Informacje

Dragon Ball

INFORMACJE
-
ENCYKLOPEDIA -- M-N

Jest to jedyna w swoim rodzaju encyklopedia Dragon Balla. Większej i lepiej opisanej listy niż ta nie znajdziecie nigdzie indziej. W jej skład wchodzi bardzo wiele pojęć, które mają związek z tą mangą i anime. W nawiasach podano nazwy używane w polskiej wersji. Zaraz po nawiasie podane jest czym jest opisywane wyrażenie (np. postać). Oczywiście dłuższe opisy z obrazkami można znaleźć na poszczególnych stronach witryny. Tutaj są tylko ogólne skróty. Życzymy miłego czytania.


A-B | C-D | E-G | H-J | K-L | M-N | O-R | S | T-U | V-Z

M2: planeta. Jest zamieszkana przez cyborgi i roboty. Z tej właśnie planety pochodzi mały Giru. Dyktatorem jest tu Rirudo, a właścicielem Doctor Miu. Pojawia się podczas poszukiwań starych Smoczych Kul.

Mafuba: (pol. Trąba powietrzna) technika walki. Specjalny ładunek Chi, który jest używany do łapania potworów. Wirujący pocisk energii wystrzelony w kierunku przecwnika. Schwytany jest wciągnięty do puszki lub butelki. Wymyślona przez Mutaito.

Mai: (pol. Maja) postać. Wysoka i długowłosa brunetka. Zawsze nosi na sobie wojskowe ubranie. Wraz z Shuu jest współpracowniczką i ochroniarzem Pilafa.

Ma-jinowie: (pol. Czarnoksiężnicy) rasa. Niscy, mają oliwkową skórę i wyłupiaste oczy. Mogą teleportować dowolne obiekty w dowolne miejsca. Potrafią opanować mentalnie osobników.

Makankosappo: technika walki. Jedna z najsilniejszych technik Piccolo. Jest to pocisk Chi, potrafiący przebić najsilniejsze zbroje. Użytkownik układa palec wskazujący i środkowy na czole i koncentruje energię bardzo długo, po czym wystrzeliwuje ją w stronę przeciwnika. Pierwszy raz zastosowana w walce z Raditzem.

Makosen: technika walki. Użytkownik gromadzi energię Chi w rejonie dłoni, po czym strzela z każdej ręki, jedna po drugiej. Jest to niezbyt mocny atak.

Makyo: planeta. Świat Garikku i Garikku Juniora, który co 1 000 lat zbliżał się do Ziemi. Kiedy Garikku Junior czuje bliskość planety, jego moc wzrasta do maksimum. Makyo została zniszczona przez Son-Gohana.

Makyo-jinowie: rasa. Rasa sinozielonych goblinów. Zamieszkują planetę Makyo, która to jest źródłem ich siły. Chcieli mieć władzę nad Ziemią, ale przegrali w walce o tron wszechmogącego.

Man-Wolf: (pol. Wilkołak) postać. W momencie, gdy zobaczy ksieżyc w pełni, staje się człowiekiem, gdyż w dzień jest wilkiem. Kiedy Kame sennin zniszczył satelitę Ziemi, Man-Wolf był wilkiem. Po trzech latach wziął udział w turnieju i wylosował walkę z Kame senninem. Oczywiście przegrał, a wtedy mistrz zahipnotyzował go i pokazał mu głowę Kuririna od tyłu, która to bardzo przypominała księżyc. Po kilku sekundach Man-Wolf stał się znowu człowiekiem, po czym odszedł ucieszony.

Mariko: (pol. Malako) postać. Uczestnik Anoyoichi Budokai. Doszedł do walk finałowych, gdzie pokonał dużego Froga. Później musiał wygrać pojedynek z Son-Goku, lecz wtedy przegrał.

Marron: (pol. Maron) postać. Córka Kuririna i Jinzo Ningen 18. Ma blond włosy związane czerwonymi wstążkami w dwa kucyki. Nosi to samo imię, co miłość Kuririna sprzed lat.

Marron: (pol. Mara, Marlena) postać. Niebieskowłosa dziewczyna, która pojawiła się, jako przyjaciółka Kuririna i została jego wielką miłością. Bardzo uwielbiała chodzić na zakupy. Nazywała Bulmę i Chi-Chi starszymi paniami. Zmieniała partnerów, jak rękawiczki. W końcu odeszła od Kuririna i odjechała z kimś innym. Potem pojawiła się jeszcze raz w Kame House, szukając Kuririna i twierdząć, że to on był tym jedynym.

Masenko: technika walki. Potężny ładunek energetyczny. Użytkownik zbiera energię nad głową za pomocą obu rąk. Wystrzeliwuję energię pchnięciem rękami w przeciwnika.

Meat: planeta. Niewielka planeta. Obecnie jest niezamieszkana, gdyż została spacyfikowana przez Bardocka i jego kumpli. To tutaj Dodoria i podwładni Freezera dopadli Bardocka i innych.

Meat-jinowie: rasa. Ta rasa została całkowicie zniszczona przez wojowników Saiya-jińskich z rozkazu Freezera.

Medametcha: postać. Jest on jednym z podwładnych Sluga. Posiada olbrzymią siłę fizyczną. Poza tym potrafi bardzo szybko klonować siebie samego.

Medical Ed: przedmiot. Specjane łóżko szpitalne stworzone do tego, aby kuracja regeneracyjna trwała krócej. Son-Goku skorzystał z tego po ciężkiej walce z Vegetą, kiedy to został bardzo poważnie zraniony.

Metamoru: planeta. Na tej planecie żyje rasa, która nauczyła Son-Goku bardzo skutecznej techniki walki Fusion Dance.

Metamoru-jinowie: (pol. Metamorzy) rasa. Rasa kosmiczna, która zamieszkuje planetę Metamoru. To właśnie oni nauczyli Son-Goku techniki walki Fusion Dance.

Mettalic: (pol. Sierżant Metalik) postać. Jest on wielkim cyborgiem, który pilnuje jednego z pięter w wieży generała Red Ribbon White. Zawsze nosi ciemne okulary i szarą kurtkę bez rękawów. Musiał zmierzyć się z małym Son-Goku. W tamtym pojedynku stracił głowę oraz rękę. Mimo tego walczył dalej, ale nagle wysiadły mu baterie i przestał działać.

Mikokatsun: postać. Stwór stworzony przez asystenta Doctora Willow. Jego ciało jest miękkie, jak pierzyna. Na początku wraz z kumplami pokonał Kame sennina. Potem zaczął walczyć z Son-Goku. Oczywiście po kilkudziesięciu sekundach został pokonany.

Minosha: (pol. Minosia) postać. Młodszy brat Tapiona. Przed wieloma laty wraz z bratem pokonali demona Hirudegana. Jego połowy umieścili w swych ciałach. Następnie odseparowali się od siebie. Niestety po jakimś czasie część potwora uwolniła się i zdeptała nogą Minoshę.

Mira: (pol. Mumia) postać. Był trzecim wojownikiem Uranai Baby. Walczył z Yamuchą. Był bardzo szybki, a w pojedynku używał bandaży jako broni. Bez problemu pokonał przeciwnika i prawie go zabił. Następnym, z którym walczył był Son-Goku. W tej walce Mira przegrał.

Mister Popo: (pol. Pan Momo) postać. Czarnoskóry z turbanem na głowie, wierny sługa Kami-Samy. Jest niski i krępej budowy. Mimo tego potrafi bardzo szybko się poruszać i walczyć. Jest bardzo lojalny wobec swojego pana i gotowy oddać za niego życie. Był twórcą modelu Shen-Rona. Zwykle nie opuszcza Rajskiego Pałacu, ale jeśli już musi, to jako środka lokomocji używa swojego latającego dywanu. Był niezłym trenerem Son-Goku. Zna bardzo dobrze język Namek-jinów.

Mister Satan: (pol. Herkules) postać. Wysoki, barczysty człowiek z czarnym wąsem. Po pokonaniu Seru, został wykreowany przez media na najsilniejszego wojownika Ziemi i w ogóle całego świata. Jest niezłym wojownikiem, jak na zwykłego Ziemianina, ale latać nie potrafi. Nigdy nie ucieka panicznie, a poza tym jest zawsze tam, gdzie się coś dzieje. Jest ojcem ładnej Videl, która jest od niego wiele silniejsza. Wielokrotnie wygrywał w Tenkaichi Budokai.

Moai O: postać. Jest on dyktatorem bardzo odległej od Ziemi planety o nazwie Arlia. Pewnego dnia odebrał tron oraz żonę Lemurię, prawowitemu królowi, którego potem wtrącił do więzienia. Tyran zmuszał poddanych do walk między sobą. Kiedy na jego planecie zjawili się Nappa i Vageta, zginął z ich rąk.

Moumy: (pol. Moumy, Moumany) rasa. Wyglądem przypominają ogromne dżdżownice z kłami i pazurami. Są mięsożerne i bardzo szybkie.

Mohichan: (pol. Mohichanin) postać. Jeden z wielu uczestników Tenkaichi Budokai. W kwalifikacjach walczył z Yamuchą i przegrał.

Mo Kekko: (pol. Tygrys) postać. Wojownik biorący udział w Tenkaichi Budokai. Jego wzrost jest równy aż 2,3 metra. Dostał się do walk finałowych i tam musiał walczyć z Pan. Myślał, że pokona ją bez problemu, kiedy nagle wylądował za matą.

Mutaito: (pol. Mutarito) postać. Prowadził sławną na całej Ziemi szkołę sztuk walki. Walczył z Piccolo Daimao, kiedy ten terroryzował planetę. W pierwszej walce został pokonany, więc odszedł trenować w góry. Kiedy wrócił wykorzystał technikę Mafuba i dzięki temu udało mu się zamknąć wroga w puszcze. Niestety swoje zwycięstwo przypłacił życiem.

Mutchy-Motchy: (pol. Mód Mod) postać. Osobnik z długim biczem, który panował na planecie Lude. Jeżeli jego podwładni nie zdobyli Smoczej Kuli, to on kierował zamienianiem ich w lalki, po czym wrzucał je do wielkiego dzbana. Kiedy zjawili się u niego Son-Goku i Trunks, Mutchy-Motchy odrodził się ze swojego bicza i przybrał nową silniejszą postać. Mimo tego przegrał walkę. Przedtem jednak zamienił w lalkę Pan.

Muuri: postać. Jest drugim najstarszym Namek-jinem. Jego wioska została zaatakowana przez Freezera i jego ludzi. Podczas walk wpadł na genialny pomysł, by zniszczyć Scautery wrógów, przez co nie będą mogli znaleźć innych wiosek. Jego plan powiódł się, a potem przegrał w walce z Dodorią. Po jakimś czasie ożył dzięki Smoczym Kulom. Po śmierci Saichoro, Muuri został wodzem Namek-jinów. Poza tym przejął moc twórcy Smoczych Kul.

Mystic Attack: technika walki. Jest to zdolność do wydłużania swoich ramion, która ma na celu złapanie przeciwnika poprzez niespodziewany atak z zaskoczenia. Może być używana tylko przez Namek-jinów.


Nadludzie: (pol. Nadludzie) rasa. Rasa stworzona do jednego celu. Mieli oni unieszkodliwić najsilniejszego wojownika na Ziemi. Było ich trzech. Każdy był inny i miał inną technikę walki. Pokonali Piccolo, ale z Son-Goku ostatecznie przegrali.

Nail: (pol. Nail) postać. Najsilniejszy wojownik z planety Namek oraz sługa i strażnik Saichoro. Nie wiedzieć czemu z wyglądu jest bardzo podobny do Piccolo. Postanowił zmierzyć się z Freezerem, mimo iż wiedział, że nie ma z nim szans. Chciał w ten sposób dać czas Dende, który to miał pomóc przyjaciołom i wezwać Porungę. Nail już na początku walki stracił rękę, ale szybko odrosła mu nowa. Kiedy był wpółżywy, natrafił na niego Piccolo, który połączył się z nim.

Namek: (pol. Namek) planeta. Rodzima planeta Namek-jinów. Rozmiarem jest podobna do Vegety, ale ma słabsze pole grawitacyjne. Namek-jinowie żyli tam spokojnie aż do czasu zniszczenia jej przez Freezera. Orbitowały tam trzy słońca, na skutek czego na Namek nigdy nie było nocy. Miało to wpływ na różnorodność fauny i szaty roślinnej.

Namek Fusion: fuzja. Fuzja tego typu ma właściwie tylko jeden zasadniczy warunek - obaj wojownicy muszą być Namek-jinami. Użytkownik dotyka drugiego Namek-jina, po czym następuje scalenie. Główny użytkownik nie zmienia wyglądu, ale dodatkowo zachowuje komplet wspomnień, doświadczeń i umiejętności drugiego użytkownika.

Namek-jinowie: (pol. Nameczanie) rasa. Pokojowo nastawiona rasa wyróżniająca się zieloną skórą i czułkami na czole. Potrafią regenerować jak jaszczurki każdą utraconą część ciała. Bezpłciowa rasa. Młode pokolenie wykluwa się z jaj. Namek-jinowie nie muszą jeść, do życia wystarczy im picie zwykłej wody. Niektórzy potrafią tworzyć Smocze Kule.

Namu: (pol. Nam) postać. Uczestnik 21. Tenkaichi Budokai, pochodzący z ubogiej w wodę wioski. Startował wierząc, że nagroda ocali go i resztę mieszkańców wioski. W pierwszej walce finałowej pokonał Lafan. W następnej musiał zmierzyć się z Son-Goku. Wykorzystał swoją najlepszą technikę, lecz i tak przegrał. Potem dzięki kapsułkom Hoi-Poi, otrzymanym od Kame sennina, dostarczył wioscę potrzebną wodę, która była przecież za darmo.

Nappa: (pol. Nappa) postać. Wysoki, bardzo umięśniony Saiya-jin, który przybył na Ziemię wraz z Vegetą. Chwilę po wylądowaniu zasadził nasiona, z których wyszli Saibaimany. Później walczył, z jego winy zginęli Chaoz, Tenshinhan i w końcu Piccolo. Kiedy miał zgnieść Son-Gohana, zjawił się silny Son-Goku. Po krótkiej walce Nappa przegrał, a wtedy został wyrzucony w powietrze, po czym zabity przez Vegetę.

Neizu: postać. Ciemnoskóry i wysoki podwładny Coolera. Walczył z Son-Goku.

Nikki: postać. Jest jednym ze sług Garikku Juniora. Mierzył się z Son-Goku, ale nie dał mu rady. Jego skóra ma kolor szary, a włosy biały.

Nokku: (pol. Knok) postać. Kolejny, który brał udział w Tenkaichi Budokai. Doszedł do finału, w którym wylosował walkę z Vegetą. Przed pojedynkami wraz z Kyaputen Chiken uciekł z turnieju.

North Kaio-Sama: (pol. Kaito) postać. Jest wielkim mistrzem sztuk walki. Żyje na niewielkiej planecie, w towarzystwie Bubblesa i Gregorego. Do jego siedziby prowadzi tylko Snake Way. Jest niski, ma błękitną skórę, czarne czułki i zawsze nosi ciemne okulary. Wymyślił bardzo skuteczne techniki Genki-Dama oraz Kaioken. Bardzo uwielbia żarty i dowcipy. Jego uczniowie muszą śmiać się z jego dowcipów, gdyż w przeciwnym razie odmawia im treningu.

North Kaioshin: (pol. Bóg Strefy Północnej) postać. Jeden z Kaioshinów, którzy walczyli przeciwko Buu. Oczywiście nie przeżył pojedynku. Jest gruby i lubi łowić ryby.

Nyoibo: (pol. Magiczny kij) przedmiot. Kij, który potrafi się powiększać. Tylko dzięki niemu można dostać się do Rajskiego Pałacu. Na początku Nyoibo był własnoscią starego Son-Gohana, potem miał go Son-Goku, a od czasu pojedynku z Piccolo, kij leży w wieży Karina.


M-N -- ENCYKLOPEDIA
-
INFORMACJE
Informacje ►
STRONA KORZYSTA Z PLIKÓW COOKIE: POLITYKA PRYWATNOŚCI
Anime Revolution Sprites Twierdza RPG Maker