Abenobashi Mahō Shōtengai

Abenobashi Mahō Shōtengai

Autor:Satoru Akahori, 2002

Miejsce:anime, odcinek 3

Opis:Sasshi i Arumi połączyli swe siły z trzema innymi. Zwróćcie uwagę na tego po lewej stronie... Nie wydaje Wam się, że już kogoś bardzo podobnego gdzieś widzieliście?

Abenobashi Mahō Shōtengai Abenobashi Mahō Shōtengai

Miejsce:anime, odcinek 4

Opis:W kolejnym odcinku mamy jeszcze wyraźniejsze odwołanie do Dragon Balla. Sasshi, w czasie walki na turnieju, dokonuje przemiany w Super Saiya-jina – ma zielone oczy, blond włosy i żółtą poświatę. Jeśli to Was nie przekonuje, jest też coś jeszcze... Sasshi wystrzeliwuje prawdziwą Kamehamehę!

Ai Mai Mi

Ai Mai Mi, odcinek 3

Premiera anime:2013

Miejsce:anime, odcinek 3

Opis:Komediowa seria, bardzo niepoważna. Jedna z głównych bohaterek, Mai, w jednym z odcinków zostaje cyborgiem z gąsienicami czołgowymi zamiast nóg, natomiast na jej twarzy pojawia się scouter z zieloną szybką.

Aishiteruze Baby

Autor:Yōko Maki, 2002-2005

Miejsce:manga, tom 7, rozdział 29

Opis:Drobna wzmianka w shōjo mandze. Głównym bohaterem jest Kippei, młodzieniec z miejscowej wyższej szkoły, który musi opiekować się Yuzuyu, jego pięcioletnią kuzynką. Na skanie widać, jak Kippei ocenia niejakiego Mitę słowami: wygląda jak ktoś z Dragon Ball Z.

Arakawa Under the Bridge x Bridge

Arakawa Under the Bridge x Bridge Arakawa Under the Bridge x Bridge

Autor:Hikaru Nakamura, 2010

Miejsce:anime, odcinek 8

Opis:Arakawa Under the Bridge x Bridge to druga seria przezabawnego anime opowiadającego o grupce ludzi mieszkających pod mostem. W dodatku do odcinka ósmego Szef (przebrany za kappę) wykonuje Kamehamehę, wymawia jednak słowo "Kaaappa". Czy rzeczywiście mu się udało? Sprawdźcie sami na filmiku obok.

Bakuman

Autorzy:Tsugumi Ōba, Takeshi Obata

Premiera mangi:2008-2012

Premiera anime:2010-2013


Bakuman, odcinek 5

Miejsce:anime, odcinek 5

Opis: Mashiro i Takagi ucinają sobie pogawędkę na temat Dragon Balla. Przypominają im się zabawy z dzieciństwa i wkrótce wykonują Taniec Fuzyjny.


Bakuman 2, odcinek 25

Miejsce:anime Bakuman 2, odcinek 25

Opis: W odcinku mamy zbliżenie na regał z mangami – tam na jednej z półek widzimy ułożone tomiki Dragon Balla, niżej natomiast Naruto.


Bakuman 3, odcinek 12

Miejsce:anime Bakuman 3, odcinek 12

Opis: W tym odcinku również mamy regał z mangami, w którym na jednej z półek wprawne oko zauważy tomiki Dragon Balla. Mimo że jest to pokój innego bohatera, tomiki ułożone są w sposób identyczny jak w odcinku wcześniej wymienionym.


Bakuman 3, odcinek 14 Bakuman, rozdział 134RAW

Miejsce:manga, tom 16, rozdział 134
anime Bakuman 3, odcinek 14

Opis: Edytor Kōji Yoshida, chcąc zachęcić asystenta swojego podopiecznego do działania, przekonuje go, że jeśli będzie wykonywał jego zalecenia, to stanie się "Super Mangaką", czyli kimś jak Super Saiyanin wśród mangaków!, co pomoże mu w relacjach z kobietami.


Miejsce:manga, tom 16, rozdział 136
anime Bakuman 3, odcinek 15

Opis: Shinta Fukuda jest mangaką tworzącym komiks o motocykliście. W jednej ze scen jeden z asystentów zauważa, że narysował projekt maszyny w stylu podobnym do mistrza Toriyamy. (W DB tego nie widać, ale Toriyama od zawsze przepadał za rysowaniem szeroko pojętych maszyn).


Miejsce:manga, tom 16, rozdział 140

Opis: Yūjirō Hattori podczas rozmowy z Eijim Niizumą na temat szans na zostanie najlepszym mangaką wypowiada zdanie: Jeślibyśmy decydowali o tym, która manga jest najlepsza według ilości jej sprzedaży, to japońskimi kandydatami byłyby Dragon Ball i One Piece.


Bakuman, rozdział 148

Miejsce:manga, tom 16, rozdział 148

Opis: Mashiro Moritaka postanawia wykorzystać w swojej mandze pewną ideę, którą dawniej zastosował jego wujek, z tego powodu sięga po Shōnen Jumpy z lat 90. W tamtych czasach ukazywały się rozdziały DB, o czym autorzy mangi doskonale wiedzą – bohater wyciąga gazetę z twarzą Goku na okładce (konkretnie wydanie #2/1993).


Bakuman, rozdział 158RAW Bakuman 3, odcinek 19

Miejsce:manga, tom 18, rozdział 158
anime Bakuman 3, odcinek 19

Opis: Jeden z głównych bohaterów serii, Akito Takagi, porusza w rozmowie temat "flagowych serii" Shōnen Jumpa i je wymienia: Dragon Ball, Slam Dunk, Rurōni Kenshin [...]. Dodatkowo w anime podczas tej sceny widzimy po raz kolejny półkę z tomikami Dragon Balla. Zaskoczenie – tym razem jest to inna półka niż w dwóch poprzednich odcinkach.

Banana Fish

Autor:Akimi Yoshida, 1985-1994

Miejsce:manga, tom 19

Opis:Kolejny cytat wyłapany w znanej shōjo mandze. W ostatnim tomie otaku z Nowego Jorku zaczyna wymieniać swoje ulubione anime. Oczywiście nie mogło tam zabraknąć Dragon Balla.

Battle Club

Battle Club

Autor:Yūji Shiozaki, 2004-2006

Miejsce:manga, tom 1, rozdział 7

Opis:W niniejszej mandze obok szkoły, walk i gaf, jest to jedno, co nas interesuje – ewidentne nawiązanie do Dragon Balla: "Kamehame-ho!".

Beelzebub

Autor:Ryūhei Tamura

Premiera mangi:2009-2014

Beelzebub, rozdział 104 Beelzebub, odcinek 47

Miejsce:manga, tom 12, rozdział 104
anime, odcinek 47

Opis: Zenjūrō Saotome na zakończenie ciężkiego treningu wręcza Odze, swojemu uczniowi, pomarańczową koszulkę ze znakiem kanji na białym tle po lewej stronie. Czyż nie podobny strój nosił Son Goku i inni uczniowie Kame Sennina?


Beelzebub, odcinek 49

Miejsce:anime, odcinek 49

Opis: Noworoczny odcinek specjalny, w którym bohaterowie serii wcielają się w role postaci z Wędrówki na Zachód. W Son Goku wciela się Takayuki Furuichi. Ale gdzie związek z samym Dragon Ballem? Spójrzcie na obrazek obok.

Black Cat

Black Cat

Autor:Kentarō Yabuki, 2001-2004

Miejsce:manga, tom 1, rozdział 6

Opis:Spójrzcie na telefon, który trzyma w dłoni bohater, a raczej na to, co jest do niego przyczepione. Czy ta główka nie jest nam znajoma?

Black Clover

Black Clover, odcinek 80

Premiera anime:2017-2021

Miejsce:anime, odcinek 80, min 23

Opis: W parodystycznym dodatku "Petit Clover" pojawiającym się na końcu odcinka bohaterowie dyskutują o uczesaniu jednego z bohaterów, aż w pewnym momencie pada propozycja fryzury "przekraczającej granice" – przypominającej włosy Goku po przemianie w Super Saiyanina. Nie zabrakło również żółtej poświaty wokół postaci.

Podesłane przez:Furrek

Blood Lad

Autor:Yūki Kodama

Premiera mangi:2009-2016

Premiera anime:2013

Opis: Głównym bohaterem serii jest wampir Staz. Poza tym jest także wielkim fanem anime i Japonii. Cały jego pokój wypełniony jest figurkami, w tym z Dragon Balla. Posiada również mangę DB.

Blood Lad, odcinek 1 Blood Lad, odcinek 1 Blood Lad, odcinek 1 Blood Lad, odcinek 1 Blood Lad, odcinek 1 Blood Lad, odcinek 1 Blood Lad, odcinek 1 Blood Lad, odcinek 1 Blood Lad, odcinek 2 Blood Lad, odcinek 4
Blood Lad, odcinek 1

Miejsce:anime, odcinek 1

Opis: Staz postanawia przywrócić do życia dziewczynę, która zmarła i zamieniła się w ducha. Porad szuka w mandze Dragon Ball (nazwanej tutaj "Dra-Gun Boll").


Miejsce:manga, tom 2, rozdział 15
anime, odcinek 6

Opis: Wampir Staz, główny bohater serii, w walce z wyjątkowo silnym przeciwnikiem postanawia wykonać swój specjalny atak. Jak się okazuje, jest to Kamehameha. Czy mu się uda? Zobaczcie sami.

Podesłane przez:Saczers

Bocchi the Rock!

Autor:Aki Hamaji

Premiera mangi:2017-

Premiera anime:2022


Bocchi the Rock!, odcinek 9

Miejsce:manga, tom 2, rozdział 14
anime, odcinek 9

Opis: Po tym, jak Bocchi, główna bohaterka serii, zostaje zaatakowana przez ptaki podkradające ludziom jedzenie i nie potrafi ich odeprzeć, ląduje na ziemi w takiej samej pozycji jak martwy Yamcha po przegranej walce z Saibaimanem.

Podesłane przez:Soleks100000


Bocchi the Rock!, odcinek 12

Miejsce:manga, tom 2, rozdział 21
anime, odcinek 12

Opis: Gdy Bocchi wchodzi w posiadanie niemałej sumy pieniędzy i postanowia rzucić pracę, zaczyna otaczać ją charakterystyczna żółta aura, a w kolejnej scenie, gdy czuje w sobie tajemniczą moc, prawie przemienia się w Super Saiyanina, co jedna z koleżanek komentuje zapytaniem Ultra Super Bocchi?.

Bocchi the Rock!, odcinek 12 Bocchi the Rock!, odcinek 12 Bocchi the Rock!, odcinek 12

Podesłane przez:Soleks100000

Brothers

Brothers

Autor:Shōu Tajima, 2000

Miejsce:manga, tom 1, rozdział 4

Opis:Tym razem coś odmiennego, Son Goku pojawia się na ekranie telewizora. Wypowiadane przez niego słowa wyglądają dość interesująco (Tym razem mogę wygrać bez przemiany w Super Saiya-jina), można sobie tylko wyobrażać, do kogo się zwracał nasz bohater.

Buddy Strike

Buddy Strike, rozdział 3

Autor:Kaito

Premiera mangi:2015

Miejsce:manga, rozdział 3

Opis: Manga o baseballu. We wskazanym rozdziale jeden z bohaterów tłumaczy koledze grającemu na pozycji miotacza, żeby podczas rzutu piłki wyobraził sobie, jak przeszywa nią łapacza. W mandze pojawia się rysunek nawiązujący do znanej sceny z Dragon Balla, w której Piccolo przeszył trzymanego przez Goku Raditza promieniem Makankosappo.

Calm Breaker

Calm Breaker

Autor:Masatsugu Iwase, 1995-1998

Opis:Calm Breaker to manga pełna humoru, akcji i dziwacznych robotów. Fabuła opowiada o Sayuri, superrobocie o wyglądzie dziewczynki stworzonym przez genialnego, ale troszkę głupawego naukowca (czy to nie przypomina Dr. Slumpa Toriyamy?). Ale to jeszcze nic, bowiem cała manga zawiera dużo sparodiowanych tytułów. Czy Dragon Ball mógłby zostać pominięty? Twórca Sayuri tłumaczy, że robot-dziewczynka posiada dużą moc, nazywa ją "Super Sayuri-chan" i mówi, że potrafi ona zmienić swoje włosy na złote, a z rąk może strzelać wiązkami energii.

City Hunter

City Hunter

Autor:Tsukasa Hojo, 1985-1991

Miejsce:manga, tom 1, rozdział 3

Opis:Spójrzcie na skan i zauważcie, kto jest umieszczony na prawo od Ryo Saeby. Jest dzieckiem, ale to on – Son Goku!

Danna ga Nani o Itteiruka Wakaranai Ken 2 Sureme

Danna ga Nani o Itteiruka Wakaranai Ken 2 Sureme, odcinek 1

Autor:Cool Kyōshinja

Premiera anime:2015

Miejsce:anime, odcinek 1

Opis: Główny bohater serii po ciosie otrzymanym od małżonki ląduje na ziemi w takiej samej pozycji jak martwy Yamcha po przegranej walce z Saibaimanem.

DNA²

DNA²DNA²

Autor:Masakazu Katsura, 1993-1994

Miejsce:manga, tom 1, rozdziały 6, 7

Opis:W mandze wieloktronie mamy sytuację, kiedy Junta ulega transformacji. Popatrzcie na skany obok. Czy nie wydaje Wam się, że wygląda jak Super Saiya-jin (2)?

Excel Saga

Excel Saga #20

Autor:Kōshi Rikudō, 1999-2000

Miejsce:anime, odcinek 20

Opis:W wyciętym fragmencie możemy zobaczyć Nabeshina pokazującego swoją prawdziwą siłę i przemieniającego się w... Super Saiya-jina?

Excel Saga #25 (część 1) Excel Saga #25 (część 2)

Miejsce:anime, odcinek 25

Opis:Co tu dużo mówić. Na pierwszym filmie widać, jak dwaj przeciwnicy tworzą w dłoniach, po odpowiednim ich złożeniu, coś na styl Kamehamehy. Co więcej, jeden z nich, Pedro, swój atak jawnie określa jako "Nabehameha". W drugim urywku widzimy kolejną Nabehamehę, tym razem jednak bardziej zbiorową.

Gakkō e Ikenai Boku to 9-nin no Sensei

Gakkō e Ikenai Boku to 9-nin no Sensei, rozdział 1

Autor:Shōichi Tanazono

Premiera mangi:2014


Miejsce:manga, tom 1, rozdział 1

Opis: Już na pierwszej stronie rozdziału siedmioletni chłopiec Masatomo Tanahashi (sam autor w dzieciństwie) rysuje Son Goku i wypowiada przy tym nazwę jego najbardziej znanej techniki – Kamehameha.

Gantz

Autor:Hiroya Oku, 2004-2013

Miejsce:manga, tom 2, rozdział 14

Opis:Masaru i Kei, dwaj przyjaciele, którzy spotykają się po długim czasie, giną w wypadku. Ale czy oni naprawdę zginęli? I co ma z tym związanego Dragon Ball? Niewiele, ale jeden z bohaterów wyolbrzymia możliwości przyjaciela mówiąc: Jesteś lepszy niż Goku i Kenshirō.

Gintama

Gintama

Gokinjo Monogatari

Autor:Ai Yazawa, 1995-1998

Miejsce:manga, tom 7, rozdział 33

Opis:Shōjo manga. W dodatkowym rozdziale ostatniego tomu jest mała wzmianka o Dragon Ballu. Na skanie widać, jak Arashi wymienia imiona postaci z różnych mang – m.in. Trunksa, na co Hiroyuki: Teraz Dragon Ball....

Great Teacher Onizuka

Autor:Tōru Fujisawa

Premiera:1997-2002

Miejsce:manga, tom 10, rozdział 85

Opis:Ledwo widoczna wzmianka, w której biedny Onizuka został porównany do Bubblesa. W wydaniu włoskim dodano przypis wyjaśniający, że jest to małpa występująca w Dragon Ballu, która mieszka na planetce Kaiō. W polskim tłumaczeniu od Waneko nie wymieniono jej imienia, jest jedynie "zwierzątko domowe". Imię Bubbles pochodzi od szympansa Michaela Jacksona, toteż owa scena nie musi mieć bezpośredniego związku z DB.

High School DxD

Autor:Hiroji Mishima (manga)

Premiera mangi:2010-2018

Premiera anime:2012


High School DxD, rozdział 2RAW

Miejsce:manga, tom 1, rozdział 2

Opis: W jednym z pierwszych rozdziałów główny bohater Issei Hyōdō przyjmuje postawę jak przy robieniu Kamehamehy. Co więcej, mówi, że to atak Dragon-ha (jap. ドラゴン波) z jego ulubionej mangi "Dragu-soball" (jap. ドラグ・ソボール). W polskim tłumaczeniu Studia JG są to odpowiednio Kameramecha i "Drag On Ball".

Podesłane przez:ka3one


High School DxD, odcinek 2

Miejsce:anime, odcinek 2

Opis: Issei idzie do mieszkania klienta, by zawrzeć z nim kontrakt, zamiast tego jednak kończy się na dyskusji o mandze "Dragu-soball", której wszystkie tomiki ma na półce. Podczas rozmowy padają imiona Sasaru i Dell. Widzimy także tomiki podpisane znakami przypominającymi nazwisko Toriyamy, mamy też przeróbkę charakterystycznego obrazka utworzonego z grzbietów.

Hunter x Hunter (2011)

Autor:Yoshihiro Togashi

Premiera anime:2011

Miejsce:anime, odcinek 60

Opis:W uniwersum serii istnieje pewna gra dla bogaczy: Greed Island. W jednym z odcinków padają słowa: Podobno po przejściu gry otrzymuje się mapę skarbów bądź też pojawia się smok spełniający życzenia. Prawdopodobnie mamy tu nawiązanie do Shen Longa, który również pojawiał się po spełnieniu określonych warunków i spełniał życzenia.

Kannagi

Kannagi, odcinek 2

Premiera anime:2008

Miejsce:anime, odcinek 2

Opis: Nagi zauważa wśród dziecięcych zabawek piłeczkę i zastanawia się, czy po zebraniu siedmiu takich coś się wydarzy.

Keroro Gunsō

Premiera anime:2004-2011

Keroro Gunsō

Miejsce:anime, odcinek 50

Opis:Ta zabawna seria telewizyjna jest parodią przeróżnych anime. Jak więc mogłoby w niej zabraknąć Dragon Balla? W 50 odcinku możemy zauważyć na lewym oku Keroro coś przypominającego skauter. Kiedy bohater przez niego patrzy, miernik poziomu mocy Natsumi wzrasta.

Kimi no Na wa.

Kimi no Na wa.

Reżyseria:Makoto Shinkai

Premiera anime:2016

Opis: Gdy bohaterowie w 49 minucie filmu odwiedzają restaurację, na półce wśród różnych mang i magazynów możemy zauważyć tomiki Dragon Balla – ułożone od 33 tomu, na którego grzbiecie widać głowę Cella.

Kimi wa Pet

Kimi wa Pet

Autor:Yayoi Ogawa, 2000-2005

Miejsce:manga, tom 11, rozdział 62

Opis:W tej josei mandze Takeshi Goda musi nauczyć języka japońskiego panią Charlene, która jest Francuzką, i proponuje jej mangę do nauki. Charlene mówi, że kocha mangę i wymienia kolejno tytuły: Sailor Moon, Dragon Ball, Gekkō Kamen.

Kishuku Gakkō no Juliet

Kishuku Gakkō no Juliet, odcinek 5

Premiera anime:2018

Miejsce:anime, odcinek 5, min 16

Opis: Jedna z bohaterek, Somali, w pewnym momencie żegna się słowem "Bye-cha", a więc tak jak zazwyczaj robi to Aralka z Dr. Slumpa, czyli wcześniejszej serii Toriyamy (w polskim tłumaczeniu "Siemka"). Dziewczyna wykonuje przy tym również charakterystyczny gest ręką.

Kochikame (Kochira Katsushika-ku Kameari Kōen Mae Hashutsujo)

Kochira Katsushika-ku Kameari Kōen Mae Hashutsujo, tom 69

Autor:Osamu Akimoto, 1976-2016

Miejsce:manga, tom 69

Opis: Kankichi Ryōtsu, główny bohater serii, proponuje w żartach zmianę jej tytułu na Kochikame Z, ale zirytowani jego zachowaniem towarzysze postanawiają wyrzucić go do innej mangi – w efekcie trafia na Namek, gdzie spotyka Freezę i Zarbona.

Love Hina

Love Hina

Autor:Ken Akamatsu, 1998-2001

Miejsce:anime, odcinek 16

Opis:Nawet w Love Hina znajdziemy elementy związane z Dragon Ballem. W tym odcinku bohaterowie brali udział w występie marionetek i Naru Narusegawa udawała Son Goku, legendarnego Małpiego Króla. Na zdjęciu widać jak siedzi na chmurce, takiej, jaką miał Goku.

Love Hina

Miejsce:manga, tom 6, rozdział 45

Opis:Jeszcze jedna scena w Love Hina. Jak widać na skanie, bohaterowie szukają ich żółwiego przyjaciela Tama-chana. Można przysiąc, że ten Żółwi Radar wygląda dokładnie jak Smoczy Radar, a punkt na radarze jak Smocza Kula.

Lucky Star

Autor:Kagami Yoshimizu

Premiera anime:2007


Lucky Star, odcinek 4 Lucky Star, odcinek 4

Miejsce:anime, odcinek 4

Opis:W czwartym odcinku tej komediowej serii mamy dwa nawiązania do Dragon Balla, choć można się spierać, czy faktycznie mają one związek z tą serią. Biorąc jednak pod uwagę element występujący w kolejnym odcinku (o którym mowa niżej), można uznać, że jednak mają.
Na pierwszym obrazku widać na biurku Konaty, wielkiej fanki anime, figurkę wojownika tworzącego nad uniesionymi ramionami coś na wzór Genki-Damy.
Spójrzcie też na drugi obrazek. Konata trzyma książkę, na okładce której znajduje się japoński znak kanji oznaczający "żółw" – ten sam, którego używał Źółwi Pustelnik.


Lucky Star, odcinek 5 – "Cha-La Head-Cha-La" by Aya Hirano Lucky Star – "Cha-La Head-Cha-La" (Full) by Aya Hirano

Miejsce:anime, odcinek 5

Opis:W odcinku piątym mamy coś ciekawszego, ale najpierw słowo wyjaśnienia. Seria Lucky Star charakteryzuje się różnymi endingami w każdym odcinku – można usłyszeć piosenki z popularnych anime, filmów czy seriali. I tak w piątym odcinku mamy Cha-La Head-Cha-La (opening DBZ), śpiewany przez Konatę, czyli Ayę Hirano. Obok dostępne są dwa filmy. Pierwszy zawiera oryginalny fragment z odcinka anime, drugi natomiast pełny 3-minutowy utwór wydany na albumie.

Mahō Sensei Negima!

Mahō Sensei Negima!

Autor:Ken Akamatsu, 2003-2012

Miejsce:manga, tom 9, rozdział 79

Opis:Jest to kolejna manga autora Love Hina (wygląda na to, że Ken Akamatsu lubi Dragon Balla). Na skanie można zobaczyć ostrzeżenie dyrektora szkoły o magicznej sile na świecie. Siła ta będzie działać tylko wśród ludzi, którzy będą mogli spełniać swoje marzenia, ale nie takie... jak dziewczęce majtki, jakie zażyczył sobie Ulong w Dragon Ballu!

Namiuchigiwa no Muromi-san

Namiuchigiwa no Muromi-san, OVA

Autor:Keiji Najima

Premiera anime:2013

Miejsce:anime, odcinek OVA

Opis: W pewnym momencie dwójka bohaterów tej komediowej serii o imionach Ōhashi i Sudō wścieka się, po czym wytwarza wokół siebie żółtą aurę jak przy przemianie w Super Saiyanina. Widzimy również wyładowania elektryczne.

Naruto

Autor:Masashi Kishimoto

Premiera mangi:1999-2015

Premiera anime:2002-2017


Naruto

Miejsce:manga, tom 17, rozdział 150

Opis: Autor Naruto jest bardzo popularny w Japonii, jak i na całym świecie. Jest wielkim fanem Akiry Toriyamy (można się tego dowiedzieć, czytając mangę). A oto i mały dowód – kiedy przyjrzysz się skanowi, zauważysz maskę, która jest twarzą Chaozu.


Naruto, tłumaczenie: JPF raw

Miejsce:manga, tom 24, tylna okładka

Opis: Zobaczcie tutaj, jak ładnie Kishimoto wyraża swoje uznanie dla Dragon Balla. Na tylnej okładce mamy notatkę autora:
To już 24 tom "Naruto"! W 24 tomie "Dragon Balla" Goku stawał do walki z Mlekorem, pamiętam jak dziś to napięcie, myślałem, że serce mi wyskoczy. Muszę doprowadzić "Naruto" do podobnego poziomu dreszczy!.


Naruto Shippūden, odcinek 469

Miejsce:anime Naruto Shippūden, odcinek 469

Opis: Kiedy Ino korzysta z techniki Podmiany Dusz, pomiędzy nią a celem pojawia się żaba, co kończy się nieoczekiwaną zamianą ciała ze zwierzęciem. Sytuacja bardzo przypomina pomyłkę Ginyū w serii Dragon Ball Z.


Databook "Naruto"

Miejsce:manga, tom 60, rozdział 567+
anime Naruto Shippūden, odcinek 165+

Opis: W serii pojawia się postać czteroogoniastej bestii, która nazywa się Son Goku, a jej wygląd może przywodzić na myśl Ōzaru. I nie ma tu przypadku – w jednym z databooków mangaka przyznaje, że "inspiracją był goryl, jak również Son Goku z DB". Co więcej, tzw. sakryfikant owej bestii nazywa się Rōshi, a więc jak mistrz Goku z DB, i choć japoński zapis jego imienia (老紫) różni się jednym znakiem, to związek jest niewątpliwy.

Naruto SD

Autor:Taira Kenji

Premiera anime:2012-2013


Naruto SD, odcinek 39

Miejsce:anime, odcinek 39

Opis: W początkowych minutach odcinka Neji postanawia sobie nie dopuścić do pewnej sytuacji, a jego determinacja jest tak wielka, że bohater przybiera wygląd Super Saiya-jina.


Naruto SD, odcinek 39

Miejsce:anime, odcinek 39

Opis: Rock Lee w jednej ze scen wypowiada słowa: Zebranie kilku papierów jest znacznie prostsze niż odnalezienie siedmiu kul, które mogą spełnić życzenie!, a w tle pojawia się czerwony smok przypominający Shen Longa oraz zielone kule z japońskimi liczbami w zapisie oficjalnym w miejscu gwiazdek.

Ninin ga Shinobuden

Ninin ga Shinobuden

Autor:Ryōichi Koga, 2004

Miejsce:anime, odcinek 11

Opis:Niejaki Sasuke, ninja, chwilę po przebudzeniu próbuje imitować Genki Damę, technikę Son Goku – unosi ręce i prosi ludzi o energię: Niech wszyscy przekażą mi swoją energię.

Nōrin

Nōrin, odcinek 12

Premiera anime:2014

Miejsce:anime, odcinek 12

Opis: Nauczycielka po niespodziewanej przemianie wypowiada zdanie: Nadszedł czas użyć tej techniki, po czym składa ręce, jakby miała wystrzelić Kamehamehę.

One Piece

One Piece, tom 53, s. 168

Autor:Eiichirō Oda

Premiera mangi:1997-

Miejsce:manga, tom 53, s. 168

Opis: W 53 tomie mangi One Piece jej autor w odpowiedzi na pytanie czytelnika wyjaśnia, że wyróżnił stronę tytułową 519 rozdziału swojej serii, nadając jej szare tło, aby uczcić w ten sposób zrównanie się jego mangi z liczbą rozdziałów Dragon Balla Toriyamy.

Ore no Imōto ga Konna ni Kawaii Wake ga Nai 2

Premiera anime:2013


Ore no Imōto ga Konna ni Kawaii Wake ga Nai 2, odcinek 3 Ore no Imōto ga Konna ni Kawaii Wake ga Nai 2, odcinek 13

Miejsce:anime, odcinek 3 i odcinek 13

Opis: Bohaterowie tej komediowej serii w dwóch odcinkach czytają pewien komiks zatytułowany "Dragon Piece" (jap. ドラゴンピース). Jak można przypuszczać, nazwa prawdopodobnie powstała z połączenia tytułów dwóch najpopularniejszych mang: Dragon Balla i ukazującego się aktualnie One Piece.


Ore no Imōto ga Konna ni Kawaii Wake ga Nai 2, odcinek 12

Miejsce:anime, odcinek 12

Opis: Podczas rozmowy Saori Makishima niespodziewanie wypowiada zdanie bardzo zbliżone do dość popularnej w Japonii kwestii Freezy: To pierwszy raz, gdy ktoś był na tyle głupi, by mnie obrazić (manga DB, r. 294).

Ore no Kanojo to Osananajimi ga Shuraba Sugiru

Premiera anime:2013

Miejsce:anime, odcinek 3

Opis: Eita i Chiwa odgrywają przed klasą małe przedstawienie. Mówią w nim o ki czy poziomach mocy rzędu kilkunastu tysięcy, a scenkę Chiwa kończy próbą wykonania Kamehamehy, aczkolwiek nie wymienia jej z nazwy, oraz charakterystycznym biegiem.

Otaku no Video

Otaku no Video, odcinek 1

Premiera anime:1991

Miejsce:anime, odcinek 1

Opis: Jako że anime dzieje się głównie w roku 1982, próżno w nim szukać elementów Dragon Balla, znajdziemy w nim jednak coś z Dr. Slumpa, czyli wcześniejszej serii Toriyamy – a konkretnie dziewczynę przebraną za Aralkę, główną bohaterkę.

Pani Poni Dash!

Pani Poni Dash! #04 Pani Poni Dash! #04

Autor:Hekiru Hikawa, 2005

Miejsce:anime, odcinek 4

Opis:W tej komediowej serii w jednym z odcinków uczniowie testują nową drogę uczenia – próbują wyobrażać sobie postacie historyczne jako te występujące w mangach. Postanawiają nauczyć się o życiu Ieyasu Tokugawy (pierwszy shogun z rodu Tokugawa) i widzimy go przedstawionego jako Son Goku z Dragon Balla!

Pani Poni Dash! #07

Miejsce:anime, odcinek 7

Opis:W dalszym odcinku jeszcze jedno odwołanie do Dragon Balla. Czy Mesousa aby nie próbuje wykonać Kamehamehy?

Power Stone

Power Stone

Reżyserzy:Kenichiro Watanabe, Takahiro Omori, 1999

Opis:W tej serii anime powstałej na podstawie gier firmy Capcom występuje postać o imieniu Wang-Tang (także w grach). Potrafi on przemieniać się w kogoś bardzo podobnego do Super Saiya-jina.

Puni Puni Poemi

Puni Puni Poemi Puni Puni Poemi

Autor:Shin'ichi Watanabe, 2001

Miejsce:anime, odcinek 2

Opis:Puni Puni Poemi to krótka seria będąca parodią znanych anime. W drugim, ostatnim odcinku mamy nawiązanie do Dragon Balla – Poemi zbiera Smocze Kule, by przywrócić do życia jej "ojca" (reżyser serii) oraz "matkę" (Kumi-Kumi). Dziewczyna wypowiada słowa: Znalazłam je. Jeszcze tylko cztery, reżyserze, Kumi-Kumi.

School Rumble

School Rumble School Rumble

Autor:Jin Kobayashi, 2004-2005

Miejsce:anime, odcinek 9

Opis:W tej komedii romantycznej jedną z głównych bohaterek jest Tenma Tsukamoto, uczennica liceum, która potajemnie zakochana jest w chłopaku imieniem Ōji Karasuma. Dziewczyna ma jednak tajemniczego adoratora... szkolnego przestępcę Kenjiego Harimę. Obok film przedstawiający dwóch rywali walczących ze sobą. Podobieństwa do Dragon Balla widać od razu – przemiana w Super Saiya-jina (żółte włosy), następnie atak na wzór Kamehamehy.

Sket Dance

Autor:Kenta Shinohara

Premiera mangi:2007-2013

Premiera anime:2011-2012


Sket Dance, odcinek 9

Miejsce:anime, odcinek 9

Opis: Enta, chcący stworzyć własną mangę, przeprowadza wywiady z uczniami na temat ich umiejętności. Kiedy Bossun mówi, że posiada broń, Enta pyta m.in. o to, czy potrafi za jej pomocą wytwarzać Kamehamehę.


Sket Dance, odcinek 11

Miejsce:manga, tom 3, rozdział 25
anime, odcinek 11

Opis: Bohaterowie postanawiają zagrać w pewną grę na telefon. Switch wybiera sobie pseudonim "Porunga" (jap. ポルンガ).


Sket Dance, odcinek 15

Miejsce:anime, odcinek 15

Opis: Drobna, niewiele znacząca wzmianka. Podczas drugiego przerywnika Dante, z palcami dwuznacznie przyłożonymi do czoła, wymawia Makankosappo, czyli nazwę techniki Piccolo.


Miejsce:manga, tom 6, rozdział 46
anime, odcinek 19

Opis: Bossun, jeden z głównych bohaterów Sket Dance, musi się ostrzyc. Ostatecznie jego fryzują postanawia zająć się Switch, wielki fan anime. W rezultacie Bossun kończy z fryzurą Goku, po czym mówi: Cześć, jestem Bosu! Na tym świecie jest wielu silnych ludzi!.


Miejsce:manga, tom 9, rozdział 72
anime, odcinek 31

Opis: Tym razem główni bohaterowie serii mają za zadanie modnie ubrać kolegę uważającego się za samuraja, Shinzō Takemitsu. Kolejny raz do akcji wkracza Switch, w efekcie czego Shinzō ląduje w stroju Vegety. Wczuwa się w rolę i wypowiada następujące słowa, przekręcając imię Saiya-jina: Wezmę twoją głowę jako zdobycz wojenną! Bowiem nikt nie jest silniejszy ode mnie, Vegenty!. Warto dodać, że później zostaje ubrany w strój GT Robo z Toriko, a następnie wystylizowany na Eijiego Niizumę z serii Bakuman.


Sket Dance, odcinek 51

Miejsce:anime, odcinek 51

Opis: W odcinku widzimy przez chwilę kolekcję mangi znajdującą się na półce w pokoju klubu głównych bohaterów. Na grzbietach tomów są obrazki, które tworzą jeden większy w dragonballowym stylu, widać tam nawet smoka.


Sket Dance, rozdział 95

Miejsce:manga, tom 11, rozdział 95

Opis: Bossun po ciosie otrzymanym od Komy wylatuje przez okno i upada na ziemię w takiej samej pozycji jak Yamcha po przegranej walce z Saibaimanem.


Sket Dance, odcinek 71

Miejsce:anime, odcinek 71

Opis: Kolejna drobna wzmianka. Nagle w ciągu zaledwie dwóch sekund przez ekran przewija się charakterystyczna czupryna Son Goku, a w tle słychać początkowe dźwięki Cha-La Head-Cha-La, openingu DBZ.


Sket Dance, odcinek 73

Miejsce:manga, tom 18, rozdział 156
anime, odcinek 73

Opis: Uczennica Roman Saotome, fanka i rysowniczka mang dla dziewcząt, szkicuje podczas rozmowy coś interesującego – Nameczanina z czułkami w trakcie rozłamu na dobro (Wszechmogący) i zło (Piccolo).

Sonic X

Sonic X

Premiera anime:2003-2006

Miejsce:anime, odcinek 26

Opis:Po połączeniu się siedmiu Szmaragdów Chaosu, Sonic, główny bohater tego anime, ulega transformacji na wyższe stadium. Zmienia kolor sierści z niebieskiego na żółty, wokół ciała pojawia się złota aura, a jego kolce zadzierają się do góry – czyż nie identycznie jak w przypadku przemiany w Super Saiya-jina?

Podesłane przez:Vasson

Sora no Manimani

Premiera anime:2009

Miejsce:anime, odcinek 10

Opis:Sayo pyta przygnębioną koleżankę: Co powinnaś zrobić, aby inni się o ciebie nie martwili?, po czym Mihoshi odpowiada: Być super! i wyzwala z siebie energię w sposób identyczny, jak odbywa się to podczas przemiany w Super Saiya-jina.

Podesłane przez:Camilo

Teekyū 3

Teekyū 3, odcinek 3

Premiera anime:2013

Miejsce:anime, odcinek 2

Opis: Jedna z głównych bohaterek, Kanae, po uderzeniu piorunem wykonuje coś na kształt Kamehamehy. Marimo tłumaczy, że była to fala Kanakanaha.

Tenjō Tenge

Tenjō TengeTenjō TengeTenjō Tenge

Autor:Oh! great, 1998-2010

Miejsce:manga, tom 1, rozdziały 2, 3

Opis:Ciekawa scena z początkowych rozdziałów mangi. Jeden z bohaterów wykonuje atak na wzór Kamehamehy, co zostaje zauważone przez drugiego. Jednak dwie strony dalej mamy wyjaśnienie – to nie jest atak z Dragon Balla!

Tenjō Tenge

Miejsce:manga, tom 9, rozdział 52

Opis:Niejaki Sōichirō Nagi pokazuje nam zupełnie chybioną i zabawną imitację Tańca Fuzyjnego, a następnie próbuje dokonać przemiany w Super Saiya-jina.

Tenjō Tenge

Miejsce:manga, tom 10, rozdział 61

Opis:Autor mangi kolejny raz odwołuje się do DB. Tym razem pokazuje nam coś na wzór techniki Taiyōken Tenshinhana, której używa tutaj Shin'ichirō Kurei, by wydostać się z tarapatów. Gdziekolwiek odbywa się ta walka... niewątpliwie jest tam też Dragon Ball!

Tenshi na Konamaiki

Tenshi na Konamaiki, odcinek 50

Premiera anime:2002-2003

Miejsce:anime, odcinek 50

Opis: Trenujący sztuki walki Kobayashi podczas walki z przeciwnikiem niespodziewanie składa dłonie, zbiera w nich energię i wyrzuca ją przed siebie, a po wszystkim opada z sił.

Transformerzy: Wojna o Energon

Transformerzy: Wojna o Energon

Oryginalny tytuł:Transformers: Superlink

Angielski tytuł:Transformers: Energon

Premiera anime:2004

Opis:W odcinku specjalnym dwa Transformery, Irontread i Snowstorm usiłują się połączyć, stać się "Superlink". Ich pozycje niewątpliwie przypominają ostatni krok Tańca Fuzyjnego.

Ueno-san wa Bukiyō

Ueno-san wa Bukiyō, odcinek 12

Angielski tytuł:How Clumsy You Are, Miss Ueno

Premiera anime:2019

Miejsce:anime, odcinek 12, min 2

Opis: W odcinku główna bohaterka serii przedstawia swój nowy wynalazek – urządzenie służące namierzaniu wrogów (podglądaczy), które łudząco przypomina scouter z zieloną szybką.

Urusei Yatsura

Urusei Yatsura, odcinek 26

Premiera anime:1981-1986

Miejsce:anime, odcinek 26

Opis: W jednym z odcinków Ten i panna Sakura wybierają się do wesołego miasteczka. Tam, na karuzeli, jadą na siedzeniu przypominającym postać Aralki, głównej bohaterki Dr. Slumpa.

Urusei Yatsura 3: Remember My Love

Urusei Yatsura 3: Remember My Love Urusei Yatsura 3: Remember My Love

Reżyseria:Kazuo Yamazaki

Premiera anime:1985

Opis: Kiedy pod koniec filmu w klasie panuje rozgardiasz, obok bohaterów serii można zaobserwować różne nieoczekiwane postacie, a wśród nich m.in. Bulmę. Jest ona w stroju zaprezentowanym na stronie tytułowej czwartego rozdziału Dragon Balla, który ukazał się raptem półtora miesiąca przed premierą filmu.

Podesłane przez:ka3one

Video Girl Ai

Video Girl AiVideo Girl Ai

Autor:Masakazu Katsura, 1989-1992

Miejsce:manga, tom 3, rozdział 34

Opis:Kolejna manga autora jednej z wcześniej wymienionych pozycji (DNA²). Tym razem pojawia się Son Goku – uśmiecha się z okładki komiksu czytanego przez główną bohaterkę. Widzimy go na trzech ujęciach.

Weiß Survive

Weiß Survive, odcinek 11

Premiera anime:2009

Miejsce:anime, odcinek 11

Opis: Choć odcinki tej komediowej serii trwają tylko 2,5 minuty, nie zabrakło w niej dragonballowego elementu. Widoczny na zdjęciu dziadek w pewnym momencie mierzy siłę walczących ze sobą graczy, a służy mu do tego scouter z zieloną szybką.

Wrobiona w magię

Wrobiona w magię, rozdział 6 Wrobiona w magię, rozdział 6

Oryginalny tytuł:Re:Mahō Shōjo

Angielski tytuł:Re: Magical Girl

Autor:Kon Shiyota

Premiera mangi:2013-2015

Miejsce:manga, tom 1, rozdział 6

Opis: Gdy główna bohaterka serii słyszy o potężnych przeciwnikach, którzy mogą się w przyszłości pojawić, zaczyna sobie wyobrażać postacie ewidentnie przypominające trójkę głównych antagonistów z Dragon Balla – Freezę, Cella oraz Buu, którzy w dodatku "dobierają się" do jej siostry.

Yakitate!! Japan

Yakitate!! JapanYakitate!! Japan

Autor:Takashi Hashiguchi, 2002-2007

Miejsce:manga, tom 15, rozdział 131

Opis:Ta pozycja ma bardzo oryginalną fabułę. Otóż główna postać, niejaki Kazuma Azuma od 6 roku życia ma obsesję na punkcie... chleba. Zaczyna więc pracować w największej japońskiej sieci piekarni, aby upiec najbardziej świeży chleb w Japonii. Tymczasem zobaczcie na skanach, co dzieje się z Ryō Kuroyanagim, kiedy zjada troszkę przypieczony chleb. Czy aby nie zamienia się w Super Saiya-jina?

Yu-Gi-Oh!

Autor:Kazuki Takahashi, 1996-2004

Miejsce:manga, tom 1, rozdział 1

Opis:W Yu-Gi-Oh! z interesującym nas motywem stykamy się już w pierwszym rozdziale. Yugi wspomina o Dragon Ballu (lub po prostu ma na myśli Smocze Kule), kiedy jest pełen zdumienia, co się stanie, jeśli uda mu się poskładać puzzle. Ma nadzieję, iż wtedy spełni się jego życzenie jak w Dragon Ball.

Yū Yū Hakusho

Yū Yū Hakusho

Autor:Yoshihiro Togashi, 1990-1994

Miejsce:manga, tom 19, rozdział 175

Opis:Dragon Ball miał również jakiś wpływ na prace Yoshihiro Togashiego. Dowód jest na ostatniej stronie niniejszej mangi, gdzie między wieloma innymi tego rodzaju rysunkami jest zdjęcie przedstawiające kobietę wykonującą coś na wzór Kamehamehy, co więcej – jest to także napisane!

Zettai Karen Children

Zettai Karen Children, odcinek 4 Zettai Karen Children, odcinek 4

Autor:Takashi Shiina

Premiera anime:2008-2009

Miejsce:anime, odcinek 4

Opis: Jedna z głównych bohaterek tej serii, Kaoru Akashi, młoda dziewczyna o dość kontrowersyjnych zainteresowaniach, podczas walki treningowej unosi ręce w górę i woła: Wszyscy zboczeńcy tego świata, dajcie mi swoją energię!. Następnie widzimy kulę ziemską, do której owa energia napływa.


powrót do "Dragon Ball wokół nas"
STRONA KORZYSTA Z PLIKÓW COOKIE: POLITYKA PRYWATNOŚCI
Anime Revolution Sprites Twierdza RPG Maker