Wywiad z Akirą Toriyamą przeprowadzony przez Naho Ooishi, opublikowany 4 lutego 2014 roku w magazynie Saikyō Jump (wydanie #3/2014), jako dodatek do 3-rozdziałowej mangi Episode of Bardock.

"Saikyō Jump" (#3/2014)

Jak zapewne wiecie, mistrz Akira Toriyama nadzorował pracę nad mangą zawartą w tym wydaniu, dlatego musiał odpowiedzieć na kilka pytań mangaczki Naho Ooishi, która od dzieciństwa jest wielką fanką Dragon Balla.

Jak narodziła się postać Bardocka (wiem, że pojawił się w odcinku specjalnym Tatta Hitori no Saishū Kessen, ale...)? I w jaki sposób, jeśli w ogóle, jesteś do niej przywiązany?

Koncepcja postaci Bardocka wyrosła podczas prac nad anime. Nie pamiętam szczegółów, jak to było dokładnie. Jeśli chodzi o wygląd, z tego, co sobie przypominam, nadzorowałem ludzi pracujących przy tworzeniu odcinka specjalnego.

Niestety nie mogę przywołać z pamięci więcej szczegółów dotyczących treści anime, ale pamiętam, że zostało bardzo dobrze wykonane, dlatego postanowiłem wykorzystać te pomysły także w głównej historii.

Saiyanie to rasa o bardzo bojowym usposobieniu, ale jaki dokładnie charakter ma Bardock?

Oczywiście on także jest Saiyaninem, w związku z czym również ma bojowe usposobienie. Jednak w przeciwieństwie do innych przedstawicieli swojej rasy, którzy rozumem nie grzeszą, a serca mają z kamienia, Bardock posiada zdolność spokojnej oceny sytuacji oraz pewien pierwiastek człowieczeństwa.

Dzięki ratowaniu towarzyszy z opresji, co jest niezwykle rzadkim zachowaniem wśród Saiyan, był ceniony przez wielu wojowników niższej klasy.

Jaką osobą była żona Bardocka – czyli matka Goku?

Jeśli chodzi o jej wygląd, wszystkiego dowiesz się, jak tylko przeczytasz dodatkową historię, która zostanie zamieszczona w tomiku Jaco the Galactic Patrolman. Mogę zdradzić tylko tyle, że jej imię to Gine i walczyła kiedyś u boku Bardocka w czteroosobowym zespole.

Coo?! Zobaczymy ją w dodatkowej historii?! Proszę, powiedz nam o niej więcej szczegółów!

Gine miała łagodny charakter i nie nadawała się do walki, dlatego wiele razy była ratowana przez Bardocka. W czasie wspólnych wypraw zrodził się miedzy nimi specjalny rodzaj więzi. Normalnie Saiyanie nie mają zbyt wielkiego pojęcia na temat romansów czy małżeństw i oprócz królewskiej rodziny Vegety nie dbają o więzy krwi. Patrząc na to wszystko, możemy stwierdzić, że Bardock i Gine zostali połączeni czymś więcej niż tylko w celu reprodukcji. Nawiasem mówiąc, Gine jako Saiyanka nienadająca się do walki została przeznaczona do pracy w rozdzielni mięsa na planecie Vegeta.

Proszę, powiedz nam, jak wyglądała rodzina Bardocka! Czy Goku i Bardock mieli rodzeństwo (nie licząc Raditza)?

Rodzinę Bardocka tworzą: on sam, Gine, Raditz i Kakarotto. Nigdy jednak nie przebywali razem. Myślę, że Bardock mógł mieć rodzeństwo, ale zapewne sam o nich nie wiedział i nie miał jak się dowiedzieć, a z drugiej strony mało go to obchodziło. Saiyanie nie wyrobili zbytnio koncepcji "rodziny".

Z mangi wiemy, że saiyańska młodość trwa bardzo długo, ale jaka jest ich średnia długość życia?

Ich naturalna długość życia jest oczywiście dużo dłuższa niż ludzka, jednak z racji tego, że to rasa wojowników, wielu z nich ginie w bitwach, w rezultacie ich średnia długość życia zbyt długa nie jest.

Jak wysoki był ostatecznie poziom mocy Bardocka (w Episode of Bardock)? Gdyby nie został pokonany przez Freezę i dalej rozwijał swoją moc, jak silny mógłby się stać?

Szczerze mówiąc, nigdy nad tym nie myślałem, ale Bardock jest wojownikiem niższej klasy. Jednak należy tu nadmienić, że tylko mniej więcej 10 wojowników należało do klasy średniej, a do samej elity jedynie król i książę Vegeta. Bardock był jednym z najlepszych wojowników niższej klasy, nie był jednak w stanie przebić granicy klasy średniej.

Ranga determinowana jest przez potencjał mierzony zaraz po urodzeniu, ale oczywiście jeśli w trakcie życia wojownicy zwiększą swoją moc, to mogą awansować.

Jak wielu przedstawicieli liczy rasa Freezy? Czy to rozwijająca się populacja?

Freeza jest swojego rodzaju zmutowaną formą życia. Dokładniej mówiąc, ojciec Freezy jest mutantem z nienaturalnie wysokim poziomem mocy. Freeza, jako jego syn, odziedziczył te cechy. Jeśli więc mowa o "rasie Freezy", należy brać pod uwagę, że ci dwaj są jedynymi jej przedstawicielami obdarzonymi tak nienaturalnie wysokim poziomem mocy, a także okrucieństwa.

Skoro Saiyanie nie mają skłonności do związków emocjonalnych, to czy czyni to Vegetę, który przywiązał się do swojej żony i rodziny, jeszcze dziwniejszym (życzliwszym) Saiyaninem niż Goku?

Duma Vegety została głęboko zraniona, dlatego też szukał ukojenia w ramionach Bulmy. I tak krok po kroku jego bezlitosna natura została wykorzeniona. Obecnie możemy tak stwierdzić z całą pewnością. A co się tyczy Goku, może on nie mieć takiego poczucia więzi ze swoją rodziną, jak Chi-Chi czy Gohan, ale traktować ich bardziej jako swoich kompanów.

Czy w przyszłości będziemy mieć okazję zobaczyć Bardocka w akcji...? Czy możemy także liczyć na więcej uwagi dla Vegety...?

Chyba bardzo lubisz Bardocka, Ooishi-san. Niestety jest on martwy już od dłuższego czasu, tak więc zapewne nie ujrzysz go w akcji, chyba że w historii dziejącej się w przeszłości. Jest co prawda możliwość, aby Shen Long przywrócił go do żywych, ale jego moc bojowa byłaby stosunkowo niska, przez co nie mógłby wiele zdziałać, dlatego uważam, że z jego powrotem byłby kłopot.

Natomiast co do Vegety, jeśli zaistnieje pomysł zrobienia kolejnego filmu, chciałbym, aby to właśnie on odegrał w nim główną rolę. (Oczywiście to nic więcej jak tylko mój zamysł, jeszcze nic nie jest decydowane).

Nagle skończyliśmy na rozmowie o nowym filmie!
Następnym razem Vegeta będzie główną postacią!? Czekam na to z niecierpliwością!
Dziękuję bardzo za rozmowę, mistrzu Toriyama!

Od tego momentu nie będziemy mogli oderwać uwagi od stale rozrastającego się świata Dragon Balla!

Tłumaczenie: Wojtek Mikoś (miyamoto1)
Korekta: Shounen

powrót do "Wywiady"
Dragon Ball Z (film 14): Bitwa bogów
STRONA KORZYSTA Z PLIKÓW COOKIE: POLITYKA PRYWATNOŚCI
Konnichiwa Saiyans-Zone
Anime Revolution Sprites Twierdza RPG Maker