Cienie północy

Dział ten jest poświęcony różnego rodzaju niedociągnięciom w Dragon Ballu, zarówno fabularnym, jak i błędom podczas rysowania. Nie uwzględniamy błędów polskiej wersji językowej (błędy lektora najczęściej wynikają z błędów francuskiego dubbingu, a wiele niejasnych scen z powodu cenzury), gdyż można by je wymieniać w nieskończoność. Jeżeli zauważyliście jeszcze jakieś, których poniżej nie nie wypisano, powiadomcie nas o tym.

 1. Po wyjściu z Komnaty Ducha i Czasu, Vegeta mówi (odnośnie długich włosów Trunksa), że Saiya-jinom czystej krwi (czyli np. Vegecie) włosy nie rosną. To dlaczego w DBGT Vegecie urosły wąsy? Przecież zarost też wchodzi w skład owłosienia.

  próba wyjaśnienia:
  Wypowiedź Vegety dotyczy jedynie włosów na głowie, a nie zarostu.

 2. Po walce z Son Goku ranny Vegeta leczy się u Freezy. Widać tam, że całe ciało ma w bliznach (jak na wielkiego wojaka przystało). Niestety w dalszych odcinkach serii nie ma ani jednego zadrapania na ciele! Można to wytłumaczyć tym, że potem zjadł fasolkę Senzu, która leczy wszelkie obrażenia. Ale w takim razie czemu Tenshinhan, który zjadł co najmniej dwie fasolki nie pozbył się blizny na klacie? Albo blizny Yamchy na twarzy?

  próba wyjaśnienia:
  Typowy zabieg fabularny. Tenshinhan i Yamcha mieli mieć charakterystyczne blizny, a Vegeta nie.

 3. Jakim cudem, kiedy Trunks i Son Goten trenowali w Komnacie Ducha i Czasu równocześnie rozmawiali myślami z Piccolo, który oprowadzał Buu po Boskim Pałacu? Byli oni w dwóch różnych wymiarach, co więcej czas upływał w nich z różną szybkością.

 4. Było powiedziane, że do Komnaty Ducha i Czasu mogą wejść tylko dwie osoby. W pewnym momencie znajdowało się tam aż czterech wojowników. Mianowicie byli to Son Goten, Trunks, Piccolo i Buu.

  próba wyjaśnienia:
  Nie chodzi tutaj o "dwie osoby w jednym momencie", lecz "dwie osoby przez 1 rok", co wynika mniej więcej z "jedna osoba przez 2 lata". Prawdopodobnie nie ma limitu, ile osób może przebywać w komnacie jednocześnie.

 5. (Tylko w anime) Na początku serii Dragon Ball Son Goku z Chi Chi lecą do Kame Sennina po wachlarz Basho i dowiadują się, że go wyrzucił. Pod koniec serii znowu do niego lecą w tym samym celu, gdyż na zamku Gyūmaō wybuchł pożar. Nie dość, że lecą tam, chociaż powinni wiedzieć, że wachlarza tam nie ma, to w dodatku są strasznie zdziwieni, że Kame Sennin go nie ma – mimo że już kiedyś go o to pytali.

 6. (Tylko w anime) Podczas walki Tenshinhana z Piccolo Daiamo, Tenshinhan musiał wykorzystać technikę Mafuba. Jedyną jej wadą jest to, że wojownik po jej wykonaniu umiera. Dlaczego Tenshinhan nie umarł? Fakt, że nie dosięgnął celu, nie ma nic do rzeczy, gdyż z Kame Senninem było podobnie.

 7. Powiedział raz ktoś, że nie można w żaden sposób zniszczyć chmurki Kinto. Jakim cudem więc Tamburyn ją unicestwił?

  próba wyjaśnienia:
  Ów ktoś musiał się mylić.

 8. Jeżeli Kame Sennin ma 300 lat, to w jaki sposób Tsuru Sennin i jego brat Tao Pai Pai również tyle przeżyli? Kame Sennin podobno wypił eliksir, dzięki czemu nie umrze ze starości. A czy tamci też go wypili? Byłby to co najmniej dziwny zbieg okoliczności.

 9. Podczas najazdów Saiya-jinów często używano skauterów do pomiaru siły. W pewnym momencie Nappa wspomina coś o poziomie mocy Raditza, czyli około 1200 jednostek, więc dlaczego w szeregach Freezy Raditz uważany był za elitę i mocarza, powierzano mu specjalne misje, kiedy zwykły szeregowy Freezy miał ponoć poziom 1500 jednostek.

 10. Mister Popo miał specjalny dywan, którym mógł się teleportować, dlaczego więc nie użył tego dywanu do pomocy bohaterom, bo było kilka sytuacji, kiedy musieli się gdzieś szybko dostać. Na przykład Son Goku musiał być jak najszybciej w miejscu, gdzie bohaterowie walczyli z Nappą i Vegetą.

 11. Według legendy Super Sayia-jin miał rodzić się raz na 1 000 lat, a w ciągu kilkunastu lat narodziła się ich cała gromada.

 12. Na wszystkich planetach mieszkańcy potrafili posługiwać się takim samym językiem jak na Ziemi. Nawet w Zaświatach go używano. Wyjątkiem był nameczański, chociaż Nameczanie również potrafili mówić jak reszta.

 13. Młody Son Goku spotyka na swojej drodze Yajirobe, który nosi na szyi Smoczą Kulę. Kula jest przedziurawiona i wisi na sznurku.

 14. (Tylko w anime) Mutaito nie potrafił pokonać Piccolo Daimao w uczciwej walce – bez użycia techniki Mafuba, a Son Goku tego dokonał. Więc dlaczego później, gdy Son Goku cofnął się w czasy młodości Kame Sennina nie umiał pokonać Mutaito?

  próba wyjaśnienia:
  Miało to pokazać, że nie liczy się tylko agresywna siła.

 15. (Tylko w anime) Goku otrzymał w Zaświatach swoje ciało w zamian za swoje zasługi. Ale dlaczego ciała w Piekle posiadali Freeza, Cell i inni wrogowie? Czy nie powinni oni pojawić się jako duchy w formie chmurek?

 16. (Tylko w anime) W czasie Sagi Freezy Bulma, Gohan i Kuririn trafili na fałszywą Namek, gdzie dwóch kosmitów zajrzało im w umysły. Wyczytali mnóstwo informacji, np. o Smoczych Kulach i rasie Nameczan. Nie wyczytali jednak czegoś tak prostego, jak hasło do ich statku kosmicznego i musieli zmuszać Bulmę, by im je zdradziła.

 17. (Tylko w anime) W czasie Sagi Freezy Bulma, Gohan i Kuririn wyruszyli w podróż na Namek. Zanim do niej dotarli, trafili na fałszywą Namek wykreowaną przez dwóch kosmitów w celu zwabienia naszych bohaterów. Owszem, mogli ich nabrać, ale w jaki sposób nabrali również sam statek kosmiczny, który przemieszczał się zgodnie z rozkazem "cel: Namek"?

 18. (Tylko w anime) Gdy Freeza był na planecie Namek i walczył z Son Goku, ostrzegał, że planeta wybuchnie za około 3 minuty, a przestała ona istnieć dopiero po kilku godzinach – po wielu odcinkach.

 19. Po turnieju Cella poproszono Shen Longa, aby wskrzesił wszystkie jego ofiary. Dlaczego nie zostali wskrzeszeni Jinzo Ningen #16 oraz Północny Kaio? Przecież też byli jego ofiarami. (kroofcia)

 20. Pod koniec Dragon Ball Z, gdy Goku prosił Ziemian, aby przekazali mu energię, Jinzo Ningen #17 rozpoznał jego głos. Wszystko byłoby OK, gdyby nie to, że Jinzo Ningen nigdy nie spotkał Son Goku, więc nie mógłby rozpoznać jego głosu. (kroofcia)

 21. W Dragon Ball Z wszystkie postacie pochodzące z Piekła posiadały aureole, zaś w serii DBGT już ich nie miały. (kroofcia)

 22. (Tylko w anime) W pierwszym odcinku Dragon Ball Z Chi Chi wołała Goku i Gohana na obiad. Mały się zgubił, więc Goku poszedł go szukać. Gdy go znalazł, nie polecieli do domu, tylko do Kame Sennina. Czyżby zapomniał o obiedzie? (kroofcia)

 23. Dlaczego nie poproszono Shen Longa, aby wskrzesił ofiary androidów? Przecież Jinzo Ningen #19 i #20 zabili mnóstwo ludzi na wyspie. (kroofcia)

 24. 3 lata po pokonaniu Piccolo Daimao, odbył się Tenkaichi Budokai. Na tym turnieju wystąpił Piccolo, który miał wtedy 3 lata. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie to, że Dende w takim wieku wyglądał o wiele młodziej. (kroofcia)

  próba wyjaśnienia:
  Piccolo był typem wojownika, a Dende medyka – być może w tym tkwi odpowiedź.

 25. W 134 odcinku Dragon Ball Z Jinzo Ningen #18 wspomniała Dr. Gero, że ten zniszczył Jinzo Ningen #15. W filmie kinowym zniszczył go Vegeta. (kroofcia)

 26. Videl opowiedziała Son Gotenowi i Trunksowi historię Babidiego i chłopcy postanowili lecieć tam, gdzie są ich ojcowie. W tym czasie Gohan walczył z Daburą na innej planecie. Dlaczego Trunks i Son Goten wyczuli obecność swoich ojców na Ziemi? (kroofcia)

 27. Na turnieju przed Jinzo Ningen #18 występował ktoś z numerem 86, a ona miała numer 84. Jest to dziwne, gdyż numer 86 miał też Son Goku (kroofcia)

 28. Gdy podczas turnieju Cella, Mr. Satan został wyrzucony z maty, w miastach na telebimach było pokazane, jak leży wśród gruzów. Jednakże kamerzysta został przy macie i nie mógł tego sfilmować. (kroofcia)

 29. Na planecie Vegeta grawitacja była 10-krotnie większa niż na Ziemi, a przecież w Dragon Ball GT, kiedy transportowano na nią całą ludzkość, to wszyscy mogli się swobodnie poruszać. (baniak_ko)

 30. Jak to możliwe, że Yamcha, Tenshininhan, Chaozu i Piccolo po treningu u Północnego Kaio stali się na tyle silni, że byli w stanie pokonać siły specjalne Freezy? Goku odbył taki sam trening (a nawet cięższy i dłuższy), jednak nie zyskał takich mocy. (konrados)

 31. W Komnacie Ducha i Czasu czas płynie wolniej. 6 minut w komnacie to ledwie 1 sekunda na Ziemi. Dlaczego Buu po wyjściu z niej, miał sporo czasu na zjedzenie wszystkich tam przebywających, zanim Gotenks również nie opuścił tego wymiaru? Wątpliwe, by Gotenks przebywał w niej wiele godzin. (rafally)

 32. Wschodni Kaioshin potrafi czytać w myślach. W czasie walki Son Gohana z Daburą, demon wpadł na pomysł jak pokonać Goku i resztę. Dabbura oznajmił bohaterom, że wie, jak ich pokonać, po czym odszedł. Dlaczego Kaioshin nawet nie próbował zajrzeć do jego umysłu Dabury? (kroofcia)

 33. Radar, który pozwala na odnalezienie Smoczych Kul, ma jeden przycisk. Jednakże za każdym razem, gdy go przyciskano, to albo przybliżał widok, albo oddalał. (kroofcia)

 34. Smocze Kule miały błyskać, gdy w pobliżu znajdowała się inna. Wiele razy jednak kule błyskały ot tak sobie, lub nie błyskały w ogóle, gdy było ich kilka obok siebie. (kroofcia)

 35. Kame Sennin w walce z Piccolo Daimao zastosował technikę Mafuba. Nie wziął jednak pod uwagę, że jego przeciwnik połknął wcześniej dwie Smocze Kule, a więc gdyby sztuczka się udała, nigdy by nie wskrzeszono Kuririna i innych ofiar. (kroofcia)

 36. Podczas Tenkaichi Budokai 23 Kami-sama osłonił Son Goku przed ciosem Piccola. Zgodnie z regulaminem Goku powinien zostać zdyskwalifikowany. (kroofcia)

  próba wyjaśnienia:
  Piccola nie obchodziła wygrana w turnieju, więc się o to nie upomniał, a sędzia się nie palił do dyskwalifikacji Goku.

 37. (Tylko w anime) Na początku Dragon Ball Z Son Goku wpadł do Piekielnej Sadzawki, lecz bez problemu się z niej wydostał. Długo po tym wpadli tam również członkowie Ginyu Tokusentai, którzy mieli jednak już z tym problemy. (kroofcia)

 38. (Tylko w anime) Jeden z kosmitów na fałszywej Namek naprawiał od środka statek, którym podróżowali Bulma, Gohan i Kuririn, chociaż nie znał hasła aktywującego przejście – kosmici wypytywali o nie dopiero po paru odcinkach. (kroofcia)

 39. Dlaczego Porunga posługiwał się językiem uniwersalnym, ale życzenia trzeba mu było składać w nameczańskim? (kroofcia)

  próba wyjaśnienia:
  Być może jest to zabezpieczenie przed obcymi.

 40. Na Namek ranny Goku leczy się na statku Freezy, cały potargany bez kombinezonu. Wyleczony ma nowy czerwony strój. Czyżby ten leczniczy płyn odtwarzał też ubrania? (kroofcia)

Dragon Ball: Odrodzony jako Yamcha
STRONA KORZYSTA Z PLIKÓW COOKIE: POLITYKA PRYWATNOŚCI
Konnichiwa
Anime Revolution Sprites Twierdza RPG Maker