Cienie północy
Informacje

Dragon Ball

INFORMACJE
-
TRANSFORMACJE -- SAIYA-JINOWIE

Jak wiadomo w mandze i anime Dragon Ball, wielu wojowników osiągało swoje kolejne poziomy, przez co stawali się mniej lub więcej silniejszymi niż przedtem.

Poniżej przedstawiamy trochę informacji o tych przemianach.


BEBI | BUU | FREEZER | SAIYA-JINOWIE | SERU

Normalny Saiya-jin
(Tsûjô Saiya-jin)

W pierwszej serii Dragon Balla widzieliśmy tylko jednego przedstawiciela rasy Saiya, Son-Goku. O tym, że jest on Saiya-jinem dowiadujemy się dopiero, gdy na Ziemi ląduje Raditz, jego brat. Ten wyjaśnił, że Goku jest jednym z czterech ocalałych od eksplozji planety Vegeta.

Saiya-jinowie byli wojowniczym plemiem, które zamieszkiwało swoją planetę razem z rozwiniętymi technicznie, ale słabymi fizycznie Tsufuru-jinami.

Później Saiya-jinowie byli na usługach Freezera, dla którego zdobywali inne planety, niszcząc na nich wszelkie życie.

Stuprocentowi Saiya-jinowie mają czarne włosy, a ich największym celem w życiu jest walka. Z wyglądu przypominają ludzi, z tym wyjątkiem, iż posiadają oni dodatkowo ogon.


Wielka małpa
(Ôzaru)

Saiya-jinowie posiadają zdolność do przemiany w gigantyczną małpę. Aby to się stało muszą oni spojrzeć na księżyc w pełni (lub wytworzoną specjalnie do tego celu kulę energii, której blask jest taki sam jak u księżyca), a także muszą posiadać ogon. Światło odbijające się od księżyca zawiera tak zwane fale "Bruits Waves" wyrażane w jednostce "Zeno".

Kiedy Saiya-jinowie wchłoną odpowiednią ilość tych fal, zaczyna się ich transformacja. Podobno po przemianie, moc wojownika wzrasta dziesięć razy. Kończy się ona, gdy odetnie się ogon wojownika, albo przestaną do niego dopływać fale "Zeno".

W tej postaci, Goku zupełnie nad sobą nie panował, niszczył wszystko wokół. Być może działo się tak dlatego, że uderzył się on w dzieciństwie w głowę i stracił tę zdolność.

Natomiast Vegeta podczas każdej swojej przemiany, panował nad sobą w zupełności, a nawet potrafił mówić.


Niby Super Saiya-jin
(Giji Sûpâ Saiya-jin)

Jest to poziom Saiya-jina, który był ukazany tylko w jednym filmie kinowym.

Podczas walki ze Slugiem, Son-Goku złapał pięść przeciwnika, po czym miał moc Super Saiya-jina, a jego ciało otaczała złotawa aura. Był to być może skutek użycia Kaiokena. Ale poza tym jego włosy uniosły się do góry, zniknęły źrenice. Wyglądało także na to, że nie kontrolował on siebie w zupełności. Kierowały nim olbrzymia siła i złość.


Super Saiya-jin
(Sûpâ Saiya-jin)

Super Saiya-jin jest legendą przekazywaną z pokolenia na pokolenie. Zgodnie z nią raz na 1 000 lat rodzi się Saiya-jin, który przewyższa innych siłą i umiejętnociami w walce.

Jako pierwszy ten poziom osiągnął Son-Goku, po tym jak Freezer zabił Kuririna. Transformacja ta jest spowodowana uczuciem wściekłości i nienawiści.

Stan Super Saiya-jina oprócz wielkiej siły daje także jego użytkownikowi nowy wygląd. Ten poziom charakteryzuje się wyprostowanymi do góry złotymi włosami na głowie wojownika, a także zielonymi źrenicami. Poza tym ciało Saiya-jina otacza złotawa aura. Pierwszy raz jest bardzo trudno osiągnąć ten poziom.

Najbardziej zastanawiająca była przemiana w Super Saiya-jinów Son-Gotena i Trunksa. Osiągnęli oni ten poziom prawie w tym samym bardzo młodym wieku: Goten miał 7 lat, Trunks 8.


Ultimate lub Ultra Super Saiya-jin 1 i 2
(Ichi-dankai no henshin)

W rzeczywistości poziom Ultra Super Saiya-jina można podzielić na dwa. W pierwszym mięśnie się powiększają i moc rośnie. W drugim, mięśnie rosną jeszcze bardziej, moc jest większa, szybkość spada. W każdym z tych poziomów zużycie energii jest bardzo duże.

Japońskie określenia tych poziomów:
Sûpâ Saiya-jin dai ichi-dankai (SSJ),
Sûpâ Saiya-jin dai ni-dankai (USSJ1, drugi poziom SSJ),
Sûpâ Saiya-jin dai san-dankai (USSJ2, trzeci poziom SSJ).

"Ni" oznacza "drugi", a "san" trzeci".

Vegeta jako pierwszy osiągnął poziom przekraczający Super Saiya-jina. Trenował on w Room of Spirit and Time i dzięki temu był nie tylko silniejszy od Son-Goku, ale także przewyższał mocą zwykłych SSJ. Na tym poziomie ciało Vegety wielce urosło. Podczas treningu z Trunksem w Room of Spirit and Time, nie był świadom, że Trunks przewyższa go siłą.

Trunks, po tym jak osiągnął poziom USSJ1, trenował dalej, by przejść na USSJ2. Jego ciało zwiększyło się, ale szybkość drastycznie spadła. Zużycie energii również wzrosło. Moc Trunksa była większa w tej formie niż Vegety.

Goku również osiągnął ten poziom w Room of Spirit and Time, ale bardzo szybko uświadomił sobie ograniczenia tego poziomu, czyli spadek szybkości i większe zużycie energii, a więc nigdy nie używał go w walce.


Full Power Super Saiya-jin
(Sûpâ Saiya-jin Furu Pawâ)

W Room of Spirit and Time, Goku doszedł do wniosku, że poziom USSJ zwiększa siłę, ale zmniejsza sprawność ruchową i zużywa dużo energii. Zamiast tego wymyślił inny sposób. Po prostu przeszedł na poziom SSJ i w nim pozostał, by w czasie walki już tego nie robić i nie tracić wtedy na to zbędnej energii.

Goku i Gohan w tych poziomach, nie trenowali już zbytnio przed rozpoczęciem Seru Game, ale odpoczywali.


Legendarny Super Saiya-jin
(Densetsu no Sûpâ Saiya-jin)

Jako jedyny ten poziom osiągnął tylko Brolly.

Legendarny Super Saiya-jin wydaje się podobny do Ultimate Super Saiya-jina 2. Także znikają źrenice i rosną mięśnie. Jednakże dzięki temu wojownik staje się również szybszy, a nie wolniejszy jak w tamtym przypadku.

Chęć Brollego na zniszczenie świata, również mogłoby się wydawać, że wzrosła z osiągnięciem tego poziomu.


Super Saiya-jin 2
(Sûpâ Saiya-jin Tsû)

Podzczas treningu z Son-Gohanem w Room of Spirit and Time, Goku zaobserwował, że w jego synu drzemie olbrzymia moc, która jest niezbędna do pokonania czekającego Seru.

Seru koniecznie chciał, żeby jego przeciwnik, to jest Gohan, osiągnął wyższy poziom, gdyż był dla niego za słabym przeciwnikiem.

Po samodestrukcji Jinzo Ningen 16, Seru stworzył siedmiu Seru Juniorów. Gdy Gohan obserwował, jak Seru Juniory masakrowały jego przyjaciół, Mister Satan rzucił głowę Jinzo Ningen 16 obok Gohana. Cyborg ten powiedział Saiya-jinowi, że wie co on czuje, ale musi pozwolić energii wydostać się z jego ciała. Kiedy Seru zniszczył głowę Jinzo Ningen 16, Gohan dosłownie wybuchnął, osiągając tym samym poziom Super Saiya-jina 2.

Moc Super Saiya-jina 2 bardzo się zwiększa, wygląd także. Włosy stają bardziej do góry. U Gohana i Goku, jeden kosmyk włosów zawsze leżał między oczami. Poza tym pojawiają się drobne wyładowania elektryczne wokół ciała wojownika.


Super Saiya-jin 3
(Sûpâ Saiya-jin Suri)

Super Saiya-jin 3 jest ostatnią transformacją Saiya-jina z przewagą żółtej barwy. Goku naczył się osiągać ten poziom podczas trudnego treningu w Zaświatach.

Przez używanie tego poziomu, zmniejszał on czas swego pobytu na Ziemi. Powinien wrócić po 24 godzinach, a musiał szybciej. Powodem tego była duża strata energii, któej w czasie przemiany nie można było odzykać porzez zwykły odpoczynek. W pewnym momencie cała energia się kończyła i wtedy SSJ3 powracał do swojej zwykłej postaci.

Goku uświadomił sobie wielką moc Buu, a musiał go wtedy czymś zająć, by dać czas Trunksowi na odnalezienie radaru. Więc Goku pokazał najpierw poziom SSJ, potem SSJ2, ale to jeszcze nie było wszystko. Nagle skoncetrował w sobie całą swą moc się, po czym krzyknął. Jego włosy się bardzo wydłużyły (sięgały aż do kolan), a brwi znikły. Błyskawice otaczały jego ciało, podobnie na niższym poziomie. Jego moc i szybkość wzrosły. Ale niestety, SSJ3 niósł ze sobą duże obciążenie dla użytkownika. Redukował czas pobytu Goku na Ziemi i długość fuzji Gotenksa.

Ciekawy jest fakt, iż Goku miał czarme źrenice z zielonymi tęczówkami, podczas gdy Gotenks miał tylko normalne zielone źrenice.


Złota wielka małpa
(Ôgon Ôzaru)

W Dragon Ball GT również występowały różne transformacje Saiya-jinów. Kiedy Goku walczył z Bebi na planecie Tsufuru, i był dzieckiem, Ro Dai Kaioshin wyjął z niego ogon jeszcze raz! Gdy Goku ujrzał na niebie Ziemię, która bardzo przypominała księżyc, na skutek czego zamienił się w Ôgon Ôzaru - wielką małpę! Była ona bardzo podobna do normalnej Ôzaru, siła wzrosła wielokrotnie. Różniły się one tylko tym, że ta miała złoty kolor skóry. Ostatecznie, kiedy Goku zaczął panować nad swoją nową mocą, przeszedł na kolejny poziom - Super Saiya-jin 4.


Super Saiya-jin 4
(Sûpâ Saiya-jin Fô)

Rezultatem opanowania mocy w formie Ôgon Ôzaru, jest przejście Saiya-jina na poziom Super Saiya-jina 4. Nowy wojownik ma wszędzie czarne i czerwone włosy poza klatką piersiową. Kolor czerwony służy za sierść i okrywa większą część ciała. Brwi są czarnej barwy. Jego oczy są koloru złotego.

Goku osiągnął ten poziom, po tym jak opanował całą moc jaką miał, a był wtedy zamieniony w Ôgon Ôzaru. Vegeta zrobił to inaczej. Bulma skonstruowała maszynę, która wytwarzała "Bruits Waves". Vegeta wchłonął je i przeszedł w Ôgon Ôzaru, a w krótkiej w chwili na kolejny poziom - SSJ4.


Saiya-jinSSJUSSJSSJ2SSJ3SSJ4
BrollyTakNieNieNieNie
GogetaTakNieMożliweNieTak
GotenksTakNieMożliweTakNie
Son-GohanTakNieTakNieNie
Son-GokuTakTakTakTakTak
Son-Goku JuniorTakNieNieNieNie
Son-GotenTakNieNieNieNie
TrunksTakTakNieNieNie
VegetaTakTakTakNieTak
Vegeta JuniorTakNieNieNieNie
VegettoTakNieMożliweNieNie

SAIYA-JINOWIE -- TRANSFORMACJE
-
INFORMACJE
Informacje ►
Jaco z Galaktycznego Patrolu
STRONA KORZYSTA Z PLIKÓW COOKIE: POLITYKA PRYWATNOŚCI
Konnichiwa Saiyans-Zone
Dragon Ball Z Games Anime Revolution Sprites Twierdza RPG Maker