Cienie północy
Katz
2 października 2021 (20:03)
Na przełomie sierpnia i września argentyński oddział Cartoon Network podjął decyzję o wstrzymaniu emisji anime Dragon Ball Super.

Powodem była skarga od Ministerstwa Kobiet, Polityki Płci i Różnorodności Seksualnej prowincji Buenos Aires (Ministerio de las Mujeres, Políticas de Género y Diversidad Sexual) dotycząca przemocy seksualnej (oświadczenie w języku hiszpańskim).

Chodziło o 91 odcinek serii, w którym przygotowujący się do Turnieju Mocy Żółwi Pustelnik prosi Puara o zmienienie się w piękną niewiastę, by móc w ten sposób przezwyciężyć swoje słabości.


W oświadczeniu czytamy m.in.:

Ponieważ jest to kanał skierowany do dzieci i ma szeroki zasięg, nie jest dostatecznie nadzorowany przez dorosłych, którzy ufają, że prezentuje odpowiednie treści dla tej grupy wiekowej.

We wspomnianej scenie Maestro Roshi prosi jednego ze swoich uczniów, by pozwolił mu skorzystać z "usług" jednego z magicznych zwierzaków, które mogą zmieniać postać. Chce, aby "przemienił się w piękną dziewczynę", tłumacząc się: "Moją słabością są zboczone myśli, które chcę przezwyciężyć". Tymczasem Woolong (świnka) opowiada o innych nadużyciach, których doświadczył od tego człowieka.

Odcinek, o którym mowa, przedstawia wiele szczegółów: młodociana zamknięta z dorosłym Maestro Roshim wielokrotnie mówi "nie" i próbuje uciec – daje wyraźne znaki, że się nie zgadza. Maestro mówi, że nie może przestać, bo to silniejsze od niego. Tymczasem inne postacie obserwują to z zewnątrz, nie wtrącając się w sytuację.

Niewykluczone, że Dragon Ball Super powróci do argentyńskiej telewizji, ale już ocenzurowany. To oczywiście nie pierwszy przypadek zarzucania Dragon Ballowi treści nieetycznych – wiele lat temu Boskiemu Miszczowi dostało się od polskiej "superniani", a w 2017 roku krytyka pojawiła się w indyjskiej prasie, jak również izraelskiej.
komentarze (2)
Cienie północy
STRONA KORZYSTA Z PLIKÓW COOKIE: POLITYKA PRYWATNOŚCI
Anime Revolution Sprites Twierdza RPG Maker