Wywiad w formie rozmowy między Masako Nozawą (głos Goku) oraz Mami Koyamą (głos Aralki). Tekst ukazał się 22 listopada 2016 na stronie internetowej serii anime Dragon Ball Super.


Masako Nozawa oraz Mami Koyama

W związku z 69 odcinkiem o tytule "Goku kontra Aralka! Czy Ziemia wytrzyma tę szaloną walkę?!", którego emisja nastąpi w niedzielę 4 grudnia, mamy dla was super specjalny wywiad z paniami Masako Nozawą (głos Goku) i Mami Koyamą (głos Aralki) oraz małą zajawkę tego, co tam się wydarzy!

Część I

Goku i Aralka spotkają się po raz pierwszy od dłuższego czasu!

Son Goku i Aralka w "Dragon Ball Super"

Koyama:
Byłam szczęśliwa, gdy usłyszałam, że robią odcinek, w którym Goku powalczy z Aralką! Jestem wielką fanką pani Mako [1], więc to była czysta przyjemność móc z nią pracować ponownie! Nie mogę uwierzyć, że raz jeszcze zobaczę Aralkę i Pingwinówek!

Nozawa:
Wydaje mi się, że Goku również będzie szczęśliwy, mogąc powalczyć z Aralką! Założę się, że nie rzuci hasłem typu "Hej, wygląda na silną", a pomyśli coś w stylu "Rany, to przywraca wspomnienia". Ponieważ Goku na długo zachowuje przyjaźnie.

Koyama:
Do tej pory pamiętam, jak po raz pierwszy pracowałam z panią Mako. Ciągle byłam żółtodziobem i nie wiedziałam jeszcze, co i jak... Pracowałam w nadgodzinach, nagrywając 30-40 odcinków, podczas gdy pani Mako szło to niezwykle energicznie!

Nozawa:
Atmosfera sesji nagraniowych nie zmieniła się ani trochę od tamtego czasu. (śmiech)

Koyama:
Gdy byłam początkująca, spoglądałam na panią Mako i byłam zdumiona, jak dobrze potrafi mówić, idealnie dopasowując tekst do obrazu.

W studiu panowało ożywienie

Koyama:
Te nagrania były radosne! W studiu panował duch przyjacielskiej rywalizacji, który sprawił, że było zabawnie.

Nozawa:
No przecież, że było zabawnie! Rozmowa też jest ważna, prawda? Wszyscy mieliśmy zabawę, rozmawiając ze sobą, ponieważ chcieliśmy przenieść atmosferę ze studia wprost do tych obrazów na ekranie.

Koyama:
Nam wszystkim udało się oddać tę zabawną atmosferę panującą w studiu. Wielu z naszych kolegów jest z pokolenia, które oglądało Dr. Slumpa i Dragon Balla... więc pewnie cieszyli się jeszcze bardziej niż my. (śmiech)

Nozawa:
Tak! Każdy wtedy oglądał te seriale.

Koyama:
Minęło sporo czasu, odkąd nagrywałam tyle kwestii jako Aralka, więc musiałam się nieźle przygotować. Uczęszczałam na zajęcia emisji głosu, by poćwiczyć ten piskliwy głos.

Nozawa:
To naturalne. Po wszystkim musisz powiedzieć "ki—in"[2].

Koyama:
Gdy wymówiłam to "ki—in", mój głos był tak piskliwy, że sama nabawiłam się bólu głowy. (śmiech) Założę się, że było to naprawdę denerwujące... (poci się)

Nozawa:
Nie, nie, było naprawdę urocze!

Koyama:
Naprawdę?! Co za szczęście!

Postacie żyją w ich sercach

Son Goku i Aralka w "Dragon Ball Super"

Nozawa:
Postacie, którym aktor przez długi czas użycza głosu, na zawsze pozostają w jego sercu.

Koyama:
Tak, odkryłam urok Aralki. Jakaś część mnie myśli "pomogłam ją stworzyć!" i to uczucie we mnie siedzi. Pielęgnuję je.

Nozawa:
Na pewno jest bardzo cenne.

Koyama:
Gdy znowu spojrzałam na obrazki, to uczucie powróciło, czułam je w całym swoim ciele. Chyba moje komórki były podekscytowane czy coś.

Nozawa:
Nawet Goku jest nieco inny niż zazwyczaj. Musi być, bo jest tam Aralka. Jest szczęśliwy, że pojawiła się jego przyjaciółka! To cały on, uwielbiam to.

Koyama:
W obydwu seriach, i w Dragon Ballu, i w Dr. Slumpie jest miłość, a ponieważ jest tam miłość, pracowanie przy nich jest bardzo przyjemne.

Dragon Ball ma 30, a Dr. Slump 35 lat! Ceszcie się wszyscy razem tym niezwykłym odcinkiem!

Son Goku i Aralka w "Dragon Ball Super"

Nozawa:
Fajnie wyglądający Goku i urocza Aralka pojawią się razem na antenie? To połączy pokolenia. Dzieci i ich rodzice, i rodzice ich rodziców... cała rodzina może się tym cieszyć!

Koyama:
(głosem Aralki) Ca—ła rodzina może się tym cieszyć!

Nozawa:
Uroczo! Już chcę zobaczyć Aralkę w telewizji.

Koyama:
Skoro wszystko już powiedziane i zrobione, to tym razem ja, Mami Koyama, najszczęśliwsza ze wszystkich, dziękuję bardzo.

Nozawa:
To ja powinnam dziękować! To była świetna zabawa.

Część II

Masako Nozawa oraz Mami Koyama

Pierwsza wielka walka (?!) pomiędzy Goku i Aralką

Nozawa:
Patrząc na to z perspektywy Goku... Aralka nie jest wrogiem, więc mimo że walczyli, to przede wszystkim dobrze się bawił.

Koyama:
Jeśli chodzi o Aralkę, to tak samo. Ona odbierała to jako zabawę z Goku! I dobrze!

Nozawa:
Tylko Vegeta brał to na poważnie... Jest po prostu zbyt dumny, by wrzucić na luz, podczas gdy Goku od razu zaprzyjaźnił się z Aralką i, tak jak ona, potraktował to jako zabawę.

Koyama:
To wspaniałe uczucie dla Aralki być roześmianą i bawić się. (śmiech)

Nozawa:
Vegeta też pewnie chciał, ale duma mu nie pozwoliła. Jest po prostu sztywniakiem. (śmiech)

Koyama:
Minęło sporo czasu, odkąd nagrywałam aż tyle kwestii, więc to było dla mnie spore wyzwanie. (śmiech) Sporo też upłynęło od mojego ostatniego "pac pac pac".

Nozawa:
Aralka była super urocza. Nawet Goku nie był taki jak zazwyczaj, nie był w gotowości bojowej. Był odrobinę uroczy i przyjacielski wobec Aralki!

Z powagi do komedii - Goku odnajdzie się wszędzie!

Pani Koyamo, grała pani Lunch w Dragon Ball Z, a niedawno pojawiła się jako Aralka w jednym z odcinków Dragon Ball Super.

Koyama:
Tamten odcinek też nagrywaliśmy razem! Pani Mako podkładała wtedy głos pod kilka postaci... (śmiech) To było niesamowite być tam i zobaczyć to na własne oczy.

Nozawa:
Goku, Gohan i Goten... trzy role. (śmiech) Ale przy tym odcinku (odc. 69) poprosiłam producenta, by mieć tylko rolę Goku. (śmiech) A ostatnio podkładałam też dodatkowo głos Goku Blackowi.

Koyama:
Niesamowite!

Nozawa:
Saga Trunksa z przyszłości była dosyć poważna, ale Dragon Ball musi być raz zabawny, a innym razem poważny. Sytuacja zmienia się bardzo szybko. Myślę, że to część jego uroku. Jeśli nagle pojawiłby się gdzieś problem, Goku szybko poleci na miejsce. Gdyby pojawił się Freeza, Goku poleciałby w przestrzeń.

Podczas Sagi Trunksa z przyszłości Goku odbył nawet podróż w czasie, by walczyć z Zamasu.

Nozawa:
To nie zdarza się na co dzień! Ten koleś był taki zły! Chciał zgładzić wszystkich w całym wszechświecie. Tak bardzo wczułam się w rolę, że wygarnęłam panu Mikiemu (Shin'ichirō), który grał Zamasu: "Miki, dlaczego jesteś taki zły?!"... na co odpowiedział mi: "Pani Mako, to tylko gra...". (śmiech)

Koyama:
Ojej! (śmiech)

Nozawa:
Ale nie bój się. Goku jest tutaj.

Koyama:
Jeśli pojawią się kłopoty, to Aralka też pomoże!

Nozawa:
To prawda, Goku potrafi zaprzyjaźnić się z każdym. Zaprzyjaźnił się też z Lunch.

Koyama:
Skoro już o tym wspomniałaś... Zastanawiam się, gdzie podziała się Lunch. (śmiech)[3]

Goku i Aralka stali się dorośli?!

Koyama:
Patrząc wstecz, Aralka zaczynała jako 13-latka w pierwszej klasie gimnazjum.

Nozawa:
Cooo?! Naprawdę?!

Koyama:
Zgadza się. Początkowo miała być starsza, ale skurczyła się i teraz wygląda jak małe dziecko o wysokości trzech głów. Miała też mówić poprawnie.

Nozawa:
Myślę, że Goku dorósł. Dostał ostatnio pracę.

Koyama:
Tak, dostał dorywczą pracę w tym odcinku. (śmiech)

Nozawa:
Ale nic z niej nie wyszło. Zwróćcie na to uwagę podczas oglądania. (śmiech)

Koyama:
W tym odcinku pojawi się sporo głównych postaci z Dr. Slumpa. Myślę, że to przywoła wspomnienia. Szczególnie że ma być puszczona melodia z openingu. To takie nostalgiczne. Ten crossoverowy odcinek będzie pełen wydarzeń! Jestem taka szczęśliwa!

Przypisy

  1. Mako-san to pseudonim Masako Nozawy.
  2. Jeden z charakterystycznych zwrotów Aralki, używany przez nią podczas niezwykle szybkiego biegu. Polskie "ziuuuu".
  3. Lunch nie pojawiła się w mandze od zakończenia 23 Tenkaichi Budōkai. W anime pojawiała się sporadycznie w fillerowych odcinkach.
Tłumaczenie: Katz
Korekta: Shounen

powrót do "Wywiady"
Dragon Ball: Odrodzony jako Yamcha
STRONA KORZYSTA Z PLIKÓW COOKIE: POLITYKA PRYWATNOŚCI
Konnichiwa Saiyans-Zone
Anime Revolution Sprites Twierdza RPG Maker