Inne

Dragon Ball

Inne » Akira Toriyama

Akira Toriyama jest autorem mangi Dragon Ball.

 

Akira Toriyama urodził się 5 kwietnia 1955 roku na peryferiach miasta Nagoya w prefekturze Aichi, w Japonii, jako najstarsze dziecko w rodzinie. Bowiem ma jeszcze młodszą siostrę Uzurę. Często wspominany przez znajomych jako nieśmiały i żyjący w harmonii z naturą człowiek.

Dzięki pracom Walta Disneya zaczął rysować i doskonalić swoją kreskę. W kwietniu 1974 roku ukończył szkołę średnią na wydziale projektowania.

Jednymi z pierwszych prac Akiry były historia Awawa World w 1977 roku oraz Mysterious Rain Jack w 1978 roku. Niestety nigdy nie zostały one dopuszczone do druku, ale stanowiły doskonałe przetarcie szlaków, którymi Toriyama postanowił kierować swoją karierę.

Jego profesjonalnym debiutem była historyjka Wonder Island opublikowana w grudniu 1978 roku, w pięćdziesiątym numerze tygodnika Shonen Jump. Później doszła jej kontynuacja w postaci Wonder Island 2. Wtedy to już ukazał się styl Akiry, który wyróżniał się masą dziwnych bohaterów, występowaniem różnego rodzaju aluzji oraz lekceważącym stosunkiem do utartych schematów.

W styczniu 1980 roku ukazał się pierwszy odcinek Dr. Slumpa i stał się numerem jeden wśród czytelników. Ta historia doczekała się swojej wersji telewizyjnej i ośmiu produkcji kinowych.

Kolejną opowiastką była Pola & Roid wydana w 1981 roku. Następne ukazywały się już regularnie. Były to Escape, Mad Matic, Pink, Chobit. Objawem nadejścia Dragon Balla była historia Dragon Boy wydana w 1983 roku. Dalej poszło już jak z płatka.

Pierwszy numer Dragon Balla ukazał się w grudniu 1984 roku i od razu stał się ulubieńcem czytelników. Akira Toriyama zebrał tu wszystko co najlepsze ze swoich poprzednich mang, czyli różnobarwną galerie postaci, szybką akcję i zwariowany humor. W zasadzie cały cykl składa się z dwóch części. Zasadniczo różnią się one tylko wiekiem bohaterów oraz klasą i siłą napotkanych przeciwników. Manga kończy się w 1995 roku.

Wkrótce powstała także trzecia seria pod nazwą Dragon Ball GT, z którą jednak autor miał niewiele wspólnego.

W maju 1985 roku razem z Akirą Sakumą wydał komiks o rysowaniu komiksów zatytułowany Hetapi Manga Kenkjujo.

Później postanowił spróbować swoich sił na rynku gier wideo. W 1986 roku zaprojektował postacie do gry Dragon Quest, która przerodziła się w cały cykl, telewizyjny serial anime oraz mangę. Oprócz tego był projektantem takich gier, jak Toruneko Great Adventure, Chrono Trigger oraz Tobal 1 i Tobal 2 na Sony PlayStation.

Wywiady

Kawaii

Wywiad z Akirą Toriyamą w Kawaii

Shonen Jump

Wywiad z Akirą Toriyamą w Shonen Jump

Toriyama Akira's Best

Akira Toriyama's Best

Inne ►
STRONA KORZYSTA Z PLIKÓW COOKIE: POLITYKA PRYWATNOŚCI
Anime Revolution Sprites Twierdza RPG Maker