Informacje

Dragon Ball

INFORMACJE
-
ENCYKLOPEDIA -- V-Z

Jest to jedyna w swoim rodzaju encyklopedia Dragon Balla. Większej i lepiej opisanej listy niż ta nie znajdziecie nigdzie indziej. W jej skład wchodzi bardzo wiele pojęć, które mają związek z tą mangą i anime. W nawiasach podano nazwy używane w polskiej wersji. Zaraz po nawiasie podane jest czym jest opisywane wyrażenie (np. postać). Oczywiście dłuższe opisy z obrazkami można znaleźć na poszczególnych stronach witryny. Tutaj są tylko ogólne skróty. Życzymy miłego czytania.


A-B | C-D | E-G | H-J | K-L | M-N | O-R | S | T-U | V-Z

Valez: (pol. Vales) postać. Ładna dziewczyna, którą podrywał Son-Goten. Pochodziła z bogatej rodziny. Nawet nie wiedziała, jak się je na przykład lody czy hamburgery.

Vegeta O: (pol. Król Vegeta) postać. Ojciec Vegety. Dawny król planety Vegeta. Próbował pokonać silnego Freezera, gdyż ten chciał zobaczyć jego syna. Był za słaby, przez co bardzo szybko przegrał walkę.

Vegeta: (pol. Vegeta) planeta. Potężna planeta. Ma silne pole grawitacyjne, co stało się powodem mocy jej mieszkańców. Na początku żyły tu dwie rasy, które ze sobą walczyły, Tsufufu-jin i Saiya-jin. Była to potyczka intelektualistów i mięsniaków. Ostatecznie bitwa miała miejsce, gdy Saiya-jinowie zamienili się w Ozaru i pokonali Tsufuru-jinów. Planeta została wkrótce zniszczona przez Freezera.

Vegeta: (pol. Vegeta) postać. Syn Vegety O i książę Saiya-jinów. Gdy był mały wraz z ojcem podbijał planety dla Freezera. Podczas jego nieobecności, Freezer zniszczył jego planetę, a Vegecie wmówił, że był to skutek uderzenia wielkiego meteorytu. Wraz z Nappą wyruszył na Ziemię, gdy dowiedział się o Smoczych Kulach. Stoczył tam trudną walkę, w której omal nie stracił życia. Później postanowił zdobyć Smocze Kule z Namek, których Freezer także szukał. Pokonał Kuwiego, Dodorię, Zarbona oraz Goldo. Próbował zabić Freezera, lecz nie mógł zadać mu ani jednego ciosu. Po śmierci tyrana zamieszkał na Ziemi w Capsule Corporation. Ożenił się z Bulmą i miał z nią syna Trunksa i córkę Bra. Zaczął trenować w statku kosmicznym, o sile przyciągania równej 300 G. Dzięki temu osiągnął poziom Super Saiya-jina. Walczył z cyborgami. Po tym jak został pokonany przez Seru, trenował w Room of Spirit and Time. Potem został opanowany przez Babidiego. Walczył z grubym Buu i poświęcił własne życie. Niestety na darmo. Potem Enma-Daio wypuścił Vegetę z piekła, by pomógł Son-Goku pokonać demona. Dzięki Potara Earring Fusion połączył się z kumplem tworząc Vegetto. Wkrótce fuzja się rozpadła, a Vegeta nie wrócił już do piekła. Później został opanowany przez Bebiego. Po zabiciu wroga, próbował pokonać Jinzo Ningen 17, lecz był od niego słabszy. Na koniec walczył z Li-Shen-Ronem. Wtedy dzięki Bulmie, osiągnął na jakiś czas poziom Super Saiya-jina 4. Potem dzięki technice Fusion Dance stworzył z Son-Goku silnego Gogetę.

Vegeta Junior: postać. Dzieciak z pokolenia Vegety. Bez problemu potrafił zamienić się w Super Saiya-jina. Brał udział w Tenkaichi Budokai. Doszedł do finału, gdzie zmierzył się z Son-Goku Juniorem. Nie wiadomo, kto był silniejszy.

Vegetto: (pol. VeGo) postać. Powstał on z drugiego połączenia Vegety z Son-Goku. Jest najsilniejszym wojownikiem we wszechświecie. Jego zadaniem było pokonanie Buu. Mógł on zrobić to bez problemu, lecz wolał najpierw uwolnić zaabsorbowanych przez wroga przyjaciół. Więc po krótkiej walce dał się wchłonąć potworowi. Kiedy był już w środku demona, nie wiedzieć czemu rozpadł się na dwóch osobników.

Vidal: (pol. Vidal) planeta. Planeta zamieszkiwana przez najlepszych lekarzy w całym wszechświecie. Pojawia się ona niedługo po znalezieniu nieprzytomnego chłopca, który wymagał leczenia.

Videl: (pol. Videl) postać. Ładna, czarnowłosa córka Mister Satana. Jest dużo silniejsza od ojca. Chodziła do tej samej klasy, co Son-Gohan. Kiedy rozszyfrowała, że to on jest Great Saiyamanem, zmusiła go, by nauczył ją latać. Powiedziała mu o 25. Tenkaichi Budokai. Potem wzięła udział w tym turnieju. Doszła do walk finałowych, gdzie musiała pokonać Supopobicchi, który stał się sługą Babidiego. Nie dała rady przeciwnikowi. Początkowo miała długie włosy, ale je obcięła. Wzięła ślub z Son-Gohanem, po czym urodziła córkę Pan.

Violet: (pol. Kapitan Fiołek) postać. Kobieta służąca w Red Ribbon. Ma fioletowe włosy. Udało jej się zdobyć jedną Smoczą Kulę. W momencie kiedy mały Son-Goku zaatakowaał siedzibę Red Ribbon, Violet okradła główny bank, po czym uciekła.


West Kaio-Sama: postać. Jest jednym z czterech przedstawicieli rasy Kaio. Włada nad całą galaktyką zachodnią. Rywal North Kaio-Samy. Jest mistrzem między innymi silnego Paikuhana. Przed walką ucznia z Son-Goku na Anoyoichi Budokai, założył się z North Kaio-Samą, że jego zawodnik wygra. Obaj finaliści zostali zdyskwalifikowani, ale o wiele potężniejszy był podopieczny North Kaio-Samy.

West Kaioshin: (pol. Bogini Strefy Zachodniej) postać. Była ona pierwszym przeciwnikiem złego Buu w wielkiej wojnie, która odbyła się bardzo dawno temu. Mimo iż była ona kobietą, demon nie wahał się jej zabić.

White: (pol. Generał Biały) postać. Jest jednym z generałów Red Ribbon. Zamieszkiwał ostatnie piętro swojej wieży, która znajdowała się pod Jingle Town. Przetrzymywał w niej szefa owej wioski. Pewnego dnia jego wieżę zaatakował mały Son-Goku, który postanowił odbić sołtysa. Oczywiście po krótkiej walce White przegrał i został wyrzucony daleko przed siebie przez Jinzo Ningen 8.


Yahoy: miejsce. W tym mieście mały Son-Goku spotkał niejakiego Konkichiego.

Yajirobei: (pol. Jaskiniowiec) postać. Niewielki, gruby wojownik. Zawsze nosi togę bez rękawów, sandały i miecz przy pasie. Pewnego dnia, Son-Goku zjadł jego dużą upieczoną rybę i tak się poznali. Mimo, że jest puszystej budowy, jest wytrzymały na różne ciosy i nawet silny. Jako trzeci wspiął się na wieżę Karina, ale nie sam, bo dźwigając małego Son-Goku na plecach. Przedtem pokonał jeszcze Cymbola. Postanowił zamieszkać na wieży, gdyż tam rosną Senzu Bean, które doskonale zaspokajają głód. Zapisał się na Tenkaichi Budokai 23, ale już w eliminacjach przegrał pojedynek z Kami-Samą. Potem, gdy na Ziemi zjawili się źli Saiya-jinowie, Yajirobei odciął Vegecie ogon i tym samym ocalił Ziemię.

Yakon: (pol. Jakon) postać. Był jednym z ulubieńców Babidiego. Żywił się energią świetlną. Walczył z Son-Goku i zaabsorbował całe światło świecące wokół Super Saiya-jina. Wtedy Saiya-jin zamienił się w Super Saiya-jina 2 i dał przeciwnikowi do wchłonięcia taką ilość czystej energii, której wróg nie wytrzymał i eksplodował.

Yamu: (pol. Jamu) postać. Wraz z Supopobicchim został opanowany przez Babidiego. Ich zadaniem było zgromadzenie dużej ilości energii potrzebnej do ożywienia Buu. Zapisał się na Tenkaichi Budokai 25. Wylosował walkę z Jueru. Gdy Son-Gohan przybrał postać Super Saiya-jina 2, Yamu z partnerem wyssali z niego moc i odlecieli. Po jakimś czasie dotarli do Babidiego. Tam zginęli, gdyż byli już niepotrzebni.

Yamucha: (pol. Jamsza) postać. Czarnowłosy wojownik, który początkowo rabował ludzi przechodzących przez pustynię. Próbował okraść Bulmę, U-Rona i Son-Goku, ale przegrał walkę i uciekł. Chciał zebrać Smocze Kule i prosić smoka o pozbycie się nieśmiałości wobec kobiet. Wkrótce został przyjacielem Son-Goku i chłopakiem Bulmy. Brał udział w wielu Tenkaichi Budokai, ale zawsze przegrywał w ćwierćfinałach. Pewnego dnia wraz z kumplami walczył przeciwniko Saibaimanom. Jednego prawie pokonał, lecz wróg eksplodował i zginął razem z nim. Gdy pojawiły się cyborgi, został zaatakoany przez Doctora Gero.

Yardrat: (pol. Jardrat) planeta. Son-Goku wylądował na tej planecie po walce z Freezerem. Spotkał tam stworzenia dysponujące niezwykłą mocą telepatyczną. Nauczył się od nich techniki teleportacji, a zajęło mu to cały rok.

Yardrat-jinowie: rasa. Rasa, o której wiemy na pewno, że z łatwością wykorzystuje teleportację dla własnego użytku. Mają różowy kolor skóry i są niewielkiego wzrostu. Od nich Son-Goku nauczył się teleportacji.

Yellow: (pol. Kapitan Żółty) postać. Dowodził oddziałami Red Ribbon w randze kapitana, podczas poszukiwań pod wieżą Karina. Jest bardzo podobny do tygrysa. Zawsze nosi skórzaną kurtkę i lotnicze gogle. Porwał Upachiego i za oddanie zażądał od Bory Smoczej Kuli. Gdy był w powietrzu, Son-Goku bez problemu go pokonał.

YokaieChi: technika walki. Użytkownik rozdziela swoją głowę na dwie połówki i strzela z niej bardzo żrącym kwasem. Jest to bardzo niebezpieczna technika, jeżeli dosięgnie swego celu.


Zangya: postać. Rudowłosa i błękitnoskóra podwładna Bojacka. Nic nie wiadomo o jej przeszłości. Nie walczyła zbyt dobrze.

Zarbon: (pol. Zarbon) postać. Jeden z najlepszych wojowników Freezera. Zielonowłosy piękniś, który nie znosi brzydoty. Posiadał nadprzyrodzoną moc przemieniania się w obrzydliwego potwora, co podnosiło poziom jego mocy i szybkość. Zmierzył się z Vegetą i był od niego dużo silniejszy, lecz go nie zabił. Ten wielki błąd przypłacił życiem.

Ziemia: (pol. Ziemia) planeta. Najważniejsza planeta w Dragon Ballu. To ją miał zniszczyć na początku mały Son-Goku. Odbyło się tu najwięcej walk. Zostawała kilka razy niszczona i odradzana dzięki Smoczym Kulom. Zupełnie eksplodowała tylko raz, po pokonaniu mutanta Bebi.

Ziemianie: (pol. Ludzie) rasa. Wszyscy mieszkańcy Ziemi. Ich wyjątkami są wojownicy, którzy przeszli do historii jako obrońcy Ziemi. Niektórzy potrafią kontrolować moc duchową, latać i wyzwalać energię do bardzo groźnych technik walki. Najsilniejszymi z Ziemian są Kuririn i Tenshinhan.

Zord: postać. Niski, rudowłosy podwładny Garikku Juniora. Był najsłabszym z całej czwórki. Walczył z Son-Gohanem, ale był od niego słabszy.

Zu-Nama: (pol. Zounama) postać. Olbrzym z dlugimi wąsami. Terroryzował jakąś wioskę żądając od jej mieszkańców różnych rzeczy. Ostrzegał, że jeśli nie będą spełniać jego wymagań, to wywoła wielkie trzęsienia ziemi i spowoduje wybuch okolicznego wulkanu. W pewmym momencie na jego planecie wylądowali Trunks, Son-Goku i Pan. Postanowili oni pokonać Zu-Namę, w zamian za Smoczą Kulę. Wtedy okazało się, że potwór potrafi tylko wyczuwać, kiedy zbliża się trzęsienie, a nie je wywoływać. Wkrótce zamieszkał w wiosce.

Zun: (pol. Zun) planeta. Świat Pui Puia o wyglądzie zapuszczonej pustyni. Można by go przyrównać do ziemskiego księzyca, gdyby nie zabójcza grawitacja wynosząca tu 10 G. Niewiele istot może się przystosować do takich warunków.

Z Sword: (pol. Święty Miecz Bogów) przedmiot. Jest to miecz w którym został zamknięty Ro Dai Kaioshin. Dawno temu został wbity w skałę. Żeby go wydostać potrzebny był ktoś o bardzo wielkiej mocy. Pierwszym takim był Son-Gohan.


V-Z -- ENCYKLOPEDIA
-
INFORMACJE
Informacje ►
STRONA KORZYSTA Z PLIKÓW COOKIE: POLITYKA PRYWATNOŚCI
Anime Revolution Sprites Twierdza RPG Maker