Cienie północy
Informacje

Dragon Ball

INFORMAJCE
-
ODCINKI TELEWIZYJNE -- DRAGON BALL Z -- 041-060

W tym dziale znajdują się raczej szczegółowe opisy wszystkich odcinków trzech serii Dragon Balla, a także ich tytuły oryginalne, jak i polskie, jak i oryginalne przetłumaczone na angielskie. Życzymy do miłego czytania.


DRAGON BALL | DRAGON BALL Z | DRAGON BALL GT

INFORMACJE OGÓLNE
001-020 | 021-040 | 041-060 | 061-080 | 081-100 | 101-120 | 121-140 | 141-160
161-180 | 181-200 | 201-220 | 221-240 | 241-260 | 261-280 | 281-291

Schemat przedstawiania odcinków
Numer odcinka [Data wydania]

a) Tytuł japoński (romaji)

b) Tytuł japoński (kanji)

c) Tytuł japoński przetłumaczony na angielski

d) Tytuł polski

Szczegółowy opis odcinka


Odcinek 041 [21.03.1990]

a) Shinsetsu na Uchuujin Ikinari Atta yo Uushinchuu

b) 親切な宇宙人いきなりあったよ五星球

c) Kind-hearted Aliens — There's the 5-Star-Ball Already

d) Uprzejmi nieznajomi

Bulma, Kuririn i Son-Gohan niedawno dowiedzieli się dzięki dzieciom, że w kosmosie istnieje lud równie okrutny, jak Saiya-jinowie. Wszyscy trzej zbliżali się do powierzchni planety Namek. Szybko wylądowali, po czym spadli w przepaść. Gdy się obudzili, zobaczyli przed sobą dwóch osobników bardzo podobnych do Piccolo. Później wszyscy zaczęli coś jeść i rozmawiać. Wtedy jeden z nieznajomych, powiedział przybyszom, że wie po co tam przybyli. Po jakimś czasie Kuririn, Bulma, Son-Gohan oraz jeden nieznajomy polecieli w stronę Smoczej Kuli jakimś starym samolotem. Kiedy wylądowali, wszyscy prócz Bulmy, zaczęli szukać kuli zanurzonej w wodzie. Znalazł ją nieznajomy. Tymczasem na planecie Freezer No.79, Vegeta był zanurzony w leczącym płynie. Na Ziemi, Son-Goku wciąż siedział w szpitalu, ale już w innym miejscu niż przedtem. Bulma, Kuririn, Son-Gohan i jeden nieznajomy weszli do jakiegoś podziemnego przejścia. Na ścianach byli narysowani pierwotni osobnicy tego globu, wcale nie podobni do Namek-jinów. Tym razem Smoczą Kulę, która była w czaszce, znalazła Bulma. Potem wszyscy polecieli w stronę kolejnej kuli. W pewnym momencie, kiedy wylądowali, ujrzeli przed sobą, jak wielki dinozaur połknął Smoczą Kulę, po czym uciekł. Po kilku sekundach Bulma, Kuririn, Son-Gohan i jeden nieznajomy polecieli za dużym Animalem. W pewnym momencie zobaczyli w dole, na powierzchni jeziora, kości tego dinozaura. Po sekundzie Son-Gohan postanowił, że zanurzy się w tym zakwaszonym jeziorze i zdobędzie Smoczą Kulę. Po jakimś czasie Bulma, Kuririn i mały Saiya-jin mieli już trzy Smocze Kule.


Odcinek 042 [04.04.1990]

a) Wakusei Furiiza Nambaa Nanajuukyuu Fukkatsu no Bejiita!!

b) 惑星フリーザNo.79復活のベジータ!!

c) Planet Freeza No. 79 — Vegeta Recovers!

d) Przebudzenie wroga

Vegeta nadal siedział w leczącym płynie. Tymczasem Son-Goku schodził po schodach szpitalnych. Natomiast Chi-Chi spała obok jego łóżka. Tymczasem Kuririn, Bulma, Son-Gohan i nieznajomy szli przez pustynię. Nagle zobaczyli przed sobą wielkie tornado, w którym znajdowała się Smocza Kula. Po jakimś czasie dwóch najmniejszych postanowiło ją zdobyć. Chcieli oni wystrzelić w tornado pociski Chi, lecz mogliby w ten sposób zniszczyć Smoczą Kulę, więc tego nie zrobili. Potem mały Saiya-jin wlazł do wnętrza tornada, chwycił kulę, po czym się uwolnił. Tymczasem Son-Goku wzbił się w górę. Bulma, Kuririn, Son-Gohan i nieznajomy weszli na wielkiego ptaka, myśląc, że to las. W pewnej chwili były uczeń Kami-Samy zapalił pochodnię. Nagle wszystkie ptaki podniosły się i zaczęły lecieć przed siebie. Wtedy to czwórka osobników zeskoczyła z olbrzymiego Animala. Gdzie indziej słaby Son-Goku spadł w przepaść. Kuririn i reszta znaleźli się w zamku. Nagle zobaczyli przed sobą na łóżku jakiegoś wielkoluda z rogami. Później znaleźli Smoczą Kulę przyczepioną do jego ucha. Oczywiście, kiedy mu ją zabrali, olbrzym otworzył oczy. Tymczasem Kame sennin i Chi-Chi stali obok pustego łóżka, w którym powinien leżeć Son-Goku. Kuririn oraz mały Saiya-jin wystrzelili we wroga pociski Chi, lecz nic mu nie zrobili. Potem wszyscy odlecieli jakimś samolotem z półki. Kiedy Kuririn spojrzał jeszcze raz na górę, na której powiniem być zamek, była ona pusta. Son-Goku skakał po skałach. Zaś Vegeta ciągle znajdował się w Recover Machine. W pewnej chwili poruszył się, a wtedy płyn, którym go otaczał, spłynął gdzieś indziej. Po sekundzie Saiya-jin otworzył oczy.


Odcinek 043 [11.04.1990]

a) Sorotta zo Doragonbooru! Pikkorosan mo Ikikaeru

b) そろったぞ神龍球!ピッコロさんも生き返る

c) The Dragon Balls are All Here! Piccolo-san Will Also Come Back to Life

d) Ostatnia pułapka

Son-Gohan i Kuririn próbowali rozpuścić lód, w którym znajdowała się Smocza Kula. Bulmie było bardzo zimno. Po jakimś czasie Kuririn wyjął kulę. Potem cała jaskinia zaczęła się walić. Saiya-jin i Ziemianie wleźli na kawałek dużego lodu i zaczęli bardzo szybko na nim spadać w dół. Nagle zaczęła turlać się za nimi wielka śniegowa kula. Tymczasem Vegeta ubrał się i poszedł korytarzem przed siebie. Natomiast Son-Goku stał przed piramidą i po chwili ją podnosił. Potem, kiedy zaczęła spadać, Saiya-jin przebił się przez nią, po czym opadł zmęczony. Bulma, Kuririn i Son-Gohan wciąż spadali w dół. Nagle dwóch z nich wystrzeliło pociski Chi w sople, by zatrzymać wielką kulę, lecz to nic nie dało. Później zaczęli spadać w przepaść. KIedy było już po wszystkim, zaczęli iść w stronę ostatniej Smoczej Kuli. Wtenczas Kuririn zobaczył na ziemi ślady, które przedtem zostawił duży dinozaur. Mały Son-Gohan, Kuririn oraz Bulma ujrzeli przed sobą niewielkie jezioro, w którym znajdowała się kula. W pewnym momencie coś niewidzialnego chwyciło małego Saiya-jina. Potem dwóch nieznajomych złapało Bulmę. Gdzie indziej Kame sennin i Chi-Chi zobaczyli w dole nieprzytomnego chorego przyjaciela. Vegeta ujrzał przed sobą niejakiego Kuwiego, czyli jednego z podwładnych Freezera. Dowiedział się od niego, że ten także tyran poleciał na Namek w poszukiwaniu kul. Wtedy księże Saiya-jinów zabrał swój Scauter i wyruszył za Freezerem. Gdzie indziej dwóch osobników udawających mieszkańców Namek pokazało swoje prawdziwe oblicza. Cały glob zamienił się w ciemny i brzydki. Kuririn postanowił pomóc małemu przyjacielowi, którego złapały jakieś bestie. Vegeta leciał w stronę Namek, natomiast Son-Goku był już w szpitalu.


Odcinek 044 [18.04.1990]

a) Arata na Kyouteki! Uchuu no Teiou Furiiza

b) あらたな強敵!宇宙の帝王フリーザ

c) A Tough New Enemy! Freeza, Emperor of the Universe

d) Nowy wróg

Son-Gohana i Kuririna trzymały nad wodą jakieś potwory. Bulma zapytała się wrogów kim są. Wtedy oni odpowiedzieli jej, że musieli kiedyś lądować na tej planecie awaryjnie. Potem jeden z nich zabrał dziewczynie Dragon Radar, po czym wrogowie poszli obok Kami-Sama Space Ship. Próbowali otworzyć drzwi, ale nie udało im się. W pewnym momencie mały Son-Gohan uwolnił się, a po nim Kuririn. Dwa potwory podeszły do Bulmy i kazały jej otworzyć drzwi pojazdu. Wtedy dziewczyna wypowiedziała hasło i drzwi się otworzyły. Kiedy wrogowie byli już prawie w środku zjawili się mali Son-Gohan oraz Kuririn. Potem pokonali potworów i bardzo szybko cała trójka znalazła się w kosmosie. Tymczasem Vegeta był coraz bliżej prawdziwej planety Namek. Son-Goku próbował wyjść ze swojego pokoju, ale złapali go tam doktor i pielęgniarka. Bulma, Kuririn oraz Son-Gohan ujrzeli przez szybę dużą Namek, po czym na niej wylądowali. Pierwsi wyszli Son-Gohan i Kuririn. Nagle obaj wyczuli w pobliżu potężną złowrogą energię. Potem wszyscy trzej zobaczyli na niebie międzyplanetarną kapsułę Vegety. Po krótkiej rozmowie Bulma postanowiła, że poleci na Ziemię po Son-Goku. Silny Vegeta już wylądował i wyszedł z kapsuły. Natomiast Bulma zadzwoniła do Kame sennina i powiadomiła go o wszystkim. Po chwili Son-Gohan i reszta zobaczyli, jak ląduje jeszcze jedna kapsuła podwładnych Freezera. Tymczasem Changeling, z tej rasy pochodzi Freezer, zdobył już kilka większych od ziemskich Smoczych Kul z planety Namek.


Odcinek 045 [25.04.1990]

a) Yabou no Bejiita! Uchuu Ichi no Senshi wa Ore da!!

b) 野望のベジータ!宇宙一の戦士はオレだ!!

c) Vegeta's Ambition! I am the Greatest Warrior in the Universe!!

d) Potężna energia

Bulma, Kuririn i Son-Gohan znajdowali się obok swojego statku kosmicznego. Tymczasem Freezer i jego podwładni byli w wiosce Namek-jinów. Gdzie indziej Kuwi postanowił zlikwidować Vegetę, więc poleciał w jego stronę. Bulma i reszta postanowili opuścić Namek. W pewnej chwili Kuririn oraz Son-Gohan wyczuli w pobliżu dwie złe moce. Potem zobaczyli przeciwników. Po jakimś czasie podwładni Freezera zniszczyli statek Ziemian. Kiedy mieli pokonać malców, zostali bardzo szybko przez nich zabici. Niejaki Zarbon ujrzał na swoim Scauterze, że na Namek zjawiło się trzech osobników. Tymczasem Son-Goku trenował, podnosząc siłą woli wodę ze szklanki. Nagle spadła mu ona na głowę. Kuririn, Son-Gohan i Bulma postanowili ukryć się na jakiś czas. Książe Saiya-jinów zobaczył kilka metrów przed sobą Kuwiego. Po krótkiej rozmowie Vegeta zaczął zwiększać swoją siłę ciosu. Kiedy doszła do 22 000 jednostek detektor Kuwiego i Zarbona wybuchł. Podwładny tyrana przestraszył się Vegety. Próbował przekonać go do współpracy, ale ten się na nic nie zgadzał. Kiedy Saiya-jin obejrzał się na bok, Kuwi go zaatakował. Myślał, że zdołał go unicestwić, gdy nagle zobaczył go za sobą. Podwładny Freezera od razu uniósł się w górę i próbował uciec, lecz Saiya-jin był szybszy i posłał w jego stronę pocisk Chi, który ostatecznie zniszczył wroga. Niejaki Dodoria zobaczył na swoim Scauterze, że ich kumpel właśnie zginął. Natomiast Vegeta postanowił zdobyć choć jedną Smoczą Kulę, by pokrzyżować plany Changelinga. Kuririn i Son-Gohan wyczuli złowrogie siły lecące w ich stronę.


Odcinek 046 [02.05.1990]

a) Gokuu Pawaa Zenkai!! Ginga no Hate made Rokkakan

b) 悟空パワー全開!!銀河の果てまで6日間

c) Goku's Power Unleashed!! Six Days to the Ends of the Galaxy

d) Na koniec Wszechświata

Kuririn, Son-Gohan i Bulma weszli do jakiejś wielkiej jaskini. Wkrótce cała trójka zobaczyła daleko na niebie, kilku bardzo szybko lecących wojowników, z kilkoma Smoczymi Kulami. Dwaj najmniejsi wyczuli, że moc jednego z nich jest dużo większa od mocy Vegety. Potem wszyscy zobaczyli na radarze, że wrogowie zmierzali w stronę kolejnej wioski Namek-jinów, w których znajdowała się wtedy Smoczą Kulą. Po jakimś czasie Son-Gohan i Kuririn polecieli za Freezerem. Tymczasem ranny Son-Goku ciągle leżał w swoim łóżku szpitalnym. Nagle do jego pokoju wszedł Kame sennin, który powiedział mu o wszystkim, co wydarzyło się na Namek. Wkrótce potem Saiya-jin dostał od Yajirobeia, który właśnie tam wszedł, jedną Senzu Bean. Kiedy ją zjadł od razu odzyskał wszystkie siły, po czym zdjął bandaże i odleciał na Kinton w stronę Capsule Corporation, by polecieć stamtąd na planetę Namek. Wtedy zobaczyła go Chi-Chi. Tymczasem mali Kuririn i Son-Gohan skakali w stronę wioski Namek-jinów. Natomiast Son-Goku dotarł już do mieszkania Bulmy. Na początku zobaczył jej matkę. Potem wszedł do swojego nowego statku kosmicznego skonstruowanego przez Burifu-Hakase. Zobaczył w samym środku maszynę do zwiększania grawitacji aż do nawet 100 G - sto razy większej od ziemskiej. W pewnym momencie Saiya-jin wystartował i znalazł się w przestrzeni kosmicznej. Gdzie indziej Son-Gohan i Kuririn wyjrzeli ze wzniesienia na Freezera i kilku jego ludzi. Potem spostrzegli się, że mają oni już cztery duże Smocze Kule. Nagle z budynku wyszło pięciu Namek-jinów, trzech starych i dwóch młodych. Tymczasem Son-Goku ustawił na początek grawitację równą 20 G.


Odcinek 047 [09.05.1990]

a) Ihyou wo Tsuita Kougeki!! Chourou no Nerai wa Sukautaa

b) 意表をついた攻撃!!長老の狙いはスカウター

c) Surprise Attack!! The Elder's Target was the Scouter!

d) Nameczanie kontra tyran

Son-Gohan i Kuririn patrzyli na Freezera, jego ludzi i kilku Namek-jinów. Tymczasem gdzieś w kosmosie Son-Goku wytrwale trenował przy 20 G. Tyran zapytał się najstarszego z wioski, gdzie była wtedy reszta mieszkańców. Muuri odpowiedział mu, że pracowali w polu. Potem spytał się go, gdzie jest Smocza Kula. Oczywiście Namek-jin nie odpowiedział mu. Wtedy Zarbon bez problemu pokonał kilku wojowników. Son-Gohan chciał wyskoczyć w stronę wroga, ale powstrzymał się. Po sekundzie Muuri spytał się przeciwnika, po co mu są potrzebne Smocze Kule. Freezer odpowiedział mu, że marzy mu się życie wieczne. Nagle Zarbon zobaczył na Scauterze, że znajduje się ktoś w pobliżu. Po chwili obok Muuriego zjawiło się trzech Namek-jinów. Dodoria zmierzył im siłę ciosu i zobaczył, że razem mają tylko 3 000 jednostek. Wielu podwładnych tyrana Freezera wyskoczyło w stronę trzech Namek-jinów. Wtedy zdziwili się bardzo, gdyż w mgnieniu oka zostali przez nich pokonani. Kiedy Dodoria zmierzył im moc jeszcze raz, okazało się, że mają 9 000 jednostek. Po sekundzie różowoskóry podwładny Freezera o imieniu Dodoria postanowił pokonać trzech Namek-jinów. Wtedy Muuri uniósł się w górę i szybko zniszczył całą aparaturę wrogów. Po kilku sekundach Dodoria wyskoczył w jego stronę.


Odcinek 048 [16.05.1990]

a) Gohan Ayaushi! Shi wo Yobu Tsuisekisha Dodoria

b) 悟飯危うし!死を呼ぶ追跡者ドドリア

c) Gohan in Peril! A Pursuing Dodoria Summons Death

d) Bezwzględny żołnierz

Dodoria leciał w stronę Muuriego. Kiedy miał go zabić, Freezer mu zabronił i kazał najpierw pokonać trzech innych. Oczywiście wróg bez problemu bardzo szybko unicestwił dwóch silnych Namek-jinów, a na koniec pokonał trzeciego. Tyran zaśmiał się i rozkazał Muuriemu zejść na dół. Potem powiedział mu, by przyniósł Smoczą Kulę. Namek-jin od razu poszedł w stronę mieszkania. Son-Gohan i Kuririn byli wściekli. Tymczasem Son-Goku trenował w swoim statku kosmicznym, przy dużej grawitacji. Muuri oddał swojemu największemu przeciwnikowi piątą Smoczą Kulę. Wtedy tyran zapytał się go, gdzie znajdowały się wtedy inne kule. Namek-jin nie odpowiedział mu, a wtedy bezlitosny Dodoria wystrzelił niewielki pocisk Chi w niejakiego Cargo, brata Dendego, zabijając go. Później walnął mocno Muuriego, po czym go złapał i skręcił kark. W momencie gdy miał unicestwić drugiego małego Namek-jina, wyskoczył w jego stronę Son-Gohan, który go walnął. Wróg leżał na ziemi. Niestety bardzo szybko wstał, a wtedy uderzył go Kuririn. Po sekundzie Dende, Son-Gohan i Kuririn odlecieli w mgnieniu oka. Dodoria zaczął za nimi lecieć. Tymczasem Freezer zniszczył wielką skałę, gdyż przeszkadzała mu ona. Dodoria leciał tuż za małymi wojownikami. Nagle zaczął ich atakować. W pewnym momencie Kuririn upuścił małego. Próbował go złapać, lecz wróg złapał Ziemianina za nogę. Kiedy Dende miał uderzyć w skałę, uratował go mały Son-Gohan. Trzech malców znowu zaczęło uciekać. Nagle Kuririn użył techniki Taiyoken i dzięki temu oślepił chwilowo przeciwnika. Wykorzystując wolną chwilę Son-Gohan, Kuririn i mały Dende schowali się wśród skał.


Odcinek 049 [23.05.1990]

a) Bakushi Dodoria! Bejiita no Osorubeki Shougekiha

b) 爆死ドドリア!ベジータの恐るべき衝撃波

c) Dodoria Dies by Explosion! Vegeta's Fearsome Shockwave

d) Straszliwe odkrycie

Dodoria latał nad wyspami w poszukiwaniu trzech małych przeciwników. Nigdzie nie mógł ich znaleźć. Po jakimś czasie postanowił zniszczyć wszystko w dole. Jak zapowiedział, tak uczynił. Wysłał w wodę potężną kulę energii, ale na szczęście nie zrobił nic przeciwnikom. Potem odleciał. Wtedy Kuririn powiedział małemu przyjacielowi, by poleciał z nimi do ich kryjówki. Tymczasem Bulma w swoim domku, który zrobiła z Hoi-Poi, się kąpała i rozmawiała z ojcem przez telefon. Dowiedziała się od niego, że Son-Goku leciał właśnie na Namek. Tymczasem ten Saiya-jin postanowił coś zjeść. Więc otworzył lodówkę i nabrał jedzenia do rąk. Dodoria leciał nad morzem w stronę tyrana. Nagle wpadł do wody. Kiedy wyszedł na powierzchnię zorientował się, że został zaatakowany przez Vegetę. Podwładny Freezera od razu rozkazał przeciwnikowi oddać mu Scauter. Wtedy Saiya-jin rzucił go na ziemię, po czym rozgniótł. Potem powiedział Dodorii, że na Ziemi nauczył się wyczuwać czyjąś siłę ciosu. Nagle różowoskóry grubas wystrzelił w przeciwnika pocisk Chi, ale nic mu nie zrobił. W pewnej chwili Vegeta złapał podwładnego tyrana od tyłu za ręce. Wtedy Dodoria obiecał mu, że jeśli ten go nie zabije, to opowie mu sekret o planecie Vegeta. Więc książe puścił przeciwnika, a wtedy ten powiedział mu, że jego planetę zniszczył silny Freezer, a nie meteoryt. Kiedy wróg chciał odlecieć, Vegeta wystrzelił w niego pocisk Chi. Tymczasem Son-Goku trenował na statku o sile przyciągania równej 20 G.


Odcinek 050 [30.05.1990]

a) Moeru Wakusei karano Dasshutsu! Inochigake no Kamehame Ha

b) 燃える惑星からの脱出!!命がけのカメハメ波

c) Escape From a Burning Planet!! A Life-or-Death Kamehame-Ha

d) Awaria

Vegeta cieszył się z zabicia Dodorii. Potem postanowił polecieć za Ziemianami, o których dowiedział się od podwładnego Freezera. Kiedy ich dogonił, nikogo nie zobaczył, gdyż Kuririn, Son-Gohan i Dende schowali się w skałach. Nagle zaczął zbliżać się do Ziemian i Namek-jina. Wtedy obok małych wyskoczyła z wody wielka ryba. Dzięki niej Vegeta pomyślał, że wyczuł tylko ją, wiec odleciał, by zdobyć Smoczą Kulę. Son-Gohan, Dende i Kuririn doszli już do swojej kryjówki. Gdy zajrzeli do groty nic nie zobaczyli. Dopiero na końcu ujrzeli przed sobą wielki dom, z którego wyszła szybko Bulma. Potem powiedziała wszystkim, że do Namek zbliża się Son-Goku, który jest w trakcie treningu. Tymczasem ten właśnie Saiya-jin ćwiczył wytrwale z ciężarkami przy 20 G. Nagle usłyszał, jak zaczął pikać budzik Burifu-Hakase. Po sekundzie zobaczył ojca Bulmy na ekranie. Dowiedział się od niego, że jego statek zboczył z drogi, gdyż jedna z jego ścian została uszkodzona. Więc Son-Goku ubrał się w specjalny kombinezon, wyszedł na zewnątrz i skleił dziurę. Kiedy wracał, zorientował się, że wszedł nogami w klej i nie mógł się ruszyć. Później ujrzał przed sobą wielką ognistą planetę HZ, ale na szczęście, dzięki technice Kamehameha uratował się. Tymczasem na Namek Vegeta podążał w stronę wioski Namek-jinów ze Smoczą Kulą. Po jakimś czasie dotarł na miejsce. Od razu wylądował i rozkazał przyprowadzić szefa wioski, by ten oddał mu kulę. Oczywiście kiedy Namek-jin mu odmówił, Vegeta wystrzelił w jego stronę pocisk Chi z palca. Szefa wioski obronił jeden z jego przyjaciół.


Odcinek 051 [06.06.1990]

a) Yuuki Hyakubai! Kaiou no Moto ni Shuuketsu suru Senshitachi

b) 勇気百倍!界王の下に集結する戦士たち

c) Courage Times One Hundred! The Warriors Gathered Under Kaio

d) Rozmowa z Kaito

Vegeta znajdował się w wiosce Namek-jinów. Son-Gohan, Kuririn, Bulma i Dende byli w mieszkaniu. Mały powiedział, że przedstawiciele jego rasy nie jadają jedzenia. Tymczasem Vegeta został zaatakowany pociskami Chi. Namek-jinowie pomyśleli, że go pokonali, gdy nagle wróg uniósł się w powietrze i zaatakował przeciwników kamieniami. Kuririn i Son-Gohan poczuli w oddali wielką moc. Od razu wiedzieli, że to energia Vegety. Kuririn stwierdził, że nawet Son-Goku by go nie pokonał. Dende zapytał się Ziemian, dlaczego przybyli na Namek i skąd wiedzieli o Smoczych Kulach. Zły Saiya-jin zabił szefa wioski, zabrał jego Smoczą Kulę, po czym schował ją w małym jeziorku obok. Gdzie indziej Zarbon i jeden z podwładnych Freezera polecieli w poszukiwaniu wioski Namek-jinów, a tyran odleciał wraz ze swoimi Smoczymi Kulami. Dende opowiedział przyjaciołom o bardzo starym Saichoro, czyli wodzu Namek-jinów, który przeżył wielką zmianę klimatu na globie. Później dodał, że jest jego 108. dzieckiem. Pod koniec Dende i Kuririn postanowili polecieć do Saichoro, gdyż miał on wtenczas Smoczą Kulę. Son-Goku trenował na swoim statku kosmicznym o przyciąganiu równym nadal 20 G. Kiedy chciał zmienić je na 30 G, usłyszał głos North Kaio-Samy. Po chwili dowiedział się od niego, że przybyli na jego planetkę Yamucha, Piccolo, Chaoz i Tenshinhan.


Odcinek 052 [29.06.1990]

a) Kike Gokuu yo! Furiiza niwa Te wo Dasu na

b) 聞け悟空よ!フリーザには手を出すな

c) Listen to Me Goku! Hands Off Freeza

d) Trzeci przeciwnik

Son-Goku rozmawiał z Yamuchą. W pewnym momencie Ziemianin i North Kaio-Sama dowiedzieli się od przyjaciela o tym, że na Namek znajdował się tymczasem ktoś o wiele silniejszy od Vegety. Wtedy Kaio zobaczył telepatycznie, że jest to niepokonany tyran Freezer. Zabronił od razu Son-Goku walki z Changelingiem. Po jakimś czasie, kiedy skończył rozmowę, powiedział czterem Ziemianom, że jeśli chcą być jego uczniami, muszą najpierw go rozśmieszyć. Kuririn oraz Dende wciąż lecieli w stronę Saichoro. W pewnym momencie Vegeta wyczuł dwóch poruszających się osobników, więc postanowił to sprawdzić. Yamuchy i Chaozowi udało się już rozśmieszyć Kaio. W pewnym momencie Tenshinhan zaczął mówić do North Kaio-Samy bardzo głośno pewną zagadkę. Pod koniec Kaio się roześmiał. Kuririn i Dende schowali się za skałami przed Vegetą. W pewnej chwili zły Saiya-jin zmienił trasę lotu. Gdzie indziej mistrz Kaio zawołał Bubblesa i kazał swoim uczniom go złapać. Piccolo bardzo szybko chwycił małpę za skórę i przyniósł do mistrzowi. Tymczasem lecący Zarbon zobaczył przed sobą Vegetę. Szybko dowiedział się od niego, że pokonał już dwóch wojowników tyrana. Nagle obaj zaczęli walczyć. Silny Zarbon wystrzelił w przeciwnika pocisk Chi, lecz nic mu nie zrobił. Kuririn poczuł, że splotły się dwie potężne siły. Nagle sługa Freezera zaczął się śmiać i postanowił rozwinąć wachlarz swoich możliwości.


Odcinek 053 [27.06.1990]

a) Hotondo Torihada! Bisenshi Zaabon no Akuma no Henshin

b) ほとんど鳥肌!美戦士ザーボンの悪魔の変身

c) Nothing but Goosebumps! The Handsome Warrior Zarbon's Devilish Transformation

d) Przemiana trzeciego przeciwnika

Zarbon powiedział Vegecie, że przybierze zaraz postać brzydkiego, ale bardzo silnego wojownika. Po jakimś czasie transformował się. Tymczasem Kuririn i Dende lecieli w stronę Saichoro. Namek-jin wyjaśnił przyjacielowi, że na tej planecie są trzy słońca, więc nigdy nie ma nocy. Vegeta walczył z podwładnym Freezera. Gdzie indziej w kosmosie, Son-Goku trenował o sile przyciągania równej już 50 G. Na chwilę położył się, by odpocząć, ale szybko wstał. Yamucha, Chaoz i Tenshinhan z młotem biegali za Bubblesem. W pewnym momencie przebiegli przez stół mistrza Kaio. Vegeta nie mógł zadać ciosu przeciwnikowi. Kuririn i Dende zatrzymali się. W pewnym momencie Zarbon chwycił Vegetę, ale ten się uwolnił. Potem Saiya-jin wpadł do wody. Zarbon myśląc, że jego przeciwnik już nie żył, odleciał złożyć raport Freezerowi. Tymczasem Bulma i Son-Gohan byli w mieszkaniu. Kuririn wraz z Dende dolecieli nareszcie na miejsce. Od razu zobaczyli wysokie wzniesienie, a na szczycie dom wodza. Kiedy stanęli obok niego, ujrzeli, jak z drzwi wyszedł Nail, sługa Saichoro. Powiedział on im, że wódz wie o wszystkim i zaprasza do siebie. Po pewnym czasie Kuririn zobaczył przed sobą dużego i bardzo starego Namek-jina. Tymczasem Vegeta wyszedł z wody. Son-Goku trenował wytrwale na swoim statku kosmicznym.


Odcinek 054 [04.07.1990]

a) Kibou no Hoshi wo Mamore! Kuririn Kyoui no Pawaa Appu

b) 希望の星を守れ!!クリリン驚異のパワーUP

c) Defend the Planet of Hope!! Kuririn's Astonishing Power-Up

d) Spotkanie z Wodzem Nameczan

Kuririn, Nail oraz Dende stali obok siedzącego na tronie Saichoro. Po chwili wódz powiedział, że Smocze Kule były wtedy przyczyną wielkiej tragedii. Później zapytał się Kuririna, skąd wie o tych kulach. Po sekundzie położył swoją wielką dłoń na głowę małego. W niedługim czasie wiedział wszystko o Kami-Samie i o Piccolo Daimao. Tymczasem Son-Gohan postanowił trochę potrenować. Saichoro podarował Kuririnowi swoją Smoczą Kulę z jedną gwiazdką. Później jeszcze raz dotknął jego głowy, po czym w krótkim czasie powiększył jego moc aż do około 13 000 jednostek. Kuririn się bardzo ucieszył. Potem spytał się wodza, czy potrafiłby zwiększyć moc Son-Gohana. Namek-jin odpowiedział, że to nic trudnego, więc Ziemianin szybko poleciał po niego. Saichoro zaczął kaszleć. Tymczasem jeden z ludzi Freezera ujrzał w dole zniszczoną wioskę, a potem jednego żyjącego Namek-jina. Zarbon wszedł do pomieszczenia z Freezerem, po czym powiedział mu, że spotkał Vegetę i zlikwidował go. Wtedy tyran kazał mu sprawdzić, czy może on jeszcze żyje. Nagle w drzwiach pojawił się jeden z podwładnych tyrana, który powiedział mu, że znalazł zniszczoną wioskę i jednego jej mieszkańca, którego zgładził. Kiedy Freezer to usłyszał zabił swego podwładnego. Potem rozkazał innemu, by wezwał Ginyu Force, czyli specjalnie szkoloną armię oraz sprowadził kilka Scauterów. Nagle Zarbon wyleciał ze statku i poleciał w stronę Vegety. Tymczasem Son-Goku spał. Kiedy się obudził, nie mógł wstać, więc znowu zasnął. Zarbon znalazł Vegetę i razem z nim odleciał w stronę Freezera. Gdzie indziej Bulma włączyła Dragon Radar, na którym zobaczyła, że Smocza Kula znajduje się, gdzieś w pobliżu. Son-Gohan postanowił ją zdobyć. Kuririn leciał nadal w stronę przyjaciół. Vegeta był już zanurzony w leczącym płynie.


Odcinek 055 [18.07.1990]

a) Shi no Fuchi kara Yomigaetta Kiseki no Otoko - Bejiita

b) 死の淵からよみがえった奇跡の男・ベジータ

c) Back from the Brink of Death -- The Miracle Man, Vegeta

d) Cudowne ozdrowienie

Son-Goku wisiał na sznurze i podnosił się do góry. Tymczasem Bubbles ciągle uciekał przed Yamuchą, Tenshinhanem i Chaozem. Nagle Piccolo podszedł do North Kaio-Samy i powiedział mu, by nauczył go jego technik walki. Po jakimś czasie trzej wojownicy zaczęli jeść. Kiedy skończyli bardzo szybko złapali małpkę. Natomiast Piccolo pił tylko wodę. W pewnym momencie mistrz Kaio zawołał pasikonika Gregorego. Po sekundzie Animal wyjaśnił trzem wojownikom, co mają zrobić z młotkiem. Tymczasem Piccolo siedział na ziemi i medytował. North Kaio-Sama spał na krześle. W pewnej chwili Chaoz walnął młotkiem Gregorego, który wpadł prosto w mistrza. Wtedy Kaio postanowił, by trzej wojownicy walczyli przeciwko Piccolo. Więc wszyscy zaatakowali silnego Namek-jina. Po jakimś czasie Tenshinhanowi, Chaozowi i Yamuchy udało się uderzyć dwa razy przeciwnika. Potem zaczęli śmiać się wraz z wielkim mistrzem. Vegeta był wciąż zanurzony w specjalnej cieczy. Nagle otworzył oczy i spowodował wielki wybuch. Kiedy Zarbon i Freezer dotarli do pokoju, w którym był Vegeta zobaczyli tylko dziurę w dachu. Od razu pomyśleli, że przez nią uciekł, gdy tymczasem zły Saiya-jin wszedł do pomieszczenia ze Smoczymi Kulami, które zdobył Freezer i jego ludzie.


Odcinek 056 [01.08.1990]

a) Dodekai Sentouryoku!! Kudakechiru Furiiza no Inbou

b) どでかい戦闘力!!砕け散るフリーザの陰謀

c) An Enormous Battle Power!! Freeza's Strategy Shattered

d) Kto zaśmieje się ostatni

Zarbon latał nad statkiem kosmicznym Freezera, w poszukiwaniu Vegety. Tymczasem ten właśnie Saiya-jin przebywał w środku statku. W pewnej chwili krzyknął i spowodował duży wybuch. Kiedy Zarbon i Freezer zaczęli biec, Vegeta wyrzucił pięć Smoczych Kul przez otwór w ścianie, po czym sam wyleciał. Potem Zarbon zaczął szukać przeciwnika, ale nigdzie go nie znalazł, gdyż Vegeta pływał w wodzie. Nagle Freezer powiedział Zarbonowi, że jeśli nie znajdzie Vegety, to zginie. Son-Gohan leciał przed siebie, trzymając w rękach radar. W pewnej chwili zobaczył wioskę z Namek-jinami zabitymi przez straszliwego Saiya-jina. Vegeta wynurzył się z wody i zobaczył przed sobą Smocze Kule, które ukradł tyranowi. Później ujrzał na niebie lecącego bardzo szybko Kuririna z dużą kulą. Son-Gohan pochował wszystkich Namek-jinów z wioski. Później ujrzał na Dragon Radarze, że Smocza Kula znajdowała się tymczasem w wodzie. Po sekundzie zanurzył się i ją znalazł. Natomiast Son-Goku trenował w swoim statku. W pewnej chwili ciężarki, które trzymał spadły szybko na ziemię. Tymczasem Kuririn podążał przed siebie, a za nim Vegeta. Nagle zobaczył ich Zarbon, który przyłączył się do pościgu. Son-Goku wisiał na sznurze. Nagle zobaczył na ekranie Burifu-Hakase, który powiedział mu, że jego statek kosmiczny wpadł w pole grawitacyjne, przez co maszyna do zwiększania przyciągania się zepsuła i ustawiła się na 100 G. Kuririn dotarł już do Bulmy. Wylądował tak szybko, że przestraszył dziewczynę. Potem obok nich pojawił się Vegeta, a zaraz po nim silny Zarbon. Son-Goku był już wykończony.


Odcinek 057 [08.08.1990]

a) Genki ga Modotta zo!! Hyakubai Choujuuryoku no Naka no Gokuu

b) 元気が戻ったぞ!!100倍超重力の中の悟空

c) I'm Back to My Old Self Again!! Goku Takes On a 100 G Force

d) Szczęśliwy dzień Vegety

Maszyna do zwiększania przyciągania pokazywała różne wartości. Son-Goku nie wiedział, co robić. U-Ron i Purr bali się o przyjaciela. W pewnej chwili Saiya-jin wystrzelił pocisk Kamehameha, lecz nie zdołał unieść go w górę i sam nim dostał. Vegeta stał przed Zarbonem. Nagle obaj zaczęli walczyć. W międzyczasie Kuririn i Bulma chcieli uciec, ale Vegeta ich zatrzymał. Nagle Zarbon poddał się przemianie i stał się dużo silniejszy. Po chwili wyskoczył w stronę złego Saiya-jina. Tymczasem Son-Goku próbował rozerwać bardzo gruby łańcuch. W pewnym momencie zaczął się huśtać, aż w końcu udało mu się zniszczyć sznur, ale nie zdołał wyłączyć maszyny, tylko leżał na ziemi. Silny Zarbon walczył z Vegetą. Son-Goku podniósł się trochę, po czym ustawił maszynę na 1 G. Vegeta uderzył przeciwnika w plecy, po czym wysłał w niego kilkadziesiąt pocisków Chi. Po około minucie podwładny Freezera uniósł się w powietrze. Son-Goku zjadł jedną Senzu Bean, dzięki czemu odzyskał siły. Vegeta uderzył Zarbona, który od razu wpadł do wody i zapewne zginął. Potem powiedział Kuririnowi, by oddał mu Smoczą Kulę. Wtedy Ziemianin spytał się go, czy jeśli mu ją odda, to daruje im życie. Kiedy Saiya-jin się zgodził, dostał kulę i szybko odleciał.


Odcinek 058 [22.08.1990]

a) Furiiza no Himitsu Heiki - Akuma no Ginyuu Tokusentai

b) フリーザの秘密兵器!悪魔のギニュー特戦隊

c) Freeza's Secret Weapon! The Devilish Ginyu Special Corps

d) Tajna armia tyrana

Kuririn i Bulma rozmawiali o tym, jak oddali Vegecie Smoczą Kulę. Freezer i jego podwładni czekali na Zarbona. Nie wiedzieli oczywiście, że on nie żyje. Po chwili tyran unicestwił jednego ze swoich podwładnych, gdyż ciągle się bał. Tymczasem na jakiejś planecie pięciu członków Ginyu Force weszło do swoich kapsuł międzyplanetarnych. Po kilku sekundach wylecieli w przestrzeń kosmiczną. Gdzie indziej North Kaio-Sama przestraszył się, że pięciu najsilniejszych wojowników Freezera zbliżało się właśnie ku Namek. Potem powiedział swoim uczniom, że każdy z nich jest tak silny, jak Son-Goku. Tymczasem ten właśnie Saiya-jin trenował na swoim statku o sile przyciągania równej 100 G. Son-Gohan leciał ze Smoczą Kulą przed siebie. Nagle spostrzegł się, że podąża za nim Vegeta, więc się schował. Kiedy zły Saiya-jin miał zamiar wysłać w dół kulę energii, mały wyszedł zza skały, zostawiając kulę na dole. Po sekundzie zobaczył w ręce przeciwnika ostatnią Smoczą Kulą, zaś wróg ujrzał w dłoniach małego radar. Chłopiec wyjaśnił mu, że jest to zwykły zegarek. Później Vegeta walnął w brzuch Son-Gohana, po czym odleciał. Kuririn i Bulma niepokoili się o przyjaciela, którego wciąż nie było. Nagle mały przyleciał i pokazał im Smoczą Kulę z czterema gwiazdkami. Potem dodał, że widział się przed chwilą z wrogiem. Gdzie indziej Vegeta zanurzył się w jeziorze, w którym ukrył przedtem Smoczą Kulę. Wszędzie jej szukał, ale nigdzie nie znalazł. W końcu spostrzegł się, że Son-Gohan ją znalazł, dzięki radarowi, któremu miał w ręce. Od razu wyskoczył z wody i poleciał do kryjówki Ziemian, ale nikogo już tam nie zastał i nie wyczuwał ich siły. Tymczasem cała trójka ukryła się gdzieś pomiędzy wielkimi skałami. Tajna armia Freezera była coraz bliżej Namek. Son-Goku także. Kuririn wraz z Son-Gohanem wyruszyli w stronę domu Saichoro.


Odcinek 059 [29.08.1990]

a) Buruma ga Abunai!! Suushinchuu wa Furiiza no Te ni

b) ブルマが危ない!!四星球はフリーザの手に

c) Watch Out, Bulma! The Four-Star-Ball Falls into Freeza's Clutches

d) Powodzenia Bulmo

Bulma siedziała na krześle w kryjówce. Nagle zobaczyła przed sobą rozwścieczonego Vegetę. Pokazywała mu, gdzie leży Smocza Kula, ale on nie reagował. Nagle obudziła się. Tymczasem Vegeta znajdował się gdzieś w górach. W pewnym momencie poczuł trzęsienia ziemi, wywołane przez latające na niebie czerwone kule energii Chi, wysyłane przez Freezera. Bulma także poczuła wielkie wstrząsy. Nagle Smocza Kula, którą miała zaczęła turlać się ku wodzie. Son-Gohan i Kuririn lecieli bardzo wolno w stronę Saichoro, by nikt nie wyczuł ich mocy. Tymczasem Smocza Kula Bulmy wpadła do wody. Po jakimś czasie dziewczyna wyjęła z kieszeni Hoi-Poi i rzuciła na ziemię. Pojawiła się niewielka łódź podwodna. Bulma od razu wsiadłą do niej, po czym zanurzyła się w jeziorze. Ujrzała nagle przed sobą jakiegoś wielkiego Animala, więc wysłała ku niemu torpedę. Son-Goku trenował ciągle na statku kosmicznym. Nagle zjadł Senzu Bean i odzyskał siły. Tymczasem Bulma, która zobaczyła Smoczą Kulę, postanowiła wziąć najpierw olbrzymią perłę, która była obok. Niestety, kiedy pociągnęła za nią, otworzył się otwór w dnie i wszystko do niego wpadło. Potem dziewczyna ujrzała przed sobą setki, czegoś w rodzaju Smoczych Kul. Nagle została zaatakowana przez wielkiego kraba. Na szczęście zanim zmiażdżył on jej łódź podwodną, zdążyła wejść do niewielkiego robota. Po jakimś czasie zobaczyła, jak z fałszywych Smoczych Kul, zaczęły się wykluwać małe kraby. Po jakimś czasie Bulma wynurzyła się ze Smoczą Kulą z wody, a kiedy szła po trawie, została złapana przez dwóch podwładnych Freezera. Gdzie indziej mali Kuririn i Son-Gohan zmierzali w stronę Saichoro. Son-Goku bez przerwy trenował.


Odcinek 060 [05.09.1990]

a) Gekitotsu da!! Fukutsu no Toushi no Kaiouken to Kamehameha

b) 激突だ!!不屈の闘志の界王拳とカメハメ波

c) Charge!! The Kaio-ken and Kamehame-Ha of an Indomitable Spirit

d) Rozpacz Bulmy

Bulma leciała trzymana przez jednego z podwładnych tyrana. Nagle zaczęła przypominać sobie, jak poznała Son-Goku i resztę. W pewnej chwili ugryzła w palec tego, który ją trzymał. Potem powiedziała wrogom, po co są potrzebne Freezerowi Smocze Kule. Dwaj wojownicy kazali dziewczynie pokazać im resztę Smoczych Kul. Ziemianka odpowiedziała im, że kule znajdują się w jeziorze. Tymczasem Son-Goku skoncentrował się, po czym wykorzystał technikę Kaioken i wystrzelił przed siebie ognistą kulę, która zaczęła krążyć wokoło statku. Potem zastosował technikę Kamehameha. Pod koniec dwie kule energii jednocześnie w niego uderzyły. Bulma weszła do swojego robota i zanurzyła się w wodzie, wraz z dwoma podwładnymi tyrana Freezera. Po jakimś czasie wszyscy wpłynęli do dziury, po czym zobaczyli niewielką, ale długą grotę. Kiedy do niej weszli, ujrzeli wiele czegoś podobnego do Smoczych Kul. Dwaj nieprzyjaciele zaczęli brać do rąk sztuczne kule, gdy nagle zobaczyli jak zaczęły wychodzić z nich małe kraby. Wtedy Ziemianka zabrała swoją kulę, po czym szybko zaczęła płynąć do góry. Wielka bestia podobna do kraba zaatakowała podwładnych tyrana. Po kilku minutach Bulma była już na powierzchni. Kiedy wyszła z robota, zobaczyła jak z wody wypłynęli żołnierze Changelinga, a za nimi wielki krab, który ich zabrał z powrotem do jeziora. Tymczasem Kuririn i Son-Gohan przyspieszyli, gdyż byli pewni, że Vegeta ich nie wyczuje. Niestety w tym właśnie momencie zły Saiya-jin poczuł energie małych Ziemian. Wziął do ręki jedną kulę i zaczął lecieć w ich stronę. Tymczasem pięciu silnych wojowników Ginyu Force było coraz bliżej Namek.


041-060 -- DRAGON BALL Z -- ODCINKI TELEWIZYJNE
-
INFORAMCJE
Informacje ►
Dragon Ball: Odrodzony jako Yamcha
STRONA KORZYSTA Z PLIKÓW COOKIE: POLITYKA PRYWATNOŚCI
Konnichiwa Saiyans-Zone
Dragon Ball Z Games Anime Revolution Sprites Twierdza RPG Maker