Są to odpowiedzi Akiry Toriyamy zamieszczone jako dodatek w 5 tomie sagi Majin Buu z reedycji zatytułowanej Dragon Ball Full Color, który na półki trafił 4 lipca 2014 roku.

Odpowiedzi na pytania dotyczące sagi Majin Buu!
Dragon Ball Q&A

Wyjaśnimy tajemnice otaczające Bogów Światów, czarnoksiężników i inne dotyczące wszechświata.

Q1: Co się dzieje, gdy umierasz w świecie Dragon Balla?

Zmieniasz się w ducha i idziesz do pałacu Króla Enmy!
Kiedy umierasz, stajesz się duchem, po czym udajesz się do pałacu Króla Enmy znajdującego się w zaświatach. Posiada on notes z zapiskami o twoich uczynkach i na podstawie jego zawartości decyduje, czy zostaniesz wysłany do nieba, czy do piekła.

Q2: Jak do tego doszło, że Goku mógł powrócić na jedną dobę do świata żywych?

Dzięki mocy Uranai Baby!
Uranai Baba, która działa jako łącznik między światami, może przywracać zmarłych do świata żywych. Jednakże powrócić można tylko raz... i tylko na jedną dobę!

Q3: Jakiego rodzaju miejscem są zaświaty?

To świat, w którym żyją bogowie, nazywany także "Królestwem Niebiańskim"!
Jest to świat zamieszkiwany przez bogów, Królów Światów i Bogów Światów, jak również dusze zmarłych. Żywi ludzie do tego miejsca nie mają wstępu.

Nieżyjący Goku przebywający na drodze do Nieba mógł wyczuć ki Gohana, ponieważ zarówno Niebo, jak i Świat Bogów znajdują się w zaświatach.

Świat Dragon Balla: Informacje dodatkowe

Uczynić zaświaty realistycznymi!
Jako że świątynia Wszechmogącego była dość mistyczna, pomyślałem, że dobrze będzie dla odmiany zaświaty stworzyć bardziej przyziemne. I tak Król Enma oraz diabły noszą garnitury, jak pracownicy korporacji.

Bogowie są dość złośliwi jak na tak ważne persony!
Pomimo że są istotami transcendentnymi, to wielu z nich jest troszkę zboczonych, uwielbiają jazdę samochodem i tak dalej... Brzmi znajomo?

Król Enma i diabły wyglądają jak urzędnicy!
Pałac Króla Enmy przywodzi na myśl urząd państwowy z naszego świata! Dodatkowo w obrębie pałacu znajduje się też lotnisko, a dusze wysyłane do Nieba czeka wycieczka samolotem.

Akira Toriyama-sensei odpowiada!
Majin Buu Saga, część 3: Sekrety czarnoksiężnika

Q4: Kto stworzył statek Babidiego i znajdującą się tam maszynerię?

Babidi za pomocą magii!
Miejsce, gdzie został zakopany statek Babidiego, rysowałem, bazując na zbiorze zdjęć z Afryki. W późniejszej części serii większość akcji dzieje się na pustkowiach i trudno było rysować je tak, by wyglądały różnie. (śmiech)

Q5: Jak Babidi wyszukiwał swoich podwładnych, Daburę, Pui Puia i innych?

Dzięki magii przywołania!
Babidi wyszukuje osoby z nieczystymi sercami dzięki swojej mocy, a następnie używa magii przywołania, aby ich do siebie ściągnąć. Swoich podwładnych kontroluje dzięki złu znajdującemu się w ich sercach. We wszechświecie istnieje jeszcze kilku innych magów, ale moc Babidiego wyraźnie odstaje od reszty.

Q6: Jak narodził się Babidi?

Bibidi się podzielił!
Babidi nie jest dzieckiem Bibidiego, ale raczej jego kopią. Bibidi posiadał moc do rozdzielania się i korzystał z niej, gdy jakieś zadanie wymagało więcej niż jednej osoby. Liczba kopii mogła być większa, jednak jego moc dzieliła się na każdą z nich. Kiedy Bibidi zginął, Babidi jako jedyny pozostający przy życiu posiadł całą jego moc.

Q7: Jakie znaczenie kryje się za znakiem, który pojawia się na czołach podwładnych Babidiego?

Będzie to zapewne "魔 (ma)". (śmiech)

[Kanji to stosuje się w znaczeniu "demon", "magia" itp.]

Q8: Jakim miejscem jest Świat Demonów?

To kryjówka dla czarnoksiężników!
Świat Demonów w skali wszechświata jest bardzo mały, jednak idealnie nadaje się na kryjówkę dla czarnoksiężników. Magowie żyją tam niczym złe gobliny.

Informacje dodatkowe: Sekret powstania sferycznego świata

Wymyśliłem wszechświat o kształcie kuli, by ułatwić zarówno sobie, jak i czytelnikom objęcie go umysłem!
Główna sfera mieści świat żywych oraz zaświaty, a Bogowie Światów doglądają je z zewnątrz. Ich przeciwwagę stanowią Bogowie Świata Demonów zamieszkujący dolną część sfery. Wygląda na to, że aktualnie dominują Bogowie Światów.

Tłumaczenie: Wojtek Mikoś (miyamoto1)
Korekta: Shounen

powrót do "Wywiady"
Dragon Ball: Odrodzony jako Yamcha
STRONA KORZYSTA Z PLIKÓW COOKIE: POLITYKA PRYWATNOŚCI
Konnichiwa Saiyans-Zone
Dragon Ball Z Games Anime Revolution Sprites Twierdza RPG Maker