Cienie północy

Wywiad z Akirą Toriyamą opublikowany 1 grudnia 2017 roku w magazynie Saikyō Jump (wydanie #1/2018).

"Saikyō Jump" (#1/2018)

Spytaliśmy mistrza Akirę Toriyamę!
Specjalne saiyańskie Q&A

Ujawniamy po raz pierwszy zaskakujące saiyańskie sekrety znane tylko mistrzowi Akirze Toriyamie!!

Q1: Co lubią jeść Saiyanie?

Jak można zauważyć po Goku i reszcie, Saiyanie jedzą wszystko, co wygląda na jadalne; osobiste preferencje nie mają znaczenia. Myślę, że mają dość mocne układy trawienne, dzięki którym mogą przetrwać. Dzieci nie są aż tak mocne, ale z czasem się do tego przyzwyczajają.

Q2: Z czym mają problemy Saiyanie?

Prawdopodobnie z uczeniem się. Nie tylko dzieci się z tym borykają.

Q3: Czy wszyscy Saiyanie zostają wojownikami?

Poziom mocy dziecka jest mierzony zaraz po narodzinach. Jeśli spełnia on dany poziom, to dzieci są uważane za wojowników wyższej klasy i od razu są wychowywane na wojowników. Z drugiej strony dzieci, których poziom mocy pozostaje niski, nawet pomimo upływu pewnego czasu są uznawane za wojowników niższej klasy i zostają albo inżynierami, albo "wyrzutkami"[1], które wysyłane są na inne planety. Jeśli urosną na tyle silne, aby podbić daną planetę, to mogą wrócić do domu jako wojownicy. Jednakże współczynnik przetrwania "wyrzutków" nie jest wysoki. Raditz był wojownikiem wyższej klasy i przydzielono go do tej samej grupy co Nappę, jako właściwy wojownik. Vegeta również został dołączony do tej grupy.

Q4: Czy Saiyanie trenują, by walczyć?

Większość Saiyan rodzi się z talentem do walki, ale wciąż trzeba nauczyć ich latania i podobnych rzeczy. Oczywiście niektóre dzieci radzą sobie z lataniem nawet bez nauki. Jeśli chodzi o przypadek Goku, to był on na Ziemi, gdzie nie słyszano o latających ludziach, więc dość wolno się tego uczył. Tylko kilkoro wyselekcjonowanych saiyańskich dzieci otrzymuje specjalny, krótki trening, żeby zyskać jeszcze większą moc bojową.

Q5: Czy każdy może się stać Super Saiyaninem dzięki treningowi?

To nie tak, że każdy może stać się Super Saiyaninem poprzez trening i gniew. Aby przemienić się w Super Saiyanina, ciało musi zawierać tak zwane komórki S[2]. Gdy liczba komórek S osiągnie pewien poziom, impuls, taki jak gniew, błyskawicznie zwiększy liczbę tych komórek i wywoła zmiany na ciele – to Super Saiyanin. Większość Saiyan posiada komórki S, ale nie mają ich dużo. Powodem, dla którego dzieci Goku i Vegety mogą zmieniać się w Super Saiyan relatywnie łatwo, jest prawdopodobnie to, że odziedziczyli dużo komórek S, a także dlatego, że ziemskie środowisko jest łagodniejsze i łatwiejsze do życia niż planeta Vegeta.

Tori-bot:
Ostatnio wszyscy dość łatwo stają się Super Saiyanami, ale to nie jest taka prosta sprawa.

↓ W jaki sposób można zwiększyć liczbę komórek S, aby stać się Super Saiyaninem?

Posiadanie spokojnego ducha to najlepszy sposób, by porządnie zwiększyć liczbę komórek S. Większość Saiyan ma z tym problem. Myślę, że to dlatego żaden Super Saiyanin nie pojawił się przez tak długi czas, aż stał się legendą. Jednakże nie można uzyskać wymaganej liczby komórek tylko dzięki spokojowi ducha, potrzebna jest też oczywiście odpowiednia moc bojowa. Patrząc na to, można zauważyć, dlaczego Goku tak łatwo został Super Saiyaninem.

Rysunek Gotena
Łatwo mógł przemienić się w Super Saiyanina, bo odziedziczył mnóstwo komórek S!

Rysunek Goku
Łagodne serce + wysoki poziom mocy równa się Super Saiyanin!!

Q6: Czy Saiyanie są wysoko rozwinięci naukowo?

Choć nie są aż tak zaawansowani naukowo, myślę, że są lepsi od Ziemian, jeśli chodzi o statki kosmiczne i rzeczy powiązane z walką – w końcu od dawna atakowali inne planety. Ale później dołączyli do armii ojca Frizera, Kolda, która była od Saiyan bardziej rozwinięta. Armia Kolda dostarczyła im prawie całe uzbrojenie – bronie, zbroje, maszyny itd.

Podpis
Skautery! Stroje bojowe! Statki kosmiczne! Wszystko dostarczone przez armię Kolda!

Q7: Czy Uprawniaki to saiyański wynalazek?

Uprawniaki to jedna z klasycznych broni Saiyan. Ale oni ich nie wynaleźli; jest to raczej forma życia, którą odkryto na pewnej planecie[3]. Uprawniaki są przydatne, ponieważ mogą walczyć, ale są bardzo rzadkie i cenne, gdyż zbieranie ich bulw jest trudne, więc nie wszyscy mogą ich używać. Dodatkowo mogą cię zaatakować, co oznacza, że tylko wybrani wojownicy są w stanie się nimi zajmować.

Q8: Czy Saiyanie obchodzą święta takie jak Boże Narodzenie czy Nowy Rok?

Saiyanie to w głębi serca indywidualiści, więc nie świętują takich rzeczy. Poza tym wielu saiyańskich wojowników znajduje się na innych planetach i nie mogą stale wracać do domu, więc nie wydaje mi się, że mogliby się zajmować świętowaniem.

Nawiasem mówiąc...

Tori-bot:
Saiyańskie dzieci się nie bawią. Choć zgaduję, że walka jest dla nich zabawą... To przerażająca rasa.

Q9: Czy "legendarny Super Saiyanin", którego bał się Frizer, to Super Saiyanin God, który pojawił się w Starciu bogów?

W pewnym sensie jest to ta sama osoba. Trzeba powiedzieć, że dawno, dawno temu, przed tym, jak planeta Vegeta była planetą Saiyan, żył człowiek imieniem Yamoshi[4], który miał prawe serce pomimo tego, że był Saiyaninem. On i jego pięciu towarzyszy rozpoczęli bunt, ale zostali przyparci do muru przez wojowników i Yamoshi stał się Super Saiyaninem po raz pierwszy, a jego przemiana i przerażający styl walki zszokowały innych Saiyan. Przeciwnicy mieli przewagę liczebną, Yamoshi ostatecznie wyczerpał całą moc i został pokonany, ale to dopiero początek jego legendy. Później dusza Yamoshiego ciągle wędrowała w poszukiwaniu sześciu sprawiedliwych Saiyan, szukając nowego wybawcy – Super Saiyanina God.

Tori-bot:
I dlatego mamy ceremonię, która potrzebna jest, by zostać Super Saiyaninem God.

↓ A dlaczego Beerus szukał Super Saiyanina God?

Beerus prawdopodobnie zebrał informacje o duszy Yamoshiego w swoim proroczym śnie. Fakt, że zapisano to w nameczańskiej księdze legend[5] pokazuje, że nameczański mędrzec, który ją napisał, sympatyzował z duszą Yamoshiego.

Q10: Jak mogę stać się tak silny jak Saiyanie?

Choć myślę, że lepiej by było, abyś nie był jak Saiyanie, powinieneś zacząć od tego, żeby być w stanie jeść cokolwiek, a następnie pójść na trening z Żółwim Pustelnikiem. Jeśli to nie zadziała, to wydaje mi się, że mógłbyś spróbować zebrać Smocze Kule i spełnić swoje życzenie.

Podpis
Aby stać się silnym jak Saiyanin... Jedz cokolwiek! Trenuj! A jeśli to nie zadziała... pozostaje tylko Shenlong!

Przypisy

  1. Jap. 飛ばし子 tobashi-go – dziecko, które zostało porzucone. Termin ten został użyty po raz pierwszy w rozdziale Dragon Ball Minus, który znalazł się w wydaniu tomikowym mangi Jaco the Galactic Patrolman.
  2. Jap. S細胞 S-saibō.
  3. Przeczy to informacji z siódmego tomu Daizenshū, w którym pokazano notatkę od Toriyamy do ekipy odpowiedzialnej za anime, która mówi, że Uprawniaki zostały stworzone przez saiyańskiego biotechnologa.
  4. Jap. ヤモシ Yamoshi, najprawdopodobniej od słowa モヤシ moyashi, czyli kiełki fasoli.
  5. Do tej pory nameczańska księga legend została wspomniana tylko raz przed tym wywiadem. Miało to miejsce w dziewiątym odcinku anime Dragon Ball Super.
Tłumaczenie: Pilaf (Pan Michał)
Korekta: Shounen

powrót do "Wywiady"
Dragon Ball: Odrodzony jako Yamcha
STRONA KORZYSTA Z PLIKÓW COOKIE: POLITYKA PRYWATNOŚCI
Konnichiwa Saiyans-Zone
Anime Revolution Sprites Twierdza RPG Maker