Informacje

Dragon Ball

INFORMACJE
-
ENCYKLOPEDIA -- K-L

Jest to jedyna w swoim rodzaju encyklopedia Dragon Balla. Większej i lepiej opisanej listy niż ta nie znajdziecie nigdzie indziej. W jej skład wchodzi bardzo wiele pojęć, które mają związek z tą mangą i anime. W nawiasach podano nazwy używane w polskiej wersji. Zaraz po nawiasie podane jest czym jest opisywane wyrażenie (np. postać). Oczywiście dłuższe opisy z obrazkami można znaleźć na poszczególnych stronach witryny. Tutaj są tylko ogólne skróty. Życzymy miłego czytania.


A-B | C-D | E-G | H-J | K-L | M-N | O-R | S | T-U | V-Z

Kaio: (pol. Kaito) planeta. Jedna z czterech takich planet. Jest ona bardzo mała, mimo to ma 10 razy większą grawitację niż Ziemia. Pojawia się ona po tym jak Son-Goku ginie w walce z Raditzem. Trafia tam by zwiększyć swoją siłę. Na tej planecie trenowali również Yamucha, Tenshinhan, Chaoz i Piccolo. Została ona zniszczona podczas walki z Seru i nigdy nie powstała na nowo.

Kaio: rasa. Kaio żyją na własnych planetach unoszących się nad terytorium nieba. Najlepiej poznajemy North Kaio-Samę, który trenuje Son-Goku przed przybyciem Vegety i Nappy na Ziemię. Reszta Kaio nie różnią się prawie niczym. Na szczęście są z nich dobrzy nauczyciele technik walki.

Kaiobito: (pol. Szibito) postać. Jest to osobnik, który powstał w wyniku połączenia się East Kaioshina i Kibito, przy pomocy Potara Earring Fusion. Nie robił on nic szczególnego, poza tym, że teleportował na swoją planetę Son-Goku, Vegetę i Mister Satana na chwilę przed wybuchem Ziemi.

Kaioken: (pol. Kaito) technika walki. Użytkownik wielokrotnie powiększa swą siłę. Wojownika otacza siła koloru czerwonego. Ta technika jest gróźna dla słabych użytkowników, ponieważ ciało może nie wytrzymać tak wielkiej energii.

Kaioshinkai: planeta. Mieszkają tam wyłącznie bogowie. Na planetę nie mają wstępu zwykli śmiertelnicy. Podczas walki z Buu zostaje złamana ta zasada i dostaje się tam Son-Gohan, który miał być jedynym zdolnym do pokonania wroga wojownikiem. Można tam zauważyć piękną roślinność oraz jeziora. Przechowywany jest tam Z Sword.

Kaioshinowie: (pol. Bogowie) rasa. Kaioshin to nieśmiertelna grupa protektorów swoich olbrzymich sektorów. Trzech z nich zostało zabitych przez Buu, a jedyny, który ocalał to East Kaioshin, władca galaktyki, w której znajduje się Ziemia. Nie są zbyt silni fizycznie, ale mają ogromny wpływ na życie własnej galaktyki.

Kaizoku Robo: (pol. Piracki robot) postać. Stary robot, skonstruowany po to, by pilnować pirackiego skarbu. Ma długą głowę, a zamiast prawej ręki posiada karabin maszynowy, zaś w lewej trzyma długi miecz. Jest bardzo szybki i silny. Natknął się na małego Son-Goku, Kuririna i Bulmę. Został pokonany z zaskoczenia.

Kakao: postać. Jest on jednym z towarzyszy Taurusa. Walczył z Yamuchą i bardzo łatwo go pokonał, lecz nie zabił. Później mierzył się z Son-Goku i był od niego zdecydowanie słabszy.

Kamehameha: (pol. Fala Uderzeniowa, Kamehameha) technika walki. Użytkownik wypowiada słowo "Kamehameha", zbiera enregię Chi w dłoniach i wystrzeliwuje ją prosto w przeciwnika. Wymyślona przez Kame sennina. Son-Goten ma możliwość korzytania z tej techniki, ale ma problemy z jej wymówieniem i mówi "Kamekameka".

Kame House: (pol. Żółwia Dom) przedmiot. Niewielki domek Kame sennina. Jest on położny na niewiele większej od niego wysepce. Bez problemu można go pomniejszyć i ukryć w Hoi-Poi. Tu Kame sennin wiedzie samotny żywot w towarzystwie starego żółwia Umigame. Po niedługim czasie do Kame House sprowadzili się raczej na stałe Ranchi, U-Ron oraz Purr.

Kame sennin: (pol. Genialny Żółw) postać. Ponad trzystuletni starzec. Ma siostrę Uranai Babę. Jest łysy, ma białą brodę i często nosi czarne okulary. Na plecach nosi czasami ciężką żółwią skorupę. W młodości wraz z Gyozą był uczniem wielkiego mistrza Mutaito. Po śmierci swego mistrza został jednym z największych wojowników na Ziemi. Wymyślił bardzo mocną technikę walki zwaną Kamehameha, czyli żółwim atakiem. Kiedy był już stary został nauczycielem sztuk walki. Najpierw uczył starego Son-Gohana oraz Gyuumao. Potem wraz z Umigame zamieszkał na niewielkiej wysepce. Po wielu latach został trenerem małego Son-Goku i Kuririna. Zdobył główną nagrodę w Tenkaichi Budokai 21. Później postanowił pokonać Piccolo Daimao, lecz nie zdołał i poniósł śmierć. Został wskrzeszony przez Dragona, ale nie odgrywał już znaczącej roli.

Kami-Sama: (pol. Wszechmogący) postać. Ma zielona skórę i czułki. Gdy na Namek klimat zaczął się gwałtownie zmieniać i zagrażała jej zagłada, wysłano go na Ziemię. Na miejscu uderzył się mocno w głowę i zapomniał o swoim pochodzeniu. Dorastał samotnie wśród gór, czekając na swoich rodziców, aż w końcu postanowił wyruszyć w świat. Ubiegał się o tron wszechmogącego, ale żeby dostać to stanowisko, musiał najpierw wyzbyć się z siebie zła. W końcu, podczas gdy spał z jego serca wyszedł Piccolo Daimao, który zaczął siać spustoszenie na Ziemi. Jedyna zależność między Kami-Samą a nim polegała na tym, że jeśli jeden zginie z drugim od razu stanie się to samo. Podczas panowania, stworzył Shen-Rona oraz Smocze Kule. W momencie kiedy Son-Goku zabił Piccolo Daimao, Kami-Sama nie zginął, gdyż w ostatnim momencie narodził się syn wroga. Był nauczycielem Son-Goku przed Tenkaichi Budokai 23. Potem pojawił się na tym turnieju w ciele Shena, by zamknąć Piccolo w buteleczce. Niestety wpadł we własną pułapkę i przegrał pojedynek, ale na szczęście uwolnił go Son-Goku, podczas finałowej walki. Kiedy na Ziemi pojawił się Raditz, Kami-Sama powiedział Son-Goku o North Kaio-Samie. Wiele lat później połaczył się na stałę z Piccolo, by móc pokonać Seru.

Kami-Sama Space Ship: przedmiot. Tym to statkiem Kami-Sama przyleciał na Ziemię z bardzo odległej planety Namek. Obsługiwanie się nim wymaga znajomości języka Namek-jinów.

Kanassa: planeta. Żyją tutaj niezwykłe rybie stwory mające zdolności telepatyczne. Bardock oczyścił całą planetę mimo klątwy, jaką zrewanżowali mu się mieszkańcy tej planety.

Kanassa-jinowie: rasa. Rasa, która bardzo dawno temu mieszkała na planecie Kanassa. Były to rybopodobne stwory o zdolnościach telepatycznych. Pewnego razu Bardock oczyścił ten glob z mieszkańców.

Karin: (pol. Kocur, Karen) postać. Jest on mistrzem najwyższej wieży na Ziemi. Wygląda, jak zwykły biały kocur. Posiada telepatyczne zdolności i jest mistrzem sztuk walki. Jako jedyny uprawia fasolkę Senzu Bean, która wiele razy pomagała Son-Goku i innym w trudnych sytuacjach. Od jakiegoś czasu mieszka na swojej wieży z Yajirobeiem. Legenda głosiła, że jeśli ktoś wejdzie na szczyt wieży i napije się magicznej wody, to zostanie najsilniejszym wojownikiem. Aby jednak to zrobić należało ją najpierw odebrać Karinowi. Kame senninowi zabrało to aż 3 lata, natomiast Son-Goku zdobył ją w trzy dni. Potem ten Animal nie robił nic szczególnego.

Kaukusudan: technika walki. Użytkownik wystrzeliwuje z obu rąk promień energii nad głowami przeciwników, rozdziela go na mniejsze części i atakuje wrogów od góry. W ten sposób zginęła większość Saibaimanów.

Ken Po Ka: postać. Jest on jednym z wojowników Tenkaichi Budokai. W kwalifikacjach musiał pokonać małego Kuririna. Oczywiście nie udało mu się.

Kiaiho: technika walki. Niewidzialna technika odrzucająca przeciwnika w tył. Może być wystrzelona z ręki lub z oczu.

Kibito: (pol. Kibito) postać. Towarzysz East Kaioshina. Jest wielki, ma czerwoną twarz i długie siwe włosy. Jako jeden z nielicznych potrafi przenieść dowolną liczbę osób w wybrane miejsce. Przybył wraz z Kaioshinem na Ziemię. Wziął udział w Tenkaichi Budokai, ale nie doszło do walki jego z Son-Gohanem. Został bardzo szybko zabity przez Daburę. Potem przez Potara Earring Fusion połączył się na stałe ze swoim panem.

Kienzan: (pol. Tnąca tarcza) technika walki. Użytkownik podnosi rękę do góry i wytwarza płaski, dyskopodobny pocisk Chi, który potrafi przeciąć prawie wszystko. Pierwszy raz użyta przez Kuririna w walce z Nappą, który prawie by przez nią zginął.

Kikoho: technika walki. Najlepsza technika Tenshinhana. Użytkownik układa dłonie w trójkąt i wystrzeliwuje pocisk Chi, który robi w ziemi olbrzymi krater.

Kinkaku i Ginkaku: postacie. Są oni dwoma rozbójnikami, którzy kiedyś terroryzowali wioskę Chao za pomocą magicznego bukłaku. Jeżeli osoba wyczytana przez właściciela naczynia szybko nie odpowiadała, zostawała wsysana do bukłaku i tam zamieniana na alkohol. Son-Goku został zamknięty w tym naczynku, ale z niego wyszedł. Potem pokonał dwóch ludzi i zmusił ich do pracy na polach na rzecz wioski.

Kinton: (pol. Czarodziejska chmurka) przedmiot. Jest to chmura, na której można podróżować na dalekie odległości. Może ją kontrolować każdy pod warunkiem, że ma czyste serce. Na początku chmurka była Kame sennina, który dał ją Son-Goku, ten z kolei przekazał ją Son-Gohanowi, a ten Son-Gotenowi. Przy wieży Karina jest jedna olbrzymia taka chmura, z której pochodzą te mniejsze.

Kira: (pol. Kila) postać. Następny uczestnik Tenkaichi Budokai. Jest wysoki i czarnoskóry. W mgnieniu oka został pokonany przez przebranych Son-Gotena i Trunksa.

Kiraano: postać. Brał on udział w Tenkaichi Budokai. Doszedł do walk finałowych. Miał zmierzyć się z Kyaputen Chiken, ale do pojedynku nie doszło, gdyż jego przeciwnik uciekł.

Kokuo: (pol. Król) postać. Jest on królem Ziemi, bardzo podobnym do psa. Jego zadaniem jest szerzenie pokoju na planecie. Mieszka w swoim pałacu w Środkowym Mieście. Kiedy Piccolo Daimao odzyskał młodość, poleciał do niego, by przejąć tron.

Konats: planeta. Dom Tapiona i Minoshy. Kiedyś planeta była terroryzowana przez potężnego demona Hirudegana. Planeta ani razu nie uległa zniszczeniu.

Konats-jinowie: rasa. Jest to rasa zamieszkująca planetę Konats. Mieszkańców terroryzował demon Hirudegan. Należą do niej Tapion i Minosha.

Konkichi: (pol. Konki) postać. Mały i zielonoskóry osobnik podobny do lisa. Pewnego dnia Son-Goku uratował mu życie. Od tamtego momentu mały stał się dla Konkichiego wielkim bohaterem.

Kuririn: (pol. Krilan) postać. Niski i łysy chłowiek z sześcioma kropkami na czole. Poza tym od urodzenia nie posiada nosa, dzięki czemu udało mu się pokonać Bakuteriana podczas Tenkaichi Budokai. Jest pierwszym i najlepszym przyjacielem Son-Goku. Wraz z nim trenował pod okiem Kame sennina, po ucieczce z klasztoru. Brał udział w bardzo wielu Tenkaichi Budokai i za każdym razem dostawał się do walk finałowych. Kiedy był już silniejszy od swojego mistrza, stał się najsilniejszym Ziemianinem. Gdy spotkał Tamburine, zginął z jego rąk, ale został wskrzeszony dzięki Smoczym Kulom. Stanął w obronie swojej planety, kiedy zjawili się tam Saiya-jinowie. Jako jednemu z nielicznych udało mu się przeżyć. Potem wyruszył wraz z Son-Gohanem i Bulmą na Namek. Tam walczył z niepokonanym Freezerem, co przypłacił życiem. Kiedy eksplodował, Son-Goku osiągnął poziom Super Saiya-jina. Na Ziemi poznał dziewczynę Marron. Potem Kuririn wraz z innymi walczył przeciwko Garikku Juniorowi. Po kilku latach zakochał się w Jinzo Ningen 18 i wkrótce się z nią ożenił. Wtedy zapuścił włosy. Później miał z nią córeczkę o imieniu Marron.

Koshoku: technika walki. Ta technika polega na jedzeniu światła. Użytkownik otwiera usta i pochłania całe światło, które znajduje się w pobliżu. Używał jej Yakon.

Kuwi: postać. Jest on jednym z silniejszych podwładnych Freezera. Na głowie na dwie dysze, a jego skóra ma kolor ciemnofioletowy. Od zawsze poniżał Vegetę, który był od niego słabszy o 1 000 jednostek. Na planecie Namek miał rozkaz zabicia tego Saiya-jina, ale stało się odwrotnie.

Kyaputen Chiken: (pol. Kapitan Kurczak) postać. Kolejny uczestnik Tenkaichi Budokai. W jednej z walk finałowych miał zmierzyć się z Kiraano, ale uciekł z turnieju.

Kyodaika: technika walki. Ta technika polega na powiększaniu ciała. Użytkownik powiększa swe ciało do ogromnych rozmiarów, ale tym samym spowalnia swoje ruchy.


Lafan: (pol. Wiola) postać. Uczestniczka jednego z Tenkaichi Budokai. Doszła do finałów, gdzie musiała się zmierzyć z Namu. W celu pokonania przeciwnika rozebrała się. Mimo to wkrótce przegrała.

Ledgic: (pol. Pan Lecik) postać. Ochroniarz Don Kea. Był silniejszy od innych. Walczył z Son-Goku, ale kiedy ten zamienił się w Super Saiya-jina, Ledgic przegrał pojedynek.

Lemuria: (pol. Lemuria) postać. Jest ona królową planety Arlia. Z przymusu została żoną Moai O, kiedy ten uwięził jej narzeczonego w więzieniu. Zginęła z prawowitym małżonkiem po tym, jak Vegeta i Nappa pokonali tyrana i wysadzili cały glob.

Leon: (pol. Leon) postać. Jest on dużym robotem, skonstruowanym na plan lwa. Został w mgnieniu oka pokonany przez Son-Goku.

Li-Shen-Ron: (pol. Jednogwiezdny Smok) postać. Jest najsilniejszym z siedmiu złych Dragonów. Jego skóra jest koloru białego. Wchłonął wszystkie Smocze Kule, dzięki czemu zyskał moc pozostałych Shen-Ronów. Prawie zginął w walce z Gogetą, gdy ten w nieodpowiednim momencie rozdzielił się na Vegetę i Son-Goku. Potem zmierzył się z szybkim Suu-Shen-Ronem i niestety pokonał go. W końcu, kiedy wszystko wydawało się stracone, został unicestwiony przez Son-Goku, który to wykorzystał technikę Genki-Dama.

Lucifer: postać. Błękitnoskóry i ciemnowłosy osobnik, który chciał zniszczyć słońce, by nastało królestwo ciemności. Nie udało mu się to, ponieważ został unicestwiony przez małego Son-Goku.

Lude: (pol. Lud) planeta. Niewielka planeta, ale znajdowała się na niej jedna ze Smoczych Kul. Niestety bronił jej potężny Mutchy-Motchy.

Lude: (pol. Lud) postać. Wielki i bardzo silny cyborg. Miał wielką moc, ale nie umiał jej poprawnie wykorzystać. Jego jedyny słaby punkt doprowadził do zniszczenia go przez Son-Goku oraz Pan.


K-L -- ENCYKLOPEDIA
-
INFORMACJE
Informacje ►
STRONA KORZYSTA Z PLIKÓW COOKIE: POLITYKA PRYWATNOŚCI
Anime Revolution Sprites Twierdza RPG Maker