Informacje

Dragon Ball

INFORMACJE
-
ENCYKLOPEDIA -- T-U

Jest to jedyna w swoim rodzaju encyklopedia Dragon Balla. Większej i lepiej opisanej listy niż ta nie znajdziecie nigdzie indziej. W jej skład wchodzi bardzo wiele pojęć, które mają związek z tą mangą i anime. W nawiasach podano nazwy używane w polskiej wersji. Zaraz po nawiasie podane jest czym jest opisywane wyrażenie (np. postać). Oczywiście dłuższe opisy z obrazkami można znaleźć na poszczególnych stronach witryny. Tutaj są tylko ogólne skróty. Życzymy miłego czytania.


A-B | C-D | E-G | H-J | K-L | M-N | O-R | S | T-U | V-Z

Taiyoken: (pol. Słoneczny kieł) technika walki. Technika polegająca na oślepieniu przeciwnika. Użytkownik trzyma ręce przed swoją twarzą i wypowiada słowo "Taiyoken". Wtedy pojawia się jasny błysk, który oślepia wszystkich przeciwników, na krótki czas.

Tamburine: (pol. Tamburynek) postać. Jest on tym, który wyszedł z drugiego jaja wyplutego przez Piccolo Daimao. Jego celem było najpierw zdobycie listy uczestników Tenkaichi Budokai, a potem zabicie wszystkich z tej listy. Bez problemu ukradł listę, a przy tym pokonał Kuririna. Potem napotkał Son-Goku, którego także pokonał, ale nie zdołał zabić. Później w drugiej walce z chłopcem, Tamburine szybko przegrał.

Tao Pai Pai: (pol. Kryminator) postać. Brat Gyozy. Zawsze jest ubrany w swój specjalny różowy strój. Z przodu ma znak kanji, a z tyłu napis "Kill you!". Kiedyś był trenerem Tenshinhana i Chaoza. Stał się najlepiej płatnym mordercą. Do podróżowania używał pień drzewa lub kawał kolumny. Rzucał jedno z nich bardzo szybko w wybranym kierunku, po czym na to stawał. Został wynajęty przez Red Ribbon, by zabił Son-Goku. W międzyczasie bez problemu pozbawił życia Blue. Potem zabił Borę. Dwa razy mierzył się z Son-Goku. W pierwszym pojedynku go pokonał, a w drugim sam został pokonany. Pojawił się jeszcze raz na 23. Tenkaichi Budokai, jako cyborg. Bez problemu pokonał Chaoza. Mimo że posiadał broń, przegrał walkę z Tenshinhanem.

Tapion: (pol. Tapion) postać. Jest on legendarnym wojownikiem. Zawsze ma przy sobie miecz i piszczałkę. Dawno temu wraz z bratem Minoshą walczyli przeciw silnemu demonowi Hirudeganowi. Przecięli go na pół, a zwłoki umiescili w swoich ciałach. Potem magowie, by odseparować braci, zamknęli Tapiona w pozytywce, którą wysłali później w kosmos. Niestety odnalazł ją zły mag Hoi, który przekonał Son-Gohana, by ją otworzył. Saiya-jin, przy pomocy Shen-Rona, uwolnił Tapiona. Po bardzo długiej walce z demonem, wróg został pokonany przez Son-Goku, a Tapion odleciał. Przedtem jednak oddał swój miecz Trunksowi.

Tapions Box: przedmiot. W tych właśnie pudełkach Tapion i Minosha zostali wysłani na dwie rózne strony wszechświata, by nigdy się nie spotkali i nie odrodził się Hirudegan, uwięziony w ich ciałach.

Tapions Sword: przedmiot. Miecz Tapiona. Tym ostrzem został przecięty przez Tapiona wielki Hirudegan na pół. Później Tapion dał ten oręż Trunksowi.

Tard: postać. Jeden z podwładnych Garikku Juniora. Jest potężnie zbudowany. Ma długie i rude włosy. Przy pomocy kumpla mogł kontrolować dodatkową moc.

Taurus: (pol. Tales) postać. Wojownik najprawdopodobniej spokrewniony z Bardockiem. Wraz z pięcioma podwładnymi przyleciał na Ziemię. Zasadził tam drzewo Shinseiju, które miało wyssać z planety całą energię. Taurus bez poblemu pokonał Piccolo, po czym stworzył sztuczny księżyc, przez co Son-Gohan zamienił się w Ozaru. Wkrótce Taurus został pokonany przez Son-Goku.

Tenkaichi Budokai: (pol. Największy turniej technik walki na Ziemi) zawody. Jest to turniej organizowany zazwyczaj co trzy lata, mający na celu wyłonić najsilniejszego wojownika na Ziemi. Pierwszy Tenkaichi Budokai, w którym Son-Goku wziął udział był 21. Chłopiec walczył tam w finale z Kame senninem w przebraniu pod imieniem Jackie Chan. Po długiej walce mistrz zwyciężył, a w nagrodę dostał 500 000 zeni. W 22. Tenkaichi Budokai wygrał Tenshinhan, w kolejnym Piccolo. Dalsze nie były już tak interesujące.

Tenkubekejiken: technika walki. Najlepsza technika Namu. Należy wzbić się wysoko w powietrze niczym ptak i następnie skierować się w dół celując złożonymi w krzyż rękoma w krtań przeciwnika. Ten kto został powalony tą techniką nie odzyskał przytomności przez 10 dni, jednak Son-Goku podniósł się już po kilku minutach.

Ten-Ron: (pol. Niebieski Smok) postać. Mistrz szkoły czarnego smoka konkurujący ze szkołą nowej gwiazdy. Postanowił zabić jej mistrza podczas turnieju Gozen Jiai. Na ringu został pokonany przez małego Son-Goku, który zastąpił mistrza.

Tenshinhan: (pol. Tenshin) postać. Wysoki łysy chłopak z dodatkowym okiem na czole. Przez jakiś czas był uczniem Gyozy, zaś do końca był przyjacielem małego Chaoza. Chciał zostać płatnym mordercą, jak Tao Pai Pai. Pojawił się na Tenkaichi Budokai 22. W pierwszej walce finałowej zmierzył się z Yamuchą. Bez problemu go pokonał. Później odbył z Kame senninem poważną rozmowę o jego przyszłości. W walce finałowej walczył z małym Son-Goku. Przez przypadek zwyciężył. Potem zamieszkał w Kame House, gdzie ciężko trenował. Kiedy pojawił się Piccolo Daimao, nauczył się techniki Mafuba. Omal nie zginął w walce z Drumem. Wziął udział w następnym Tenkaichi Budokai. W pierwszej walce pokonał Tao Pai Paia. Potem przegrał długą walkę z silnym Son-Goku. Kilka lat później walczył przeciwko Nappie. Bez żadnego problemu unicestwił jednego z Saibaimanów. Potem poświęcił życie, by pokonać wroga, lecz nic to nie dało. Kiedy zjawił się Buu, Tenshinhan ocalił życie małego Dendego.

Toma: postać. Kolejny wojownik, który walczył u boku Bardocka. Mierzył się z silnym Dodorią.

Tonin Jinka: (pol. Królik) postać. Przywódca gangu królika. Terroryzował niewielkie miasteczko, zamieniając kogo tylko zechciał w marchewkę. Pewnego dnia walczył z Son-Goku, przez to, że zamienił Bulmę w warzywo. Wtedy został wysłany na księżyc

Torubi: (pol. Torbi) postać. Jeden z silniejszych uczestników Anoyoichi Budokai. Wygląda jak duży owad. W półfinałach walczył z Paikuhanem. Szybko przegrał pojedynek.

T-Rex: (pol. Dinozaur) postać. Są to duże dinozaury. Pierwszy raz pojawił się jeden z nich, kiedy gonił małą Chi-Chi. Wiele lat później T-Rex biegał za Son-Gohanem, gdy ten trenował.

Trunks: (pol. Tronk) postać. Fioletowowłosy syn Bulmy i Vegety, brat Bry. Przybył z przyszłości, by ostrzec Son-Goku i resztę przed cyborgami. Z niezwykłą łatwością pokonał Freezera i Colda-Daio. Potem dał Son-Goku lekarstwo na chorobę, na którą wkrótce zachorował. Dzięki treningom nauczył się zamiany w Ultimate Super Saiya-jina. W walce z Seru został przez niego zabity. W czasach obecnych urodził się przed aktywacją cyborgów. Został najlepszym przyjacielem Son-Gotena. Jako, że jest od niego starszy o rok, ma większą siłę i szybkość. Wziął udział w Tenakichi Budokai. Walczył tam w finale z Son-Gotenem. Potem nauczył się techniki Fusion Dance, dzięki której mógł łączyć się z Son-Gotenem, tworząc Gotenksa. Potem wraz z Son-Goku i Pan wyruszył w kosmos w celu znalezienia Smoczych Kul. Został opanowany przez Bebi, ale nie na długo. Walczył przeciw Jinzo Ningen 17. Na koniec pomógł w walce z silnym Li-Shen-Ronem

Tsufuru-jinowie: (pol. Tsufulowie) rasa. Wysoko rozwinięta technologicznie rodzima rasa planety Plant. Chronili swoją planetę przed barbarzyńskimi Saiya-jinami. Ich cywilizacja była bardzo wysoko zaawansowana i posiadała technologię podróży statkami kosmicznymi w nadprzestrzeni. Nie przeszkodziło to Saiya-jinom zniszczyć całej populacji Tsufuru-jinów. Zanim to się jednak stało kilka komórek zostało wysłanych w kosmos z nadzieją, że ktoś je odbuduje. I niestety jedną z nich odbudował Doctor Miu, tworząc mutanta.


UdebunrikogeChi: technika walki. Użytkownik odrywa kawałek swego ciała i kotroluje go tak, by walczył z przeciwnikiem. Taką możliwość miał tylko Buu.

Ultimate Super Saiya-jin: (pol. Super wojownik) poziom Saiya-jina. Ultimate Super Saiya-jin niezbyt róźni się od Super Saiya-jina. Jest osobnik o żółtych włosach i zielonych oczach, otoczony złocistą poświatą. Ma on dłuższe włosy, które są bardziej sztywne. Ultimate Super Saiya-jin ma niezwykłą energię i dużo większe mięśnie. Bardzo długo trzeba czekać, by osiągnąć ten poziom. Gdy już się go osiągnie, następna przemiana wymaga mniej wysiłku.

Umigame: (pol. Morski Żółw) postać. Duży żółw morski, który wraz z Kame senninem zamieszkuje Kame House. Oczywiście potrafi mówić. Od małego został wychowywany przez Kame sennina, za co odwdzięcza mu się przyjaźnią. Pewnego razu zabłądził i nie mógł trafić do morza. Wtedy spotkał Son-Goku, dzięki któremu wrócił do domu.

Upachi: (pol. Upaczi) postać. Syn Bory. Pewnego dnia jego ojca zabił Tao Pai Pai. Przedtem został przyjacielem Son-Goku. Mały Saiya-jin postanowił, ze zbierze wszystkie Smocze Kule i wskrzesi Borę. Wtedy Upachi pomógł wojownikom, podczas turnieju Uranai Baby. Jego zadaniem było wraz z Purrem pokonanie Draculi.

U-Ron: (pol. Prosiak) postać. Mały sprośny prosiak. Potrafi zamienić się, w co tylko zechce, ale tylko na pięć minut. Potem musi minutę odpocząć. Mimo zmian rozmiaru wciąż ma tę samą siłę. Jest szkolnym kumplem Purra. Na początku terroryzował niewielką wioskę, porywając z niej dziewczęta, którym potem zapewniał luksusowy pobyt w swoim pałacu. Gdy spotkał Son-Goku i Bulmę, wyruszył z nimi na poszukiwania Smoczych Kul. Pewngo razu, gdy Pilaf wezwał Shen-Rona, U-Ron poprosił Dragona o damskie majteczki. Potem zamieszkał w Capsule Corporation.

Uranai Baba: (pol. Baba Gula) postać. Staruszka o fioletowo-różowych włosach. Jest siostrą Kame sennina. Przepowiada przyszłość, a za swoje usługi bierze aż 10 000 000 zeni. Do jej pracy służy jej kryształowa kula, która jest także jej jedynym środkiem lokomocji. Natomiast jeżeli, ktoś nie posiada żądanej sumy pieniędzy, może podjąć wyzwanie i zmierzyć się z jej pięcioma zawodnikami, czyli z Draculą, Suke, Mirą, Akkumanem i Son-Gohanem. W przypadku, jeśli ktoś zwycięży, dostanie odpowiedź na swoje pytanie niczego nie płacąc. Poza tym potrafi sprowadzić umarłego na jeden dzień do świata żywych.

Uub: (pol. Ub Ub) postać. Ciemnoskóre dziecko, które zapisało się do Tenkaichi Budokai 28. Dostał się on do walk finałowych, gdzie musiał zmierzyć się z niepokonanym Son-Goku. Wtedy, aby chłopiec pokazał całe swe możliwości, Saiya-jin doprowadził go do wściekłości, obrażając jego rodziców. Pod koniec walki obaj wojownicy odlecieli, by tam razem potrenować. Po kilku latach Uub połączył się z dobrym Buu i walczył z Bebi, lecz był od niego słabszy. Potem walczył trochę z Jinzo Ningen 17 i Li-Shen-Ronem. W rzeczywistości malec był reinkarnacją złego Buu.

Uu-Shen-Ron: (pol. Pięciogwiezdny Smok) postać. Jeden z siedmiu złych Dragonów. Posiadał zdolnośc manipulowania energią elektryczną. Z jakiejś wioski pochłonął całą elektryczność. Potem spotkał Son-Goku i Pan. Był od nich znacznie silniejszy, ale w pewnym momencie zaczął padać deszcz i nastąpiło zwarcie.


T-U -- ENCYKLOPEDIA
-
INFORMACJE
Informacje ►
Dragon Ball Z (film 14): Bitwa bogów
STRONA KORZYSTA Z PLIKÓW COOKIE: POLITYKA PRYWATNOŚCI
Konnichiwa
Anime Revolution Sprites Twierdza RPG Maker