Katz
4 czerwca 2019 (22:43)
Podczas ceremonii, która odbyła się 30 maja 2019 roku we francuskiej ambasadzie w Tokio, francuski rząd, a konkretnie Minister Kultury, mianował Akirę Toriyamę Kawalerem Orderu Sztuki i Literatury (Chevalier Ordre des Arts et des Lettres).

Mangaka nie wziął udziału w ceremonii. Order odebrał w jego imieniu redaktor Shueishy, Akio Iyoku.

Pan Akira Toriyama jest bardzo wdzięczny francuskim fanom, którzy docenili jego twórczość już na wczesnym etapie kariery. Niestety pan Toriyama prawie nigdy nie bierze udziału w ceremoniach i zaszczyt odebrania tego odznaczenia w jego imieniu przypadł mnie. Prosił, abym przekazał, że jest bardzo zaszczycony otrzymaniem orderu od waszego kraju.

Dragon Ball znacząco przyczynił się do popularyzacji mangi i anime także we Francji. Głównie za sprawą adaptacji anime, która nadawana była tam już od 1988 roku (na której bazowała także polska wersja). Manga natomiast ukazywała się od 1993 roku i z miejsca stała się wielkim hitem.

Order Sztuki i Literatury jest to cywilne odznaczenie przyznawane we Francji od 1957 roku za znaczące osiągnięcia w dziedzinie sztuki i literatury lub popularyzację sztuki i literatury we Francji i na świecie.

Toriyama nie jest jedyną osobą związaną z mangą i anime odznaczoną orderem. Wyróżnienie to otrzymali także Jirō Taniguchi (2011), Leiji Matsumoto (2012), Katsuhiro Ōtomo (2014) oraz Isao Takahata (2015).
komentarze (0)
Dragon Ball Z (film 14): Bitwa bogów
STRONA KORZYSTA Z PLIKÓW COOKIE: POLITYKA PRYWATNOŚCI
Konnichiwa
Anime Revolution Sprites Twierdza RPG Maker