Dragon Ball Z: Battle of Gods

Doragon Bōru Zetto Kami to Kami

Dragon Ball Z: Battle of Gods

Dragon Ball Z: Bóg i bóg / Bitwa bogów

Informacje ogólne

Dragon Ball Z: Battle of Gods

Rodzaj produkcji:japoński film kinowy

Premiera:30.03.2013

Premiera DVD/Blu-ray:13.09.2013

Premiera polska:brak

Czas trwania:85 min (1 godz. 25 min)


Reżyseria:Masahiro Hosada

Scenariusz:Yūsuke Watanabe

Muzyka:Norihito Sumitomo

Produkcja:Toei Animation

Theme song:Cha-La Head-Cha-La – Flow


Strona internetowa:www.dragonball2013.com

Opis fabuły

Poniżej tłumaczenie tekstu udostępnionego na oficjalnej stronie internetowej filmu.

Akira Toriyama dołącza do walki.

Dragon Ball powraca nie tylko z gwiazdorską obsadą, ale również z pełnym zaangażowaniem autora serii, Akiry Toriyamy, w fabułę i projekty postaci.

Akcja filmu rozgrywa się w kilka lat po ciężkiej walce przeciwko Majin Buu. Beerus, Bóg Zniszczenia strzegący równowagi we wszechświecie, budzi się z długiego snu! Dowiadując się, że Freeza poniósł klęskę w walce z Saiyanami, Beerus postanawia odnaleźć Goku. Goku, pomimo uwag Kaiō-samy, zachwycony pojawieniem się nowego silnego wojownika, nawiązuje walkę. Nie jest jednak w stanie nic zrobić wobec jego przytłaczającej mocy i zostaje pokonany. Beerus rzuca pytaniem: "Czy na Ziemi nie ma nikogo wartego zniszczenia...?", po czym odchodzi. Czy Goku i reszta zdołają powstrzymać Boga Zniszczenia!?

Nowe postacie

Poniższe opisy przetłumaczone zostały z ulotek promujących film oraz strony internetowej.

Bóg Zniszczenia Beerus (破壊神ビルス Hakaishin Birusu)

Bóg rządzący zniszczeniem, utrzymujący równowagę we wszechświecie. Kiedy wpada w gniew, niszczy pobliskie planety i życie. Obawiają się go nawet Kaiō i Kaiōshini.

Whis (ウイス Uisu)

Tajemniczy osobnik współpracujący z Beerusem.

Produkcja i ciekawostki

Ulotka z 14.07.2013

14 lipca 2012 roku w magazynie Weekly Shōnen Jump zapowiedziany został na 30 marca 2013 pierwszy od minionych 17 lat animowany film kinowy ze świata Smoczych Kul, wstępnie oznaczony logiem Dragon Ball Z. Wydarzenie to poprzedzało tajemnicze kilkudniowe odliczanie na specjalnej stronie internetowej wydawnictwa. Ukazała się ulotka z tekstem tytułowym "Najsilniejszy wkroczy do gry", a także została uruchomiona strona internetowa. Na obu znalazł się komentarz Akiry Toriyamy dotyczący jego wyjątkowego zaangażowania się w film:

To rzadkość, a raczej powinienem powiedzieć pierwszy raz, kiedy tak bardzo zaangażowałem się w proces animacji już na etapie scenariusza. Minęło trochę czasu i wiele rzeczy zapomniałem, niemniej jako twórca pierwowzoru mogłem wkrótce powrócić do właściwego tempa pracy. W filmie pozostawiliśmy nastrój, jaki panował w oryginalnej produkcji, dodając odrobinę nowoczesnych rozwiązań, myślę więc, że będzie to przyjemna rozrywka jak za dawnych czasów.

Jeszcze tego samego miesiąca zaprezentowany został krótki teaser. W ciągu pierwszego tygodnia został obejrzany ponad 3,5 mln razy. Natomiast właściwy trailer ukazał się dopiero w grudniu. Przed premierą opublikowano drugi trailer, a także wiele spotów telewizyjnych.

Teaser Trailer: Wczesny filmik zapowiadający nowy film, bez szczegółów.

Official Trailer: Oficjalny trailer.

Official Trailer: Z polskimi napisami.

Official Trailer 2: Poprzedni trailer skrócony do 30 sekund, emitowany w Fuji TV.

Official Trailer 3: Kolejny trailer, udostępniony na stronie internetowej.

Official Trailer 4: Trailer promujący emisję filmu w kinach IMAX.

iTunes Promo

TV Commercial 1: 30-sekundowy spot

TV Commercial 2: Walka z Beerusem, dłuższe urywki

TV Commercial 3: Freeza & Cell

TV Commercial 4: Nakagawa

TV Commercial 5: Walka

TV Commercial 6

We wrześniu ogłoszone zostało, że film otrzyma dotację od japońskiego rządu w wysokości 50 milionów jenów (ponad 600 tys. dolarów) w ramach programu "Co-production Certification Program" uruchomionego przez UNIJAPAN, japońską organizację non-profit. Program powstał w celu promocji i wspierania japońskich filmowców na arenie międzynarodowej, w tym koprodukcji międzynarodowych, i jest wspierany m.in. przez Ministerstwo Gospodarki, Handlu i Przemysłu Japonii.

Collabo Ticket

W listopadzie ujawniony został faktyczny tytuł filmu, czyli Dragon Ball Z: Kami to Kami z zapisem angielskim Dragon Ball Z: Battle of Gods. Ukazał się także oficjalny plakat, a do sprzedaży trafił specjalny bilet "Collabo Ticket" na dwa filmy – One Piece Film Z (15 grudnia 2012) oraz zapowiadany film Dragon Ball Z: Battle of Gods. Na bilecie znalazł się nowy rysunek wykonany przez obu mangaków: Eiichiro Odę (autor One Piece) i Akirę Toriyamę.

Na początku grudnia pojawiła się informacja, że w filmie wykorzystany zostanie utwór japońskiego popowo-rockowego zespołu Flow – cover znanego Cha-La Head-Cha-La.

Ulotka

22 grudnia odbyła się impreza Jump Festa '13, gdzie poświęcono filmowi 30-minutowy panel, podczas którego rozmawiali m.in. seiyū i reżyser. Oficjalnie przedstawiono trailer, a także zaprezentowano plakat oraz kolejną ulotkę ze zdjęciami i opisami bohaterów.

Plakat

W styczniu 2013 zapowiedziano, że w filmie będą miały swoje role dwie japońskie gwiazdy: mistrzyni świata i olimpijska w judo Kaori Matsumoto, a także idolka, aktorka, seiyū i piosenkarka Shōko Nakagawa. Komentarze obu kobiet możecie przeczytać w newsie. Wkrótce do internetu trafiły filmy z ich publicznych nagrań. Drobną rolę dostał również prezenter telewizyjny Shin'ichi Karube – sprzedawcy sushi. W lutym ukazał się wywiad z paniami: "Rozmowa ZZZ".

Projekty postaci

22 stycznia na oficjalnej stronie internetowej pojawiła się lista bohaterów występujących w filmie, wraz z ich seiyū, skąpymi opisami i projektami graficznymi (obraz po prawej).

Jeszcze w styczniu do sieci trafiła kolejna istotna informacja dotycząca filmu. Ogłoszono, że Dragon Ball Z: Battle of Gods będzie pierwszym japońskim filmem wyświetlanym w kinach obsługujących technologię IMAX. Poniżej wypowiedź Grega Fostera, jednego z szefów IMAX Corporation:

Jesteśmy dumni, że możemy współpracować z pionierem mangi Akirą Toriyamą w doprowadzeniu pierwszego w historii japońskiego filmu do kin IMAX. Mamy pewność, że "Dragon Ball Z: Battle of Gods" ze swoim zawrotnym tempem akcji i wspaniałymi efektami wizualnymi będzie dla IMAX-a idealny.

Pod koniec lutego poinformowano, że w promocję filmu zaangażowała się japońska drużyna piłkarska Albirex Niigata.

Jeszcze w lutym światło dziennie ujrzała dłuższa wypowiedź Akiry Toriyamy, w której opisuje swoje koncepcje, a także wrażenia po seansie.

Galerie

Ujęcia z teasera

Ujęcia z trailerów

Zdjęcia w wysokiej jakości ze strony internetowej

Plansza tytułowa Wezwanie Shen Longa Dom Beerusa Smocze Kule Beerus i Goku Screen

Inne

Beerus vs #18 Beerus i Vegeta Beerus vs Gohan i Buu Beerus Beerus vs Goku Sprzedawca sushi, rola Shin'ichiego Karube Whis jedzący sushi Policjantka, rola Kaori Matsumoto Ryba-Wyrocznia, rola Shōko Nakagawy Ryba-Wyrocznia i Beerus

Obsada i napisy

Obsada oraz napisy końcowe zaczerpnięte z Kanzenshuu.com. Pozostawiliśmy angielskie nazwy stanowisk, gdyż większość nie ma polskich odpowiedników. Obsada i napisy

STRONA KORZYSTA Z PLIKÓW COOKIE: POLITYKA PRYWATNOŚCI
Anime Revolution Sprites Twierdza RPG Maker