Shounen
11 maja 2018 (16:21)
Na oficjalnej stronie Dragon Balla zamieszczono siedemdziesiąty dziewiąty wpis w cyklu "Prawie wszystkie prace Akiry Toriyamy". Tym razem jest to strona z piątego numeru krótkiej gazetki pt. "Shen Long donosi" dołączanej do databooków Daizenshū – ta ukazała się wraz z piątym tomem w listopadzie 1995 roku.


Wypadający w tym roku w niedzielę 13 maja znany jest w Japonii jako Aiken no Hi, czyli Dzień Ukochanego Psa, stąd pomysł na opublikowanie dziś powyższej strony pt. "Co u mnie", datowanej na 18 września, gdzie mangaka pisze o swoich psach.

Jak opisuje, w tamtym czasie po około dziesięciu latach wspólnego mieszkania odszedł jego pies Mato, rasy husky syberyjski (rysunek po prawej), a po półrocznej żałobie nabył szczenię rasy welsh corgi pembroke (ilustracja przedstawia, jak będzie wyglądał, gdy podrośnie). Myśląc nad imieniem, zaproponował w żartach, żeby nazwać ją Toma (w nawiązaniu do Mato) – dzieci zaczęły ją tak nazywać i się przyjęło.

Tak Toriyama pisał o Mato w notce odautorskiej w wydanym w 1988 roku 13 tomie Dragon Balla (tłumaczenie JPF):

Oto nasza suczka – Matrioszka. Jej imię pochodzi od pewnej rosyjskiej zabawki ludowej. W skrócie Mat, bo trochę przydługie. Ponieważ to pies syberyjski, niezwykle dobrze znosi zimno. Taki zmarźlak jak ja może jej tylko pozazdrościć. A suczka, jak to suczka, wciąż jest pełna energii i tylko dokazuje, a przewracający się o nią synek ciągle płacze. Choćbym nie wiem jak był zajęty – zawsze znajdę chwilę czasu na zabawę z Matrioszką.

Oraz po siedmiu latach w tomie 40:

W wieku 10 lat zdechł ulubieniec całej rodziny – pies Mato, którego zdjęcie zamieściłem na okładce 13 tomu. Od pół roku miał problemy z nerkami. Chodziłem z nim regularnie do weterynarza, świątek, piątek i niedziela, nawet gdy miałem gorączkę albo termin na oddanie rysunków... On też się starał, ale nie dał rady. Chciałbym w tym miejscu podziękować weterynarzowi z sąsiedztwa, który otaczał naszego pieska wspaniałym ciepłem i troską.

O zwierzaku mangaka wielokrotnie pisał również w komentarzach w Weekly Shōnen Jumpie. O jego śmierci wspomniał w numerze z 14 lutego 1995, przy 506 rozdziale DB:

Mój ukochany pies nie zdołał przezwyciężyć choroby i odszedł do nieba. Baw się z Goku z zaświatach.

Cykl wystartował 15 stycznia 2018 – w dodawanych raz dziennie od poniedziałku do piątku wpisach autorzy przedstawiają nietuzinkowe materiały związane z Akirą Toriyamą, jak ilustracje mangaki, projekty postaci, wywiady.
komentarze (0)
Dragon Ball: Odrodzony jako Yamcha
STRONA KORZYSTA Z PLIKÓW COOKIE: POLITYKA PRYWATNOŚCI
Konnichiwa Saiyans-Zone
Anime Revolution Sprites Twierdza RPG Maker