Cienie północy

Dragon Ball Z: Battle of Gods

Bitwa bogów

Akira Toriyama, Jump Comics

Dragon Ball Z: Bitwa bogów

Wydawca:J.P.Fantastica

Tłumaczenie:Paweł Dybała

Data wydania:26 kwietnia 2019


Liczba stron:360

ISBN:978-83-7471-755-7

Cena z okładki:49,00 zł

Drugą z pyrkonowych premier w 2019 roku okazała się książkowa wersja czternastego filmu kinowego spod szyldu Dragon Ball Z pod tytułem Bitwa bogów. Jego japońska premiera miała miejsce w 2013 roku i był to powrót świata Smoczych Kul na wielki ekran po siedemnastu latach przerwy. Treść "komiksu z anime" pokrywa się identycznie z fabułą filmową.

Cztery lata po pokonaniu okrutnego Buu gdzieś w kosmosie z długiego snu budzi się Piwus, potężny Bóg Zniszczenia. W poszukiwaniu godnego siebie rywala przybywa na Ziemię, by stoczyć walkę z nieznanym nikomu Super Saianinem Bogiem. Chcąc zniszczyć naszą planetę, do walki w jej obronie stają Wojownicy Z. Kim jest Super Saiyanin Bóg i jakie są zamiary Piwusa? Jeśli wcześniej nie obejrzeliście wspomnianego filmu kinowego, anime, czy nie przeczytaliście pierwszego tomu mangi Dragon Ball Super, albo po prostu chcecie sobie odświeżyć jego fabułę, to idealna okazja, by nadrobić zaległości.

Komiks ten stworzony jest z powycinanych kadrów z filmu, do których dołożono onomatopeje oraz chmurki z wypowiedziami bohaterów. Warto wspomnieć, że w Polsce film ten nie miał oficjalnej dystrybucji w kinach czy na nośnikach, przez co fani w pewien sposób mogą poczuć "niemą" namiastkę takiego wydania.

Z zawartą w nim fabułą filmową polscy fani mogli już wcześniej spotkać się za pośrednictwem anime Dragon Ball Super emitowanego na kanale Polsat Games oraz mangi o tym samym tytule. Film kinowy, seria telewizyjna i manga przedstawiają te same wydarzenia w podobny, ale nie identyczny sposób. Warto więc przeczytać taki komiks oparty na filmie kinowym i znaleźć punkty wspólne oraz różnice.

Za polskie wydanie odpowiada tradycyjnie wydawnictwo J.P.Fantastica. Anime comics wydany został na papierze kredowym z obwolutą. W środku możemy znaleźć przedstawienie bohaterów oraz sześć rozdziałów komiksu. Oprócz tego w ramach bonusu zamieszczony został wywiad z samym Akirą Toriyamą, który opowiada o procesie powstawania filmu, jego pomysłach i zabiegach fabularnych, a także przyszłości Dragon Balla.

Ponadto w wydaniu pre-orderowym otrzymać można było kolekcjonerską laminowaną kartę z grafiką jak na okładce oraz dwie zakładki – jedną z wizerunkiem Boga Zniszczenia Piwusa, drugą natomiast z Goku w swojej formie Boga. Jedyny mankament, na jaki natrafiłem (i nie tylko ja), to pojedyncze przebarwienia kadrów na niektórych stronach. Wina leży po stronie drukarni, cóż poradzić...

Jest to pierwsze tego typu wydanie filmu kinowego w naszym kraju. Na grudzień 2019 roku zaplanowano kolejny taki komiks, tym razem powstały z kadrów piętnastego filmu kinowego Dragon Ball Z, czyli Zmartwychwstanie F. Wydawnictwo nie wyklucza wydań kolejnych takich komiksów w przyszłości, co fanów powinno szczególnie ucieszyć.

Ocena 7,0
Indiger, 17.08.2019
Korekta: Shounen

powrót do "Recenzje"
Cienie północy
STRONA KORZYSTA Z PLIKÓW COOKIE: POLITYKA PRYWATNOŚCI
Konnichiwa
Anime Revolution Sprites Twierdza RPG Maker