Son-Goku. Potem, kiedy leżał słaby na ziemi, zabił go Vegeta.

Recover Machine: przedmiot. Specjalna maszyna służąca do leczenia rannych wojowników. Jej wnętrze wypełnione jest specjalnym, zielonym, biologicznym płynem przyspieszającym proces leczenia. Po wyjściu z maszyny wojownik jest zdrowy.

Red Ribbon: (pol. Armia Czerwonej Wstęgi) miejsce i organizacja. Była to kiedyś najsilniejsza oraz najliczniejsza armia na całej Ziemi. Została stworzona na polecenie Doctora Gero, zaś jej dowódcą został Red Sosui. Zbierał on Smocze Kule, tylko po to, żeby stać się trochę wyższym, a nie żeby objąć władzę nad światem, gdyż i tak jego armia nad Ziemią już prawie panowała. Jednak głównodowodzący nigdy nie zrealizował swego planu.

Red Sosui: (pol. Generał Czerwony) postać. Czerwonowłosy i niski głównodowodzący armią Red Ribbon. Zawsze nosił na prawym oku czarną opaskę. Jego marzeniem było być wyższym, żeby jego podwładni nie patrzyli na niego z góry. Kiedy Black się o tym dowiedział, zabił swojego dowódcę.

Renzoku Energy Dan: technika walki. Osoba używająca tego ataku wystrzeliwuje bez przerwy pociski Chi ze swoich rąk. Wygląda to trochę tak jak karabin maszynowy. Pierwszy raz użyta chyba przez Vegetę.

Rirudo: (pol. Generał Lild) postać. Bardzo silny cyborg stworzony przez Doctora Miu. Mieszkał na planecie M2, która cała była zrobiona z metalu. Dzięki temu potrafił łączyć się z nią i być niewidzialnym. Zamienił Trunksa w metal i wysłał go do laboratorium. Po długiej walce z Son-Goku, zamienił go i Pan również w płyty metalu. Potem wszedł w jego ciało Bebi, a gdy wychodził zabił go. Rirudo potrafił kilka razy się transformować.

Robotto: postać. Robot, którego znalazł i trochę naprawił mały Son-Gohan, kiedy wpadł do jakiejś jaskini. Po jakimś czasie cała nora się zawaliła, przez co Robotto, który pomógł małemu wyjść, przestał działać.

Roboty: (pol. Roboty) rasa. Niektóre są niewielkiego wzrostu, a inne bardzo duże. Jedne potrafią dobrze walczyć, a inne gotować. Prawie wszystkie potrafią latać.

Ro Dai Kaioshin: (pol. Senior Bogów) postać. Najstarszy ze wszystkich Kaioshinów. Jest stary, fioletowoskóry i z wąsikiem. Był zaklęty w Z Sword, to jest w magicznym mieczu. Kiedy Buu niszczył wszystko na Ziemi, Son-Gohan i Son-Goku nie chcący rozwalili owy miecz, przez co uwolnili Ro Dai Kaioshina. Wtedy bóg obiecał zwiększyć moc Son-Gohanowi, w zamian za dotknięcie Bulmy.

Rogafufuken: technika walki. Podczas ataku użytkownik składa dłonie na kształt wilczych pazurów. Sam atak składa sie z gradu mocnych uderzeń rękoma i nogami. Yamucha ulepszył swoją technikę poprzez długie ćwiczenia. Różni się ona tylko siłą ciosów.

Room of Spirit and Time: (pol. Specjalna sala treningowa) miejsce. Jedno z najważniejszych miejsc w Dragon Ballu. Jest położony w zupełnie innym wymiarze, gdzie panują inne zasady niż na Ziemi. To pomieszczenie jest przeznaczone do treningu. Drzwi prowadzące do Room of Spirit and Time znajdują się w Rajskim Pałacu, który to znajduje się nad dachem mieszkania Karina. Jeden dzień spędzony w tym wymiarze równa się jednemu roku na Ziemi.

Ryuken: (pol. Smocza pięść) technika walki. Użytkownik krzyczy Ryuken i mocno uderza przeciwnika pięścią, robiąc w nim wielką dziurę. Bardzo użyteczna, znana tylko przez Son-Goku.

Ryan-Shen-Ron: (pol. Dwugwiezdny Smok) postać. Duży i zielonoskóry Dragon. Jego żywiołem była zanieczyszczona woda. Poziom pleśni był miarą gromadzonej energii. Jako pierwszy ze złych Dragonów spotkał Son-Goku i Pan. Z krótkim opóźnieniem został pokonany dzięki pomocy Giru.

Ryuu-Shen-Ron: (pol. Księżniczka Oto) postać. Dragon kontrolujący wiatry i huragany. Prawie zawsze przybierał postać niebieskoskórej kobiety. Walczył z Son-Goku i Pan. W końcu przegrał.


O-R -- ENCYKLOPEDIA
-
INFORMACJE
Informacje ►
STRONA KORZYSTA Z PLIKÓW COOKIE: POLITYKA PRYWATNOŚCI
Anime Revolution Sprites Twierdza RPG Maker